Genel

Superonline.com Kapatıldı

Türkiye’nin en eski ve en popüler haber – eğlence portallarından biri olan Superonline.com için veda vakti geldi. Superonline.com, artık ziyaretçilerini sitenin 1 Temmuz’da kapanacağına dair Turkcell Superonline imzalı bir mesaj ile karşılıyor.

 

Mesajda kapanma kararının “şirketin iş planları çerçevesinde” verildiğini ve e-posta kullanıcılarının bu karardan etkilenmeyecekleri belirtiliyor.

Kimsenin beklemediği anda gelen bu karar açıkçası pek çok kullanıcı için büyük bir sürpriz oldu. Turkcell Superonline bu kararla ilgili merak edilen konulara “Portal Kapatma Süreci – Sıkça Sorulan Sorular” başlıklı duyuru sayfasında açıklık getiriyor.

Duyuru sayfasında kapatma kararının iş planları ve vizyon gereği olduğu bilgisi hatırlatılıyor. Grup tarafından yeni bir portal açılacağı için mi Superonline.com’un kapatıldığı sorusunun yanıtı ise “hayır”. Ziyaretçi sayıları azaldığı için mi portal kapanıyor sorusunun da yanıtı aynı. Her ne kadar sebep bu olmasa da Alexa verilerine bakılacak olursa Superonline.com’un son 1 yıl içerisinde gözle görülür oranda trafik kaybettiğini görmek mümkün.

Portalın var olan içeriği tamamen kaldırılacak ve 1 Temmuz’dan itibaren erişmek mümkün olmayacak. Fakat portal üzerinden erişilebilen e-posta adresleri konusunda bir sorun yok. Yapılan açıklamada e-posta hesaplarına sahip olanların, Superposta üzerinden servisi kullanmaya devam edebilecekleri belirtiliyor.

Duyuru sayfasındaki önemli diğer bir açıklama ise portal üzerinde yer alan oyunlardan en popüleri olan tavlanın artık Superonline’ın Facebook sayfasına taşınacağına dair. Sisteme Facebook ile giriş yapan kullanıcılar puanlarını da Facebook sayfasındaki oyuna taşıyabilecekler.

Görünüşe göre Turkcell Superonline artık bir portal yapısı işletmek istemiyor. Bunun yerine aldığı stratejik kararla GSM operatörü ve İSS olarak öne çıkmayı tercih ediyor. Çok uzun yıllardan beri Türk internetinde önemli bir yere sahip olan Superonline.com‘un gidişi üzücü ama internet artık eskisinden çok farklı. Ve eski tarz iş modelleri yavaş yavaş yerlerini yeni nesil alternatiflerine bırakıyor. Sanıyorum Superonline.com’un kapanmasını da en iyi bu açıklıyor…

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?