Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
Genel Grafik İpuçları

Müşteri İletişiminde Tasarımcılar İçin En Etkili İpuçları [Sponsorlu İçerik: LS Graphics]

Çoğu zaman, tasarımcı ve müşteri arasında çok fazla etkili iletişim eksikliğinin olduğu zamanlar vardır. Bu da herhangi bir projenin tamamlanmamasına neden olabiliyor. Bu durum, yüksek kaliteli işler yapan, ancak iyi iletişim becerilerine sahip olamayan tasarımcılar için bir utanç kaynağı olabilir. Bununla birlikte, özellikle bu durumlar uzman olarak sizi geliştirebiliyorsa, yeni bir şey öğrenmek için asla geç olmadığını biliyorsunuz. Aşağıda, müşterinizle iletişim kurarken yeni bir şeyler öğrenmenize yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları bulacaksınız.

 

1. İletişim Aracı Önemlidir

Günümüzde, tasarımcılar tarafından kullanılan farklı iletişim araçları vardır. Bu ortamlar whatsapp, kısa mesaj, e-posta, telefon görüşmesi veya facebook, twitter gibi sosyal bir platform olabilir veya başka bir ortam olabilir. En başından itibaren iletişim amacıyla size ve müşterinize uyan bir araç seçmelisiniz. İletişim aracı doğru seçilirse, proje boyunca aynı ortamla devam ettirilmeli. Bir ortamdan diğerine atlamayın. Kişisel iletişim bilgilerinizi müşterilerinizden ayrı tutmalısınız. Bu sayede çalışma hayatınızı organize eder ve gereksiz stresden kaçınmanıza yardımcı olursunuz.

 

2. Bir İletişim Deseni Ayarlayın

İşleri kendiniz için basit ve kolay hale getirmek bir iletişim politikası oluşturun. Bu öncelikle çalışma çizelgelerinin tartışılması için geçerlidir. Proje teslim tarihlerini önceden tartışın. Son teslim tarihine uymuyorsanız, müşteriyi bu konuda bilgilendirdiğinizden, gecikmenin nedenlerini açıkladığınızdan ve yeni son tarihler belirlediğinizden emin olun. Müşteri önceden onaylanmış projede değişiklik yapmak istiyorsa, bu işin zamanlamasındaki tüm olası değişiklikleri tartışın. Şartların değiştirilmesi ücret miktarını etkileyebilir – bu sorunu da tartışın. Doğruluk ve şeffaflık politikasına uyun, bu sizin ve müşteriniz arasındaki güveni güçlendirecek ve işbirliğinizi daha etkili ve dayanıklı hale getirecektir.

 

3. Profesyonel Kalın

Bir tasarımcının kibar olması ve sabırla iletişim kurması çok önemlidir. Sözlü, elektronik veya yazılı ne tür bir iletişim kullandığınız önemli değildir. Farklı insanlarla yüzleşmeniz gerekecek ve herkes beklediğiniz gibi davranmayacak. Ana kuralı hatırlayın – müşterinin geri bildirimi ne olursa olsun, bu bir birey olarak sizin için değil, işiniz için.
Müşteriyi sonuçtan memnun tutmak için %100’ünü sağlamanız gerekir. Bu nedenle, egonuzu bir kenara bırakın ve müşterinin çalışmasına odaklanın. O zaman tatmin olacaklar ve projelerine ne kadar adanmış olduğunuzu bilecekler.

 

4. Müşteri Bilgisine Saygı Gösterin

Müşterinin bilgisini küçümsemeyin ve onun için neyin en iyi olduğuna dair varsayımlarınıza güvenmeyin. Büyük olasılıkla, müşteri iş, pazarlama ve pazarının özellikleri açısından düşündüğünüzden daha fazlasını bilir.
Bu nedenle, unutmayın ki vizyonunuzu savunmak da iyidir, ancak sadece sizin için iyi olduğunda etkili değildir. Bu nedenle, müşteriyi dinlemeye çalışın, sağladıkları bilgiyi takip edin. Bu bilgiye güvenin. Bir sihirbaz değilsiniz, şapkanızdan parlak fikirler almanıza gerek yok. Sadece müşterinize güncellemeler göndermeyin; sorunları birlikte çalışın, tartışın ve sorun varsa giderin.

