İpuçları

Geliştiricilerin Kalifiye Müşteri Edinmesi İçin 25 İpucu

Müşteriler, her başarılı hizmet şirketinin bel kemiğidir çünkü müşteriler olmadan hizmet verecek kimse yoktur ve hizmet verecek kimse olmadığında iş de olmaz.

Web tasarımcılarının ve web geliştiricilerinin müşterileri bulmasına yardımcı olmayı amaçlayan kaynakların çoğu, kendi web sitenizi oluşturmak, mükemmel bir portföy oluşturmak, Behance ve Dribble’da profiller oluşturmak ve hatta Upwork gibi sitelerde listelenmek için kaydolmak gibi şeylere odaklanır. Ancak bu düşünce tarzının üç büyük kusuru vardır:

 1. İnsanların sizin kim olduğunuzu zaten bildiğini ve web sitenize geldiğini varsayar
 2. İnsanların ne olduğunu varsayar Behance ve Dribble şunlardır (İpucu: onlar değil.)
 3. İnsanların Upwork gibi sitelerin var olduğunu bildiklerini ve bu site aracılığıyla buldukları bir yabancıyla gerçekten çalışmak istediklerini varsayar .

Bu cümleyi hiç duydunuz mu: Varsaydığınızda, U ve ME’den bir ASS yaparsınız? Web tasarım istemcileri bulmak söz konusu olduğunda, hiçbir şey varsayamazsınız. Güzel bir web sitesi oluşturamaz, muhteşem bir portföy oluşturamaz, sosyal profiller oluşturup herhangi birinin sizi otomatik olarak bulmasını bekleyemezsiniz. Bulunması, keşfedilmesi ve başkalarının sizin varlığınızın ve onlara yardım edebileceğinizin farkında olmasını sağlamak için gereken işi yapmalısınız.

 

İşte başlıyoruz…

01. İdeal müşterinizi tanıyın

Yeni web tasarım istemcilerinden oluşan eksiksiz bir boru hattıyla birlikte rezervasyon yapmanın bir püf noktası var ve bu, yetersiz şarj veya çok ucuza çalışmıyor.

İdeal müşterinizin tam olarak kim olduğunu bilmek. Mükemmel müşteriniz – en çok kiminle çalışmak istediğiniz – hakkında derin bir anlayışa sahip olarak ayrıntılı bir müşteri kişisi veya müşteri avatarı oluşturabilirsiniz. Bu müşteri kişisi daha sonra tüm içerik oluşturma, pazarlama mesajları ve satış konuşmalarınıza rehberlik etmek için kullanılır, böylece işletmenizi temsil eden tüm materyaller, ideal müşterinizin istekleri, ihtiyaçları ve arzularıyla doğrudan konuşur.

Kime en iyi hizmet ettiğinizi, bir müşteri olarak kimi istediğinizi ve onlara nasıl yardım edebileceğinizi açıkça anlattığınızda, başkalarının şunları yapması çok daha kolay hale gelir:

 • Kendilerini hizmetlerinize uygun olarak tanıyın
 • Kimin uygun olacağını bildikleri diğer insanlara önerin

Unutmayın, bir niş seçmek ve odak noktanızı daraltmak, yalnızca ideal müşterinizle çalışacağınız ve diğerlerini geri çevireceğiniz anlamına gelmez. İdeal müşteri kişiliğiniz, web tasarım işinizde hizmet verdiğiniz kişilerin mükemmel bir alt kümesidir.

Örneğin: İdeal müşterinizin kendi işini kuran bir kadın girişimci olduğunu varsayalım. Bu durumda, tüm pazarlamanız o belirli müşteriyi çekmeyi amaçlayacaktır, ancak bazı erkekler de mesajla rezonansa girecektir. Onları geri çevirecek misin? Hayır! İdeal müşteri profilinizin bir kısmına uyan müşterilerle çalışmaya devam etmenizde bir sakınca yoktur.

