Tasarım, sanattan farklı bir amacı olması gerektiğinden farklıdır. Görsel olarak, bu işlev görüntünün bir odak noktasına, bir odak noktasına sahip olduğundan emin olarak yorumlanır. Tasarımın ilkeleri, bir tasarımcının izleyicisine temiz bir mesaj veren etkili bir kompozisyon oluşturmak için uyması gereken kurallardır. Tasarımın en önemli, temel ilkeleri; vurgu, denge ve uyum, kontrast, tekrarlama, oran, hareket ve beyaz alandır.

Belki de düşünüyorsun, ‘Ama bekle! Tasarımın tamamen yaratıcılıkla ilgili olduğunu düşündüm mü? ‘Yeni başlayan bir girişimci veya tasarımcıysanız, yeni bir şey yarattığınıza inanarak, gözünüze çarpan ilk beş karakter ve rengi birleştirmek için cazip gelebilirsiniz. yeni. Muhtemelen kendinizi karışık, bitmemiş ya da iyi, sadece çirkin bir tasarımla bulacaksınız.

 

Her disiplinde olduğu gibi grafik tasarım da, işi stabil ve dengeli hale getirmek için yüzeyin altında çalışan katı kurallara uyar. Eğer iş bu dengeyi kaçırıyorsa, zayıf ve etkisiz olacaktır.

Bu makale, bir sonraki projenizi ön plana çıkaran 7 temel tasarım ilkesini ele alacaktır.

1. Vurgu

Bir konser için poster hazırladığını söyle. Kendinize sormalısınız: izleyicimin bilmesi gereken ilk bilgi nedir? Grup mu? Veya konser alanı? Peki ya güne katılmanın maliyeti?

Zihinsel taslak yapmak. Beyninizin bilgileri düzenlemesini sağlayın ve sonra tasarımınızı bu düzeni iletecek şekilde düzenleyin. Grubun adı en önemli bilgi ise, ortasına yerleştirin veya posterdeki en büyük öğe haline getirin. Ya da en güçlü, en cesur tipine koyabilirsin. Renk teorisi hakkında bilgi edinin ve grup adını pop yapmak için güçlü renk kombinasyonlarını kullanın.

Anahat olmadan yazmak veya bir plan olmadan inşa etmek gibi, kompozisyonunuza neyi iletmeye çalıştığınız hakkında net bir fikir olmadan başlarsanız, tasarımınız başarılı olmaz.

 

2. Denge ve hizalama

Bir sayfaya yerleştirdiğiniz her öğenin bir ağırlığı olduğunu asla unutmayın. Ağırlık renk, boyut veya dokudan gelebilir. Tıpkı mobilyalarınızı bir odanın bir köşesine koymadığınız gibi, tüm ağır öğelerinizi kompozisyonunuzun bir alanında kalabalıklaştıramazsınız. Dengesiz, izleyicileriniz sayfadan kayıyormuş gibi hissedecektir.

Simetrik tasarım, orta çizginin her iki tarafına hizalanmış eşit ağırlıklı elemanlar aracılığıyla denge oluşturur. Öte yandan, asimetrik tasarım, eşit olmayan, ancak dengesi olan bir kompozisyon oluşturmak için karşıt ağırlıkları (büyük bir elemanı birkaç küçük elemanla zıt gibi) kullanır.

Simetrik tasarımlar ara sıra sıkıcı olmasa da her zaman memnuniyet vericidir. Asimetrik tasarımlar daha cesurdur ve kompozisyonunuza gerçek görsel ilgi ve hareket getirebilir (daha sonra!)!

 

3. Kontrast

Kontrast, insanların bir tasarım “açılırsa” derken kastettiği şeydir. Sayfadan ayrılır ve hafızanıza yapışır. Kontrast, tasarımınızdaki öğeler arasında boşluk ve fark yaratır. Arka planınızın, öğelerinizin renginden önemli ölçüde farklı olması gerekir, böylece uyumlu bir şekilde çalışırlar ve okunabilir hale gelirler.

Yazımla çalışmayı planlıyorsanız, kontrastı anlamak inanılmaz derecede önemlidir çünkü bu, yazınızın ağırlığının ve boyutunun dengeli olduğu anlamına gelir. Seyirciniz, her şeyin kalın olduğu durumlarda neyin en önemli olduğunu nasıl bilecek?

Gerçekten güçlü, etkili tasarım örnekleri ararken, tasarımların çoğunda yalnızca bir veya iki yazı tipi olduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni, kontrastın iki güçlü fontla (veya farklı ağırlıklarda güçlü bir yazı tipiyle) etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesidir. Yazı tipi eklerken, tasarımınızın amacını sulandırır ve karıştırırsınız.

 

4. Tekrarlama

Kendinizi iki güçlü yazı tipi veya üç güçlü renk ile sınırlarsanız, yakında bazı şeyleri tekrar etmeniz gerekeceğini göreceksiniz. Bu iyi! Sık sık tekrarlamanın bir tasarımı birleştirip güçlendirdiği söylenir. Grup posterinizde yalnızca bir şey mavi italik sans-serif ise, bir hata gibi okunabilir. Üç şey mavi italik sans-serif ise, bir motif yarattınız ve tasarımınızın kontrolünü ele geçirdiniz.

