Web

Domain Nasıl Satın Alınır? Domain Satın Alma Kılavuzu

alan adi domain satin al

Domain Nasıl Satın Alınır? Domain Satın Alma Kılavuzu

Bir blog veya yeni bir çevrimiçi işletme başlatmak istiyorsanız, web sitenizin URL’si olacak bir alan adı kaydetmeniz gerekir. Eğer hiç bilginiz yoksa domain terimi ilk başta teknik gelebilir, ancak domain satın alma ile ilgili tüm süreçler oldukça basittir.

İnternetteki her web sitesinin bir IP adresi vardır. Bu adresler bir web sitesinin konumuna işaret eder. Bunları GPS koordinatları gibi düşünebilirsiniz. Genellikle bir sayı kümesi olan IP adresi aşağıdaki şekilde görünür:

125.27.33.137

Göreceğiniz gibi, bir web sitesine gitmek için tüm bu sayıları hatırlamaya çalışmak oldukça zor, hatta imkansızdır. Bu noktada alan adları devreye girer.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain Name System (DNS) adı verilen bir yapı, bu IP adreslerini hatırlaması kolay adlara dönüştürür. Bu adlara domain yani alan adı denir.

Web sitenizin alan adı, insanların web sitenize girebilmek için tarayıcılarındaki adres çubuğuna girdikleri şeydir. Örneğin, www. google.com, bir alan adıdır.

Birisi bir tarayıcıya bir domain yazdığında, bir DNS sunucusu üzerinden yönlendirilir. Bu sunucu, hangi IP adresine işaret ettiğini bulmak için adı çevirir. Ardından o web sitesinin verilerini alır ve tarayıcıya iletir. Bu işlem birkaç saniye içinde gerçekleşir ve bir web sitesini hızlı bir şekilde bulmanızı ve görüntülemenizi sağlar.

 

Domain Türleri Nelerdir?

Satın alabileceğiniz türler büyük farklılıklar gösterir. Fakat en iyi seçimi yapmak için önce iki ana bölümden oluşan bir alan adının anatomisini anlamanız gerekir.

 

Second-Level Domains (SLD’ler)

İkinci seviye domain, çoğu insanın bir web sitesi adını düşündüklerinde aklına gelen şeydir. Yani markanızı temsil etmeyi seçtiğiniz ve insanların en çok hatırlayacağı kısımdır.

Bir web adresinde, uzantının hemen solunda bir SLD görünür. İstediğiniz kadar harf, sayı ve özel karakter içerebilir, ancak SLD’yi kısa ve kolay tutmak sizin için en mantıklı seçim olacaktır.

 

Top-Level Domains (TLD’ler)

Üst düzey alan adları (TLD’ler), alan adı uzantıları olarak da adlandırılır. SLD’nizin sağ tarafında, noktadan sonra görünen harf dizisidir. En popüler TLD’ler aşağıdakileri içerir:

.com: Ticari ifadesinin kısaltması olan bu uzantı, hala en popüler uzantıdır.

.net: Ağ’ın kısaltması olan bu uzantı, teknoloji şirketleri için yaratılmıştır, ancak şu an her türden işletme web sitesi sahibi için başka bir yaygın seçenek haline gelmiştir.

.edu: Eğitim’in kısaltması olan bu TLD, üniversiteler, kolejler ve diğer eğitim kurumları için oluşturulmuştur.

.org: Organizasyon’un kısaltması olan bu TLD, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için geliştirilmiştir, ancak kısa sürede okullar, topluluklar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar arasında da popüler olmuştur.

.gov: Government’ın (hükümet) kısaltması olan bu sözcük, yalnızca ABD devlet kurumlarının kullanımı için oluşturulmuştur.

.mil: Military (Askeri) kelimesinin kısaltması olan bu TLD, yalnızca ABD ordusu tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Ayrıca farklı ülkeler için TLD’ler (örneğin Türkiye için .tr) ve .coffee,

.cheap ve .ninja gibi niş alan adları da vardır.

Toplamda, aralarından seçim yapabileceğiniz 1.500’den fazla farklı TLD vardır ve liste her geçen gün büyümektedir.

 

Domain Maliyetleri Ne Kadardır?

Domain kayıt şirketleri aracılığıyla bir alan adı satın aldığınızda, domain’inizi 1 yıldan 10 yıla kadar kayıt ettirebilirsiniz. İlk dönem sona erdiğinde alan adı kaydınızı yenilemeniz gerekir.

Atak Domain aracılığıyla satın alınan alan adları, .com veya .net gibi seçtiğiniz TLD’ye göre fiyatlandırılır.

.Com gibi bir uzantıya sahip bir alan adı, yılda 4,99 dolar gibi düşük bir fiyata satın alınabilir ve genellikle promosyonlar ile birlikte gelir. Atak Domain aracılığıyla satın alınan domain’ler web sitenize ücretsiz doğrulama ve şifreleme sağlamak için ücretsiz WHOIS gizlilik koruması, ücretsiz yönlendirme, ücretsiz iç transfer, ücretsiz DNS yönetimi, ücretsiz domain kilidi ve ücretsiz domain paneli ile birlikte gelir.

 

Domain Nasıl Seçilir?