02. Potansiyel müşteri kırmızı bayraklarınızı belirleyin

İdeal web tasarım müşterinizi tanımlamak kadar önemli olan, kötü müşterilerinizi – iyi çalışmadığınız müşterileri ve yapmaktan hoşlanmadığınız projeleri – tanımlamaktır. Bir olası müşteriyi veya projeyi uygun hale getirmeyecek müşteri özelliklerini ve proje özelliklerini belirleyin ve potansiyel müşterilere yardımcı olmak için kullanacağınız bir “kırmızı bayrak listesi” oluşturun.

“Kırmızı bayrak listesi”, uygun olmayan potansiyel müşterileri ve projeleri erkenden belirlemenize ve onları geri çevirmenize ve / veya başka bir yere yönlendirmenize olanak sağlayan olumlu bir araçtır. Bu, programınızı sevdiğiniz ideal müşteriler ve projeler için açık tutar ve potansiyel müşteriye başka bir web tasarımcısı için ideal müşteri olma fırsatı verir.

03. İdeal müşterinizin satın alma yolculuğunu anlayın

İdeal müşterilerinizi çekecek içerik, blog gönderileri, kurşun mıknatıslar, vaka çalışmaları ve diğer materyalleri oluşturmak için öncelikle onların alıcı yolculuklarını anlamanız gerekir. Bir web tasarımcısı için tipik müşteri alıcı yolculuğu şudur:

 • Bir problem veya zorluğun farkında olmak
 • Olası seçeneklerin ve çözümlerin değerlendirilmesi
 • En iyi seçeneklerin değerlendirilmesi
 • Bir web tasarımcısının kararı ve işe alınması

Alıcının yolculuğunu öğrendikten sonra, yolculuğun her aşamasında potansiyel müşterilerin ihtiyaç duyduğu bilgileri sağlayan içerik oluşturmalı ve içeriği güçlü harekete geçirici mesajlarla birleştirmelisiniz. Buradaki fikir, doğru kişiye doğru zamanda doğru mesajı ve doğru eylem çağrısını iletmektir, böylece bir satın alma kararı verme yolunda bir sonraki mantıklı adımı atarlar.

04. Bir sonraki adıma odaklanın

En etkili açılış sayfaları, satış sayfaları ve harekete geçirici mesajlar bir şeye odaklanır: sonraki mantıklı adım. İlk buluşmada birinden seninle evlenmesini istemezsin, bunun yerine ikinci bir buluşmada ona sor. Bu nedenle, potansiyel müşteriler ve potansiyel müşterilerle olan ilişkinizde çok erken bir zamanda harekete geçirme çağrınızla çok büyük bir talepte bulunmamaya dikkat edin. Bunun yerine, bir sonraki en iyi adıma odaklanın.

Örneğin:

 • Farkındalık aşamasında, bir sonraki adım web sitenizi ziyaret etmek, başka bir blog yazısını okumak ve başka bir blog yazısı okumak ve ipuçları sayfasını indirmek olabilir.
 • Değerlendirme aşamasında, bir sonraki adım bir blog gönderisini okumak, bir web seminerine katılmak veya olası çözümler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir e-kitap indirmek olabilir.
 • Değerlendirme aşamasında, bir sonraki adım örnek olay incelemelerini ve referansları gözden geçirmek, portföyünüzü gözden geçirmek, sık sorulan sorulara göz atmak ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek olabilir.
 • Karar aşamasında, bir sonraki adım sizinle iletişime geçmek veya yeni proje sorgulama formunuzu doldurmak olabilir.

05. İdeal müşterinizin sorunlarını çözün

İdeal müşterinizi derinlemesine anlamak, onların acı noktalarını, sorunlarını ve zorluklarını – ne için endişelendiklerini ve geceleri onları neyin uyutmadığını – bildiğiniz anlamına gelir. Ayrıca neyi hayal ettiklerini, neyi arzuladıklarını ve en çok istediklerini de biliyorsunuz. Şu anda sahip oldukları sorun ile en çok arzu ettikleri sonuçlar arasındaki boşluk, ihtiyaç duydukları şeydir.

Web tasarım paketleriniz ideal müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu şeyi sağlamalı, ancak mevcut sorunları ve arzu ettikleri büyük sonuçlar hakkında mesajlaşmada paketlenmelidir. Başka bir deyişle, istediklerini sat ve ihtiyaçları olanı teslim et.

