İpuçları Web

Müşteri Bulamayan Tasarımcı ve Geliştirenler İçin Müşteri Bulmada En Etkili 15 Yol

Bir web stüdyosu sahibiyseniz veya serbest çalışan bir web geliştiriciyseniz , iş eksikliği sorunuyla zaten karşılaşmış olabilirsiniz. Web tasarım istemcileri bulmak, genellikle herhangi bir serbest çalışanın zihnindeki en büyük endişedir. Yerleşik web tasarım ajansları bile bazen sabit bir proje akışı bulmakta zorlanır!

Bir zamanlar web tasarım işinde yer alanların% 70’inin başına geldiği gibi, bu sizin gibi görünüyorsa endişelenmeyin.

Bu pazardaki rekabet çetin. Dünyanın dört bir yanından birçok serbest tasarımcı ve geliştirici var. Ayrıca onları bulabileceğiniz daha fazla yer var. Son olarak, inanılmaz derecede düşük bir yaşam maliyetine sahip ülkelerde yaşayan birçok serbest çalışan var, bu nedenle tek başına fiyat için rekabet etmek asla yeterli değildir!

Mükemmel bir web tasarımcısı olabilirsiniz, ancak hizmetlerinizi satmak söz konusu olduğunda, bu farklı beceriler gerektirir. Kendinizi iyi satacak becerilere sahip değilseniz, daha fazla web tasarım müşterisi ararken nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. 

Yeni Web Tasarım Müşterilerini Çekmenin 15 Etkili Yolu

İşte yeni web tasarım müşterilerini çekmenin bazı etkili yolları. Her biri, dünya çapındaki serbest çalışanlar ve küçük işletmeler için çalışabilirliğini kanıtladı. Hepsinden iyisi, bunlar ücretsiz veya en azından çoğunlukla ücretsizdir!

1. Nişinizdeki iş ilanlarına ve pazarlara dikkat edin

Her sektörün bir iş ilanı veya bir dizi iş panosu vardır. Daha popüler panoları kısayol olarak ayarlamak ve bunları düzenli olarak ziyaret etmek, daha fazla işi güvence altına almanıza yardımcı olabilir.

Serbest piyasalar, doğaları gereği web tasarımı arayan ve kelimenin tam anlamıyla “satın alma modunda” olan şirketleri ve / veya müşterileri cezbeder. Müşterilerin hacmi ve işe almak istedikleri gerçeği göz önüne alındığında, popüler serbest çalışan geliştirici pazarlarında her zaman kendi profilinizi oluşturmaya çalışmalısınız.

Pazar yerleri doğası gereği rekabetçi olabilir, ancak yine de yeni müşteriler bulmanın en iyi ve kesin yollarından biridir. Yine de profesyonel bir imaj yansıtmanız gerekiyor ve bu ipuçları yardımcı olacaktır:

 1.   Oldukça ayrıntılı bir profil oluşturmak için zaman ayırın.
 2.   İyi bir profil oluşturmanın zorluklarını ve bu sonuca nasıl ulaşılacağını tartışan aşağıdaki videoyu izleyin:
 3.   Tüm becerilerinizi ve deneyimlerinizi açıklayın, projelerinizin örneklerini, özellikle de en pazarlanabilir becerilerinizi gösterebilecekleri ekleyin.
 4.   Projelerinizin müşterilerinize getirdiği değeri dahil ettiğinizden emin olun.

Örneğin, ekstra işlevler uyguladıysanız veya belirli katma değerli işlevler uyguladıysanız, bunları listelediğinizden emin olun.

Aşağıdaki gibi ayırt edici faktörlerden bahsetmelisiniz:

 • Tam bir satış hunisi oluşturdu
 • E-posta ile pazarlama veya damla pazarlama kampanyaları uygulandı
 • Tam bir dönüşüm ve / veya CRO alıştırması uyguladı
 • Alışveriş Sepetini Terk Etme, kıtlık taktikleri ve toplam satın alma değerini artırma yolları gibi şeyleri içeren tam e-ticaret kurulumları
 • SEO için optimize edilmiş anahtar kelime araştırması kullanılarak uygulanan site yapısı
 • PPC kampanyaları için optimize edilmiş açılış sayfaları
 • Belirli nişlerde veya pazarlarda uzmanlaşmak

Binlerce başka profille rekabet ettiğiniz göz önüne alındığında, kendinizi diğerlerinden ayırmanın yollarını bulmalısınız. Farklı olan ve kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olan bir profil ve uygulama oluşturmak, işi kazanmanın anahtarıdır.

