Web

Sunucu Mu Yoksa Hosting Mi Kiralamalı?

hosting sunucu

Aşağıda bu kavramları detaylıca açıklayarak seçiminizi yapmadan önce size yardımcı olmaya çalışacağız.

Hosting Nedir?

Barındırma veya hosting, web sitelerini barındırmak için tasarlanmış bir hizmettir. Bir web sitesinin türü (blog, e-ticaret sitesi vb.) ne olursa olsun, web hosting hizmetinden yararlanabilir. Bu hizmet, site sahibi tarafından bir web hosting şirketinden alınır. Bir web hosting şirketi, çeşitli planlarla bir dizi web hosting hizmeti veya çözümü sunar.

Bir hosting planında; sunucu alanı, yüksek çalışma süresi, hız, SSD’ler, kullanıcı dostu kontrol panelleri, teknik destek vb. gibi çeşitli özellikler sunulur.

Site sahibi tarafından bir hosting planı satın alındığında, kişinin ya da markanın web sitesi, hosting şirketi tarafından barındırılır. Bu, web sitesinin dosyalarının, web hosting hizmeti sağlayıcısı tarafından belirli bir web sunucusunda depolandığı anlamına gelir. Bu dosyalar sunucuda işlenir ve daha sonra internet üzerinden site ziyaretçilerinin internete bağlı cihazlarına teslim edilir. Bu aşamada web sitesi ziyaretçiler için erişilebilir hale gelir.

Web hosting, Linux ve Windows için farklı hosting çözümleri olarak mevcuttur. Ana web hosting çözümlerinden bazıları aşağıdakileri içerir:

* Reseller Hosting

* Paylaşımlı Hosting (Shared Hosting)

* Dedike Hosting (Dedicated Hosting)

* WordPress Hosting

* VPS Hosting

Yukarıdaki listeden web sitenizin barındırma gereksinimlerine ve bütçenize göre bir web barındırma çözümü seçmeniz gerekir.

Paylaşımlı hosting planları, web hosting için daha az bütçeye sahip olan ve daha az trafik alan web siteleri için en iyisidir. WordPress Hosting, WordPress web siteleri içindir ve bu tür sitelerin güvenlik ve performans gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Dedicated hosting ve VPS, dedike sunucu kaynakları, sunucu özelleştirmesi, özel sunucu alanı ve özel IP adresi gerektiren web siteleri içindir. Bu hosting türleri, trafiği yoğun web siteleri için en iyi hosting çözümleridir.

Web hosting hizmetinizi, çeşitli web sitelerine farklı hosting çözümleri sağlama konusunda kapsamlı deneyime sahip tanınmış ve güvenilir bir web hosting sağlayıcısından almanız önerilir. Niobe Hosting, hızla genişleyen müşteri tabanına sahip web sitelerinin kesintisiz kullanılabilirliğini sağlayan, her tür web hosting hizmeti için zengin özelliklere sahip ve uygun fiyatlı hosting planları sunan, Türkiye’nin en popüler hosting şirketlerinden biridir.

Sunucu Nedir?

Web hosting’de, hizmetten yararlanan web sitesinin dosyaları bir web sunucusunda depolanır ve işlenir. Bu nedenle, bir web sunucusu, web hosting hizmetinin merkezindedir.

Web sunucusu, barındırılan sitelerin dosyalarını depolamak ve işlemek için web hosting şirketleri tarafından kullanılan bir sunucu türüdür. Her web sunucusu, web sitelerinin dosyalarını depolar, bu dosyaları işler, site ziyaretçilerinin web tarayıcılarından gelen isteklerini alır ve saklanan dosyaları kullanıma açarak bu dosya isteklerine yanıt verir. Bir web sunucusu olmadan dosyaların barındırılması olanaksızdır. Dosyaları barındırmadan web hosting hizmeti sunmak ve web hosting hizmeti olmadan web sitelerinin internet üzerinden erişilebilir olmasını sağlamak mümkün değildir.

Her web sunucusu yukarıda bahsedilen işlevi yerine getirse de, bir web sunucusunun bir web sitesinin dosyalarını barındırma şekli, web hosting hizmetinin türüne bağlıdır. Paylaşımlı hosting’de tek bir web sunucusu birden fazla web sitesinin dosyalarını barındırır, yani birkaç sitenin dosyalarını depolar ve işler. Dedike bir web sunucusu, tek bir web sitesinin dosyalarını barındırır, tek bir web sitesinin dosyalarını depolar ve işler. VPS Hosting’de kullanılan Sanal Özel Sunucu (VPS), aynı zamanda birden fazla web sitesinin dosyalarını tek bir web sunucusunda depolar ve işler.

Sunucu ve Hosting Arasındaki Farklar

Hosting hizmeti sunan şirketler, sunucu bilgisayarlarını web sitelerini depolamak için kullanır. Web sunucusu ise, genellikle web sitelerini çalıştıran bir bilgisayardır.

Hosting, web sitelerini barındırmak için bir sunucu kullanma işlemidir. Web sayfaları bir sunucuda saklanır, böylece web sitesine internet üzerinden erişilebilir. Web hosting hizmeti, bir web sitesini internette kullanılabilir hale getiren bir hizmet türüdür. Bu, bir web hosting hizmeti aracılığıyla kişinin web sitesi için bir sunucudan yer aldığı anlamına gelir.

Hosting ve Sunucu Karşılaştırması

Web hosting, temel olarak web sitesini barındırmak için bir sunucu kullanma işlemidir.

Web sunucusu genellikle web sitelerini çalıştıran bir bilgisayardır.

Web sitesinin internet üzerinden kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasını sağlar.

Bir veya daha fazla web sitesini barındırmak için kullanılır.

Bireylerin ve işletmelerin web sitelerini WWW aracılığıyla erişilebilir hale getirmelerini sağlar.

Ağdaki diğer cihazlara veya programlara hizmet sağlar.

Web sayfaları aslında sunucuda saklanır, böylece bir web sitesine internet üzerinden erişebilirsiniz.

Web sunucusu yazılımını ve web sitesinin bileşen dosyalarını depolar.

Web hosting türleri arasında; paylaşımlı hosting, dedicated hosting, WordPress hosting, reseller hosting.

Web sunucusu türleri arasında proxy sunucusu, posta sunucusu, uygulama sunucusu vb. bulunur.

Aynı bilgi setini iletmek için diğer ağları kullanır.

Kullanıcıların ağ isteklerini işler ve onlara web sayfaları oluşturan dosyalar sunar.

Ana amacı, web sayfalarını depolamak, işlemek ve kullanıcılara sunmaktır.

Ana amacı, barındırılan sitenin tüm web sayfalarını sunucularında tutmak, kurulum ve teknik sorunları halletmektir.

Web sitesi performansını, web sitesi güvenliğini, teknik desteği vb. iyileştirir.

Kodlamayı standartlaştırmaya, gereksinime göre özelleştirilmiş sunucu ayarına, sorunsuz kurulum ve dağıtıma vb. olanak tanır.

Sunucu Mu Hosting Mi Sizin İçin Daha Uygun?

Her ihtiyaca uygun hosting planları olduğu için seçim yaparken zorlanabilirsiniz. Fakat ilk kez bir web sitesi açıyorsanız ve web site trafiğinizin çok olmayacağından eminseniz, paylaşımlı hosting kullanmak maliyet açısından en ideal tercih olabilir. Daha sonra trafiğiniz arttıkça daha farklı sunucu tiplerine yönelebilirsiniz.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?