Charles Revlon, “Ben makyaj satmıyorum, umut satıyorum” demişti Revlon, ideal müşterilerinin makyaj satın alırken güzel hissetmeye ve güzel görünmeye yatırım yaptıklarını anlamıştı. Serbest çalışanlar genellikle ne satmak istediklerine ve sattıklarını düşündüklerine o kadar kapılırlar ki, tekliflerini müşterilerinin en çok istedikleriyle aynı hizaya getirmeyi unuturlar ve bu olduğunda satışlar bir mücadele haline gelir.

06. Tek bir şeyin etrafında bir marka oluşturun

Çılgınlar gibi web tasarım müşterilerini çekmek istiyorsanız, bir konuda uzman olmanız gerekir çünkü bilgili müşteriler uzmanlar arar.

 • Üyelik siteleri, e-ticaret mağazaları, öğrenme yönetimi sistemleri, olası satış yaratma web siteleri, mobil uygulamalar, ürün web siteleri veya satış sayfaları gibi bir proje türünde uzmanlaşabilirsiniz.
 • Ya da profesyonel hizmetler, perakende satış mağazaları, restoranlar, serbest çalışanlar, emlak, hukuk firmaları, tıbbi şirketler, diş hekimleri veya dernekler gibi bir müşteri veya sektör türünde uzmanlaşabilirsiniz.

Artık bir uzmanlığa sahip olmak, birçok şeyde iyi olamayacağınız veya çeşitli hizmetler sunamayacağınız anlamına gelmez. Bu, uzmanlığınızla liderlik ettiğiniz ve pazarlama çabalarınızda uzmanlığınıza odaklandığınız, ardından diğer hizmetlerinizi eklenti veya satış olarak takip ettiğiniz anlamına gelir.

07. İdeal müşterilerinizin olduğu yere gidin

Sırf bir işe başladığınız, bir web sitesi oluşturduğunuz ve bir kartvizit yazdırdığınız için, bu, birçok web tasarım istemcisinin aniden kapınıza geleceği anlamına gelmez. Kimse sizi işe alamaz, sizden satın alamaz veya varlığınızı bilmiyorsa size herhangi bir şekilde ödeme yapamaz. Serbest çalışmaya başlamaya karar verdiğinizde, hedef pazarınızın sizin varlığınızı bildiğinden emin olmak sizin işinizdir ve bunu yapmanın en kolay yolu bulundukları yere gitmektir.

Bilgisayarınızın arkasından çıkın ve ağ kurmaya başlayın. İdeal müşterilerinizin katıldığı ağ oluşturma gruplarını, sektör etkinliklerini, ticaret organizasyonlarını ve konferansları – sektörlerine ve işlerine odaklanan etkinlikler – arayın. Halkla ilişkiler firmaları için taşeron olmak istiyorsanız, halkla ilişkiler ağ oluşturma etkinliklerine gidin ve yerel ve ulusal halkla ilişkiler derneklerine katılın. Odadaki tek web tasarımcısı olmasa da eminim siz olacaksınız.

08. En iyi müşterileriniz için fazla dağıtım

Şunu bir düşünün: Ortalama bir web tasarımcısı için, işletmenin% 80’i müşterilerin% 20’sinden geliyor.

Her müşteri için her zaman gereğinden fazla teslimat yapmaya çalışarak kendinizi çok zayıflatmayın. Şimdi, ekibiniz varsa, bunun için gidin ve büyük ölçüde ödüllendirileceksiniz. Ancak serbest çalışıyorsanız, ne olursa olsun her müşteriye iyi hizmet verin, ancak size en fazla işi veren% 20’ye en yüksek, en sıra dışı müşteri hizmeti ve müşteri deneyimini sunmaya odaklanın. En iyi müşterileriniz için fazla teslimat yaparak, onların işlerini koruyacak, daha fazla iş kazanacak ve daha fazla tavsiye kazanacaksınız.

09. Her şeyi hemen takip edin

Potansiyel müşterileri takip etmemek başarınızı sabote eder. Her yıl milyonlarca dolar, dünyanın dört bir yanındaki web tasarımcıları tarafından, sırf potansiyel müşterileri takip edemeyecek kadar meşgul oldukları için kaybediliyor. Daha fazla para kazanmak istiyorsanız, takibinizi düzeltin ve kazancınızda anında bir artış görün.

