Bu ne be bloğunda ara sıra yazdığım CSS ile ilgili yazılar, şu soruya maruz bıraktı beni: “CSS ne?” CSS’in ne olduğu Vikipedi’de yazıyor. Ben CSS kullanmanın faydaları nedir, ondan kısaca bahsedeyim:

1. Tasarım ve içerik birbirinden ayrılıyor: Tablolar kullanılarak yapılan sayfalarda, tek bir HTML kod vardır ve tüm içerik ve sayfa tasarımı bu kod ile belirlenir. Halbuki, CSS kullanılarak bu HTML’in içindeki tasarımı belirleyen kod ayrılabilir. Bu ayrılan kısım yine sayfanın içinde ama ayrı bir bölüme de konabilir, .css dosyası olarak ayrıca da kaydedilebilir. Örneğin sayfanın bir kısmı “başlık” olarak adlandırılırsa, “başlık” olarak tanımlanan yerleri şöyle göster, böyle şekillendir demek yeterlidir .css dosyasında.

2. Site daha hızlı yüklenir, daha kolay yönetilir: Bir CSS dosyası yaratıldıktan sonra pek çok sayfa onu kullanabilir. Genelde bir sitenin menüsü CSS ile biçimlendirilir, ve tüm sayfalarda sadece ilgili CSS dosyasına bağlantı verilir. Menüde birşeyler değişecekse, sadece CSS dosyasının güncellenmesi ile sitedeki tüm sayfalarda menü güncellenmiş olur. Bir kere siteye giren bir ziyaretçi, sitenin CSS dosyasını yükledikten sonra, yeni sayfalara geçtikçe çok daha hızlı yüklenir sayfalar, çünkü yeni sayfalar için sadece içerik yüklenir, biçimlendirme zaten yüklenmiştir.

3. Site tüm tarayıcılar ile uyumlu hale gelir: Eskiden çoğu kullanıcı İnternet Explorer kullanıdığı için, Microsoft kafasına göre değişiklikler yaparak W3C’nin standartlarını saptırmıştı. Ancak Firefox veOpera gibi standartlara saygılı tarayıcıların hızlı yükselişi, sitelerin farklı kişilerce farklı görülmesine sebep oldu. CSS sayesinde, ziyaretçilerin hangi tarayıcıyı kullandığını algılayıp ona göre ufak farklılıklarla suna biliyorsunuz siteyi.

4. Arama motorları siteyi daha iyi görür: İçerik ve tasarım birbirinden ayrıldığı için, eskiden kodun içindeki tasarımı görmezden gelerek okumaya çalışan arama motorları (böcekler), artık temizlenen HTML içinde çok daha net olarak içeriği gördükleri için, daha iyi değerlendirebilir siteyi. Bu da aramalarda daha yukarıda çıkmak olarak düşünülebilir.

5. Farklı ortamlar için farklı sunumlar oluşturulabilir: Artık sadece bilgisayarlar değil, cep telefonları da İnternet’e giriyor, PDA’ler de. Onlar için farklı, daha uyumlu bir tasarım hazırlanabilir. Ya da yazıcılar için; birisi siteyi basmak istediğinde, ayrı bir .css dosyası kullanılarak, baskı için daha uygun bir tasarım belirlenebilir.

Yazar

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?