Profiliniz hazır olduğunda proaktif olmanız gerekir. Gönderimleri metodik olarak gözden geçirmeniz ve düzenli olarak işlere kendiniz başvurmanız gerekir. Sizin için anlamlı olan projeleri bulmak için zaman ayırın, ardından bu belirli projeye fayda sağlayacak güçlü yönlerinizi zorlayan bir teklif veya uygulama oluşturun.

Uygulamanızın öne çıkması için uygulamayı belirli projeye göre özelleştirmeniz çok önemlidir!

Serbest çalışan pazarlar, kısa vadeli projeler üstlenmek için birçok fırsat sunar. Ancak süreci ciddiye almanız ve ona yeterince önem vermeniz gerekiyor.

Hala başlıyorsanız, kendinizi farklılaştırmanın başka bir yolu var. Bu, diğer serbest çalışanların çoğundan daha düşük teklif vererek. Bu sürdürülebilir bir uygulama değil, ancak o ilk günlerde veya portföyünüzü geliştirebileceğiniz başka bir işiniz olmadığında. İyi bir iş yapın, olumlu geribildirim alın ve diğer müşteriler de takip etmelidir.

Portföyünüz geliştikçe, ücretlerinizi artırmaya başlayabilir ve önceki projeleri örnek olarak ve olumlu incelemeleri bir müşterinin neden daha fazla ödeme yapması gerektiğinin nedenleri olarak kullanabilirsiniz.

Katılmayı düşünmeniz gereken en popüler serbest ticaret siteleri şunlardır:

Çok yetenekli iseniz ve çok özel üst düzey yetenek pazarına dahil olmak için bir dizi yüksek testi geçmeye hazırsanız , Toptal’a göz atıp serbest çalışan olarak kaydolmak isteyebilirsiniz .

Biri Mac klavyesinde yazıyor

2. Kendi web sitenize dikkat edin

Hiç kimse yeni web sitesine, kendi çevrimiçi varlığını optimize edemeyen bir şirkete güvenmez. Web sitenizin tasarımının ve işlevselliğinin% 100 yerinde olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Kullanıcı için mümkün olduğunca kullanıcı dostu ve sezgisel hale getirin. Ancak bu en önemli faktör değildir.

Web siteniz aracılığıyla yeni web tasarım istemcileri alabilmek için müşterilerin onu bulabilmesi gerekir.

Web sitenizi SERP’lerde görünecek şekilde optimize edin. Gerekirse, Google Ads’de birkaç Tıklama Başına Ödeme kampanyası oluşturun. Nişinizin etrafındaki niş ve yerel tabanlı aramalarınızı hedefleyin.

Arama motoru sonuçlarındaki konumunuzu etkilemek için adınızın web’de belirtilmesi gerektiğini unutmayın.

İşte hemen uygulayabileceğiniz birkaç basit adım:

 • Dribble gibi portföy web sitelerini kullanın .
 • Kendi blogları, web siteleri veya sosyal ağlarda hesapları olan arkadaşlarınızdan, meslektaşlarınızdan ve tanıdıklarınızdan web sitenize bağlanmalarını isteyin.
 •  Popüler web tasarım blog sahiplerine ulaşın ve onlar için konuk yazıları yazmayı teklif edin.
 •  Web tasarımı nişiyle ilgili çevrimiçi topluluklara, gruplara ve forumlara katılın. Bu tür gruplarda yardımcı olun ve yardımcı oldukları için itibar kazanın.

Şu anda işlerin ne durumda olduğunun farkında olmak için, bizzat Google. Başkalarının sizi ararken ne bulduğunu bilmek her zaman ilginçtir. Ayrıca size her türlü yanlışı düzeltme, tüm hataları düzeltme ve kapsamınızdaki açık boşlukları doldurma fırsatı verecektir.

Tavsiye isteyin

3. Yönlendirmeler isteyin

İnsanları işe almak söz konusu olduğunda ağızdan ağza sözler hala inanılmaz bir motivasyon kaynağıdır. Evinizi düşünün, daha önce hiç duymadığınız bir tesisatçı veya elektrikçiyi işe alma veya arkadaşlarınızın veya ailenizin tavsiye ettiği birini işe alma olasılığınız daha mı yüksek? İkincisi olma ihtimali yüksek. Aynı gücü kendi işiniz için de kullanabilirsiniz.