 • Ağ etkinliklerine, konferanslara, kamplara, seminerlere katılırken, potansiyel müşterilerle ve müşterilerle buluşurken veya hatta telefonda biriyle konuşurken, hemen takip etmeniz zorunludur.
 • Ne kadar hızlı takip ederseniz, o kadar kolay ve doğal olacak ve hızlı hareketiniz takip ettiklerinizi etkileyecek ve onlara ciddi olduğunuzu gösterecek, sözlerinizi yerine getirecek ve güvenilebilecek.
 • Takip etmek için haftalar hatta aylar beklemek, insanların sizin umursamadığınızı ve önemli olmadıklarını düşünmelerine neden olur.

Bir olaydan sonra takip etmek için zaman bulmak bir sorunsa, takibinizi önceden hazırlamayı düşünün:

 • Takip etmeniz gereken her kişi için özelleştirebileceğiniz bir e-postayı önceden yazın
 • Önceden not kartları, zarflar ve pullar satın alın
 • Özelleştirilebilecek bir teşekkür notu veya tanıştığımıza memnun oldum notunu önceden yazın
 • Bir etkinliğe mi seyahat ediyorsunuz? Takip yazınızı her gece otelde veya eve uçakla giderken yazmayı düşünün

10. Takip için bir sistem oluşturun

Takip etmek zor, sıkıcı veya keyifsiz olmak zorunda değildir. Yapmanız gereken farklı takip türlerini belirleyin ve takibi sizin için yönetmek için sistemler oluşturun.

 • Takip mesajlarını önceden yazın ve takiplerinizi planlayın
 • Aboneleri, potansiyel müşterileri, müşterileri ve müşterileri takip etmek için e-posta otomasyonundan yararlanın
 • Randevu almak için planlama araçlarını kullanın
 • Müşteri veya olası eylemlere göre belirli ekip üyelerine görevler atamak için CRM sisteminizde davranışsal tetikleyicileri ayarlayın

Bugün telefon, metin, e-posta, faks ve hatta sosyal medyayla takibi otomatikleştiren yazılımlar mevcuttur, bu nedenle takip arızası için bir mazeret yoktur.

11. İdeal müşteri profilinizi paylaşın

Ben de dahil tanıdığım en başarılı web tasarımcıları, işlerinin en az yarısını yönlendirmelerden kazanıyor. Nitelikli yönlendirmeler almak istiyorsanız, yönlendirme kaynaklarınızın size kimi yönlendirmelerini istediğinizi tam olarak bilmesi gerekir. İdeal müşterinizin kim olduğunu öğrendikten ve bir müşteri kişisi oluşturduktan sonra, bunu müşterilerinizle ve referans ortaklarınızla paylaşın ve çok uygun olan birini tanımalarını kolaylaştırın.

12. Yönlendirmeler isteyin

Arkadaşlarınızın, müşterilerinizin, iş arkadaşlarınızın ve sosyal ağlarınızın tavsiye istediğinizi veya ihtiyaç duyduğunuzu bildiğini varsayamazsınız – onlara bildirmeniz gerekir! Tavsiye istemeniz gerekir.

Rahatsız edici olabileceğini biliyorum, ancak gerçek şu ki, mutlu müşterileriniz yalnızca size yardım etmek ve arkadaşlarının ve bağlantılarının da harika bir web sitesi edinmelerine yardımcı olmak için size tavsiyelerde bulunmak istemiyorlar!

Bir tavsiye istemek için en iyi zaman, bir müşterinin çalışmanızı iltifat etmesinden hemen sonradır. Bir müşteri size web sitesini sevdiğini, sizi işe aldıkları için mutlu olduklarını veya başka bir övgüde bulunduklarını söylediğinde, önce onlara teşekkür etmek için bir dakikanızı ayırın, ardından gelişigüzel bir şekilde yeni müşteriler için açılışlarınız olduğunu söyleyin ve bu uygun olabilir. Bu yaklaşım e-posta yoluyla da harika çalışıyor.

13. Yönlendirme kaynaklarınıza hitap edin

En kazançlı müşterilerim – ve açıkçası en sevdiğim müşterilerim – başka birinin tavsiyesinden kaynaklandı. Size yeni iş göndermekten heyecan duyan ilgili ortaklarla aktif bir tavsiye ağı oluşturmak için:

 • Yönlendirme kaynaklarınızla düzenli iletişim halinde olun. Lansmanlarınız, satışlarınız, hizmetleriniz ve kullanılabilirliğiniz hakkında onlarla iletişim kurun.
 • İşletmenizdeki değişiklikler ve yeni özel tavsiye fırsatları hakkında ilk bilginin onlar olduğundan emin olun.
 • Web sitelerinde ve e-posta haber bültenlerinde kullanabilecekleri önceden yazılmış e-postalar, pazarlama tanıtım yazıları, sosyal medya gönderileri ve blog gönderilerinin yanı sıra çeşitli boyutlarda grafikler ve reklamlar sağlayın.
 • Onlara takdir ve değer verildiğini hissettirin. Tavsiye ortaklarına tatillerde özel bir hediye verin veya Facebook’ta doğum günlerine bakın ve onlara bir doğum günü hediyesi gönderin.
 • Yeni bir müşteriyi tavsiye ettiklerinde onlara bir teşekkür kartı gönderin ve tavsiye büyük bir sözleşme imzalarsa bir teşekkür hediyesi gönderin. Yeni başlıyorsanız ve hediye göndermek için bütçeniz yoksa sorun değil! Basit, samimi, elle yazılmış bir teşekkür notu uzun bir yol kat ediyor!

14. Yönlendirmeleri öncelik haline getirin

Yönlendirmeler itibarları riske atar. Birisi bir arkadaşını, meslektaşını veya müşteriyi size yönlendirdiğinde, itibarını ve iletişimiyle inşa edilen güveni sizin için hatta koyar.

Soğuk sorgulama formunuza asla doğrudan yönlendirme göndermeyin. Bunun yerine, her doğrudan yönlendirmeyi bir öncelik haline getirin. Onlarla telefonda konuşmak için zaman ayırın, olabildiğince yardımcı olun ve uygun değillerse, bir tavsiye verin veya onları doğru yöne yönlendirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Daima referans ortaklarınızın iyi görünmesi için çaba gösterin ve akıllıca bir karar almak istediğinizi öneriyormuş gibi hissedin.

15. Her seferinde bir pazarlama taktiği uygulayın

Bunaltmanın, mücadelenin, hayal kırıklığının ve bitkinliğin en hızlı yolu, tek seferde çok fazla pazarlama taktiği çiğneyip uygulayabileceğinizden daha fazlasını ısırmaktır.

Çok büyük bir ısırık aldığınızda, ağzınız tamamen kapanamaz, ağzınızı kapatmaya çalışıyorsunuz, yiyecek parçaları dökülüyor ve herkes size bakıyor. Bu utanç verici ve tüm zaman boyunca daha küçük bir ısırık almanı diliyorsun.

Pazarlama da aynı şekilde çalışır. Web tasarım işiniz için işe yarayacağını düşündüğünüz tüm pazarlama taktiklerini değerlendirin, işiniz üzerindeki etkisine göre önceliklendirin (zaman, para, çaba, zorluk) ve ardından birer birer uygulayın. İlkini yönetecek sistemleriniz olana kadar ikinci bir taktik eklemeyin. Bu şekilde, çok fazla şey yapmaktan ve kötü yapmaktan utanmanıza gerek kalmaz.

16. Bir denemeden sonra pes etmeyin

Müşterilerle marka pazarlama stratejileri veya web sitesi pazarlama stratejileri hakkında danışırken bazen “Bunu zaten denedim ve işe yaramadı” yanıtını alıyorum. Ancak daha derine indiğimde, bir taktiği yalnızca bir kez denediklerini ve tonlarca abone veya potansiyel müşteri yaratmadığı için pes ettiklerini öğrendim.

