Genel

Marka Tasarımı: Nedir?, Neden Önemlidir? Neler İçerir?

logo kurumsal

Neden büyük ve hatta küçük şirketler logolarını oluşturmak ve markaları için yazı tiplerini ve renkleri seçmek için bu kadar çaba harcıyorlar? Bu, birçok yeni girişimci ve iş insanının kendilerine sorabileceği bir sorudur.

Gerçek şu ki, marka tasarımı insanların markanızı nasıl algıladığını etkiler. Müşterilerinizi size daha yakın hissettiren ve sadece ürün satmak için değil, markanız ve kişiliğiniz için size değer veren bir şeydir.

Ayrıca her sektörde o kadar çok marka ve işletme var ki en azından fark edilmek istiyorsanız benzersiz bir marka kimliğine sahip olmanız gerekiyor. Özellikle müşterilerin seçebileceği milyonlarca markanın olduğu ve markaların daha özgün ve farklı görünmek için daha fazla mücadele etmesi gerektiği günümüzde.

Marka tasarımının önemi hakkında daha iyi bir fikir edinmek için marka tasarımının ne olduğunu keşfedeceğiz ve her işletmenin neden yüksek kaliteli bir marka kimliği tasarımına ihtiyaç duyduğunun tüm önemli nedenlerini inceleyeceğiz.

Marka Tasarımı Nedir?

Marka tasarımının neden önemli olduğunu anlamak için ne olduğunu açıkça anlamamız gerekir.

Marka tasarımı, logo, tipografi, ikonlar, renkler, illüstrasyonlar vb. dahil olmak üzere tüm formlarında markanın görsel kimliğini oluşturma sürecidir.

Markanızın tasarımı markanızın yüzüdür, müşterilerinizin web sitenizi, uygulamanızı ve sosyal medya sayfalarınızı ziyaret ederken gördüğü ilk şeydir. Bu yüzden markanızın ana mesajını iletmesi, sizin için benzersiz olanı göstermesi ve insanların sizi kolayca tanımasını sağlaması gerekiyor.

Marka tasarımı oldukça fazla zaman gerektirir. İster marka tasarım hizmetleri satın alın, ister marka tasarımını kurum içi tasarımcılarınıza devredin, özellikle şirketinizin tüm markasını değiştiriyorsanız, yine de zaman alacaktır.

İşletmenizin marka tasarımını yaparken, insanların markanızı nasıl algılamasını istediğiniz, markanız hakkında düşünürken hangi duyguları hissetmelerini istediğiniz gibi tüm marka bilinci oluşturma sorularına yanıt almanız gerekir. Yalnızca bu yanıtlara sahip olduğunuzda, iş hedeflerinize ve pazarlamanıza mükemmel şekilde uyacak bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Güçlü bir marka, özünde net bir mesaj ileten ve müşterilerinin zihninde tutarlı ve akılda kalıcı bir marka imajına sahip olandır.

Marka Tasarımının Unsurları

Marka tasarımının anlamını daha iyi anlamak için önemli unsurlarını keşfedelim. Marka tasarımı, markanın görsel temsilinin her santimini içerir. Onları ayrıntılı olarak görelim.

 

Logo

Marka tasarımı denince aklınıza gelen ilk şey bu olabilir. Ve bu, marka tasarımının ve markalaşmanın en önemli parçalarından biri olduğu için hiç de şaşırtıcı değil. Logo tasarımı, müşterilere kim olduğunuzu gösterir.

Logonuzun her küçük öğesi, markanızın benzersizliğini göstermeli ve müşterilerin markanızın özünü anlamalarına yardımcı olmalıdır. En başarılı markalar o kadar akılda kalıcı logolar yaratırlar ki, ürünlerini kullanmayanlar bile markalarını tanırlar.

Ve muhtemelen marka tasarımına ayrılan zamanınızın en büyük kısmı logonun oluşturulmasına harcanacaktır.

Hyre logosu

 

tipografi

Yazı tipleri, markanızı tanımlamanıza yardımcı olan bir diğer önemli unsurdur. Neredeyse tüm pazarlama mesajlarınızı iletmek için tipografi kullanacaksınız. Yazı tipi kombinasyonları web sitenizde, sosyal medya gönderilerinde, reklamlarda ve herhangi bir basılı materyalde kullanılacaktır. Bu nedenle, doğru yazı tiplerinin seçimi, insanların markanızı nasıl göreceklerini etkilediği için çok önemlidir.

Genellikle markalar 1-2 ana yazı tipi seçer, çünkü çok fazla yazı tipi kullanımı kafa karıştırıcı olur ve tutarlı olmanızı engelleyebilir. Yazı tipleri, üst düzey bir his iletmek için kolayca okunaklı, estetik açıdan hoş ve markanın geri kalanıyla uyumlu olmalıdır.

