Genel Grafik İlham İpuçları Web

Profesyonel Tasarımcıların İhtiyaç Duyduğu 6 Beceri

Harika bir tasarımcı olmak için yaratıcı olmanız gerekir. Ancak, sahip olabileceğiniz teknik kompozisyon becerilerinizle birlikte (kompozisyon, renk teorisi ve yazılım yeterlikleri gibi) “yumuşak beceriler” olarak adlandırılan bir şeye ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz? Evet, onlar bir şey! Photoshop’taki yönteminizi bilmeniz gibi, başarınız için de kritik öneme sahipler.

Yumuşak beceriler kişisel özellikleriniz ve kişilerarası becerileriniz gibidir. Ham yeteneğinizin ötesinde, kişiliğinizin insanların sizinle çalışmak istemesini sağlayan yönleridir.

İyi haber şu ki bu beceriler çoğunlukla zaten kökleşmiş durumda. Yeni bir tasarımcı olsanız bile, geçmiş yaşam deneyimleriniz ve rollerinizdeki yumuşak becerileri kullanabilirsiniz. Başkaları da doğal olarak gelmeyebilir, ancak hem profesyonel hem de kişisel olarak gelişmek istiyorsanız, üzerinde çalışılabilir ve çalışılmalıdır.

Serbest tasarım kariyerinizi bir üst düzeye çıkarmak için kullanacağımız en önemli yumuşak becerileri bir araya getirdik.

 

Yumuşak beceri # 1: Verimli ve etkili iletişim kurun

Tasarım temel olarak bir iletişim şeklidir – fikirleri metin ve görseller yoluyla iletip iletmediği ya da renkler, şekiller ve formlarla karmaşık sorunları çözme.

Ancak iyi tasarım, teslim edilebileceklerin kendisinde durmaz. Serbest tasarımlı bir işletmeyi yürütmek, baştan sona etkili iletişim gerektirir ve genellikle birçok farklı (görüşlü) paydaşla ilgilenmeyi içerir. Peki, en başarılı tasarımcılar nasıl serin ve iletişimsel kalır?

Kısa bir süre önce ve müşterinizin ihtiyaçlarını tam olarak anladığınızdan emin olarak, proje başlamadan çok önce başlar. Neyi ne zaman ve ne zaman verdiğinizi tam olarak öğrenin, geri bildirim kilometre taşlarını, son tarihleri ​​ve diğer özellikleri ana hatlarıyla anlatan bir kapsam belgesi oluşturarak.

Aynı zamanda, kendi şartlarınızı ve gereksinimlerinizi açıkça belirtmelisiniz. Bunlar, normal çalışma saatleriniz, tercih ettiğiniz geri bildirim toplama yönteminiz veya müşterinizin size ulaşması için en iyi yöntemlerden herhangi biri olabilir. Sesi ve beklentileri önceden belirleyerek, sorunları daha sonra gidermenizi kolaylaştıracaksınız. Ve heck gibi profesyonel görüneceksin! Kazan-kazan.

Üst Seviye Tasarımcısı FriendlyLabel’in dediği gibi “Sadece bizler etkili iletişim ile tasarımcılar, verilen görevi gerçekten anlayabilir ve projenin sonunda harika bir ‘ürün’ sunabiliriz – bir logo, bir katalog, bir web sitesi veya başka bir ürün bu markanın ‘dilini konuşacak’ ve doğru mesajı gönderecek. ”

Götürmek? Açık iletişim net ve her toplantıda e-posta veya çağrı, en iyi yaptığınız şeyi yapmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olmanızı sağlayacaktır: mükemmel tasarım üretmek.