Bir basılı ürünün ötesinde tekrarlama önemli olabilir. Mevcut ambalaj tasarımı, güzel resimli desenleri ağır bir şekilde kucaklamaktadır. Yeni bir başlangıç yapmayı düşünen herkes, ihtiyacınız olan ilk şeylerden birini bilir, web sitenizde, kartvizitlerinizde, sosyal medyanızda ve daha fazlasında yer almak için güçlü bir logodur. Marka kimliği? Tekrarlama için başka bir terim.

 

5. Oran

Oran, bir kompozisyondaki elementlerin görsel büyüklüğü ve ağırlığı ve birbirleriyle olan ilişkileridir. Tasarımınıza bir bütün olarak bölümler halinde yaklaşmanıza yardımcı olur.

İlgili öğeleri gruplamak, onlara daha küçük boyutta önem verebilir; bilet bilgileri için posterinizin altındaki kutuyu veya bir arama çubuğu için web sitesindeki kenar çubuğunu düşünün. Oran, yalnızca tasarımınızın tüm unsurları iyi boyutlandırılmış ve düşünceli bir şekilde yerleştirilmişse elde edilebilir. Hizalama, denge ve kontrast konusunda ustalaştığınızda, oranın organik olarak ortaya çıkması gerekir.

 

6. Hareket

Konser afişimize geri dönüyoruz. Grubun sayfadaki en önemli bilgi parçası olduğuna ve mekanın ikincisi olduğuna karar vermiş olsaydınız, bunu izleyicilerinizle nasıl iletişim kurardınız?

Hareket, bileşimin içindeki unsurları kontrol eder, böylece göz birinden diğerine geçmeye yönlendirilir ve bilgiler izleyicilerinize uygun şekilde iletilir. Hareket, çalışmanızın hikayesini veya hikayesini yaratır: bir grup oynuyor, bu yerde, şu anda, işte biletler nasıl. Yukarıdaki öğeler – özellikle denge, uyum ve kontrast – bu hedefe yönelik çalışacak, ancak doğru hareket olmadan tasarımınız DOA olacaktır.

Tasarımınıza bakarsanız ve gözünüzün üzerinde herhangi bir yere “takıldığını” hissederseniz – bir öğe çok büyük, çok kalın, biraz merkez dışı, tamamlayıcı bir renk değil – geri dönün ve her şey uyumlu hale gelene kadar ayarlayın.

 

7. Beyaz boşluk

Diğer tüm öğeler, tasarımınıza eklediklerinizle ilgilidir. Beyaz alan (veya negatif alan), özellikle eklemediğiniz şeylerle ilgilenen tek alandır. Beyaz alan tam olarak budur – kompozisyonunuzdaki öğelerin etrafındaki boş sayfa. Tasarımcılara yeni başlayanlar için tehlikeli bir bölge olabilir. Genellikle bir bileşime nefes almak için daha fazla yer vermek, vasattan başarılıya yükseltir.

Beyaz alan orada oturuyor ve hiçbir şey yapmıyor – hiyerarşi ve organizasyon yaratıyor. Beyinlerimiz doğal olarak bir elementin etrafındaki geniş beyaz alanı önem ve lüks ile ilişkilendirir. Bir bölgedeki nesnelerin başka yerdeki nesnelerden ayrı olarak gruplandırıldığını gözlerimize söylüyor.

Daha da heyecan verici bir şekilde, ana tasarımınızdan tamamen izleyici kitlenizle ödüllendirilecek ödüllendirecek tamamen farklı bir imaj veya fikir iletebilir. Yukarıdaki logo, tek bir eğlenceli, yaratıcı tasarımda birden fazla fikri iletmek için aktif negatif alan kullanır.

 

Tasarım ilkeleri nasıl kullanılır

Bir tasarım “iyi” olmak için bu kurallara kesinlikle uymak zorunda değildir. Dikkat çekici ve etkili bir çalışma yaratmak için kesinlikle akıllara durgunluk veren bazı tasarımlar bunlardan birini veya birkaçını görmezden gelir.

Janet Hansen tarafından tasarlanan Rebecca Schiff’in “Yatak Taşındı” kitabını düşünün. Bu, 2016’nın en çok övülen kitap kapaklarından biriydi.

Fakat ilk satırı hemen “Theeb?” Olarak okudunuz mu? Gözünüz, “Taşındı” ‘dan gelen M’nin kelimenin geri kalanından farklı bir çizgide izole edildiği alt çizgiye mi atladı? Tasarım açıkça iki hareket ve hizalama kuralını çiğniyor. Fakat! Tasarımcının cesurca zıt renkli bir şema ve tekrarlayan bir yapı kullanması nedeniyle gözünüz kolayca kitabın başlığına ve yazarına yönlendirilir.

Önemli bilgi iletilir. Bu karışıklığı sarsıcı an, bu tasarımı devrimci ve ödüllendirici yapan şeydir.

Bir tasarımın unsurları, bir hikaye anlatmak için birleşen hareketli parçalar olarak görülmelidir. Tasarım projenize yaklaşırken önce kendinizi bu tasarım ilkelerine alıştırmanız gerekir. Ancak o zaman kendi imza stilinizi oluşturmak için kuralları ihlal edebileceksiniz.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?