 

Renkler

Bu, logonuzda, web sitenizde ve diğer tüm temas noktalarında kullanılan markanızı tanımlamanıza yardımcı olan başka bir unsurdur. Renkler çok etkili bir tasarım öğesidir. Her renk belirli bir duygu getirir ve insanlar üzerinde psikolojik bir etkiye sahiptir.

Facebook, Twitter veya LinkedIn gibi birçok sosyal medya markasının mavi rengi kullandığını fark ettiniz mi? Mavi, insanlar üzerinde sakinleştirici etkisi olan ve markanıza güvenmelerini sağlayan sakin ve soğuk bir renktir. Dolayısıyla markaların kullandığı renklerin arkasında her zaman güçlü bir sebep vardır.

İstediğiniz marka imajına uygun doğru renkleri seçtiğinizden emin olun.

 

Simgeler

Simgeler, markanızın benzersizliğini göstermenin başka bir yoludur. Karmaşık bilgileri resimli grafiklerle daha basit bir şekilde sunan benzersiz tasarım öğeleridir. Çoğu şirket, ana renklerine ve tasarım stiline göre benzersiz ikonlarını yaratır, böylece tasarımın her detayı ana stiline karşılık gelir.

Mor simgeler

 

Düzen

Süslü öğeler ve çizimler oluşturmanın yanı sıra, bu öğelerin organizasyonu da daha az önemli değildir. Tüm tasarım öğelerinin birbirine göre nasıl yerleştirildiği, insanların markanızı nasıl algılayacağı konusunda büyük bir fark yaratabilir.

Logo, simgeler, renkler, çizimler ve diğer tasarım öğeleri ne kadar kaliteli olursa olsun, kötü bir UI/UX tasarımı hepsini mahveder.

Ayrıca, düzenin yalnızca web sitenizin UI/UX’ini ifade etmediğini unutmayın. Ayrıca uygulamanızın düzenini, sosyal medya gönderilerini, e-posta bültenlerini ve diğer grafikleri ifade eder. Dağınık olmayan, düzgün aralıklı, düzgün ve profesyonel görünen tasarım, markanızın doğru algısını oluşturmada çok önemlidir.

 

İllüstrasyonlar

Özel çizimler, markanıza benzersiz bir kişilik katabilir. Bu illüstrasyonları sadece web sitenizde değil, sosyal medya paylaşımlarınızda da kullanabilirsiniz. Tüm platformlarınızda tutarlı imajınızı korumak için illüstrasyonlarınız için belirli bir stil ve tasarım oluşturmanız gerektiğini unutmayın .

Bazı markalar daha da ileri gider ve KFC, M&M veya Disney gibi markalarını temsil eden marka maskotları, benzersiz karakterler yaratır. Bir marka maskotu, markanızın benzersiz özelliklerini göstermenin ve ona kişisel, insani bir dokunuş katmanın harika bir yoludur.

Hyre mobil ekran görüntüleri ve marka maskotu

 

Animasyon

Bu her marka için gerekli bir unsur değil ama animasyon oluşturacak kaynaklara sahipseniz kesinlikle çok avantajlı olabilir. Animasyon ve hareket tasarım öğeleri, tüm tasarımınızı daha dinamik ve etkileşimli hale getirir.

Ayrıca animasyon daha çok ilgi çeker ve bunu kullanıcıların dikkatini ihtiyaç duyduğunuz yere çekmek için kullanabilirsiniz.

 

görüntü

Bu, yalnızca kullandığınız fotoğraf ve görselleri değil, genel fotoğraf stilini, şekilleri, desenleri ve markanızın estetiğini ifade eder. Pazarlama, reklamcılık veya marka bilinci oluşturma için kullandığınız her tasarım, imajınız olarak kabul edilir.

Fotoğrafı, soyut görüntüleri, desenleri ve şekilleri aynı anda kullanmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Bir veya iki öğe seçebilir ve onları tarzınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Desenli arka planlar veya gradyanlar, renkli çizimler veya siyah beyaz fotoğraflar, seçim müşterileriniz üzerinde nasıl bir izlenim bırakmak istediğinize bağlıdır.

 

Neden Marka Tasarımına İhtiyacınız Var?

 

Marka Bilinirliğini Artırmak

Bu, bu makaledeki en önemli noktalardan biridir. Markalaşmanın veya yeniden markalaşmanın ana hedeflerinden biri olabilir. Kendine özgü bir logosu, ilgi çekici renkleri ve özgün tasarım öğeleri olan bir marka, insanların zihninde daha uzun süre kalma şansına sahip olacaktır.

Uyumlu, profesyonel bir marka bilinci oluşturma daha akılda kalıcı olacaktır. Markanızla etkileşime giren biri henüz satın almaya hazır olmasa bile sizi mutlaka dikkate alacak ve zamanı geldiğinde size geri dönecektir.

 

İş Değerini Artırmak

Marka tasarımı, markanız için uzun vadeli bir yatırımdır ve işletmenizin geleceği için önemlidir. Müşterilerinizin zihninde belirli bir imaj yaratarak, sektörünüzde size daha fazla kaldıraç sağlayacak güçlü, yerleşik bir marka olacaksınız.

Genel olarak markalaşma, yalnızca müşterileriniz arasında değil, rakipleriniz, ortaklarınız ve diğer herkes arasında da bir marka olarak itibarınızı oluşturmanıza yardımcı olur. Tüm bunlar, artan ticari değere ve sektörünüzde daha fazla etkiye yol açar. Ve gelecekte, bu maddi olmayan değer, parasal değerinizi ve genel işletme değerinizi artırarak somut hale gelecektir.

Sanal hedef ok koyarak el

 

Yeni Müşteriler Çekmek

Potansiyel müşteriler üzerinde olumlu bir izlenim bırakan ve tüm platformlarda tutarlı, profesyonel bir imaja sahip olan güçlü bir marka, yeni müşteriler çekmek için daha fazla şansa sahiptir.

Ayrıca markalaşma, itibarınızı oluşturmanıza ve markanız hakkında olumlu bir izlenim yaratmanıza yardımcı olabilir. Elbette itibar, pazarlama, kendinizi konumlandırma ve ürünlerinizi satma şekliniz de dahil olmak üzere marka tasarımı dışında birçok faktöre bağlıdır.

Ancak güçlü bir marka bilinciniz olduğunda, ağızdan ağza pazarlamanın pazarlama çabalarınızı destekleme olasılığı daha yüksektir ve hedef kitlenize ulaşmak için reklamcılık veya pazarlamaya fazladan çaba göstermeniz gerekmeyebilir.

 

Sadık Müşteriler Kazanmak

Marka bilinirliğine sahip olmanın ve yeni müşteriler çekmenin yanı sıra, müşterilerinizin tekrar tekrar gelmesini sağlamak da daha az önemli değildir. Sadık müşterileriniz olmayacaksa işinizin anlamı nedir? Yeni müşteri çekmenin maliyeti, müşteriyi elde tutmanın maliyetinden daima daha fazladır.

Ayrıca markalaşma, markanıza bir kişilik katar ve müşterilerinizin zihninde belirli bir his yaratır. Bu şekilde markanızın insani tarafıyla ilişki kurabilirler. İnsanlara sadece ürün satan bir şirketten daha fazlası olduğunuzu göstermelisiniz.

 

Güven Oluşturmak

Hedef kitleniz arasında güven oluşturmak istiyorsanız, güçlü ve tutarlı bir imaja sahip olmak çok önemlidir. İnsanlar kim olduğunuzu anlayamazlarsa ve markanız hakkında kafaları karışırsa, size güvenmeyebilir veya ürünlerinizin kalitesinden veya hizmetlerinizin profesyonelliğinden şüphe duyabilirler.

Marka tasarımı, marka itibarını ve otoritesini güçlendirmede önemli bir rol oynar. Doğru renkler, tipografi, görüntüler ve genel stil, tutarlılık oluşturmaya yardımcı olur ve bu da müşterilerin markanıza daha fazla güvenmesine yardımcı olur.

El sıkışan iki adam

 

Şirketinizin İçindeki Değeri Arttırmak İçin

Markalaşma sadece hedef kitlenize veya rakiplerinize değil, aynı zamanda çalışanlarınıza da yöneliktir. Çoğu zaman, çalışanlar sadece para kazanmak için bir iş yapmaktan daha fazlasını ister.

Daha büyük bir şey için çalışırken daha motive olurlar. Ve güçlü marka bilinci oluşturma, şirketinize daha fazla dahil olmalarını sağlayacaktır. Çalışanlarınızın şirketiniz için çalışmayı sevmesini ve onu daha başarılı kılmak için çalışmasını istiyorsanız, iyi bir marka tasarımı kesinlikle yardımcı olabilir.

Ayrıca, ekibinizi motive etmek de istersiniz ve markalı ürünler, küçük avantajlar ve ofisinizin ve alanınızın görünümü gibi küçük şeyler de size yardımcı olabilir.

Saygın, tutarlı bir marka imajı, marka etrafında bir birlik duygusu yaratmaya yardımcı olur ve çalışanların sadece ürün/hizmet satmaktan daha fazlası için çalışmasını sağlar.

 

Son sözler

Marka tasarımı, özellikle dijital dünyamızda tüm markaların dikkat etmesi gereken bir konu. Rekabetin giderek zorlaşması ve müşterilerin daha seçici hale gelmesiyle birlikte, başarılı olmak istiyorsanız güçlü bir marka imajına sahip olmanız ve markanız için benzersiz bir algı oluşturmanız gerekir.

Marka bilinci oluşturma ve marka tasarımının işletmenizin uzun vadeli başarısına katkıda bulunacağını unutmayın. Markanızın sonuçlarını hemen göremeyebilirsiniz, ancak inanın bana, bu çabaya değer.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?