Bir müşteriniz olduğunda, tavsiye istemekten korkmayın. Yeni müşterileri çeken güçlü bir teşviktir.

Geçmişinizin olduğu bir müşteriden tavsiye almak daha kolaydır. Daha fazlası için geri gelen bazı müşterileriniz varsa, becerilerinize ihtiyaç duyan birini duyarlarsa sizi yönlendirip yönlendirmeyeceklerini e-postayla veya telefonla onlara sorun.

Müşteri tereddüt ederse, bir teşvik sunun. Ücretsiz bir ürün, bir saatlik ücretsiz emek, bir sorunu bedavaya veya başka bir şey için çöz. Herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek için mümkün olduğunca nakit ödemekten kaçının.

Web sitenizde ‘arkadaş öner’ özelliklerini de kullanabilirsiniz. Bir tavsiye için bir indirim veya başka bir teşvik sunun ve daha fazla soru görmeye başlamalısınız.

web tasarım istemcileri nasıl edinilir

4. İyi bir pazarlama taktiği uygulayın

Pazarlama, her küçük işletmenin veya serbest meslek sahibinin bir dereceye kadar ustalaşması gereken çok büyük ve çeşitli bir girişimdir. Tüm yelpazede ustalaşmak için vaktiniz yoksa, iyi olduğunuz bir niş bulun ve bunun üzerine gidin. Çok etkili iki pazarlama taktiği, sosyal medya ve içeriktir.

Sosyal medya

Sosyal medya, toplumumuzun yaşamında önemli bir rol oynar. Bunun iki yolu yok, web tasarım nişinizde sosyal ağlarda görünür ve aktif olmalısınız. Dijital pazarlama çabanızın çok önemli bir parçasıdır.

Dışarıdaki sosyal ağların sayısı önemli. Hepsini ayakta tutmak için zaman ayırmanız gerekecek. Peki, hepsine katılmanız gerekiyor mu?

Pek sayılmaz.

Müşterilerinizin olduğu yere gidin

Öncelikle müşterilerinizin kim olduğunu ve hangi sosyal ağları kullandıklarını analiz etmeniz gerekiyor.

 • LinkedIn , iş bağlantıları ve potansiyel müşteriler arayanlar için sahip olunması gereken bir şeydir. Burada, uzmanlığınızla ilişkili anahtar kelimelerle zengin bir profesyonel profil oluşturabilirsiniz. LinkedIn, iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle güçlü ilişkiler kurmanıza olanak tanır. Ayrıca endüstri lideri içgörüler ve düşünce liderliği gönderileri ile harika makaleler yazmanıza olanak tanır.
 • Facebook belki de en popüler sosyal ağdır. LinkedIn’den farklı olarak, rahat içerik ve rahat iletişim için daha iyidir. Unutmayın, satmayın, hizmetlerinizin nasıl değer getireceğini gösteren bir çevrimiçi topluluk oluşturun. Video ve animasyonlu içerik ve insan temelli görüntüler bu platformun kazananlarıdır.
 • Pinterest , çalışmalarınızı görsel biçiminde sergilemek için harika bir fırsat sağladığı için bir web tasarımcısı için ideal bir seçimdir. Bu, sahip olabileceğiniz herhangi bir fotoğrafçılık becerisiyle birleştirebilirseniz de harikadır.
 • Twitter , müşterilerinizi şirketinizle ilgili en son haberler hakkında güncel tutmanıza yardımcı olacaktır. Halihazırda güçlü bir takipçiniz yoksa, ara sıra profilinizin terk edilmediğini göstermenin fazlasıyla yeterli olduğuna inanıyoruz. 
 • Instagram , müşterilerin eğlenmek istediği Facebook’a benzer. Onları meşgul ve hayran bırakmaya çalışın.
 • Google My Business önemlidir, çünkü profilinizde iyi incelemeler oluşturabilirseniz, hizmetleriniz için organik ve konuma dayalı aramalarda daha iyi bir sıralama elde edersiniz.

İhtiyaçlarınıza ve hedef müşterilerinizin bulunma olasılığının en yüksek olduğu yere bağlı olarak odaklanacağınız sosyal ağları seçin.

Ayrıntılı bir profil oluşturun (pazarlar için tartıştığımız kavramların aynısını kullanın), aktif kalın, web tasarım nişiyle ilgili topluluklara ve gruplara katılın.