 

Yumuşak beceri # 2: İnanılmaz bir işbirlikçi olun

Hepimiz oradaydık: telefon görüşmelerinden korktuğumuz zor müşteriler, ince havadan görünen revizyon talepleri, en son dakikada ahşap işinden çıkan paydaşlar ve vaat ettikleri şeyleri teslim etmeyen ekip üyeleri. Ah! Ancak diğer insanları rahatsız ediyor olmakla birlikte, sürekli olarak profesyonel olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Kısa zamanda ve zamanında teslim gibi olanlar da var. Fakat insanlara saygılı davranmaktan çekinmeyin. Unutmayın, zaman dilimleri arasında ve ekranlar aracılığıyla işbirliğinin kolay bir başarı olmadığını unutmayın. Sabır, anlayış ve sonuçta tecrübe gerektirir. Ve çoğu zaman, herkes sadece elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor.

 

Yumuşak yetenek # 3: Güveninizi sorumlu bir şekilde kullanın

Bir tasarımcı olarak gelişiminiz için güven, inanılmaz derecede önemli bir yumuşak beceridir.

Her şeyden önce, hak ettiğiniz fiyatları talep edebilmeniz için değerinizi bilmek demektir. Mantıksız talepler yerine getirildiğinde, size geri itme gücü veren güvendir. 99designs Üst Düzey Tasarımcı 3AM3I bize, “kendinize ve işinize saygı duymanız ve zamanınızın değmeyeceğini düşünüyorsanız, limit teklifinizin altına girmemeniz gerektiğini” hatırlatıyor.

Son olarak, güven, kendinizi konfor alanınızdan çekip çıkarmanıza ve deney yapmanıza olanak tanır (makul bir şekilde)! Şimdi IBM iX’in Yönetici Kreatif Direktörü Kimberly Bartkowski (Orta yoluyla), “Bir çocukken korkutulması kolay […] Korkuyu kabul etmeyi öğrenebilirseniz ve bununla iyi olun – çünkü size özgü değil, herkes oradaydı – yeni şeyler denemek için özgür olacaksın. Beyin fırtınası katkıda bulunmak. Koridorda fikirleri atmak için. Toplantıları bölmek için. Komik bir şey paylaşmak için. ”

Sadece söyleneni yapman için değil, deneyimini ve uzmanlığını masaya getirmen için para alıyorsun, öyleyse yap.

 

Yumuşak beceri # 4: Değerli geri bildirim verin ve alın

Biri saatlerce harcadığınız ve tutkuyla inandığınız bir işi eleştirdiğinde acı verici olabilir – ama her zaman olması gerekmez. Düşüncelerinizi değiştirerek ve her eleştirinin büyümek ve öğrenmek için bir fırsat olduğunu hatırlatarak yapıcı geribildirimleri memnuniyetle karşılamanız için kendinizi eğitebilirsiniz.

Geri bildirim alma konusunda iyi olmak için yeterli değil, siz de verirken rahat olmalısınız. Ücretli bir proje kapsamı dışında tasarım trendlerini ve fikirlerini gözden geçirmek için birlikte bir grup oluşturmaya ne dersiniz? Değerli geri bildirim alıp vermeyi pratik yapmanın harika ve düşük maliyetli bir yolu. Ayrıca, aksi takdirde kaçınabileceğiniz tartışmaları kolaylaştırmanıza, tasarım sözlüğünüzü geliştirmenize ve güvendiğiniz bir ağ oluşturmanıza olanak tanır.

National Design Service’in Yaratıcı Direktörü Kevin Sharon’ın (Medium aracılığıyla) belirttiği gibi, “Tasarımcıların sezgisel olarak nadiren bildiği, ancak kolayca öğrenilebileceği bir beceri, geri bildirim alma ve alma konusunda rahat hissetmektir. Geri bildirim alırken, insanlara geri bildirim verenlerin yalnızca, projeyle ilgili iyi niyetleri olduğunu ve sıkı çalışmalarını baltalamadıklarını varsaymalarını öneririm. ”

Günün sonunda, endişelerimizin çoğu eleştirinin “kötü” veya “iyi” olduğu fikrinden kaynaklanmaktadır. Bu çarpık düşüncenin seni engellemesine izin verme. Bunun yerine, çalışmanızı ve gelecekteki projelerinizi daha iyi hale getirmek için eleştirinin gerekli olduğunu kendinize hatırlatın.

