Genel İlham İpuçları

Zengin olmayışımızın 10 sebebi

Çoğu insan, milyoner olmamasının sebebinin az kazanmak olduğunu düşünür. Aslında milyoner olmak için ne kadar kazandığınızın çok önemi yoktur, önemli olan günlük hayatınızda paraya nasıl davrandığınızdır.

Şu an zengin olmayışınızın muhtemel 10 sebebi:

1. Çevrenizin ne düşündüğünü umursuyorsunuz: Eğer çevrenizdekilerle yarışıyorsanız ve zor kazanılan paranızı onlara gösteriş için harcıyorsanız, servetinizi artıramazsınız.

2. Sabırlı değilsiniz: Kredi kartları çıkana kadar, sahip olduğunuzdan fazlasını harcayamıyordunuz. Eğer bir şeyi almak için nakit paranız olmasını bekleyemediğiniz için kredi kartı borcunuz varsa, zengin olmak yerine başkalarını zengin ediyorsunuz.

3. Kötü alışkanlıklarınız var: İster sigara olsun, ister alkol, ister kumar. Kötü alışkanlıklar, zenginlik yolunda çok yavaşlatır. Çoğu insan, kötü alışkanlıkların bedelinin sadece harcanan para olduğunu düşünür ama doğru değildir. Sigara içerek, evinizin ve arabanızın değerini de düşürürsünüz.

4. Hedefleriniz yok: Eğer ne istediğinizi düşünmeye vakit ayırmadıysanız, servet biriktirmeniz biraz zor. Eğer hedefler koymadıysanız, onlara ulaşmanız pek mümkün değildir. Yapmanız gereken, “Milyoner olmak istiyorum.” demekten daha fazlasıdır. Bir plan yapmalı ve yıllarca buna yatırım yapmalısınız.

5. Hazır değilsiniz: Bazen iyi insanların başına kötü şeyler gelir. Eğer sigorta yaptırıp hazırlanmadıysanız, servetinizin büyük bir kısmı ufak bir olayda yok olabilir.

6. Hızlı para yapmaya çalışıyorsunuz: Çoğumuz için servet hemen oluşmaz. Piyango kazanan kişilerin de sıradan insanlar olduğunu düşünebilirsiniz, ama kafanıza yıldırım düşme ihtimali, piyango kazanma ihtimalinizden daha fazladır. Hızlı zengin olmak için yaptıklarınız, sizin servetinizin artmasını engelliyor olabilir.

7. Paranızı yönetmeleri için başkalarına güveniyorsunuz: Başkalarının para yönetimi hakkında daha çok şey bildiğine inanıyorsunuz ve yatırım kararlarınızı sadece onlara sorarak yapıyorunuz. Maalesef, çoğu kişi kendisi para kazanmak ister ve birinci amaçları budur. Diğer insanların yatırım önerilerini dinleyin, ama kendi kararınızı kendiniz verecek kadar bilgi sahibi olun.

8. Anlamadığınız konularda yatırım yapıyorsunuz: Birisinin bir yatırımda çok iyi para kazandığını duyuyorsunuz ve siz de atlıyorsunuz. Eğer birisi bir yatırımda iyi para kazandıysa, bunun sebebi muhtemelen o kişinin o yatırım aracını iyi tanıyor olmasıdır. Sırf başkaları kazanıyor diye bir yatırıma girmek, size para kaybettirebilir.

9. Finansal olarak korkuyorsunuz: Riskten o kadar çok korkuyorsunuz ki, tün paranızı bankada vadeli hesapta tutuyorsunuz. Enflasyonu da kattığınızda, muhtemelen zarardasınız.

10. Yatırımlarınızı ihmal ediyorsunuz: Eğer yeterince iyi kazanıyorsanız, yatırımlarınızın kendiliğinden düzene gireceğine inanıyorsunuz. Eğer borcunuz varsa, bir şekilde ödeyeceğinizi düşünüyorsunuz. Halbuki, zengin olmak planlama gerektirir. Çoğu kişi için öyle sihirli bir yol yoktur.

Jeffrey Strain’in TheStreet.com‘daki makalesinin Türkçe çevirisi.

Yazar

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?