Ancak, satış yapmak için değil, hedef kitlenizle ilişkiler kurmak için sosyal ağları kullanmayı unutmayın!

web tasarım istemcileri nasıl edinilir

Web içeriğini kullanma

Tek bir pazarlama yönteminden yararlanmanın başka bir yolu da web içeriğidir. “İçerik bir kraldır” cümlesi günümüzde epey hilekarlık yapıyor. Bu onu daha az gerekli ya da doğru yapmaz.

İyi yazılmış bir makale, markanız için olumlu bir imaj oluşturmanıza yardımcı olacak ve sizi gerçek bir web tasarım uzmanı olarak gösterecektir. Bu aynı zamanda arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralama şansınızı da artırır.

Bu web sitesindeki makalelere bakarsanız, her zaman, kullanıcının aradığı bağlamda anlamlı olan, yüksek oranda eyleme geçirilebilir makaleler bulmaya çalıştığımızı görebilirsiniz. Ayrıca, her konunun insanca mümkün olduğunca çok yönden ele alınmasını sağlıyoruz.

Kendinizi yalnızca metin içeriğiyle sınırlamanız gerekmez. Ne kadar çok yaratıcılık katarsanız, yanıt o kadar yüksek olacaktır.

İşte kullanabileceğiniz birkaç fikir:

 • Orijinal veri içgörülerine dayalı infografikler
 • Uygulanabilir tavsiyeler içeren videolar
 • İdeal müşterileriniz için kontrol listeleri veya şablonlar
 • Değer sağlayan ücretsiz araçlar (hesap makinelerini veya kolayca programlanabilen diğer çevrimiçi araçları düşünün)
 • Sektördeki nüfuzlu veya bilgili kişilerin bulunduğu podcast’ler
 • Mülakatlar
 • Değer katmaya odaklanan haber bültenleri

Doğru yapıldığında, blogunuz, özellikle aramanın amacına yakın olan belirli anahtar kelimeleri hedeflerseniz, mükemmel bir müşteri kaynağı olabilir. Bu durumda, web siteleri tasarlamak veya oluşturmak.

Blogunuz size çok sayıda yeni müşteri getirmese bile, markanızın web üzerinde güvenilirliğini ve tanınmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, sitenizi yukarıdaki serbest çalışan pazarlarda yayınlamak gibi aldığınız diğer girişimleri de tamamlayacaktır.

Becerilerinizi geliştirin

5. beceri geliştirin 

Bir web tasarımcısı veya geliştirici olmayı ilk sorduğunuzda muhtemelen bahsetmedikleri bir şey, güncel kalmak için verilen sürekli savaştı. Teknolojiler ve platformlar her zaman değişiyor ve bir adım önde olmak için çok çalışmalıyız. İşinizi kurmaya ve yeni müşteriler çekmeye çalışırken bile, becerilerinizi geliştirmeniz ve yenilerini öğrenmeniz gerekir.

Bunu yapmanın tek bir yolu yok. Resmi rotaya kolej veya gece dersleriyle gidebilir veya yeni beceriler öğrenmek için çevrimiçi araçları ve izlenecek yolları kullanabilirsiniz. Bazı insanlar yaparak öğrenirler, bu nedenle yeni yazılım satın almak veya yeni teknikler denemek bile yardımcı olabilir.

Becerilerinin ne olduğunu görmek için diğer web tasarımcılarına bakın. Gerekli becerilerin neler olduğunu görmek için iş ilanlarına bakın. Beceri eksikliklerini belirlemek ve talep edilen becerileri öğrenmek için sektördeki makaleleri ve haberleri okuyun. Bu çok iş ama karşılığını verecek!

6. Niş ve uzman olun

Becerilerinizi geliştirmenin bir uzantısı da bir niş bulmaktır. Daha önce bahsettiğimiz serbest çalışan pazarlardan veya iş panolarından herhangi birine bakın ve ana akım becerilere sahip binlerce web tasarım uzmanı olmasa da yüzlerce göreceksiniz. Bunlarla fiyat üzerinden rekabet etmekte çok zorlanacaksınız, bu yüzden onları geride bırakmalısınız.

Bak web tasarım trendlerini ortaya çıkan ve bunları kullanmak nasıl bakın. Talep edilen beceriler listelerine bakın ve herhangi bir şeyin sizi süsleyip beğenmediğini görün. 2020 için temel becerilerin bir listesine sahip olduğundan web geliştiricileri için bu Reddit’e göz atın .