Hiçbir şeyi yalnızca bir kez deneyemez ve çalışıp çalışmadığını bilemezsiniz. Bir seferinde işe yaramayan taktik mi, manşetiniz, mesajınız, harekete geçirici mesajınız, görüntünüz veya hatta tasarımınız olup olmadığını bilmeniz için yeterli bilgi vermeyecek. Mesele şu ki, bir stratejinin işe yarayıp yaramadığını, onu ve zaman içindeki değişkenlerini test edene kadar bilmiyorsunuz.

17. Tutarlı bir şekilde değerli bir şekilde görünün

Bloglar, podcast’ler, videolar, sosyal medya, e-posta, toplantılar, reklamlar ve dikkat çekmek için rekabet edeceği akla gelebilecek diğer tüm dikkat dağıtıcı unsurlarla, herkes her gün pazarlama mesajları, sloganlar, jingle’lar, sloganlar ve harekete geçirici mesajlarla bombalanıyor. Bu bilgi bolluğu, hedef kitleniz, potansiyel müşterileriniz ve müşterileriniz arasında akılda kalmayı zorlaştırır.

Hatırlanmak, saygı duyulmak ve yönlendirilmek istiyorsanız, açık, sürekli ve tutarlı bir şekilde ortaya çıkmanız ve değer sunmanız, yardım sağlamanız ve başkalarıyla anlamlı bir şekilde bağlantı kurmanız gerekir.

 • Blogunuzda düzenli olarak yeni içerik yayınlayın
 • Diğer bloglar ve web siteleri için konuk yazıları ve makaleler yazın
 • Videodan yararlanın
 • Sosyal medyada değerli bilgiler yayınlayın
 • Hedef kitlenizle ilgili tüm kanallarda etkileşim kurun
 • Çevrimiçi gruplara katılın
 • Yüz yüze ağ gruplarına katılın

Hayatın yüzde sekseni ortaya çıkıyor. Basitçe görülmenin gücünü asla küçümseme.

18. Becerilerinizi geliştirin

Sadece iyi olduğunuz şeyleri bıraktığınızda ve mükemmel olduğunuz konularda daha da iyi olmaya odaklandığınızda, müşterileri deli gibi çekecek inkar edilemez bir itibar inşa edeceksiniz. Ayrıca müşteriler, defne üzerinde dinlenmediğiniz gerçeğine saygı duyacak, bunun yerine sürekli olarak gelişmek için çalışacaktır. Öğrenmeye devam ettiğinizi bilmek, sektörün en iyi uygulamalarını takip etmek ve teknolojiyle ilerlemek, müşterilerinizde güven oluşturacak ve zaman içinde onları korumaya yardımcı olacaktır.

19. Sosyal medyada hedef pazarınızla etkileşim kurun

Pusuda olanlar müşterileri sosyal medyadan almaz. Kendinizi bir uzman olarak konumlandırmak ve saygı duyulmak, hatırlanmak ve yönlendirilmek istiyorsanız, diğer insanların kim olduğunuzu ve hangi konuda harika olduğunuzu bilmesi gerekir. Bu bir gecede olmaz ve arada bir Facebook veya Twitter’a yapılan birkaç gönderi ile olmaz. Aslında, tutarsız, düzensiz gönderi, güvenilirliğinizi ve güvenilirliğinizi azaltabilir.

Sosyal medya pazarlaması ve izleyici katılımı, uzun vadeli bir pazarlama taktiğidir. İşletmenize ve ideal müşterilerinize en uygun sosyal ağları seçin ve aktif olun. Düzenli olarak gönderi paylaşın, soruları yanıtlayın, faydalı bilgileri paylaşın, başkalarının gönderilerine yorum yapın ve görüldük. Bir sohbete atlıyorsanız veya bir gönderiye yanıt veriyorsanız, kendinize sorun, bu değer katacak mı? Cevap evet ise, devam edin!

20. Etkileyici bir kurşun mıknatıs oluşturun

Bir isteğe bağlı teklif veya karşı konulamaz bir ücretsiz teklif olarak da adlandırılan bir kurşun mıknatıs, size e-posta adreslerini sağlamak ve e-posta pazarlama listenize katılmak için ideal bir olası müşteriye etik olarak rüşvet vermek için verdiğiniz bir kaynaktır. Bu şekilde, zaman içinde onlara pazarlama yapmaya devam edebilirsiniz.

