Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
Genel

TUDOF Kuruldu – Başkanlık Seçimleri 3 Ağustos’ta

Sonunda bir Dijital Oyun Federasyonumuz oldu. Son bir kaç yıldır hızlanan oyun tasarlama/geliştirme çalışmalarına ve uluslararası yarışmalara bir kaç yıldan beri katılım yapılmasına karşın, bunu düzenleyen bir yapı yoktu.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü (GSGM) Yunus Akgül, geçtiğimiz pazar günü Feriye’de düzenlenen bir basın kahvaltısında, Türkiye Digital Oyunlar Federasyonu’nun kurulduğunu açıkladı. Akgül, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti :
“Bu federasyon bilgisayar oyunları üzerine yoğunlaşacak. Bilgisayar oyunlarında dünyada çeşitli turnuvalar yapılıyor. Bu federasyon, o alanda çalışacak, milli takımları seçecek, internet kafelerle ilgili düzenlemeleri yapacak. Türkiye’ye gelen oyunlar kategorileri incelenecek. Playstation oyunları ile ilgili düzenlemeler yapılacak. Kısacası bu federasyon, dijital araçlar üzerinden oynanan oyunlarla ilgili düzenlemeleri gerçekleştirecek.”

Akgül’ün belirttiklerinden de görüleceği üzere, federasyonun kurulması sadece müsabakalar ve geliştirme çalışmaları açısından değil, pek çok açıdan yararlı olacak.

Başvuru 16 Aralık 2010’da Yapıldı

Bilgisayar oyunları (Dijital Oyunlar) yaklaşık 4 yıl önce Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün, Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı uhdesine verilmişti. Bu nedenle de başvuru buraya yapıldı.

Ülkemizde son yıllarda bilgisayar oyunları oynayanlarının sayısının 10 milyonu geçtiği tahmin ediliyor. Bu nedenle ülkemizde, kültür yapımıza uygun olmayan dijital oyunlarının yerine, aile yapımız ve gençlerimiz üzerinde olumlu etkiler yaratacak oyunların oynanması önemli bir konu.

Diğer yandan, asıl önemlisi oyun sektörünün ekonomik hacmi. Yabancı oyunlara milyonlarca dolar aktarmak yerine, tersine milyonlarca doları ülkemiz ekonomisine kazandırmak düşünülmesi gereken bir faktör. Başka ülkelerde bu yönde stratejiler geliştirilirken, ülkemizde bu konuya uzaktan bakmak olmazdı. Özellikle de, son yıllarda ülkemizde oyun tasarımı ve geliştirilmesi konusunda ciddi çalışmalar gerçekleştiriliyorken. Türk Telekom’un satın aldığı oyun şirketi Sobee ve ODTÜ’de kurulan ATOM bu durumun önemli göstergeleri.

İşte hem, dijital Oyunların gençlerimiz ve aile yapımız üzerindeki olası etkilerinin pozitife çevrilmesi, hem oyun sektörünün ekonomiye katkısının yükseltilmesi, hem dijital oyunların yurtdışında olduğu gibi derecelendirilmesi, hem ulusal ve uluslararası müsabakalara katılım meşruiyeti açısından bir federasyon kurulması önem arzediyordu.

Türkiye Dijital Oyun Federasyonu (TUDOF) kurulma çalışmaları, geçen yıl içinde yapılan 1 tam günlü ve özel sektör ve kamudan çok katılımlı çalıştay ile bir kaç toplantı sonrasında, bu nedenle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne yapılan başvuru ile yapıldı.

TUDOF’u kurma başvurusunu;

Sobee Genel Müdürü Mevlut Dinç
ODTÜ-TSK Modsimmer Müdürü Doç.Dr.Veysi İşler
Sosyal Girişimci Erdem Çelik
turk.internet.com Genel Yönetmeni Füsun Nebil
Mikro Ödeme Genel Müdürü Alper Akcan
gerçekleştirdi. TUDOF, oyuncular, oyuncu toplulukları için yapılanacak; yayıncılarla, yayın noktaları ile ve geliştiricilerle işbirliği yapacak; bunu yaparken temel aile ve toplum değerlerini dikkate alacak; yönetimsel ve mali açıdan bağımsız olacak sektörel bir düzenleme ve denetleme kurulu niteliğinde olacak.

TUDOF kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli bir biçimde, Türkiye�de yayınlanmakta ve gelecekte yayınlanması planlanmakta olan tüm konsol oyunlarının, PC oyunlarının ve online oyunların derecelendirilmesi; internet kafelerin bu konuda bilinçlendirilmesi ve uyum sağlamaları gibi konularda çalışacak.

Seçimler 3 Ağustos’ta Başlayacak.

Doğucan Güler

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir