Grafik

Adobe Illustrator: Mevcut Bir Belgede PPI Nasıl Değiştirilir?

illustrator raster ppi

Üzerinde biraz zaman harcadığınız, resmi çizdiğiniz, çalışma yüzeylerini yerleştirdiğiniz ve bir raster belgeye aktarmadan önce Piksel Önizleme modunu tıkladığınız bir Adobe Illustrator belgeniz var, ancak PPI (İnç Başına Piksel) yanlış ayarlandığından çözünürlük tamamen yanlış görünüyor! Bunu nasıl düzeltirsiniz? PPI özellikleri ekranı nerede?

Vektör fanatiğinin bana bağırdığını şimdiden duydum: İllüstratörde PPI önemli değil! Bu bir vektör aracı!

Ekran Piksel Yoğunluğu nasıl hesaplanır? | Murat Kotaman

 

Ancak bazı uygulamalar için önemli olduğu zamanlar vardır. Belki de bazı mükemmel piksel simgeleri üzerinde çalışıyorsunuz ve bunların farklı PPI ekranlarına sahip bir dizi platformda çalışmasına ihtiyacınız var. Ya da belki belirli bir ölçeklendirilmiş birim boyutunda bazı vektör planlarınız var ve istediğiniz ayrıntıları göstermek için doğru PPI’de bir raster’e ihtiyacınız var. Benim durumumda, bir 3D model yapmak için arka plan kılavuzu olarak kullanılan ikincisiydi.

Yavaş Çözüm: Yeni Belge

Seçeneklerden biri, yeni bir belge oluşturmak ve doğru DPI’yi ( Yeni Belge > Gelişmiş > Tarama Etkisi ) ayarlamaktır, ancak bu, çalışma yüzeylerinizi yeniden ayarlamak, resmi baştan sona kopyalamak ve yeni boyut için ölçeklendirmek anlamına gelir. Bu yaklaşım ayrıca PPI için üç seçenekle (72 ppi, 150 ppi ve 300 ppi) sınırlıdır. Farklı bir çözünürlük istiyorsanız veya birkaç çözünürlük denemek istiyorsanız, şansınız kalmadı.

Yeni belge iletişim kutusu

Zorlu Çözüm: Ayarları Dışa Aktar

Başka bir seçenek de piksel önizlemesini yok saymak ve tarama belgesine dışa aktarırken dışa aktarma ayarlarında değiştirmek. Ancak piksel mükemmelliğinde sonuçlar istiyorsanız, bu, çok fazla dışa aktarma ve sonuçları kontrol etmeden ve ince ayar yapmadan gerçekten iyi çalışmaz.

Dışa aktarma seçenekleri iletişim kutusu

 

Daha İyi Çözüm: Rasterleştirme Etkisi

Bulduğum en iyi yöntem biraz gizli. Ne yazık ki “piksel önizleme” görünümünü değiştirmese de, yine de piksellerin bir önizlemesini verir.

Tüm resimleri seçin ve ardından Efektler menüsünde Rasterleştir öğesini seçin . Burada varsayılan PPI seçeneklerinden birini seçebilir veya özel bir değer girebiliriz. Tamam’a bastıktan ve kısa bir ilerleme çubuğu bekledikten sonra, tüm çizimlerinizin seçtiğiniz PPI’de rasterleştirildiğini göreceksiniz.

Bunu değiştirmek için Görünüm paneline gidin ve Rasterleştirme efektini bulmalısınız . Buradan göz simgesine (gizlemek için) veya çöp kutusu simgesine (silmek için) tıklayarak vektör görünümüne geri dönebilir veya farklı bir PPI seçmek için isme tıklayabilirsiniz.

Rasterleştir iletişim kutusu

Alternatifler?

Adobe Illustrator’da mevcut bir belgenin PPI’sini değiştirmek için birkaç farklı çözüm gördünüz. Umarım bu çözümler benzer sorunları olan herkese yardımcı olur! Ancak başka çözümler biliyorsanız, lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?