Bir nişiniz olduğunda, tüm ürün ve hizmetlerinizi bu niş çevresinde rafine edebilirsiniz. Daha geniş bir jenerik hizmet yelpazesi sunmak yerine, teklifinizi yalnızca birkaç yüksek beceriye sahip niş hizmete göre iyileştirin. Bu, hedef pazarınızı daraltacak, ancak daha fazla hedefli sorgu sunmalıdır.

web tasarımı müşterileri edinmenin en iyi ücretsiz yolları

7. Güçlü bir kurşun mıknatıs ve çapa müşterisine sahip olun

Bir kurşun mıknatıs, daha sonra kullanmak üzere müşteri verilerini yakalayan bir seçmedir. Ücretsiz bir indirme, PDF belgesi, ücretsiz Java uygulaması veya başka bir şey olabilir. Sektörünüzle ve nişinizle alakalı olduğundan emin olun ve ideal olarak, bazı becerilerinizi de sergileyin.

Web sitenizde bir pop-up veya kayıt formu oluşturun ve bir e-posta adresi karşılığında bu özgürlüğü sağlayın. GDPR ve yerel veri toplama kurallarına uymayı ve hedeflenen pazarlama kampanyalarında seçici bir şekilde e-posta adresini kullanmayı unutmayın.

Sabit müşteriler

“Çapa mağaza” terimi perakende ticaret için tipiktir. Bir alışveriş merkezinde bir çapa mağazası, müşterileri daha küçük mağazalara çeken bir cazibe merkezi görevi görür. Mal sahibi için ana karı üreten, ana mağazanın kendisi değil, daha küçük mağazalardır.

Bu ilke web tasarım nişine de uygulanabilir. Portföyünüzdeki bir çapa müşteri, düzinelerce daha küçük karlı müşteriyi çekmek için yeterlidir.

Bu kadar büyük bir balığı nasıl yakalayabilirsin? Öncelikle sektörünüzde iyi bilinen bir firma belirlemeniz gerekiyor. Şimdi, onları herhangi bir şekilde ve herhangi bir şekilde bağlamanız gerekiyor. Onlarla yüz yüze tanışmak ve yaptığınız her öneri için geçerli nedenler sunarak web sitelerini yeniden tasarlamayı teklif etmek iyi bir fikir olabilir.

Bu sizi bölgenizde uzman olarak gösterecektir.

Veya büyük bir indirimle onlar için yepyeni bir web sitesi oluşturmayı teklif edebilirsiniz. Uzun vadeli işiniz ve gelecekteki yönlendirmeleriniz için mantıklı olduğunu düşünüyorsanız, bunu ücretsiz olarak bile yapabilirsiniz. Ücretsiz çalışmayı sevmesek de, bazı durumlarda, yönlendirme yaptığınız ilk zararı fazlasıyla telafi eder.

Diğer potansiyel müşteriler portföyünüzde bu kadar büyük bir marka gördüklerinde, web sitelerinin şirketiniz tarafından oluşturulması için yüksek fiyatlar ödemeye daha istekli olacaklardır.

8. Etkinliklerde konuşun

Bazılarına göre, bir olayda konuşma fikri ölümden daha kötü bir kaderdir. Bazıları için, ofiste sadece başka bir gün. Çitin hangi tarafında olursanız olun, hiç şüphe yok ki, açılış konuşması adınızı ortaya çıkarmanın ve otorite inşa etmenin harika bir yolu.

Dünyanın her köşesinde bir dizi web geliştirme konferansı ve etkinliği var. Kanada’daki Shopify Unite buna bir örnektir , Shoptalk ise başka bir örnektir . Web’in her yönü için konferanslar ve etkinlikler vardır ve ne kadar uzmanlaşırsanız, konuk konuşmacı olarak o kadar çok talep görürsünüz.

 

Podcast'lere ve web seminerlerine konuk

9. Podcast’lere ve web seminerlerine konuk olma

Topluluk önünde konuşmanız sıfıra geldiğinde, podcast’lerde veya web seminerlerinde konuk olarak görünmeyi düşünün. Her ikisi de inanılmaz derecede önemli pazarlama araçlarıdır ve pazarlama ve dinleme için giderek daha popüler olan ortamlardır . Nitelikli konuklar genellikle podcast’lerde hoş karşılanır ve hatta kendi başınıza da ev sahipliği yapabilirsiniz.

Ne söyleyeceğiniz konusunda iyi bir fikriniz olması için önceden bir senaryo hazırlayın. Tabii ki doğaçlama yapabilirsiniz, ancak notlar her şeyi kapsadığından emin olmak için her zaman iyidir.

