Genel

Çünkü Türk Milleti Dogrudur!

ataturk

Evet Arkadaşlar,

Biliyorsunuz ki Dün Cumhuriyet Bayramı’ydı. Birçok Olaylar Üst Üste Dizelenmiş, Olay Üstüne Olay Yaşanmıştı. Analiz Yapayım Dedim İçimden… Sizlerle Paylaşayım Dedim. Biliyorsunuz ki İnsan; Görüşü, Düşüncesi, Fikri Olunca Bir Birey Oluyor Toplumda. Benim de Birkaç Düşüncem, Fikrim, Ve Bir O Kadarda Düşündürücü Sorularım Var Hem Kendime Hem de Aziz  Türk Halkıma..

Cumhuriyet Bayramı Sizlere Ne İfade Ediyor ? Cumhuriyet Nedir? Cumhuriyet Şuan Bulunduğumuz Konumda Cumhuriyet midir? Teker Teker Başlayalım.

Atatürk Ve Cumhuriyet

29 Ekim 1923 Tarihinden İtibaren İlan Edilen Cumhuriyetimizin Yıldönümüdür.  “Cumhuriyet” kelimesi dilimize Arapça “halk”, “büyük kalabalık” kelimesinden gelmiştir. Bu kelimenin Fransızca karşılığı “La Republique”, İngilizce karşılığı “The Republic” olup, “kamuya ait şey”, “kamu malı” anlamına gelen Latince “Res Publica” kelimesinden türemiştir.

Cumhuriyet : Halkın Yönetimidir. En kısa Ve En Anlam Verici Şu İki Kelime Size Ne İfade Ediyor Bilemiyorum Ama Biraz Kafa Yorar, Biraz Hayal Kurar Ve Biraz da Özgürlüğü Yaşayabilirseniz Benimle Aynı Fikirde Olmaya Çalışırsınız. Biliyorsunuz ki Cumhuriyet Türkiye Gibi Bir Ülkede Kolay Kazanılmadı. Ve Bunda Emeği Geçen Büyük Bir Kurtarıcımız Vardı. Hani Şu “Peygamber’in Yerine Koyduğunuz Adam”,“Taptığınız Peygramberiniz” Ve Diğer Birçok Atatürk’süz Düşüncesi Ve Zihniyetsizliği Olan İnsanların(!) Yüzünden Yafta Yiyen İnsan;  Atatürk!

“Mustafa” Belgeseli’ni İzleyenler Olmuş mudur Bilemiyorum Ama En Kısa Ve En Öz Şekilde Atamızı Anlatmaya Çalışan Can Dündar Bu Belgeseli Yaptıktan Sonra Birçok Eleştri Almıştı. Ama Olsun Yine de İzlediğim İçin Söylüyorum İzlediğiniz Zaman Tüyleriniz Diken Diken Olacak, Yeri Gelecek Çoşkulanacak, Yeri Gelecek Hüzünlenecek, Yeri Gelecek Hüngür Hüngür Ağalayacaksınız. Bu Ülke Bu Türk’le Cumhuriyeti Ne Koşullarda Kurmuş Anlayacaksınız. Hayatını Ülkesine Adamış Bir Kahramanın Hayatını Anlatıyor “Mustafa”. Dün Bir Televizyon Kanalında Yayınlandı. Önceden İzlememiştim, İzlemediğim İçinde Çok Pişman Olduğumu Belirteyim.İzlememişseniz İzlemenizi İçtenlikle Tavsiye Ediyorum.

Savaşlar Konusunu Ayrı Tutarak Cumhuriyetin Kuruluşuna Yakın Zamana Götüreyim Sizleri;

28 Ekim 1923 günü Mustafa Kemal arkadaşlarına “Yarın Cumhuriyet ilân edeceğiz” Diyerek 29 Ekim 1923 Gününde Cumhuriyeti Kabul Edip Laikleşmeye Doğru Yol Almıştır. Atatürk’e göre; medeniyet dünyasının çağdaş yönetimi Cumhuriyetti Zaten.Atatürk;  Türk Milletinin Bulunduğu Ülkesini, Çağdaş Ülkeler Seviyesine Getirtmesi Onun En Büyük Arzusuydu. Bunu da Gerçekleştirmek Onun İçin Fazlada Zor Değildi Aslında. Çünkü Türk Milleti Vardı Yanında. Hani Peygamberleştirdiğimiz Atatürk Varya, Dinsizlikle Suçladığımız Atatürk Varya İşte O Atatürk’tü O!

– Eğitimin Laikleştirilmesi

– Tekke Ve Zaviyelerin Kapatılması

– Şapka Ve Kıyafet İnkılabının Gerçekleştirilmesi

Şu Üç Madde Sizlere Ne İfade Ettiriyor! Dini Sömürmek mi Şimdi Yaşadığımız İktidardaki Gibi mi? Veya Dinsizlik mi? Atatürk Bu Yenileşmenin Ardından Bu Yaftayı Yiyorsa , Atatürk Gibi Düşünen Biz Gençlerin Ve Milletin Bu Yaftalarını Üzerimize Alıyor; Bu İnkılapları Gerçekleştiren Atatürk’ümüz Gibi Bizlerinde Dinsiz Diyebileceğini Anlıyorum. Aslında Anlamaya Çalışıyorum. Aslında Örnek Komşu Ülkemiz İran Gibi Bir Devletin 1979 Yılında Yaptığı Devrim Gibi mi İstiyor Bu Zihniyetsizler Anlam Veremiyorum. Bu Arada Özgürlüklerin Kısıtlanmasınıda Katmıyorum Şu Konuda. Cumhuriyet İçin Yapılanlar Söylediklerimin Sadece Bir Kısmı..

Şuan Şu Zorluklarda Kurulan Cumhuriyetimiz Depremler, Şehitler Ve Birçok Bahanelerle İptal Edildi.

88 Yıldır Kutlanan Bu Bayram Küçümsemek Gibi Olmasın Ama Şu Zihniyetteki Hükümet İçin Zor Geldi.

1999’da 18.373 ölü ve 48.901 yaralı verdiğimiz Marmara depriminde iptal edilmedi!

Cumhuriyet; Ölüm Döşeğinde Olan Atatürk’ün Bile O Zamanda Kutlanmasını İstediği Gibi Kutlayamadık Bizler.

Cumhuriyet Bayramı Sadece Kutlamak değildir Cumhuriyeti!
Önemli Olan Cumhuyetimizin Kuruluşunda Oluşan  Durumlara Ağlayabilecek, Gülebilecek, Onur-lanabilecek,Gururlanabilecek,Utanabilecek Durumda Anlayabilmektir.
Bahaneler, Sebepler, Nedenler Yıldıramaz Bu Anı Yaşamaya!!!
Şehit Verdik!
Depremde Kendi Canlarımızı Verdik!
… Olabilir!
Çanakkale’de de Verdik Bu Canları!

Anadolu’da da Verdik Bu Canları!
Ama Yılmadık, Başardık! İstediğimizi Aldık Her Zaman!

Çünkü Türk Milleti Çalışkandır!
Çünkü Türk Milleti Doğrudur!

Yazar

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?