Web

Etki Alanı Otoritesi (DA): Arama Motoru Nedir ve Sıralamanızı Nasıl Artırabilirsiniz (5 Yol)

alan adi siralama olcer domain

Web sitenizi Google’da üst sıralarda nasıl sıralayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Öyleyse, “alan otoritesi” terimiyle karşılaşmış olmalısınız.

Bu yazıda, etki alanı otoritesinin gerçekte ne olduğunu, web sitenizi sıralamak için ne kadar önemli olduğunu ve onu nasıl artırabileceğinizi ele alacağız.

 

Etki Alanı Otoritesi nedir?

Etki alanı otoritesi (DA), web sitenizin arama motorlarında ne kadar iyi sıralanacağını tahmin etmek için kullanabileceğiniz bir sıralama metriğidir.

Moz tarafından oluşturulmuştur ve 1’den 100’e kadar bir puan verir. Dolayısıyla, web sitenizin puanı yüksekse , arama motoru sayfa sonuçlarında (SERP’ler) iyi performans gösterme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir .

Etki alanı otoritesine bakmanın bir başka yolu da, sitenizin sektörünüze veya belirli bir konuya ilişkin alaka düzeyini göstermesidir. Yani, sıralamalar açısından alanınızın gücünün veya yetkisinin bir ölçüsüdür.

Ancak, ikisi arasında küçük bir fark olduğu için etki alanı yetkilisi ile sayfa yetkilisini karıştırmayın.

Alan adı değeri, tüm alanınızın (ve alt alanınızın) sıralama gücünü gösterir. Sayfa otoritesi, tek tek sayfaların sıralama yeteneğine bakarken .

Bununla, hangi etki alanı otoritesi puanını hedeflemelisiniz?

 

İyi Bir Alan Adı Yetkilisi Puanı Nedir?

Etki alanı yetkisinin hesaplanmasına giren birçok faktör vardır. Ancak size bir fikir vermesi açısından, Google, Apple veya Microsoft gibi web sitelerinin DA’ları yüksek olacaktır (95 ile 100 arasında).

Öte yandan, web siteniz yeniyse DA’nız düşük olacaktır (muhtemelen 10 ile 20 arasında).

Ayrıca, sitenizin DA’sını 20 ila 30 arasında iyileştirmenin, 70 ila 80 arasında olduğundan daha kolay olduğunu da bilmelisiniz.

Her bir etki alanı yetkilisi puanının ne anlama geldiğine bir göz atın:

 • 30’un altı zayıf
 • 30-40 ortalamanın altında
 • 40 ila 50 ortalama
 • 50-60 iyidir
 • 60-70 çok iyi
 • 80 üstü mükemmel

Hatırlanması gereken önemli bir nokta, DA’nın web sitenizin arama sonuçlarındaki performansını tahmin etmenize yardımcı olmasıdır.

Bu nedenle, SERP’lerde etrafınızdaki diğer web siteleriyle karşılaştırmak için kullanmak ve daha sonra daha üst sıralarda yer almak için DA’nızı yükseltmeye çalışmak daha iyidir.

 

Domain Authority Nasıl Hesaplanır?

Etki alanı yetkisinin hesaplanması söz konusu olduğunda, farklı araçlar kendi metodolojilerini kullanır. Moz’a gelince, size bir DA puanı vermek için 40’tan fazla farklı faktör kullanır.

Ancak en önemli faktörler şunları içerir:

 • MozRank – Bu, bir web sayfasına bağlanan web sitelerinin sayısını sayar. Ayrıca, sizin sitenize bağlantı veren bu web sitelerinin kalitesine de bakar.
 • Bağlantı Profili – Bu, web sayfanızdaki dahili ve harici bağlantıları içerir. Bu nedenle, gönderiniz yüksek yetkili web sitelerine bağlanırsa ve ayrıca diğer saygın siteler tarafından geri bağlanırsa, o zaman iyi bir puan alırsınız.
 • Kök Etki Alanları – Moz, bağlantı profilinize bakarken benzersiz geri bağlantıların sayısına da bakar. Diyelim ki 100 bağlantınız var ama bunlar tek bir web sitesinden. Moz bunu 1 kök alan adı olarak kabul edecektir. Bu nedenle, farklı web sitelerinden geri bağlantı almak önemlidir.
 • MozTrust – Moz, sayfanıza bağlantı veren web sitelerinin güvenilirliğini kontrol eder. Örneğin, bir üniversite web sayfasından, devlet sitesinden veya büyük bir kuruluş sitesinden bir bağlantı alırsanız, yüksek puan alırsınız.
 • Site Yapısı ve Kullanıcı Dostu – Yüksek bir DA elde etmek için, site yapınızın Google gibi arama motorlarının sayfalarınızı taramak için kullanmasının kolay olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca ziyaretçilerinize harika bir kullanıcı deneyimi sağlamanız gerekir.

Şimdi, etki alanı yetkisini nasıl oluşturacağınızı öğrenmeye hazır mısınız?

 

Etki Alanı Yetkisi Nasıl Artırılır?

Web sitenizin etki alanı otoritesini artırmaya başladığınızda, bunun uzun vadeli bir strateji olduğunu unutmamalısınız. Sitenizin DA’sını artırmanın bazı yolları şunlardır:

1. Yetkili Sitelerden Yüksek Kaliteli Geri Bağlantılar Alın

Muhtemelen fark ettiğiniz gibi, geri bağlantılar alan adı otoritesinin hesaplanmasında büyük rol oynar. Sadece bu da değil, geri bağlantılar en önemli sıralama faktörlerinden biridir.

Ahrefs tarafından yapılan bir araştırma, web sitelerinin %55,24’ünün herhangi bir geri bağlantısı olmadığı için herhangi bir organik trafik almadığını göstermiştir.

Bu nedenle, yüksek kaliteli geri bağlantılara ihtiyacınız olduğunu söylemek güvenlidir.

Bağlantı profilinizi güçlendirmek için geri bağlantı almanın tonlarca yolu vardır. Başlamak için, en iyi yönlendirme kaynaklarınıza bakabilir ve ardından geri bağlantı fırsatları için benzer siteler bulabilirsiniz.

WordPress kullanıcılarının en iyi gelen bağlantı kaynaklarınızı ortaya çıkarması için MonsterInsights’ı kullanabilirsiniz. En iyi WordPress Google Analytics eklentisidir ve kontrol panelinizde size ayrıntılı raporlar gösterir.

üst-yönlendirme-kaynakları-etki alanı-yetkisi

 

Ayrıca rakiplerinizi etik olarak gözetleyebilir, geri bağlantı kaynaklarına bakabilir ve ardından aynı web sitelerinden bağlantılar almayı deneyebilirsiniz. Yüksek kaliteli web sitelerinden bağlantı sağlamanın bir başka kolay yolu da misafir gönderisidir.

2. Bağlantıya Değer Veren Katil İçerik Oluşturun

Etki alanı otoritenizi artırmanın ikinci yolu, bağlantıya uygun harika içerik oluşturmaktır. İçeriğiniz neden harika olmalı?

Pekala, insanlar yayınlarınızı yararlı bulursa, onu başkalarıyla paylaşmaya başlarlar. Bu, eğitim kurumları veya devlet kurumları gibi yüksek otoriteye sahip web sitelerinden geri bağlantı alma şansınızı artırır.

Ve farklı sitelerden gelen bağlantılarla kök alan adlarınızı da artıracaksınız. Bunların tümü, yüksek bir DA’nın güvence altına alınmasına katkıda bulunacaktır.

Artık makaleler, uzun kılavuzlar, videolar, bilgi grafikleri, podcast’ler , slaytlar ve daha fazlası gibi birden çok içerik türü oluşturabilirsiniz.

Ancak başlamak için harika bir yer, sitenizdeki en popüler sayfalara bakmaktır . Bu sayede benzer konu ve içerik türleri oluşturabilirsiniz.

MonsterInsights'ta en iyi açılış sayfaları raporu

 

3. Sitenizi Denetleyin ve Kötü Bağlantıları Kaldırın

Gelen bağlantılar web sitenizin DA’sı ve sıralamaları için hayati önem taşırken, kötü bağlantılara sahip olmak yarardan çok zarara yol açabilir.

Spam içerikli bir web sitesinden gelen bağlantılar, web sitenizin etki alanı yetkisini azaltabilir. Ve bazı durumlarda, Google tarafından bir cezaya bile yol açabilir.

Bunun olmasını önlemek için, sitenizi toksik bağlantılar açısından denetlemeli ve bunları mümkün olan en kısa sürede kaldırmalısınız. Web sitenizin eksiksiz bir bağlantı profilini inceleyerek zararlı bağlantıları belirlemek için farklı SEO araçlarını kullanabilirsiniz.

Ve bu bağlantıları kaldıramıyorsanız, bu bağlantıları reddetmek veya yok saymak için Google Search Console’u kullanabilirsiniz . Sonuç olarak, Google’ın tarayıcısı, dizine eklerken hiçbir doğal olmayan veya spam içeren geri bağlantıları hesaba katmaz.

kaldır-bağlantılar-etki alanı-yetkisi

 

4. Web Sitesi Yapınızı ve Kullanıcı Deneyiminizi Optimize Edin

Unutmayın, domain otoritesi hesaplanırken dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de sitenizin yapısı ve kullanım kolaylığıdır.

Arama motorları düzgün bir yapı ile web sayfalarınızı kolayca tarayabilir ve arama sonuçlarında indeksleyebilir.

Arama motoru tarayıcılarına yardımcı olmak için WordPress’te bir site haritası oluşturabilirsiniz . Bir site haritası, tüm önemli sayfalarınızı içerir ve arama motorlarının sitenizde kolaylıkla gezinmesine yardımcı olur.

sitema-etki alanı-yetkisi

 

Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmeye gelince, işe sitenizi mobil cihazlar için optimize etmeye odaklanarak başlamalısınız.

Google mobil önceliklidir, yani web sitenizin önce mobilde ne kadar iyi performans gösterdiğine bakacaktır. Bu nedenle, sitenizin mobil cihazlarda düzgün çalışması ve hızlı yüklenmesi önemlidir .

Ardından, sitenizin güvenli olduğundan emin olmalısınız. Bunu, SSL sertifikaları alarak ve sitenizi HTTPS’ye taşıyarak yapabilirsiniz. Ayrıca , bir web uygulaması güvenlik duvarı gibi birçok özellik sunan Sucuri gibi en iyi WordPress güvenlik eklentilerini de edinebilirsiniz .

5. Dahili Bağlantılarınızı Geliştirin

Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmenin bir başka yolu da dahili bağlantı yapınıza odaklanmaktır. Kullanıcıları sitenizdeki diğer bilgilendirici web sayfalarına yönlendiren bağlantılarla , ziyaretçilerinizin ilgisini canlı tutabilirsiniz .

Dahili bağlantılar ayrıca arama motoru botlarının web sitenizi taramasını kolaylaştırır ve bu da sayfalarınızın dizine eklenmesine yardımcı olur.

Uygun bir iç bağlantı yapısına sahip olmanın bir başka yararı da, bağlantı suyunu bir sayfadan diğerine geçirmesidir.

Bağlantı suyu, diğer web sayfalarına geçirilen bir sayfanın değerini ifade eden bir SEO terimidir. Bir sayfaya yönlendiren daha fazla bağlantı onun güvenilir olduğunu gösterdiğinden, arama motoruna güven oyu verir. Tüm bunlar, etki alanı otoritesini artırmaya katkıda bulunur.

Dahili bağlantı stratejinizi geliştirmek için All in One SEO gibi bir eklenti kullanabilirsiniz .

aioseo bağlantı yardımcısı

 

AIOSEO’nun Link Assistant eklentisi, siteniz için otomatik olarak bir dahili bağlantılar raporu oluşturacak ve bağlantı verebileceğiniz ilgili sayfalar için öneriler sunacaktır.

Domain Authority’yi Nasıl Kontrol Edersiniz?

Artık etki alanı yetkisini nasıl artıracağınızı bildiğinize göre, web sitenizin DA’sını kontrol etmek için bazı araçları burada bulabilirsiniz.

1. Moz Bağlantı Gezgini

Moz Bağlantı Gezgini

 

Moz Link Explorer, herhangi bir web sitesinin etki alanı yetkilisini kontrol etmenizi sağlar. Web sitenizin veya rakiplerinizin URL’sini girmeniz ve alan adı yetkilisini görüntülemeniz yeterlidir.

Araç, benzersiz geri bağlantıların sayısı, kök alan adları ve belirli bir alan için sıralanan anahtar kelime sayısı hakkında bile bilgi sağlar.

Ve aşağı kaydırırsanız, bu siteye en çok takip edilen bağlantılar, en iyi sayfalar, en iyi bağlantı metni ve daha fazlası gibi daha fazla rapor görebilirsiniz.

2. Ahrefs

ahrefs-etki alanı-yetkisi

 

Ahrefs , piyasadaki en iyi SEO araçlarından biridir ve bir web sitesinin DA’sını bulmak için kullanabileceğiniz başka bir etki alanı yetkilisi denetleyicisidir.

Ahrefs’in bunu Etki Alanı Derecelendirmesi olarak adlandırdığını unutmayın, ancak etki alanı yetkisi ile aynıdır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da DA’yı hesaplamak için kendi algoritmasını ve faktörlerini kullanmasıdır. Bu nedenle, Moz veya başka bir araçla karşılaştırırsanız puanlarda bir fark görebilirsiniz.

3. SEMrush

Semrush WordPress anahtar kelime arama

 

SEMrush , birçok SEO uzmanı arasında popüler bir araçtır ve aynı zamanda bir web sitesinin alan adı otoritesi hakkında veri sağlar.

Web sitenizin veya rakiplerinizin DA’sını görüntülemek için SEMrush’ta Backlinks Analytics’e gidin. Genel Bakış sekmesinde, Yetki Puanını (etki alanı yetkilisidir) görüntüleyebilirsiniz.

Bununla, kılavuzun sonuna geldiniz. Peki, DA’nızın yükseldiğini görmek ne kadar sürer?

Özet Gerekirse,

Hatırlamanız gereken bir şey, sitenizin alan adı otoritesini kontrol edemediğinizdir. Yapabileceğiniz tek şey parçaları doğru yere koymak, böylece DA’nız istikrarlı bir şekilde artıyor.

Unutulmaması gereken bir başka nokta da, bir gecede olmayacağı için etki alanı yetkilisini gündeme getirmenin zaman almasıdır. Bu nedenle, uzun vadeli bir strateji belirleyin ve DA’nızı artırmak için açıkladığımız noktaları kullanın.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?