Android

Android Uygulama Geliştirmek İçin Programlar

androiduygulama

ANDROiD UYGULAMA GELİŞTİRMEK İÇİN PROGRAMLAR VE ORTAMI

Merhabalar, Android uygulaması geliştirmek için gereken programları ve bir android geliştirme ortamının nasıl oluşturulduğundan bahsedeceğim.
Android uygulamaları Java ile yapılır. Bu yüzden öncelikle java dilini kullanmamız için gerekli olan programları bilgisayarımıza yüklememiz gerekir.
Şimdi Android uygulaması geliştirmeye başlamak için yüklememiz gereken programları yüklemeye başlayalım.

Java Development Kit(JDK)

Bu adresten bilgisayarınızla uyumlu olan JDK’nın son sürümünü indirip kurabilirsiniz.
Bu siteye bağlandıktan sonra sağdaki görüntüde gördüğünüz gibi bir görüntüyle karşılaşırsınız, buradan JDK’yı seçip indirmelisiniz.
JDK İndir

Eclipse Classic

Eclipse Classic İndir

Projelerimizi geliştirirken kullanacağımız Java editörü(IDE) “Eclipse” olacak. Eclipse’in Android platformu üzerinde diğer editörlere göre daha uyumlu olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Eclipse Classic editörünü indirebileceğiniz adres:
http://www.eclipse.org/downloads/
Bu siteye bağlandıktan sonra sağdaki görüntüdeki gibi “Eclipse Classic” seçip indirmelisiniz.

Android Software Development Kit(SDK)

Android SDK indirip kurmamız gerekmektedir. Bununla birlikte eclipse üzerinde android uygulamaları geliştirmeye başlamamız için gerekli olan ortam hazırlanmış olacaktır. Bilgisayarınızla uyumlu olan Android SDK’yı seçip indirmeniz gerekmektedir.
İndirme linki:
http://developer.android.com/sdk/index.html
Öncelikle JDK’yı bilgisayarımıza kuralım. Ardından Eclipse’i zipten çıkartıp bilgisayarımıza kuralım. İndirmiş olduğumuz Andoid SDK’i da basit olarak kuruyoruz ve ekstra hiç bir işlem yapmıyoruz. Daha sonra Android SDK ile ilgili manager ayarları vs. yapılmasını anlatacağım. Bu kurulumları gerçekleştirdikten sonra artık bizim için önemli olan Android’i Eclipse’e entegre etmeye sıra geldi.

Android Entegrasyonu

Öncelikle kurmuş olduğumuz Eclipse’i çalıştırıyoruz ve editör üzerinden help->New Software seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencerede Add butonuna tıklıyoruz. Daha sonra yazılıma bir isim veriyor ve adres kutusuna  “https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/”   bağlantısını giriyoruz ve Ok butonuna tıklıyoruz.Girmiş olduğumuz adres üzerinden yazılım paketleri çekilecektir ve görüntülenecektir. Gördüğünüz gibi ekran görüntüsünde bu aşamaya kadar gelinmiş. Tüm paketleri seçtikten Next butonuna tıklıyoruz.
Şimdiyse daha önce kurmuş olduğumuz Android SDK’nın yerini Eclipse üzerinde tanımlayacağız. Bunun için Eclipse SDK üzerinde Window>Preferences  seçeneğine tıklıyoruz ve açılan pencerede sol menüden Android sekmesine geliyoruz. Daha sonra kurmuş olduğumuz Android SDK’nın yerini seçiyoruz ve OK butonuna tıklayarak pencereyi kapatıyoruz.
Eclipse New Software

Android SDK and AVD Manager Ayarları

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra Eclipse üzerinde Window >Android SDK and AVD Manager seçeneğine tıklıyoruz. İşlemler gerçekleştikten sonra Android ile ilgili paket yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Burada karşımıza bir çok paket gelecektir, işinize yarayanları kurmakta özgürsünüz. Ancak geniş bir uygulama alanınız varsa, tüm paketleri yüklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Tüm paketleri yüklemeniz durumunda uyumsuzluk ve paket eksikliği gibi sorunlarla karşılaşmayacaksınız.

Sanal Cihaz Oluşturmak

Uygulamalarımızı test edebilmek, debug edebilmek gibi işlemleri yapmamızı sağlayan bir sanal cihaza ihtiyacımız vardır. Sanal cihazımızı Eclipse üzerinde Android SDK and AVD Manager penceresinde Virtual Devices sekmesinden ayarlayabiliyoruz. Burada istediğiniz gibi bir donanıma ve API seviyesine sahip cihazlar tanımlayabilirsiniz. Ayarladığınız sanal cihazın donanım ve api seviyesinin uygulamanızın hitap edeceği kullanıcı kitlesine uygun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Bu aşamaya kadar sorunsuz geldiyseniz, android uygulaması geliştirmek için gereken tüm olanaklara sahibsiniz demektir. Artık sıra geldi android uygulamaları oluşturmaya.

 

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?