Gezi

Almanya Dil Kursu İçin Yapılması Gerekenler, İşleyiş ve Süreç

almanya dil kursu
Arkadaşlar herkese selamlar. Sürekli karşıma çıktığı için bu konu hakkında bilgi vermek istedim. Almanya ya gelmek için bizim kullandığımız bir yol var ondan bahsetmek istiyorum.
Gerekli evraklar ve işleyiş listesi…
Almanya’da sizin adına okula başvuru yapan evrakların eksikliğini kontrol eden “uni asist” adında bir sistem var. Bu sistem okula başvuru yapmak için sizden 75€ talep ediyor. Sistem üzerinden NC-FREİ bir okul bulup bu okula başvuru yapılması için 75€ ödüyorsunuz. Ödeme yapıldığın anda size mail olarak “Antragsformullar” adında ödemeyi yaptığınıza dair bir evrak geliyor ve sonrasında evrakları yükleme aşamasına geliyorsunuz.
NC-FREI Nedir?
NC-FREI olan bölüm ilk etapta sizden dil şartı istemeyen bölümdür..dil şartı ister ama bu dili öğrenmek için size fırsat sunar ve okul için dil hariç diğer yeterliliklerini tamam olarak kabul eder.
Gerekli Evraklar:
1-Pasaport
2-Lise Diploması Almanaca çeviri noter Apostil onaylı
3-Universite diploması Almanca çeviri noter Apostil onaylı
4-ÖSYM kazandı belgesi Almanca çeviri noter ve Apostil onaylı
5-TRANSKRİPT ingilizce olur. yoksa almanca çeviri.
6-Antragsformullar
Bu Evrakları sisteme yükleyeceksin ve ön onay gelecek.
Bu yapılanlardan sonra okul onayı geliyor bu onay herkese veriliyor ama net bir onay değil ön onay gibi. Okulun sana verdiği onayda “Şartlı kabul yazıyor” bu şart B2 dil şartı bu sebeple de Almanya da bir dil kursu bulup kayıt yaptırıyorsun… ve bununla birlikte önemli olan 2 evrak elinde oluyor. bu iki evraktan sonra çok önemli bir konu daha var
*****
Bloke Hesap
Nedir bu bloke hesap.
Almanya hükümeti sana diyorki buraya gel ama burada 1 sene boyunca sana yetecek parayıda yanında getir yoksa seni almam bu para da şu anda 11.000€ . Bu parayı yatırıyorsun FİNTİBA adında bir kuruşa yatırıyorsun. Sonrasında buraya geldiğinde bu para aydan aya 850€ olacak şekilde hesabına geri yatıyor.
Önemli Evraklar:
1-Okul ön onayı
2-Dil kursu kayıtı
3-Bloke hesap
bu aşamadan sonra vizeye başvuru yapıyorsunuz vizenin istediği evraklar var onları net hatırlamıyorum ama başvuru yapınca listesi sana veriliyor.
Vize başvurusu:
Bu başvuru ya girerken ilk olarak yazdığım tüm evraklar gerekli ayrıca vizenin istediği evraklar var bunların yanında en önemli bir evrak var oda kendini anlattığın kendin yazdığın bir mektup;
neden gitmek istiyorsunun?
gidip ne yapacaksınız?
TR de be yapıyorsun?
ne okuyacaksın?
vize görevlisini “ben orada kalmayacağım ve okulum geri bitince döneceğim” konusunda ikna ermeniz gerekiyor.
vs şeklinde bir ikna mektubu gerekli.
bununlar birlikte başvuru yapacaksınız. Başvurudaki en önemli konu ise az da olsa almanca bilmeni istiyorlar en azından adını soyadını işini mesleğini söyleyebilecek kadar almanca bilmeni istiyorlar.
Tüm bu işler için gerekli maliyet:
***okul başvuru 75€
***azda olsa dil kursu 200€
***Çeviri ve noter masrafları 100€
***Bloke hesap 11.000€
(Bu parayı her ay 850€ olarak geri alıyorsun)
***Dil kursu 3 kur 1800€
Sonrasında bekliyorsun…
Kaynak: Alıntıdır.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?