Domain’iniz çevrimiçi varlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğinden, seçtiğiniz alan adı markanızı oluşturmada hayati bir ilk adımdır. Ancak mükemmel alan adını bulmanız zor olabilir.

Milyonlarca alan adı olduğu doğru olsa da, hatırlanması kolay popüler alan adlarının çoğu geçmişte kaydedilmiştir. Fakat biraz hayal gücünüzü kullanırsanız, ihtiyacınız olanı yine de alabilirsiniz.

 

1. Yaratıcı Olun

Yaratıcı ve akılda kalıcı alan adları her zaman genel alan adlarından daha iyidir. Bir sürü genel anahtar kelimeden oluşan bir alan adı yerine markanızla uyumlu bir domain’e sahip olmak çok daha önemlidir. Henüz güven ve sadakat oluşturmamış olsanız bile, markanıza uygun güçlü bir alan adı seçerek başlayabilirsiniz.

 

2. Doğru Alan Adı Uzantısını Seçin

Alan adınız için bir uzantı seçerken, başka bir şey seçmek için bir nedeniniz olmadığı sürece “.com” hala en iyi seçimdir. Tüm alan adlarının yaklaşık %43’ü .com uzantısına sahiptir ve bu da onu insanların görmeye en çok alıştığı alan adı uzantısı yapar.

Bununla birlikte, .net veya .org uzantıları da fazlasıyla kullanılır. Bu nedenle mükemmel domain’i bulursanız ve .com uzantısı mevcut değilse, bu uzantılar iyi ikincil seçenekler olabilir. Ancak, .com dışında bir uzantı kullanmaya karar verirseniz, şu anda .com uzantısında ne tür bir web sitesi bulunduğuna bir göz atın. Çünkü birisi markanızı ararken yanlışlıkla oraya gidebilir ve site şüpheli veya rahatsız edici içerik barındırıyorsa, bu durum marka imajınıza zarar verebilir.

Son olarak, markanızı gerçekten geliştireceklerini düşünmüyorsanız, .space, .club, .pizza gibi niş alan adı uzantılarından kaçının.

 

3. Kısa Tutun

Alan adı uzunluğu söz konusu olduğunda, daha kısa her zaman daha iyidir. Arama motorları, özellikle Google, vaat ettiklerini yerine getiren, anlaşılması kolay ve basit alan adlarını tercih eder. Rakamlar ve özel karakterlerle dolu URL’ler arama motoru sıralamalarına zarar verebilir.

Ayrıca kısa alan adlarının okunması daha kolaydır, pazarlama materyallerinde daha az yer kaplar ve ziyaretçilerin hafızalarında daha fazla yer edinme şansını artırır.

 

4. Sayılardan ve Kısa Çizgilerden Kaçının

Bu öğelere sahip bir alan adı seçerseniz, alan adınızı hatırlamayan veya onu bir başkasına söyleyemeyen kişilere yönelik trafiği kaybetmeniz olasıdır.

 

5. Ticari Marka İhlalini Kontrol Edin

Hem büyük hem de küçük markalar, ticari markalı adlarla ilgili alan adları kullanarak başkalarıyla sorun yaşar. Masum bir hata yapmış olsanız bile, bir dava ile ilgili yasal güçlükler ve web varlığınızı yeniden düzenlemek zorunda kalmanız, maliyetli olabilir. Bu yüzden seçiminizi tamamlamadan önce bir marka arama aracı kullanarak bu durumu kontrol edebilirsiniz.

 

Domain Nasıl Satın Alınır?

Akılda kalıcı, doğru alan adı uzantısına sahip ve kısa alan adlarından oluşan bir listeniz olduğunu ve hayalinizdeki domain’i satın almaya hazır olduğunuzu varsayalım. Alan adınızı satın almak için gereken adımlar aşağıdaki şekildedir:

 

1. Güvenilir Bir Alan Adı Kayıt Şirketi Seçin

Bir alan adı almak için öncelikle internet protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) üst düzey alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) tarafından akredite edilmiş bir kayıt şirketi bulmanız gerekir. Atak Domain Icann Acredited bir domain firmasıdır.

 

2. Alan Adınızın Daha Önce Kaydedilip Kaydedilmediğini Kontrol Edin

Atak Domain web sitesinde bulunan “Domain Sorgulama” aracı ile alan adınızın daha önce alınıp alınmamış olduğunu kontrol edebilirsiniz.

 

3. Alan Adınızı Satın Alın ve Kaydı Tamamlayın

Eğer alan adınız boştaysa, sıra geldi alan adınızı satın almaya…

Alan adınızı Atak Domain üzerinden satın alacaksanız, bu aşamada belirlediğiniz alan adı müsaitse, ödeme yapmak için alan adınızı sepete ekleyebilirsiniz. Son olarak eğer belirlediğiniz alan adınızı alma konusunda eminseniz, ödeme adımına geçebilirsiniz.

Alan adınızı Atak Domain üzerinden satın aldıysanız bu işlem oldukça basittir. Satın alma işleminizi tamamladıktan sonra bir doğrulama e-posta’sı alırsınız. E-posta’daki talimatları izleyerek markanızı oluşturmak için alan adınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?