Genel Grafik Sosyal Medya

Kendi Instagram Hikayelerinizde GIF’ler Oluşturun

Instagram Hikayeleri’ndeki GIF’ler çok ciddi bir trend, ancak markanız için Instagram Hikayeleri GIF’leri de oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? İşletmeler sadece bir ton eğlencenin ötesinde Instagram hareketleri veya hızlı arama düğmesi gibi Instagram Hikayelerinizdeki önemli öğelere dikkat çekmek için Instagram Hikayeleri GIF’lerini kullanabilir. Instagram Hikayeleri için kendi markalı GIF’lerinizi oluşturursanız, marka bilincini artırabilir, insanları canlı etkinliklerden göndermeye teşvik edebilir veya yalnızca kendi hikayelerinizi markanıza uygun hale getirebilirsiniz.

İşte markanızın Instagram Stories GIF’lerini 3 kolay adımda nasıl oluşturacağınıza dair madde:

Instagram Hikaye GIF’leri kullanmanın pek çok yaratıcı yolu var ve işletmeler bu sıcak yeni Instagram eğilimine hızla atlıyorlar. Fakat… pek çok marka kendi ürünlerini yaratma adımını atmadı. İşletmeler, “yukarı kaydır”, “şimdi alışveriş yap”, “mesaj gönder” gibi eğlenceli çıkartmalarla, trafik çekme ve satışları hikayeler üzerinden yönlendirmelerine yardımcı olmak için bir dizi Instagram Stories GIF oluşturma fikriyle paylaşımlar yapıyorlar. Sizlerin de tek yapmanız gereken bir GIF eklerken arama kutucuğa “later”ı aramak ve hepsini orada bulabilirsiniz!

Kendi Instagram Hikayeleri GIF’lerinizi yaratmanın ne kadar kolay olduğunu öğrendikten sonra, yalnızca yapmamız gerektiğini biliyorduk, aynı zamanda nasıl yaptığımızı da paylaşmak zorunda kaldık! İyi haber şu ki, yapması çok kolay ve bu yazıdaki tam adımı size göstereceğiz.

Instagram Hikayelerinde Nasıl GIF’ler Oluşturulur:
Adım #1: Giphy’de Doğrulanmış bir Marka Olun

Instagram Hikaye GIF’leri Giphy platformu tarafından desteklenir, bu nedenle bir Giphy marka kanalı oluşturmanız ve doğrulamanız için başvurmanız gerekir (FYI, kanalınızın Giphy’nin genel API’si üzerinden erişilebilir olması için doğrulanması gerekmez). İyi haber şu ki bu işlem oldukça hızlı, ama kötü haber de şu ki doğrulama kısıtlaması nedeniyle küçük işletmeler onaylanamayabilir. Ayrıca, Giphy’ye göre, sanatçıların markalara (GIF’ler dahil) ticari çalışmalarını kendi profillerine yüklemelerine izin vermiyorlar, bu nedenle kendi Instagram Hikayeleri GIF’lerinizi oluşturmak istiyorsanız, gerçekten tek seçeneğiniz inceleme için başvurmak. Onaylandıktan sonra, markanız için Instagram GIF çıkartmalarını oluşturmak için Giphy sanatçılarıyla çalışmanıza tamamen izin verilir! Bu GIF’leri kendi kanalınıza yüklemeniz yeterli.

Bir marka kanalı oluşturmak için, Giphy’yi açın, ana sayfanın sağ üst köşesindeki “Giriş Yap” seçeneğini tıklayın ve ardından sonraki sayfada “Giphy’ye Katıl” seçeneğini seçin.

Alt kısımda “Bir Sanatçı veya Marka Olarak Katıl” düğmesine bir düğme görmelisiniz. Tıklayın ve ardından sonraki sayfada seçiminizi yapın. Ardından, iletişim bilgileriniz ve işletmenizle ilgili bilgiler de dahil olmak üzere bilgilerinizi göndermeniz istenecektir. İşiniz bittiğinde, “Şimdi Başvur”a basın ve o kadar! Takip eden sayfada Giphy’nin başvurunuzu aldığına ve kısa süre içinde iletişim kuracaklarına dair bir mesaj görmelisiniz. Ayrıca Giphy’den aynı bilgileri içeren bir e-posta alacaksınız.

Onaylanmayı beklerken, profilinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Hesabınızı herkese açık olarak ayarlarsanız, insanlar markanızı arayabilir ve adınız, web siteniz, hakkınızdaki bir bölüm ve sosyal profillerinize bağlantılar dahil olmak üzere sizinle ilgili bilgileri görebilir. (Örnek Giphy sayfasını burada örnek olarak görebilirsiniz). Giphy’deki marka hesapları, oluşturduğunuz GIF’ler üzerindeki her türlü istatistiği içeren bir analitik gösterge panosuyla birlikte gelir; bu, Instagram Stories stratejinizin etkisini ve GIF çıkartmalarınızın popülerliğini ölçmek için gerçekten yararlıdır.

Instagram Hikayelerinde GIF’ler Nasıl Oluşturulur:
Adım #2 – GIF’lerinizi Giphy’e Yükleyin

Onaylandıktan sonra, harika GIF’lerinizi oluşturma ve Giphy’ye yükleme zamanı! Dikkat etmeniz gereken yer burası: GIF’lerin Instagram Hikayeleri’nde görünmesi için, normal bir GIF olarak değil, bir etiket olarak yüklenmesi gerekir. Normal GIF’lerin aksine, GIF etiketleri, saydam bir arka plan veya katmana (alfa kanalı) yerleştirilen animasyonlu GIF’lerdir. Giphy’nin dediği gibi, “Bir kesimi düşün ya da kes, ama canlandır.” Tuvalinizin arka plan katmanını kapatarak ve aynı şekilde dışa aktararak GIF etiketini kolayca GIF etiketine dönüştürebilirsiniz.