Başarılı bir kurşun mıknatıs:

 • O kadar çok değer sağlar ki, ikinci olarak onu ücretsiz olarak vermeyi tahmin edersiniz
 • İdeal potansiyel müşterinizin karşılaştığı belirli bir sorunu veya zorluğu ele alır
 • Potansiyel müşterinin sorunu kısmen çözmesine yardımcı olur
 • Potansiyel müşteriyi satın alma kararına yaklaştırır

Potansiyel müşterilerinizi satın alma yolculuğunda bulundukları yerde karşılayan bir lider mıknatıs, listenizi doğru insanlarla oluşturmanızı sağlar, aşamayı veya bir sonraki teklifi ve mantıklı adımı belirler ve sizi hazır olduklarında işe alınacak en iyi kişi olarak konumlandırır.

21. Asansör konuşmanızı tamamlayın

Bir ağ kurma olayında olmaktan, birine ne yaptığını sormaktan ve tüm yaşam geçmişinin bir özetinde sıkışıp kalmaktan daha kötü bir şey yoktur. Ayrıca birisinin ne yaptığını açıklaması biraz tuhaftır ve bittiğinde hala ne yapmak için para aldıklarına dair hiçbir fikriniz olmaz.

Pazarlama araç kutunuzdaki en kullanışlı araçlardan biri, kısa, kristal netliğinde, ilgi çekici bir asansör konuşmasıdır. Asansör konuşmanıza sahip olduğunuzda ve onu doğal bir şekilde güvenle sunabildiğinizde, bir lider olarak görünür, gösterişli ve profesyonel görünür ve başkalarının sizinle bağlantı kurmak istemesini sağlarsınız.

İşte size yardımcı olacak hızlı bir formül: [PROBLEM] ile mücadele eden [MÜŞTERİ PERSONA] nın [SONUÇ] [SONUÇ FAYDASI] yapabilmeleri için [SONUÇ] elde etmesine yardımcı oluyorum.

22. Etkinliklerde konuşun

Yerel ağ oluşturma grubu öğle yemeğinizden çok günlük ulusal bir konferansa kadar konuşma, marka görünürlüğünüzü genişletmenin, bilginizi paylaşmanın ve kendinizi bir uzman ve sektör lideri olarak konumlandırmanın harika bir yoludur. Her konuşma fırsatı, katılımcıların daha sonra sizinle çalışma hakkında soru sormak için acele etmesine neden olmazken, her konuştuğunuzda, yaptıklarınız hakkında daha iyi ve daha iyi konuşursunuz ve bildiklerinizi paylaşırsınız, bu da daha güvenli konuşmanıza yardımcı olur. potansiyel müşteriler ve müşterilerle. Katılımcıları sunumunuza dayanan ücretsiz bir hediyeyi indirmeye davet etmek, sizi hemen işe almalarını önermekten çok daha doğal bir sonraki adım olduğundan, konuşma ayrıca e-posta listenizi oluşturmanın harika bir yoludur.

Unutma, konu her zaman konuşma sırasında odada kimin olduğu değil, odadakilerin kimi bilebileceği ile ilgili. En küçük konuşma fırsatları bile inanılmaz fırsatlar, inanılmaz müşteriler ve yeni potansiyel müşteriler sağlayabilir.

23. Podcast’lere ve web seminerlerine konuk olun

Podcast’ler ve web seminerleri, canlı bir etkinlikte konuşmanın sanal eşdeğerleridir. Bir podcast’e konuk olmak veya stratejik bir ortak için bir web semineri sunmak sizi tamamen farklı bir kitlenin önüne koyar – ve izleyici ideal müşteri kişinizle aynı hizaya geldiğinde, bir kazan-kazan-kazan için mükemmel bir fırsat olabilir:

 • Podcaster veya stratejik ortak kazanır çünkü hazırlıklı olarak ortaya çıkarsınız, izleyicileriyle ilgili değerli bilgiler sağlarsınız ve onları iyi gösterirsiniz.
 • Kazanıyorsunuz çünkü ideal müşteri kişiliğinize uyan ve daha önce kim olduğunuzu bilmeyen yepyeni bir insan kabilesi ile karşılaşıyorsunuz.
 • Seyirci kazanır çünkü yeni bir şey öğrendikleri, faydalı bilgiler edindikleri ve şimdi öğrenebilecekleri başka bir kaynağa sahip oldukları için.