 

5. Bakış Açınızı İfade Edin

Herhangi bir şeyin doğru olmadığını veya bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bunu müşteriye bildirmekten çekinmeyin. Bu şekilde, projeyi önemsediğinizi ve size olan güveninin arttırdığınızı göstereceksiniz. Müşterinize daha iyi kararlar vermek için meydan okumaktan korkmayın, ancak saldırgan olmayın. Önerilerinizin dinlenmesi için nazikçe ve zamanında yapılmasına dikkat edin. Eleştiri uğruna eleştirmeyin, bu müşteri tarafından acıyla algılanabilir. Eleştirirseniz, iyi tarafı vurgulayın, birbirinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve gelecekte verimli bir işbirliğine dönüşecektir.

 

6. Doğru Soruyu Sor

İnsanlar doğru soruyu soran sohbeti kazanır ya da kontrol eder. Ancak doğru soruları sormak ne demektir? En genel haliyle, bunların müşterinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak sorular olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu sorunu daha derinlemesine analiz etmeye çalışalım. Daha sonra, “evet” ve “hayır” cevabını aldığınız soruların müzakerelerde ilerlemeye katkıda bulunmadığı ve müşterinin ihtiyaçlarını ifade etmesini ciddi şekilde sınırlamadığı açıktır. Satışlarda “açık soru” diye bir şey vardır. Bu ayrıntılı bir cevap gerektiren bir sorudur. Örneğin, bunlar sorular: Ne? Neden? ve Nasıl? İhtiyacınız olan şey budur, çünkü onlar sayesinde müşterinizin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilir ve böylece sizin ve müşteriniz için zaman kazanabilirsiniz. Ve sinirler, açık uçlu sorular çatışmalardan kaçınmanıza yardımcı olacak ve işbirliğinizi daha güvenilir hale getirecektir.

 

7. Kaliteli sunumlar yapın

Eğer iletişiminiz müşteri ile etkili değil ise, sunum becerilerinizi kullanın. Görselleri öne çıkarın. Onlara yaptığınız çalışmalarınızı canlı demo halinde gösterebilirseniz, sözlü olarak açıklamaya gerek duymayacaksınız. Fikirlerinizi mümkün olduğunca net bir şekilde sergilemek için her zaman yüksek kaliteli sunumlar yapın.
Örnekler bu amaç için en iyi seçimdir, örneğin, bu ücretsiz el ilanı örneklerine göz atın. Bunların kullanımı çok kolaydır ve tasarımınızın daha kısa sürede eksiksiz bir projesini oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

Sonuç Olarak,

Etkili iletişim, iyi tasarımcılar için her zaman yardımcı olmuştur. Doğuştan gelen becerileriniz yoksa, bunları hazırlık, planlama ve pratik yardımı ile geliştirebilirsiniz. Sadece iletişimde deneyim sahibi olmak değil, aynı zamanda kendinizi bir kişi olarak, özellikle de zayıflıklarınızı tanımak çok önemlidir – bunları gerçekleştirmeyi öğrendiyseniz, bu zaten savaşın yarısıdır. Kendiniz için kendi kurallarınızı tanımlayın ve bunlara açıkça uyun, burada belirtilen kurallara kesinlikle uymak gerekli değildir. Hemen vazgeçmeyin, düşündüğünüzden daha fazla zaman alabilir. Her durumda, kalıcı ve maksatlı olun, bu kesinlikle meyve verecektir. Unutmayın, mükemmel iletişim becerileri sadece iyi teklifler elde etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ne yaparsanız yapın en önemli şey olan görüşümüze göre bir itibar kazanabilir.

 

Sponsorlu İçerik / Sponsored By:

 

Doğucan Güler

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir