Genel Grafik İlham İpuçları

Geleneksel Okullara Karşı Çevrimiçi Eğitim: Dijital Çağda Nasıl Öğrenilir?

Bunu düşündüğünüzde, internet çevrimiçi öğrenme için yapıldı. Eğitim almak için küresel bir bilgi ağından daha iyi bir yer var mı? Ancak, web siteleri geleneksel okullara rakip olan eğitim içeriği sağlamaya yetişmiştir. Akıllı telefonunuzda diller üzerinde pratik yapabilir, tüm sarmaşık lig kurslarının filme alınan derslerini ücretsiz olarak izleyebilir ve hatta Margaret Atwood’dan ipuçlarını alabilirsiniz – hepsi de yüksek öğrenim maliyetinin çok altında. Okul daha önce hiç bu kadar erişilebilir olmamıştı. Bazıları gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu söyleyebilir. Ve olabilir.

Çevrimiçi eğitim eleştirmenleri, onlara konunun derinlemesine nadiren rastlanan dikkat dağıtıcı dikkat dağıtıcıları çağırır. Onlar yeterince işyeri için öğrencileri hazırlamak ve yanlış güven satan sonunda yok derler. Taraftarlar, bu eleştirilere, kolejin öğrenmeye çok büyük bir fiyat etiketi koyduğunu, şüphesiz gençleri fahiş borcuna ödünç vermeyecek şekilde borç verdiğini hatırlatarak karşı koyuyor.

Hangi cevap doğru? Çevrimiçi veya geleneksel bir sınıfta öğrenip öğrenmemeniz özel ihtiyaçlarınıza bağlıdır, ancak aşağıdaki sorular sizi doğru kararlara yönlendirecektir.

 

Eğitimine ne kadar para harcamak istiyorsun?

Yüksek fiyat

Para senin için bir şey değilse Her yerde ders alabilirsin, ancak yılda ortalama 25.000 ABD doları tutarında bir saç yetiştirme ortalaması için daha uygun olursun.

 

Uygun fiyat

Para senin emrinde bir nesnedir. Yerel topluluk kolejinizde ders alın veya uzaktan eğitim programlarını inceleyin (üniversiteler tarafından sağlanan çevrimiçi eğitim, genellikle sınıf versiyonundan daha ucuza). Her biri birkaç yüz dolar olmak üzere Eventbrite gibi uygulamalarda bulunan bir defalık atölye çalışmalarına ve konferanslara bakın. Hedeflerinize ve amacınıza bağlı olarak, ticaret okulunu da düşünebilirsiniz.

 

Mütevazı bir fiyat

Para, hayatınızdaki nesnedir. Eğitim almanızın nedeni bile olabilir ve muhtemelen kendinizi iflas etmek istemezsiniz. Geleneksel okullarda, mevcut mali yardım programları vardır, ancak bunlar genellikle kredi şeklindedir. Çevrimiçi öğrenme şu ana kadar en iyi çözümdür. Bazı platformlar sınıf başına ödeme modeli kullanıyor, bazıları ise ücretsiz deneme sürümleri olan abonelik modelini kullanıyor. Her iki durumda da, çevrimiçi seçeneği düşük bir finansal risk altında deneyebilirsiniz.

Herhangi bir kurumda yapacağınız gibi, kurs uzunluğunu, mevcut sınıfların hacmini ve malzemenin derinliğini eleştirin. Çevrimiçi kursların genellikle en ucuz seçenek olması, daha düşük kalitede oldukları anlamına gelmez, ancak araştırmanızı yapmazsanız internet vahşi bir batı olabilir. Ve çevrimiçi öğrenmenin avantajlarından biri, kayıt olduktan sonra profesörlerinize mahkum olmamanızdır.

 

Şu anki beceri seviyen nedir?

Acemi

Konuyla ilgili bilginiz çoğunlukla yoktur. Şimdilik çevrimiçi derslerle gidin. Geleneksel okullar yine de sizi temellerle başlatacak ve aynı bilgileri ucuz ve verimli bir şekilde kendiniz de bulabilirsiniz.

Daha da önemlisi, yeni başlayanlar olarak, henüz konuyla ilgili yeteneğiniz veya ciddi bir ilginiz olduğunu bilmiyorsunuz. Çevrimiçi öğrenme, eğitiminize ciddi paralar yatırmadan önce bu soruyu çözmenize olanak sağlar.

 

Orta düzey

Sen temelleri aştın. Bu noktada, bir sonraki adımınız, çevrimiçi olarak ne kadar yeni bilgi bulabileceğinize bağlı olarak değişebilir; bu, her konu için farklı olabilir. Aynı zamanda, kendi başınıza kesinlikle yapabileceğiniz pratik ile temellerinizi yinelemek için harika bir zaman olabilir.

 

Gelişmiş

Konuyla ilgili ortalamanın üzerinde bir bilginiz ve sürekli ilginiz var. Becerilerinizi diğer öğrencilerle işbirliği içinde test edebileceğiniz fiziksel bir ortamdan daha fazla yararlanacaksınız. Başkalarıyla çalışmak, işyerinde karşılaşacağınız şeyleri simüle eder ve becerilerinizi profesyonel seviyeye getirmede önemli bir adımdır. Açıkçası, burası geleneksel okulların çevrimiçi öğrenmenin yendiği yerdir.

 

Ne tür bir öğrenicisin?

Görsel öğrenen

Kavramları çalışırken görmek, resimler, çizelgeler ve grafikler aracılığıyla öğrenirsiniz. Hem çevrimiçi hem de geleneksel okullar bunu yapabilir, ancak sınıf ortamında, görsellerin miktarı eğitmenlerden eğitmene değişebilir. Çevrimiçi eğitim tamamen görseldir, bu nedenle videolar nadiren size yüz yüze ders veren bir eğitmene sahiptir. Bunun yerine, çoğu zaman sesli olan bir gösteri alırsınız – görsel öğrenciler için mükemmel.

 

İşitsel öğrenen

Dinleyerek ve sorular sorarak öğrenirsiniz. Çevrimiçi videolar elbette duyulabilir, ancak bir eğitmenle gerçek zamanlı olarak diyalog başlatamazsınız. Her iki şekilde de dinlemekte zorlanmasanız da, geleneksel okulları daha ilgi çekici bulabilirsiniz.

 

Okuma / yazma öğrenen

Bilgiyi okuyarak ve yazarak tekrarlayarak öğrenirsiniz. Bunu kendiniz bir çevrimiçi öğrenim rutini üzerinde çalıştırabilirsiniz, ancak geleneksel okullar ders kitaplarını okuma ve bunlara yerleşik kağıtlar yazma pratiğine sahiptir.

 

Kinestetik öğrenen

Yaparak öğrenirsiniz. Tek soru, bunu bir grup ortamında mı yoksa kendi başınıza mı yapmayı tercih ettiğinizdir. Gruplarla çalışmak için en iyi seçeneğiniz şahsen bir sınıfa katılmaktır. Kendi başınıza çalışmakta rahatsanız, kendinize ödevlerinizi yapmakla yükümlü olacağınızı varsayarak çevrimiçi kurslar düzenlenir.

 

Ne kadar motive olursun?

Motivasyonu yüksek

Hepiniz içindesiniz. Öyle motive oluyorsunuz ki, gerçekte, eğitiminizi alabileceğiniz her yere götüreceksiniz. Hem çevrimiçi hem de kişilik içi dersler, konunuza ve hedeflerinize bağlı olarak size yarar sağlayabilir. Online kurslar burada küçük bir avantaja sahip olduğundan, kendi kendine başlangıç ​​tavrınız kendi başınıza öğrenmeyi kolaylaştırır.

 

Biraz motive

Meraklısın. Muhtemelen konunun sizin için uygun olup olmadığına karar vermediniz, ancak kendi başınıza keşfetmek için yeterli motivasyona sahipsiniz. Geleneksel okul için yazı tura atmak henüz sizin için fazla bir fayda sağlamayacağından, çevrimiçi ortamda da yapabilirsiniz.

 

Hiç motive değil

Gerçekten bunu hayal ediyorsun. Belki de bu, daha büyük eğitiminizin bir parçası olarak öğrenmeniz gereken ancak kendi başınıza çekmeyeceğiniz bir konudur. Belirlenmiş bir hesap verebilirlik sistemi ile tekrar eden bir sınıf ortamından daha fazla yararlanabilirsiniz. Geleneksel eğitim yapıyı, son teslim tarihlerini, diğer öğrencilerle rekabet etmeyi ve profesörlerden gelen kırmızı harfli yargıyı sağlamada harikadır; Ancak, motivasyon için bir kuruma ödeme noktasındaysanız, konunun sizin için uygun olup olmadığını sorgulamak isteyebilirsiniz.

 

Uygunluğunuz nedir?

Tam zamanlı kullanılabilirlik

Ya bir piyango kazanan ya da işsizsiniz. Her iki durumda da, değerli bilgiyi tüketmek için her zaman dünyaya sahipsin. Cüzdanınızın izin verdiği her yerde ders alın.

 

Yarı zamanlı kullanılabilirlik

Burada ya da orada kitaplara vurmak için bir öğleden sonra var. Çevrimiçi sınıflar, yalnızca zaman çizelgenizle çalıştıkları için anlamlıdır. Öğrendiğiniz tempoyu yönetme gücünün büyük bir sorumlulukla geldiğine dikkat edin. Eğer gerçekten bir eğitim almak istiyorsanız, yine de tutarlı bir program hazırlamanız ve geleneksel bir okula vereceğiniz kadar zaman ayırmanız gerekir.

 

Kullanılabilirliği az veya yok

Siz bir işkolik ya da özel bir sosyalistsiniz. Genel olarak eğitim sizin için işe yaramayacak. Hak ettiği dikkati öğrenirken bu konuyu tekrar ziyaret etmek daha iyidir.

 

Hangi malzemelere ihtiyacınız var?

Temel materyaller

Disiplininiz kurşun kalem, kâğıt ve hayal gücünden daha fazlasını gerektirir. Muhtemelen teorik meselelerle veya tekniğin özellikleriyle ilgileniyor olacaksınız ve bunun için pahalı bir sınıfta oturmanıza gerek yok. Tabii ki, çevrimiçi öğrenmek için güvenilir bir internet bağlantısına sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacak, ancak henüz elinizde yoksa, muhtemelen bunu okumuyorsunuz!

 

Pahalı malzemeler

Disiplininiz ağır makineleri veya ev bilgisayarınızı eriten bir yazılım türünü içerir. Öğrenmek için bu materyallere kesinlikle ihtiyacınız varsa, geleneksel bir eğitime devam edebilirsiniz. Yüksek öğrenmenin kendisi pahalı olabilir, ancak bunlardan biri tesislerine, kütüphanelerine, veritabanlarına ve materyallerine erişimdir. Yazılım durumunda, bugünlerde çoğu uygulamanın ücretsiz, açık kaynaklı alternatifleri olduğunu ve bu yüzden kararınızı vermeden önce bu uygulamaları kontrol ettiğinizden emin olun.

Konu ne kadar karmaşık?

Oldukça karmaşık

Bir zorluğun tadını çıkarırsınız ve bir forumun veya arama motorunun sağlayamayacağı bir yardıma ihtiyacınız olmaz. Entelektüel olarak kendi başınıza öğrenmenizi engelleyen hiçbir şey yoktur.

 

İrrasyonel olarak karmaşık

Bilgisayarınızı duvara atmaktan zevk alırsınız. Geleneksel eğitim, zor öğrenmeyi desteklemek için büyük kaynaklara sahiptir; bunların arasında özel ders verme, ayrıntılı geri bildirim ve eğitmen çalışma saatleri bulunur. Bazı siteler meslektaş incelemeleri sunar, ancak bazen birileriyle yüz yüze konuşmanız gerekir. Bununla birlikte, internet her zaman boşlukları doldurmak için orada olacak.

 

Eğitim hedefiniz nedir?

Kişisel Gelişim

Boş zamanlarında yeni beceriler kazanmak isteyen bir hobisin. Çevrimiçi olarak çok fazla kaynak olduğunda, gerekenden daha fazla harcama yapmanıza gerek yok.

 

Profesyonel Gelişim

Yeni bir sektörde yeni bir işin peşindesiniz ya da mevcut işiniz için beceri setinizi güçlendiriyorsunuz. İkinci durumda, birçok sektörün eğitim takviyesi görevi gören konferansları vardır. Bunlara şahsen katılmak, size ağ kurma fırsatı verir. İhtiyacınız olan tek şey bilgi ise, çoğu filme alınır ve yalnızca hızlı bir YouTube araması yapılır.

Görülecek yerleriniz tamamen yeni bir alana kuruluysa, işvereninizin belirli bir derece veya sertifika isteyip istemediğini öğrenin. Çevrimiçi kurslar bunu sağlayabilir, ancak genel olarak akredite bir kurum bir özgeçmiş üzerinde daha çekici görünecektir.

İşverenlerin çoğu, tecrübe ve iş örnekleri arıyor. Dereceye hak kazanma konusundaki kavram yanılgılarından biri de bunun bir işe giden doğrudan yol olmasıdır. Bir derece önemlidir, ancak sizi aynı iş derecesine sahip diğer iş arayanların istiflerinden ayırmak için çok az şey yapar. Ancak, nerede olursanız olun, eğitiminizin size somut, göze çarpan başarılar yaratma fırsatı verdiğini öğrendiğinizden emin olun.

 

Sınıf içinde ve dışında öğrenmeye devam edin

Bunu düşündüğünüzde, çevrimiçi öğrenme ile geleneksel okullar arasındaki tartışma oldukça saçma. Hiç kimse ya da diğeri yok, ikisinden de yararlanmanızı engelleyen hiçbir şey yok. Eğitim, daha önce hiç olmadığı kadar erişilebilir ve hala gidecek çok yolumuz varken, bu iyi bir şey.

Her ikisinin de öğrenmeye yönelik yaklaşımlarının yararları vardır ve eğer bir konu hakkında gerçekten tutkuluysanız, eğitiminizi alabilmek için motive olmalısınız. Bununla birlikte, her ikisi de eşit olarak fiyatlandırılmaz, bu nedenle aynı bilgilerin çevrimiçi olarak bulunabileceği bir kişide sınıf için değer olup olmadığı konusunda kritik olmalısınız. Genel olarak, kendi başınıza öğrenebildiğiniz kadarını öğrenmeli ve daha sonra diğer öğrencilerle tanışma, rekabet etme ve işbirliği yapma fırsatı bulacağınız resmi bir eğitime geçmelisiniz.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?