Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
Genel Web

İletişim: Bir Web Geliştiricisinin Lingo’sunu Öğrenin

Tasarımcı olarak bizler, müşterilerimiz için yaratıcı, profesyonel web siteleri oluşturur, uygular ve analiz ederiz. Süreci ilk kez keşfediyor olsanız da, tasarımları ve sonuçları layman’ın terimleriyle açıklamanız gerekse de, bir web sitesinin yapısını ve performansını daha iyi anlamak için temel geliştirme ve analiz raporlama tanımlarını sizler için derledim.

 

Web Sitesi Oluşturma
Yeni bir web sitesinin geliştirilmesi ve tasarımı sırasında duyabileceğiniz bazı yaygın web geliştirme araçları ve terimleri şunlardır:

 

 • Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML): Web geliştiricileri tarafından web siteleri oluşturmak için kullanılan standartlaştırılmış dil. En son sürüm HTML5’tir.

 

 • HTML Etiketi: Açılış (<>) ve kapanış (</>) tuş vuruşlarını kullanarak bir web sayfasının yapısını tanımlamak için kullanılan bir öğe.

 

 • Komut Kodu: Bir web tarayıcısının statik içerik görüntülemek yerine eylem gerçekleştirmesine izin veren Komut Dosyası Kodudur. En çok bilinen, bir videoyu oynatmak, bir Google Haritası ve daha fazlasını göstermek için gömülebilecek varyasyonlarla JavaScript’tir.

 

 • HEX: Bir web sitesi tasarlarken kullanılan renkler HEX Renkleridir. Bir hashtag sembolü (#) ve altı sayısal karakterle başlayan HEX, bu rengi oluşturmak için kırmızı, yeşil ve mavi seviyelerini açıklar.

 

 • Basamaklı Stil Sayfaları (CSS): Web sitesinin tasarımını oluşturmak için kullanılan yaygın teknik. En son CSS3’e güncellendi, bu yazı tipi, boyut, renkler, kenarlıklar ve daha fazlası gibi tasarım öğelerini tanımlayarak genel web sitesini oluşturmak için HTML ile çalışır.

 

 • Duyarlı Web Tasarımı: Bir web sitesinin boyutunu, ona erişmek için kullanılan cihazlara göre değiştiren yeni bir tasarım dalgası. Örneğin, aynı web sitesini bir masaüstünde bir mobil cihaza ziyaret etmek, daha küçük ekran genişliği ve düzeni nedeniyle farklı çıktılara neden olur.

 

 • WorldWideWeb Konsorsiyumu (W3C): World Wide Web’deki web siteleri için standart belirleyen uluslararası bir kuruluştur. W3C web sitesi onayı kalite, hesap verebilirlik, erişilebilirlik ve güvenlik için kritik öneme sahiptir.

 

Bir Web Sitesini Ölçme
Web sitelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır ve en popüler yöntem Google Analytics’tir. Aşağıda, bir web sitesinin başarısını izlemek için kullanılan yaygın raporlama metrikleri verilmiştir:

 

 • Benzersiz Ziyaretçiler: Belirli bir zaman aralığında bir web sitesini ziyaret etmeyen ziyaretçilerin sayısı. Örneğin, A Kişisi web sitenizi bir haftada üç kez ziyaret ederse, yalnızca ilk ziyaret için sayılır. Benzersiz Aylık Ziyaretçiler (UMV), bir sitenin kullanılabilirliğini, popülerliğini ve genel nüfuzunu belirlemek için yaygın bir ölçümdür.

 

 • Sayfa Görüntüleme Sayısı: Belirli bir zaman aralığında ziyaret edilen toplam sayfa sayısı. Buna yinelenen sayfalar da dahildir, bu nedenle A kişisi ana sayfayı, bir blog yayınını ve ana sayfayı tekrar ziyaret ederse, toplam üç sayfa görüntüleme kaydedilir.

 

 • Sayfalar / Ziyaretler: Yinelenen sayfalar dahil, tek bir ziyarette görülen ortalama sayfa sayısı. Bu, Sayfa Görüntülemelerine benzer gibi görünse de, Sayfalar / Ziyaret ortalama bir kullanıcı deneyimine işaret ederken, Sayfa Görüntülemeleri tüm kullanıcı ziyaretlerinin toplamıdır.

 

 • Hemen Çıkma Oranları: Tek sayfalık ziyaretlerin yüzdesi, A kişisinin siteye aynı sayfadan girip çıkmasıdır. Bir sitenin her zaman hemen çıkma oranı vardır, ancak etkili pazarlamacılar ve geliştiriciler bu yüzdeyi, hangi sayfaların geri dönmeye neden olduğunu ve kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgileri alması veya sayfanın iyileştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için analiz eder.

 

 • Doğrudan, Arama ve Yönlendirme, Doğrudan Trafik: trafik bir ziyaretçinin bir web sitesinin tam URL’sini bilmesi ve arama çubuğuna yazmasıdır (ör: www.dogucanguler.com), arama trafiği ise bir ziyaretçinin bir anahtar kelime aramasından bir site bulmasıdır (ör .: “San Diego Pazarlama Şirketi”). Yönlendirme trafiği, ziyaretçilerin başka web sitelerinden veya platformlardan bağlantılar kullanarak bir siteye geldikleri zamandır (ör. Twitter, LinkedIn, ortak siteler ve e-postalar).

 

 • Organik ve Ücretli Organik Arama: arama, bir arama motoruna girilen anahtar kelimelere dayalı olarak bir web sitesine yapılan ücretsiz ziyaretlerdir. Ücretli arama, bir web sitesini, işletmenin tanımladığı ve web sitesiyle ilişkilendirmek için ödediği belirli anahtar kelimelere veya kelime öbeklerine dayalı olarak yapılan ziyaretlerdir. Organik arama sonuçları Arama Motoru Optimizasyonu kullanılarak artırılabilir (SEO), ücretli arama Tıklama Başına Ödeme Pazarlama (PPC) kullanılarak artırılır.

 

 • Webmaster Araçları: Arama motorlarının bir web sitesini nasıl okuduğunu raporlayan ve site yapılandırması, dizine ekleme, bozuk bağlantılar ve daha fazlası hakkında yararlı bilgiler sağlayan ücretsiz bir Google hizmeti. Web Yöneticisi Araçları öncelikle geliştiriciler tarafından web bakımı & performansları için kullanıldığından, bu araç Google Analytics ile karıştırılmamalıdır.
Doğucan Güler

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir