Grafik Sosyal Medya Web

Web Tasarım Ajansı mı? Serbest Tasarımcı mı?: Hangisini Seçmelisiniz?

freelancer ajans grafik

Bir tasarım ajansı mı yoksa serbest çalışan mı? Hangisini seçmeli? Birçok işletme sahibi için çok zor bir soru. Hemen hemen aynı hizmetleri sunan çok sayıda serbest çalışan ve web tasarım ajansı varken hangisinin sizin için en uygun olduğunu anlamak zor.

Kendimiz bir tasarım ajansı olarak, sizi ajansın en iyi seçenek olduğuna ikna etmeye çalışmıyoruz. Yüksek kaliteli hizmetler sunan birçok serbest çalışan olduğuna inanıyoruz. Ve bunun tersi de geçerlidir, hem serbest çalışanlar hem de ajanslar ile kötü sonuçlar alabilirsiniz. Serbest çalışan ve ajans arasındaki seçim, ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve diğer birçok kritere bağlıdır.

Ve bu zor kararı vermenize yardımcı olmak için, bir ajans ile serbest çalışan kiralamanın artı ve eksilerinin bir listesini yaptık. Ancak, iyi güvenilir serbest çalışanları ve ajansları karşılaştıracağımızı unutmayın, bu nedenle onları zaten bulduğunuzu varsayıyoruz ve bu sadece kiminle gideceğinizi seçmekle ilgili bir durum. Yüksek ve düşük kaliteli sağlayıcıları tespit etmek, tartışılması gereken başka bir konudur.

 

Serbest Tasarımcılar

Serbest çalışanlarla başlayalım. Serbest çalışanlar, çeşitli projeler için kiralayabileceğiniz bireysel uzaktan çalışanlardır. Nitelikli profesyoneller bulabileceğiniz birçok serbest web sitesi var. Bazı şirketler için bir ajanstan daha uygun olabilirler. Neden görelim:

 

Serbest Çalışanları İşe Almanın Artıları

Karşılanabilirlik

Birçok işletmenin ajanslar yerine serbest çalışanları seçmesinin ilk nedeni, daha uygun fiyatlar sunmalarıdır. Serbest çalışanlar kendi oranlarını belirler ve ihtiyacınız olan hizmetlere göre ücretler konusunda pazarlık yapabilirsiniz. Hem saatlik ücretlere göre hem de proje başına sizden ücret alabilirler.

 

Esneklik

Uzak çalışanlar olarak, serbest çalışanlar istedikleri zaman çalışabilir ve projenizin ihtiyaçlarına göre programlarını değiştirebilirler. Bazıları hafta sonları bile çalışabilir ve sıkı çalışma saatleri yoktur. Bu, onları istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden kiralayabileceğiniz için büyük bir avantajdır.

Bir dizüstü bilgisayar ile hamakta yatan genç kadın

 

Doğrudan İletişim

Bir freelancer ile çalışırken, tüm proje detaylarınızı aracılarla değil, doğrudan bu konuda çalışan kişiyle tartışacaksınız. Projenizin tüm sürecine katılır ve proje hakkında sürekli iletişim kurabilir ve değişiklik talep edebilirsiniz. Bazı şirketler için serbest çalışanlar bile ekiplerinin bir parçası haline geldi.

 

Uzmanlık

Genellikle serbest çalışanlar kendi alanlarında uzmandır ve ajanslardan daha uzmanlaşmıştır. Bu, özellikle çok özel beceriler gerektiren çok özel görevleriniz varsa faydalıdır. Ayrıca, başka hizmetlere ihtiyacınız olduğunda, serbest tasarımcılar genellikle bağlantı kurar ve bazı iyi profesyonellere başvurabilir.

 

Serbest Çalışanları İşe Almanın Eksileri

Güvenilirlik

Serbest çalışan bireysel olarak çalıştığından ve işten tek sorumlu kişi olduğundan, beklenmedik veya acil durumlarla baş etmek zor olabilir. Bu öngörülemeyen durumlar freelance çalışanın işi yapmasını engelleyebilir ve projeniz yarım kalabilir. Ayrıca, yokluklarını telafi etmek için serbest çalışanları hızla değiştirmek zordur.

 

Sadece Bir Alanda Uzmanlaşma

Bu hem avantaj hem de dezavantaj. Uzmanlık, serbest çalışanın yaptığı işte çok iyi olduğu anlamına gelse de, onlara uzmanlıklarıyla ilgili olmayan başka görevler atayamazsınız.

Diyelim ki bir web tasarımcı ve bir grafik tasarımcı tutmanız gerekiyor, 2 farklı kişiyi işe almanız gerekecek. Farklı saat dilimlerinde çalışıyorlarsa iş akışını yönetmek daha da zor olacaktır.

 

Kullanılamazlık

Evet, çoğu serbest çalışanın esnek çalışma programları vardır, ancak bu 7/24 müsait oldukları anlamına gelmez. İyi serbest çalışanlar, beklenmedik durumları yönetmek için iyi sistemler oluşturur, ancak yine de bu, her zaman kullanılabilir olacakları anlamına gelmez. Ayrıca, aynı anda birkaç müşteriyle çalışırlar ve onlara ihtiyacınız olduğunda diğer müşteri için çalışmakla meşgul olabilirler.

 

Değiştirilmesi Zor

Serbest çalışanlar yüksek kaliteli işler sunabilir ve onlarla uzun vadede çalışmaya başlayabilirsiniz, bu harika. Ancak ürünü ve markayı tanımak çok zaman alabilir ve serbest çalışan sizinle çalışmayı bıraktığında, yenisini bulmak zor olacaktır. Ayrıca, tüm tanışma sürecini sıfırdan başlatmanız gerekecek.

 

Daha Uzun Geri Dönüş Süresi

Serbest çalışanlar aynı anda farklı projeler üzerinde tek başlarına çalışırlar, bu da daha yavaş çalıştıkları anlamına gelir. Web sitenizi kısa sürede oluşturmak istiyorsanız, bir freelancer bunu yapamayabilir. Bir serbest çalışanla işbirliği yapmadan önce, proje ve iş hedeflerinize gecikmeden ulaşabilmeniz için iş için ne kadar zamana ihtiyaç duyduklarını açıkça tanımladığınızdan emin olun.

Mavimsi arka planda bir kum saati

 

Web Tasarım Ajansı

Şimdi yaratıcı tasarım stüdyolarına geçelim. Web tasarım ajansları aynı zamanda dünyanın her yerinden çalışan tedarikçilerden dış kaynak temin etmektedir. Farklı projelerde çalışan tasarımcı ve sanat yönetmenlerinden oluşan bir ekibe sahipler. Bir ajans genellikle UI/UX ve grafik tasarım gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış tasarımcılara sahip olur ve serbest çalışanların aksine farklı tasarım projeleri üzerinde çalışır. Ve bu onların tek farkı değil.

 

Bir Web Tasarım Ajansı Kiralamanın Artıları

Kalite Garantisi

Bir tasarım ajansı ile çalışırken kaliteli bir proje alma şansınız daha yüksektir. Serbest çalışanlar bugün çalışıp yarın çalışmayı bırakabilir ve itibarlarını pek umursamayabilir. İyi bir ajans bulmak, iyi bir serbest çalışan bulmaktan daha kolaydır, çünkü yerleşik ajanslar kanıtlanmış iş akışlarına ve çeşitli projelerde yılların deneyimine sahipken, serbest çalışanlarla güvenilirliği ölçmek zordur.

Oysa ajanslar isimlerine ve itibarlarına çok önem verirler. Çalışmalarını sergilemek ve müşterilerinden iyi yorumlar almak için çok çaba harcıyorlar. Tüm bu incelemeler ve referanslar, işlerini düzgün yaptıklarının makul bir garantisidir.

Ayrıca, ajanslar genellikle en iyi yetenekleri ve en kalifiye uzmanları işe alır, bu nedenle bir ajansla çalışarak bir profesyonel ekibi işe alırsınız.

 

Hızlı Geri Dönüş Süresi

Serbest çalışanların aksine, tasarım ajansları daha hızlı geri dönüş süresine sahiptir ve projeyi serbest çalışanlara göre çok daha kısa sürede tamamlayabilir. Genellikle projeniz üzerinde çalışan birden fazla kişi vardır, bu nedenle daha yüksek kalite ve hız alırsınız. Farklı projeler üzerinde çalışan birkaç uzmana ve işi koordine eden kişilere sahip olduklarından, ekip içindeki görevleri daha etkin bir şekilde devrederler.

 

Daha İyi Proje Yönetimi

Yukarıda bahsettiğim gibi, ajanslar da birkaç müşteriyle çalışır, bu nedenle iyi bir ajansın iyi bir proje yönetim sistemine sahip olması gerekir. Esasen, tüm müşteri projelerini yöneten ve tüm projelerin zamanında tamamlanmasını sağlayan proje yöneticilerine sahiptirler.

Taleplerinizi doğru ekip üyelerine devredecekleri için sorununuz çok hızlı bir şekilde çözülecektir. Ayrıca üyelerden herhangi birinin müsait olmaması, başka bir uzmana kolayca atanabileceğinden projenizi etkilemeyecektir.

 

Uzun Vadeli Destek

Ajanslar genellikle uzun süreli ortaklıklar ararlar, bu nedenle biriyle çalışmaya başladığınızda muhtemelen onlarla uzun süre çalışacaksınız. Web siteleri sürekli desteğe ihtiyaç duyduğundan bu, web sitesi oluşturma ve bakımı için çok önemlidir. Özellikle bir e-ticaret web siteniz varsa, web sitenizde oldukça sık revizyonlar yapmanız gerekecektir.

Daha fazla hizmet

Tasarım ajansları genellikle web tasarım hizmetlerinden daha fazlasını sunar. Birkaç farklı projeyi dış kaynak kullanmak istiyorsanız çok yardımcı olabilir. Farklı projeleriniz için yine aynı kişiyle iletişim kuracaksınız ve tüm bu işleri ajans halledeceği için herhangi bir gecikme olursa endişelenmenize gerek kalmayacak.

Ayrıca, web sitesi tasarımı ve geliştirmesine atıfta bulunan farklı web sitesi oluşturucuları vardır ve birçok serbest çalışan bunlardan yalnızca birinde yetkindir. Ancak ajanslar farklı platformlar için hizmetler sunacak ve web siteniz için hangisinin en iyisi olduğunu size tavsiye edecektir.

 

Web Tasarım Ajanslarını İşe Alma Eksileri

 

Daha Yüksek Maliyet

Web tasarım ajanslarının ana dezavantajlarından biri, ortalama serbest çalışanlardan daha yüksek oranlara sahip olmalarıdır. Ve bazı şirketler için uygun fiyatlı değiller. Ajansların farklı uzmanları, proje yöneticileri ve diğer personeli vardır, çalışmak için bir ofise ihtiyaç duyarlar, bu nedenle serbest çalışanlara göre daha fazla giderleri vardır.

 

Doğrudan İletişim Değil

Serbest çalışanların aksine, bir ajans kiralayarak, projenizde çalışacak tasarımcılarla değil, çoğunlukla proje yöneticinizle konuşacaksınız. Ve bazılarınız için web sitenizin tasarım tercihlerini ve isteklerini açıklamak daha zor olabilir. Tasarım ajansları söz konusu olduğunda, projeniz üzerinde çalışan birçok tasarımcı ve geliştirici olduğundan ve ne istediğinizi açıklamak için hepsiyle konuşmak pratik olarak imkansız olacağından, bu mantıklıdır.

 

Çok Fazla Teklif Ediyorlar

Bu hem avantaj hem de dezavantaj. Tüm projelerinizi dışarıdan temin edecek bir ortağın olması iyi olsa da, hepsini yüksek kalitede tamamlayamayabilirler. Çok fazla hizmet sunan ajanslar çok güvenilir görünmüyor. Tasarımda harika olabilirler ama diğer alanlarda o kadar yetenekli değiller. Bu nedenle, bir tasarım ajansı seçerken dikkatli olun.

 

İşletmeniz İçin En İyi Kararı Nasıl Verebilirsiniz?

Peki, soru hala devam ediyor, doğru yükleniciyi seçtiğinizden nasıl emin olabilirsiniz? Serbest çalışanlar ve web tasarım ajansları ile çalışmanın artılarını ve eksilerini değerlendirerek aşağıdaki sonuçları çıkarabiliriz.

Serbest çalışan seçmek şu durumlarda mantıklıdır:

  • Projeniz küçük ve tamamlamak için birden fazla kişi gerektirmiyor
  • büyük bir bütçen yok
  • Projeniz acil değil ve hızlı bir geri dönüşe ihtiyacınız yok
  • Uzun vadeli işbirliği aramıyorsunuz

 

Bir tasarım ajansı seçmek şu durumlarda mantıklıdır:

  • Projeniz özel ve karmaşık tasarım ve geliştirme gerektiriyor ve bunu tek bir kişi yapamıyor
  • Hızlı bir dönüşe ihtiyacınız var
  • Tüm projelerinizin aynı kişi/kuruluş tarafından yapılmasını istiyorsunuz ve birden fazla müteahhit ile çalışmak istemiyorsunuz
  • Uzun vadeli bir işbirliği arıyorsunuz
  • Zamanında ve kaliteli teslimat sizin için önemlidir

 

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, her iki seçeneğin de artıları ve eksileri var ve kararınızı proje kapsamınıza ve bütçenize göre vermeniz gerekiyor. İyi bir ajansın ve yetenekli bir serbest çalışanın size yüksek kaliteli sonuçlar sağlayabileceğini unutmayın.

Bu nedenle, en iyi çözümü bulmak için artılarınızı ve eksilerinizi tartın.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?