Genel

After Effects Çalışmalarınız için Başlangıç Rehberi

After Effects, Adobe’un Creative Cloud içerisinde sunduğu hizmetlerden biri. Temelinde büyük çoğunluğu hareketli grafik (motion graphic), görsel efekt (VFX) ve 3 Boyutlu (3D) tasarımlar elde etmek isteyen sanatçılar, animatörler’in iş akışlarında kullandıklarını biliyoruz. Pekala başlangıç olarak After Effects çalışmanızı oluşturmadan önce dikkat edeceğiniz noktalar hakkında bilginiz var mı? O zaman sizi aşağıda kendimce oluşturmaya ve anlamaya çalıştığım mantığı paylaşmak istiyorum;

Çalışma Klasörünüzde;

 • Yardım klasörü veya Rehber videonuzun olmasına dikkat edin.
 • Bir OKUBENİ metin dosyanız ve içeriğinde çalışma yönteminize bağlı olarak görsel yerleşimleri, görsel değişimleri, yazı tiplerini, renk değişimlerinden bahsetmelisiniz.
 • Olmazsa olmazlardan “Şablon Betiği”. Template Script dediğimiz bu olayda After Effects çalışmanızın içerdiği senaryo hakkında kısa bilgilendirme yapmalısınız.

Çalışma Projenizde;

 1. Talimatlar
 2. Semboller
 3. Karakter Kontrolleri
 4. Renk Kontrolleri
 5. Kamera Kontrolleri
 6. Geçiş Kontrolleri
 7. Sesler
 8. Ses Efektleri
 9. Grafik Vektörleri
 10. Illustrasyonlar

Eksiğim veya yanlışım elbet olacaktır  🙂 Bununla alakalı yorum bırakarak bu düzeltmeleri sağlamamda yardımcı olabilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar!

 

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?