Geliştirme Web

6 Konuda Nasıl Müşteri Edinebilirsiniz? Detaylı Anlatım

  • “Web tasarımı müşterilerini nerede bulabilirim”
  • “Satış kotamı nasıl dolu tutabilirim?”
  • “Daha nitelikli olası satışlar elde etmek için ne yapabilirim?”

Bir noktada, her serbest çalışan veya ajans kendine bu soruları sordu. İşin gerçeği şu ki, yaptığınız şey konusunda ne kadar tutkulu olsanız da, finansal istikrar güzeldir – harika çalışmanızı güçlendirir ve kendi patronunuz (veya birçokları için patron) olma kararınızı haklı çıkarır. Ancak finansal istikrarı sağlamak için müşterilerinizin olması gerekir. Aşağıda, işletmeniz için web tasarım istemcileri bulmak için kullanabileceğiniz altı farklı taktik özetledik. Müşterileri kazandıktan sonra , projenizin yolunda gitmesini sağlamak için nasıl etkili bir tasarım özeti yazacağınızı öğrenin.

 

 

1. Teklifler aracılığıyla web tasarımı müşterileri bulun

Bu dünyada iki tür insan vardır: teklif yazmaktan hoşlananlar ve hoşlanmayanlar. Onlara karşı nasıl hissettiğinize bakılmaksızın, teklifler yeni web tasarım müşterileri bulmak için kritik bir bileşendir ve etkili bir satış aracı olabilir – özellikle bir potansiyel müşteriyle harika bir görüşme yapıyorsanız ve anlaşmayı imzalamak istiyorsanız.Yeni işleri soğuk potansiyel müşterilere sunmak için de teklifleri kullanabilirsiniz. İşletmeler genellikle çevrimiçi Teklif İsteği (RFP) yayınlar; bu, işletmenizin daha büyük projeler için teklif verebileceği, daha büyük sözleşmeler alabileceği ve daha fazla görünürlük kazanabileceği anlamına gelir.

Sadece onları nerede arayacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Bir teklifin anatomisine girmeyeceğiz – Kyle Racki’nin Shopify Uzmanları için E-ticaret Teklifi Kılavuzu adlı makalesi bunu oldukça iyi yapıyor. Şunu unutmayın: İyi teklif yazma, iyi RFP fırsatları bulmak kadar aynı derecede önemlidir.

İyi teklif yazımı, iyi RFP fırsatları bulmak kadar aynı derecede önemlidir.

RFP’leri bulmak ve yanıtlamak için kullanabileceğiniz en popüler web sitelerinden ikisi aşağıda belirtilmiştir:

 

 

1. RFPDB

Web tasarım istemcilerini bulma: Rfpbd

Bu freebie ile başlayalım.

RFP Veritabanı (RFPDB) hiçbir aylık abonelik ücreti, kullanıcıların endüstrilerde çeşitli göz RFP’lere olanağı verir – ve oldukça sahiptir sağlam web geliştirme bölümü .

Hatta aramaları kaydedebilir ve e-posta uyarıları ayarlayarak RFPDB’yi RFP’ler için teklif vermeye başlamak isteyen veya daha fazla RFP fırsatı bulmak için ucuz bir yol arayan işletmeler için harika bir seçenek haline getirebilirsiniz.

 

 

2. FindRFP

Web tasarım istemcilerini bulma: RFP bulun

Hükümete ve kamu sektörüne özgü sözleşmeler arıyorsanız, FindRFP hem ABD hem de Kanada kurumlarının RFP’lerini çevrimiçi olarak yayınlamalarına olanak tanıyan bir hizmettir.

 

BONUS: Daha Fazla Devlet ve Kamu RFP’si

Bu tek başına bir web sitesi değil, ancak daha fazla hükümet ve kamu hizmeti sözleşmesi arıyorsanız ve bir abonelik ücreti ödemek istemiyorsanız, ilgili web sitesini ziyaret edin ve tedarik bölümünü bulun.

İşletmenizin teklif verebileceği çeşitli RFP’ler bulabilmelisiniz. American Automobile Association (AAA) gibi dernekler ve üyelik organizasyonları için de aynı metodolojiyi kullanabilirsiniz.

 

 

2. İş panoları aracılığıyla web tasarım müşterileri bulun

RFP’lere yanıt vermek harika sözleşmeler ve yeni proje fırsatlarıyla sonuçlansa da bunlar zaman alır. Ve çoğu işletme için, özellikle aylık gelirinizi artırmak için birden fazla yeni müşteri arıyorsanız, zaman çok önemlidir.

Bunun yerine üçüncü taraf bir “ticaret sitesi” kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bu platformlar, potansiyel müşteri projelerini listeler ve serbest çalışanların bunlara teklif vermesine izin verir. Alternatif olarak, web tasarımcıları ve geliştiricileri saatlik ücretlerini yayınlayabilir ve belirli proje türleri için müşteriler tarafından görüşülebilir.

Gerçekten hevesliysen, biraz A ve biraz da B – kapsam müşteri projeleri yapabilirsin.

Denemek isteyeceğiniz bir yaklaşım gibi mi geliyor? Aşağıdaki platformlara bir göz atın, beğendiğiniz birini (veya daha fazlasını) bulmak zorundasınız.