Giphy ayrıca harika bir çıkartmanın nasıl yapılacağına dair stil önerileri sunar. “İyi bir çıkartma; basit, dikkat çekici ve eğlenceli olmalı. Oldukça küçük bir boyutta paylaşıldıklarından, görsel olarak keskin ve iyi tanımlanmış olmalarını sağlamak önemlidir. ” Giphy, “Çıkartmalar şeffaf arka plana sahip olduklarından, nesnelerle“ etkileşime girebilir ”… nesnelerin etrafına bakabilecek * tasarım yapabilirler” diyor Giphy. Akılda tutulması gereken başka bir şey, takipçilerinizin (ve diğer kullanıcıların) Instagram Stories GIF çıkartmalarını kullanma şeklini kullanmaktır. Sizi zaten kullanıcı tarafından oluşturulan içerikte ya da Instagram’daki hikayelerde etiketleyen bir markanız varsa, bu kişiler muhtemelen postalarına eğlenceli bir markalı etiket eklemeyi çok isterler! Örneğin, The Bachelorette’i izlerken bir sürü insan Instagram Stories’de yayın yapmaktan hoşlandığından ABC, yıldızları Becca’nın yer aldığı bir dizi markalı GIF yarattı. Markalı logo var, ama ayrıca imzalı ifadeler ve çeşitli yüz tepkileri de var.

Tüm bunların ücretsiz olduğunu söyledik mi? Instagram’da viral bir an oluşturmak için büyük bir TV şovu bütçesine ihtiyacınız yok. Instagram Hikayeleri için GIF’ler tasarlarken, kullanıcıların bunları kullanma olasılıklarının en fazla nasıl olacağını düşünmek önemlidir: GIF’leriniz insanların Instagram Hikayelerini ne şekilde ekler veya geliştirir?

Teknik şartnamelere gelince, Giphy, GIF çıkartmalarını oluşturma konusunda şunları söylüyor:

 • Çıkartmalarınızı GIF dosyaları olarak yükleyin (APNG dosyaları şu anda desteklenmiyor)
 • Çıkartmalar, en az% 20 şeffaf piksellerle, beyaz veya opak renk arka planlarıyla dışa aktarılmalıdır.
 • Boyut: çift sayılı yükseklik ve genişliğe sahip 500-600px.
 • Maksimum dosya boyutu yok, sunucu yükleme sırasında etiketi otomatik olarak yeniden boyutlandıracak.
 • RGB renk modu zorunludur.
 • Dışa aktardıktan sonra Forever döngüsüne ayarlayın.

Bu noktaları ele aldığınızda, Giphy’ye yüklemeye hazırsınız!

Açıklayıcı etiketler eklemeyi unutmayın! Etiketleriniz Instagram Hikayelerinde yapılan aramalarda bu şekilde görünecek. Her çıkartmada en az 5-10 etiket bulunmalıdır ve etiketlerinizi bulmanızı kolaylaştırmak için etiketinizle etiketlemek özellikle önemlidir! GIF’lerimizi “bio in link” gibi ifadelerle etiketlemeye ek olarak, onları “Sonra” ile etiketlemeyi de sağladık, böylece takipçilerimiz tüm GIF’lerimizi tek bir yerde kolayca bulabilirler. Giphy’ye göre, API’larındaki en popüler aramalar sevgi, mutlu, yürek, dans, kedi, üzgün, köpek, ağlama, doğum günü, öpücük, parti, lol ve yemek. En popüler aramaların sonuçlarında görünmelerini sağlamak için çıkartmalarınızı oluştururken ve etiketlerken bu terimleri dikkate almalısınız.

Instagram Hikayelerinde GIF’ler Nasıl Oluşturulur:
Adım #3: Instagram üzerinde test ve kelimeyi yayma!

GIF etiketlerinizi Giphy’ye yükledikten sonra, kullandığınız etiketleri arayan birileri olacaktır. Yeni GIF çıkartmalarınızı Instagram Hikâyelerinde de test etmelisiniz! Basitçe bir fotoğraf veya video çekin, Etiket düğmesine dokunun ve GIF seçeneğini açın. Ardından, kullandığınız etiketlerden birini veya birkaçını yazarak GIF etiketlerinizi arayın. Bu, bir veya daha fazla GIF’inizi kaldırmalıdır. Ve işte, GIF çıkartmalarınız hazır! Özel bir lansman planlıyorsanız, onları önceden yüklemek isteyebilirsiniz, GIF’lerimizin hepsinin Instagram’da “Later” arama terimi altında görünmeleri için bir hafta sürdüğünü gördük.

Özel Instagram Hikayeleri GIF’lerini nasıl kullanabileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Canlı bir etkinliğe ev sahipliği yapıyorsanız, paylaşımı teşvik etmek ve marka bilinirliği oluşturmak için mükemmel bir fırsat. Ayrıca, yeni çıkartmaların hakkındaki sözleri yaymayı unutma! Yeni bir GIF çıkartma işleminizi gösteren bir hikayeyi (veya birkaç hikayeyi) paylaşmak ve izleyicilerinize GIF’lerinizi nerede ve nasıl kullanabileceklerini kendi hikayelerinde kullanmaları için harika bir strateji.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum (1)

 1. Selçuk
  04/05/2021 Yanıtla

  Dostum selamlar bize bir el at ,Kasımpaşa Spor kulubu oyuncusu bir oğlum var ve hikaye atacağı zaman türk bayraklı Kasımpaşa amblemi çıkmıyor diye çok üzülüyor ,nasıl yaparız

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?