Podcast konuk spotlarını talep etmeye başlamadan önce, önce ödevinizi yapın. Podcaster hakkında bilgi edinin, formatlarını anlamak için bölümlerinden birkaçını dinleyin, işledikleri konuları, izleyicilerinin kim olduğunu ve nasıl değer katabileceğinizi öğrenin.

24. Çılgınca bir blog oluşturun ve her şeyi optimize edin

Google’da her gün tam olarak ne yaptığınızı arayan yüzlerce kişi var. Sizi bulabilmeleri için bu arama sonuçlarında görünmek istiyorsanız, reklamlar için ödeme yapabilir veya içerik oluşturabilir ve arama motorları için optimize edebilirsiniz. Blog yazmak ve organik arama motoru optimizasyonundan (SEO) yararlanmak, çevrimiçi marka değeri oluşturmanın ve arama motoru sıralamanızı yükseltmenin en hızlı yoludur. Yazarak, video kaydederek veya yayınınızı söyleyerek ve ses ve konuşma metni sağlayarak blog gönderileri oluşturabilirsiniz.

Blog yazmak isteyip istemediğinizden emin değilseniz, şunu düşünün:

 • Her yeni blog yazısı yayınlandığında, web sitenize yeni bir aranabilir URL eklenir.
 • Bir yıl boyunca her hafta sadece bir kez yeni bir blog yazısı yayınlamak, web sitenize 52 yeni dizine eklenebilir, aranabilir URL ekleyecektir. Bu, insanların sizi çevrimiçi bulması için 52 yeni yol veya birisi yaptığınız şeyi aradığında arama motoru sonuçlarında görünmek için 52 yeni fırsat yaratır.
 • Haftada iki kez yayınlamak, web sitenize dizine eklenebilir, aranabilir 104 yeni URL ekler; bu, potansiyel bir müşteri veya müşterinin sizi çevrimiçi bulması için 104 yeni fırsat eklemekle aynıdır.
 • Her hafta üç kez yayınlamak, web sitenize 156 yeni dizine eklenebilir, aranabilir URL ekler; bu, potansiyel bir müşteri veya müşterinin sizi çevrimiçi bulması için 156 yeni fırsat eklemekle aynıdır.

Kendi web sitenizde blog oluşturmaya ek olarak, yaptığınız ve misafir gönderilerini kabul ettiğiniz hedef pazara hizmet eden popüler web sitelerini belirleyin. Başka bir site için konuk blog yazarı olmak, size yepyeni bir kitleye maruz kalmanızı sağlar ve site sahibinin yeni içerik yayınlamasına yardımcı olur.

25. Bir gecede başarı yoktur

Web tasarım işinizi kurmak, sağlam bir yer ayırtmak ve sizinle çalışmaya hazır potansiyel müşterilerle dolu bir boru hattının tadını çıkarmak için endişeli olduğunuzu biliyorum, ancak lütfen bunun zaman alacağını anlayın. Bazı insanlar kolay ve anında başarılı olmuş gibi görünebilir, ancak bir gecede başarı diye bir şey yoktur. Sahne arkasına göz atarsanız, bir gecede elde edilen başarıların çoğu 10 yıl veya daha uzun süredir – daha önce bunları bilmiyordunuz. Yerel ağ etkinliklerinde koşuştururken ve beta istemcilerle ücretsiz olarak çalışırken onları tanımıyordunuz. Onları para kazanmak için mücadele ettikleri ve tüm geceleri teslim tarihlerini karşılamak için çektikleri zamanlarda tanımıyordunuz.

Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, odaklanmanız, kararlı olmanız ve acımasız olmanız gerekir ve ne olursa olsun asla pes edemezsiniz. Kendinize zarafet verin, zaman verin ve nitelikli web tasarım müşterileri bulun ve başarı gelecektir.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?