Sorunları çözmeyi veya soruları yanıtlamayı teklif edin. Yeni ürünler, teknolojiler, yeni yasalar veya sektör eğilimleri hakkında yorumlar sunun. Söylediklerinizin gerçek olduğundan, doğruluk açısından iki kez kontrol edildiğinden ve dinleyiciye değer sunduğundan emin olun.

Mizahı kullanmanın inanılmaz derecede güçlü olduğunu söylemeye gerek yok, eğer onu kaldırabilirseniz, ancak kırılmaya neden olacak hiçbir şey söylemediğinizden veya yapmadığınızdan emin olun!

Misafirler için bir istek görürseniz, bu toplantı sahibinin birkaç podcast’ini duyana kadar yanıt vermeyin. Tarzları ve podcast’lerin içeriği hakkında bir fikir edinin, format, bekledikleri uzmanlık düzeyi ve konukları tuzağa düşürme veya şaka yapma alışkanlıkları olup olmadığı konusunda fikir sahibi olun.

Hazırlık misafir olurken anahtardır ve ne kadar çok şey koyarsanız, o kadar çok çıkarırsınız.

10. İyi / kötü müşteri türlerinizi bilin

Mükemmel bir dünyada, işinizi ilk kurduğunuzda kapsamlı bir pazar araştırması yapardınız. Kalabalık bir pazarda rekabet etmenize yardımcı olmak için rekabete, yerel pazarlara, müşterilere bakar, müşteri kişilikleri yaratır ve USP’nizi değerlendirirsiniz.

Bu araştırmanın bir kısmı ideal müşteri türleri olmalıydı. Dürüst olmak gerekirse, bizim gibiyseniz, aslında ideal müşteriniz olan şey, iş hayatında birkaç yıldan sonra olmayabilir!

Müşteri personeli, mükemmel müşterinizin ne olduğunu modellemek için idealdir. Size, hizmetlerinize, ölçeğinize ve becerilerinize iyi gelen yönleri özetleyebilirsiniz. Örneğin, küçük işletme müşterileri, girişimciler, yeni başlayanlar, orta ölçekli işletmeler, BT veya Pazarlama Yöneticileri veya başka bir şey için farklı müşteri kişileri oluşturun.

Sorunlu noktaları kaydettiğiniz sürece, bu sorunlu noktaları, pozitifleri, negatifleri, yaşı, demografik verileri ve diğer ilgili verileri nasıl ele alabileceğinizi kaydettiğiniz sürece istediğiniz kadar kişi oluşturabilirsiniz. Bunları çevrimiçi olarak bulabileceğiniz yerleri, forumları, LinkedIn’i, web tasarım bülten panolarını vb. Ekleyin. Bu bilgiye daha sonra ihtiyacınız olacak.

Başlangıçta müşterileri geri çevirecek bir konumda olmayabilirsiniz, ancak bu kişilere sahip olmak size bir müşterinin uğruna savaşmaya değer olup olmadığını veya sizi geçmesine izin vermeniz gerekip gerekmediğini size söyler. Bazen kötü bir müşteri uyumunda para, zaman ve çaba kaybetmektense parasız gitmek daha iyidir.

Müşterilerinizin alıcı yolculuğunu anlayın

11. Müşterinizin alıcı yolculuğunu anlayın

Müşterinizin alıcı yolculuğunun, alıcının tasarladığınız ve oluşturduğunuz bir web sitesindeki yolculuğunu anlamakla tamamen aynı olduğunu anlayın. Belirli müşterilerin bir satın alma kararına nasıl vardığını anlarsanız, satış konuşmanızı ve yaklaşımınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, kurumsal bir müşteri muhtemelen birçok adımdan oluşan uzun bir yolculuğa sahip olacaktır. Daha resmi süreçlere, düzenli ilerleme raporlamasına, düzenli geri bildirim incelemelerine ve daha kurumsal bir yaklaşıma sahip olarak onlar için daha değerli hale gelebilirsiniz.

