Genel

Başarı Var Destek Yok (!)

Munzur Suyu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya’dan uzun bir e-posta aldık. Özetle de olsa paylaşmak istiyoruz:

“Bilindiği gibi Tunceli, Türkiye’nin kültürel olarak ileri fakat ekonomik alanda en geri kalmış bölgesidir. İkiyüz bin nüfus göç nedeniyle doksan bine düşmüş durumda. İşsizlik, yoksulluk had safhada. Bizler, bu kaderi yıkmak için 14 kişi biraraya gelerek anonim şirket kurduk. Sermaye artırımı suretiyle bugün yüzde doksanbeşi Tuncelili olan 240 ortaklı, 5.049.000 YTL sermayeli bir şirket oldu.

Önce suyu değerlendirelim dedik ve Munzur gözelerinin üçyüz metre uzağına su şişeleme fabrikası kurduk. Şu anda fabrikada 45 kişi çalışmakta ve 15-20 Tunceli kamyonu nakliye yapmaktadır. İl için hatırı sayırı bir istihdam. Sırada, havasını değerlendirmek var. Yazın yayla turizmi, kışın kış sporlarına hizmet edecek tatil köyü kurma hazırlığındayız.

Sizin de belirttiğiniz gibi, Munzur suyunu İstanbul’a binlerce kilometreden getirmek binbir emek ister. Ancak en büyük sıkıntıyı mahallinde elektrik ve yollardan çekiyoruz. Günde ortalama 4-5 kere kesilen elektrik, hem elektronik makinelerimizi arızalandırıyor, hem girdi malzemeyi heba ediyor, 45 çalışanın da saatlerce üretim yapmadan oturmaları maliyeti yükseltiyor.

Kırk kilometrelik Ovacık – Hozat yolu ıslah edilip trafiğe açılmadığı için, Elazığ ve ötesi pazarlara yüz kilometre yerine ikiyüz on kilometre yol katetmek zorundayız. Keza, yirmisekiz kilometrelik Ovacık – Ilıç yolu yapılmadığı için Ankara – İstanbul istikametinde beş saat kaybediyoruz. Tabiri caiz ise bu iki konu belimizi büküyor.

Bu sosyal projemize verdiğiniz manevi destekten dolayı size teşekkür eder, sağlık ve mutluluk dilerim.”

Her fırsatta “Geri kalmış yörelere yatırım yapacağız” diyen Sayın Başbakan’ın bu feryada kulak vereceğini umuyor ve inanıyoruz.
* * *

Burhan Ayeri‘nin köşe yazısından..

Yazar

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?