 

Yumuşak beceri # 5: Meraklı ve mütevazı kalın

En deneyimli tasarımcılar bile öğrenmeyi asla bırakmazlar. Her şey değişir, eğilimler değişir ve her proje farklı zorluklar ortaya çıkarır. Öyleyse akışa devam et. Sadece egonuzu bir kenara bıraktığınızda, gözlerinizi ve zihninizi beklenmedik perspektiflere ve olasılıklara gerçekten açabilirsiniz. Nereye gideceğini asla bilemezsin.

Web tasarımcısı Brad Frost (Medium sitesi yoluyla) “Herkesin ustalaşmak için çabalaması gereken en önemli beceri nasıl öğrenileceğini öğrenmek. Hiç kimse bir endüstride her gün değişen tüm cevaplara sahip değildir, bu nedenle kaynakları, bilgileri ve çözümleri verimli bir şekilde arama yeteneği bilginizi geliştirmek için çok önemlidir. ”

Bültenlere kaydolarak, ilgili makaleleri okuyarak ve belki dinlemek için bir ya da iki podcast bularak en yeni tasarım trendleri ve tekniklerinden haberdar olun. Bir şey gerçekten seninle konuşursa, eğil! Ve sorular sorun! Şimdi The Big Know’ın Yaratıcı Ortamı olan (Medium sitesi yoluyla) Rett Martin, “mütevazı olmanın, başkalarını dinlemenin ve ardından gerçekleri topladıktan sonra, ego’suz görüş ve inançlarınızı dile getirmenin” önemine dikkat çekiyor.

Basit. Başkalarının görüşlerine açık olun ve meraklı olun; bu şekilde, gelişen bir endüstride ayak parmaklarınızda kalacak ve bu arada eğleneceksiniz.

 

Yumuşak beceri # 6: Esnekliği uygulama

Serbest tasarımlı bir işletme işletmek zor bir iştir. Belirli bir seviyeye ulaştığınızı hissettiğinizde bile, yeni zorluklar görünüşte hiçbir yerde ortaya çıkmayabilir. Ancak yolculuğun değerini kayda değer kılan küçük anlar (yaratma özgürlüğü ve günün sonunda kendinden geçmiş bir müşteri).

Size yolda yardımcı olacak bir yönü sabırlı olmaktır. Üst Düzey tasarımcı Freshinnet şöyle diyor: “Müşterilerle çalışmadaki en önemli becerinin sabır olduğunu düşünüyorum! Uzun vadede karşılığını veriyor. ”

Başarılı serbest çalışanlar, kaçınılmaz zorlukları kabul eder ve algılanan her gerileme yüzünden daha büyük resme odaklanmayı seçer.

Eğitimci ve tasarımcı Jason Tselentis (Medium sitesi yoluyla) “Arızalı bir tasarımdan ne kadar iyi geri dönüyorsunuz? Ezmek, belki de işin eleştirisi demek? Uzun bir geceyle nasıl başa çıkacaksınız, son tarihi karşılamak için çok az ya da hiç uyuyacaksınız? Alet, teknoloji ve hatta satıcılarla ilgili zorluklardan ne haber? Esneklik sebat etmenizi sağlar ve şimdi bir tasarım eğitimcisi olarak, kendime sürekli bunun ne kadar değerli olduğunu hatırlattığımı fark ediyorum. ”

Bu sadece hepsinin en kritik yumuşak yeteneği olabilir. Öyleyse derin bir nefes alın, destek sistemlerinize yaslanın ve başınızı dik tutun. Tam burada size tezahürat yapacağız.

Bu yumuşak becerilerin kaç tanesini kendinden emin hissediyorsun? Büyüme fırsatını nerede görüyorsunuz? Yumuşak beceri araç kutunuzda neyin eksik olduğunu düşünün ve daha güçlü ve daha başarılı bir tasarımcı olmanız için pratik yapma yollarını araştırın.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?