Öte yandan, bir startup’ın acelesi olan bir web sitesine ihtiyacı olabilir ve size ne istediklerini söyleyip onu inşa etmek için sizi bırakabilir. Bu durumda yaklaşımınızı, düzenli güncellemeler ve sorular gönderdiğiniz, ancak aksi takdirde işi çok fazla etkileşim olmaksızın hızlı ve profesyonel bir şekilde tamamladığınız bir uygulamalı süreç olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

12. Müşterinizin sorunlarını çözün

Herhangi bir ürün veya hizmeti sağlamak, tamamen sorunları çözmekle ilgilidir. Genelde bir şeyler satın alırız çünkü bir sorunu çözmemiz gerekir. Kendimiz çözemediğimiz belirli sorunları çözmek için insanları işe alırız. Müşterinizin sorunlarını nasıl çözeceğinizi bilmek, yalnızca kaliteli bir proje sunmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yönlendirmelerde de yardımcı olabilir.

Hizmet paketlerinizi tasarlarken, genel müşteri problemlerini ve bunları çözme şeklinizi takdir etmelisiniz.

Örneğin, bir e-Ticaret web sitesi oluşturuyor olabilirsiniz, ancak müşteriniz finansal bağımsızlık elde edebilmek için aslında bir çevrimiçi mağaza isteyebilir. İkisi de aynı şeydir ancak siz ve müşteriniz tarafından tamamen farklı şekillerde görüntülenirler. Farkı bilmek, müşteriyle empati kurmanıza ve aynı zamanda sorunlarını çözmenize yardımcı olabilir.

Bir problem çöz, bir arkadaş edin. Veya bu durumda, kendi beklentilerinizi yerine getirirken müşterinizin umutlarını ve hayallerini gerçekleştirin.

Ücretsiz şeyler sunun

13. Ücretsiz şeyler sunun

Özel fırsatlar, promosyonlar ve indirimler sunun. Mümkünse ücretsiz görüntüler, PSD dosyaları, şablonlar, temalar ve hatta tüm eklentiler sunun. Kişisel güçlü ve zayıf yönlerinize bağlı olarak ücretsiz tavsiye, problem çözme veya danışmanlık da sunabilirsiniz. Karmaşık olup olmadıkları ya da oldukça basit olup olmadıkları çok özel bir ihtiyacı hedeflemek o kadar önemli değildir.

Bağlantıları ve trafiği çekmeye yardımcı olabileceği için web sitenize ücretsiz şeyler ekleyebilirsiniz. Örneğin, web sitesi veya WordPress şablonlarının nişindeyseniz, bir dizi ücretsiz teklifiniz olduğundan emin olun. Freebie’nin yeteneklerinizin bir vitrini ve gurur duyduğunuz bir iş olduğundan emin olun.

Hiçbir şey için çok iyi bir şey vermek zarar verebilir, ancak bu yatırımın geri dönüşünü sağlamalıdır. Kullanıcı ücretsiz ürünü beğenirse, genişletilmiş işlevsellik ve özelleştirme seçeneklerine sahip premium sürümü satın almak isteyebilir.

Web sitenizde ücretsiz kaynaklar sunmanın temel avantajı trafiktir. İnsanları kapıdan içeri sokmanın kolay bir yolu. Ayrıca bu kaynaklar, becerilerinizi ve uzmanlığınızı göstermenize olanak tanır. Bir hizmet kadar satış konuşmasıdırlar.

Kartvizitler veya broşürler, modeller veya SWAG için tasarım gibi şeyler, oluşturmak çok fazla zamanınızı almayan, ancak müşteri tarafından çok takdir edilecek herhangi bir şey. Memnun bir müşteri sizi başkalarına tavsiye etme olasılığı daha yüksektir.

Çabalarınızı sadece web sitenizle de sınırlamak zorunda değilsiniz.

Hedef kitlenizin olduğu yerde ücretsiz tavsiye sunun

Pazarlamayı tartıştığımızda, müşteri personalarına değindik. Bu araştırmanın bir parçası olarak, belirli bir kişinin nerede takılabileceğini analiz etmeye çalışmış olacaksınız. Bu yerleri ziyaret edin ve olabildiğince çok soru, cevap, forum gönderileri, sosyal medya yorumları ve araştırma okuyun.

Gerçek değer katabileceğiniz yerleri belirlemeye çalışın. Bunun belirli bir soruyu yanıtlamak mı yoksa diğer çevrimiçi içeriği yorumlamak mı yoksa düzeltmek mi olduğu. Ücretsiz olarak yardımcı olmaya istekli olduğunuzu gösterin ve yavaş yavaş pozitiflik ve profesyonellik için bir itibar kazanacaksınız. Yeni müşteriler çekmenize yardımcı olacak iki şey.

14. Düşük Ödül Verme ve Fazla Dağıtım

Çalışma dünyasına ilk katıldığımızda öğrendiğimiz ilk derslerden biri, söz vermemek ve fazla dağıtım yapmaktı. Her şey beklenti yönetimi ve beklenti psikolojisi ile ilgili. Bir müşteriye web sitesinin 8 hafta sonra hazır olacağını söylerseniz ve 9 saat sürer, hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Onlara 10 hafta süreceğini söyleyip dokuzda teslim ederseniz, çok sevineceklerdir.

Beklenti yönetimi, herhangi bir işi yürütmenin önemli bir parçasıdır ve bir serbest çalışan veya web geliştirme stüdyosu olarak daha iyi halletmeniz gereken bir şeydir. Bu beklentileri dikkatli bir şekilde dengeleyin, böylece müşteriyi çok fazla bekletmeden mükemmelliği sunmak için yeterli zamanınız olur.

Deneyim arttıkça, bir Magento mağazası kurmanın veya bir web sayfası için bir Java uygulaması geliştirmenin ne kadar süreceğini bileceksiniz. Bu bilgiyi, rahatça aşabileceğiniz gerçekçi bir son tarih belirlemek için kullanın. Bir müşteriyi böyle memnun edersiniz!

Duyarlı olun ve takip edin

15. Duyarlı olun ve takip edin

Boşa giden bir kurşun, boşa giden gelirdir. Serbest çalışanların çalışmalarının% 80’inin müşterilerin% 20’sinden geldiğini unutmayın. Bir ipucunu takip etmemek veya yanıtlarda gevşek olmak, önemli miktarda işinizi kaybetmenize neden olabilir.

Aşağıdaki durumlarda hızlı ve verimli bir şekilde takip edin:

 •         Bir e-posta, web formu veya telefon sorgusu alırsınız.
 •         Bir etkinlik veya konferansta potansiyel bir müşteriyle tanıştığınızda.
 •         Bir tavsiye aldığınızda, hem yönlendirilen kişiye hem de yönlendirmeyi yapan kişiye yanıt verin.
 •         Sosyal medya kanallarınızda bir yorum veya sorgu gördüğünüzde.

‘Kaybettiğini erteliyorsun’ terimini duydun mu? Küçük işletmeler ve serbest çalışanlar için icat edilmiş olabilir. Duyarlı ve çevik olma esnekliğine sahibiz. Kanıtla.

Her zaman vaktiniz yoksa, yardım etmek için otomasyonu kullanın. İnfo @ web adresinize bir e-posta otomatik yanıtlayıcı oluşturun. Bir ortağınızın telefona cevap vermesini veya sosyal medyanızı yürütmesi için bir ajans çalıştırmasını sağlayın. Diğer serbest çalışanlar, pazarlamanızı ve halkla ilişkilerinizi halletmekten mutluluk duyacaktır ve takibi bunun bir parçası olabilir.

Kişileri ve randevuları, toplantıları ve etkinlikleri yönetmek için takvimleri kullanın. Takvimi çalışanlarla ve cihazlar arasında paylaşın, böylece hiçbir şeyi kaçırmazsınız.

Sonuç: Daha sıkı çalışın ama daha akıllıca çalışın

Tüm bu süreç boyunca kendiniz, işiniz, daha geniş iş topluluğu ve ideal müşteriniz hakkında çok şey öğrenmiş olacaksınız. Şimdi tüm bu bilgileri kendi yararınıza kullanma zamanı. Bir nişi hedeflemek için gerekli bilgiye, o niş içindeki becerilere ve kendinizi daha geniş bir dünyaya tanıtmak için gerekli bilgiye sahip olmalısınız.

Eskisinden daha çok çalışacaksın ama daha akıllıca çalışacaksın. Her tür proje için her müşteriyi çekmeye çalışan alışılagelmiş scattergun yaklaşımından ziyade, iyi çalışacağınızı bildiğiniz nitelikli müşterileri hedefleyebilirsiniz. Kaliteli bir web varlığınız olacak, sosyal medyada aktif olacak, forumlarda ve müşterilerinizin çevrimiçi olarak takıldığı diğer yerlerde yorum yapacaksınız.

Misafir olarak konuşacak, podcast’lerde görünecek, kendi sitenizde blog yazacak, diğer web sitelerinde konuk blogları yapacak ve nereye giderseniz gidin değerli bilgiler sunacaksınız.

Tüm bunlardan sonra, umarım yeni müşterilerinizden bir veya iki web tasarım projesi tamamlamak için zamanınız ve enerjiniz olur!

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?