 

 

Upwork

web tasarım istemcileri bulma: upwork

ODesk eskiden oDesk olarak bilinen, daha popüler pazar platformlarından biridir. Benzer web sitelerinin aksine, Upwork yalnızca web tasarımcılarının ve geliştiricilerin müşteri projelerine teklif vermesine izin verir – kendi hizmetlerini yayınlamaz. Bu gerçekten iyi, çünkü burada özellikle web tasarımı ve geliştirme alanında listelenen çok sayıda proje var.

Ve eğer iyi durumda iseniz (veya birinci sınıf yetenek olarak kabul ediyorsanız), Upwork sizi müşteri projeleri için özel olarak seçmeye başlayabilir.

Yine de, kaliteli potansiyel müşterilere bu tür erişimin bir bedeli vardır. Serbest çalışanlar için fiyatlandırma katmanları aşağıdaki gibidir :

 • Müşteriyle faturalandırılan ilk 500 ABD doları için %20
 • Müşteriyle 500,01 ABD Doları ile 10.000 ABD Doları arasındaki ömür boyu faturalandırmalar için %10
 • Müşteriyle 10.000 ABD Dolarını aşan ömür boyu faturalandırmalar için %5

Rakamlar sizi korkutuyorsa, Upwork’ün işletmeniz için yeni ve hatta yinelenen müşteriler bulmak için harika bir yer olduğunu unutmayın.

 

 

Freelancer

web tasarım istemcileri bulma: serbest çalışan

Upwork’e benzer şekilde, Freelancer , web tasarımcılarının ve geliştiricilerin ilgili işlere göz atmalarına ve takip etmek istedikleri projelere teklif vermelerine olanak tanıyan bir iş piyasasıdır.

Bununla birlikte, Freelancer, potansiyel müşterilerin iki farklı iş türü arasında seçim yapmasına izin vererek geleneksel pazarlardan biraz farklı çalışır: projeler ve yarışmalar.

Projeler, web tasarımcılarının ve geliştiricilerin belirli bir işe rekabetçi teklifler vermesine olanak tanır; burada yarışmalar web tasarımcılarının ve geliştiricilerin bir ödeme tutarı ile iş göndermesine izin verir ve potansiyel müşteri yalnızca sevdiği işi kabul eder (ve bunun için ödeme yapar).

Hangi iş türünün peşinden gitmeyi düşündüğünüzden bağımsız olarak, Freelancer serbest çalışanlar için ücretsizdir. Facebook hesabınızla kolayca kaydolabilir veya iş e-postanızı kullanarak bir hesap oluşturmayı seçebilirsiniz.

Upwork’e benzer şekilde , her projeye uygulanan bir komisyon ücreti vardır – yüzde 10 veya 5,00 $, hangisi daha büyükse.

 

 

Saat Başına Kişi

web tasarım istemcileri bulma: peopleperhour

PeoplePerHour , web tasarımcılarının ve geliştiricilerin yapmak istedikleri işleri yayınlamalarına ve bunu yapmak için saatte ne kadar ücret alacaklarını dikte etmelerine olanak tanır. Alternatif olarak, projeler sabit bir oran üzerinden de yayınlanabilir – bu da serbest çalışanların bir projenin tam olarak kaç saat gerektirdiğini önceden belirlemelerine olanak tanır.

Bu iş panosu web sitesi, serbest çalışanların müşteri projelerine teklif vermesi yerine, müşterileri uzmanlıklarına göre çekmelerine izin verdiği için kendisini diğerlerinden farklılaştırıyor. Bu da olabilir, ancak potansiyel müşteriler projelerini yayınlamaya ve serbest çalışan uzmanların onlara teklif vermesine izin vermeye davet edilir.

Freelancer gibi, PeoplePerHour da serbest çalışanların bir profil oluşturması ve iş ilanı vermesi için ücretsizdir. Ancak işin maliyetine bağlı olarak komisyon ücretleri uygulanır.

 

 

Guru

web tasarım istemcileri bulma: guru

Web, yazılım ve BT hizmetleri için 1 milyondan fazla aktif iş ilanını barındıran Guru ile yeni müşteriler bulun ve web tasarım ve geliştirme becerilerinizi geliştirin . Bu web sitesi, potansiyel müşterilerin Guru’nun serbest çalışanlar ve işletmelerden oluşan veri tabanında arama yapmasına ve bunları uzmanlık alanına göre sıralamasına olanak tanır. Alternatif olarak, potansiyel müşteriler iş ilan edebilir ve serbest çalışanların ve ajansların projelerine teklif vermesini sağlayabilir.

Guru’nun çeşitli üyelik seviyeleri vardır – Basic, Basic +, Professional, Business ve Executive. Seviyeler arttıkça, daha düşük proje ücretleri, daha yüksek teklif verme yetenekleri ve premium özellikler sunarlar. Ücretsiz, Temel üyelik düzeyinde, projeler yüzde 9 ücrete tabidir.

Shopify Partner Programı ile işinizi büyütün

İster pazarlama, özelleştirme veya web tasarımı ve geliştirme hizmetleri sunuyor olun, Shopify İş Ortağı Programı sizi başarıya hazırlayacaktır. Ücretsiz katılın ve gelir paylaşımı fırsatlarına, işinizi büyütecek araçlara ve tutkulu bir ticaret topluluğuna erişin.

 

 

3. Havalı adımlarla web tasarım istemcileri bulun

Tekliflerden ve çevrimiçi iş kurullarından bahsettik, ancak ya potansiyel bir müşteriyi daha doğrudan bir şekilde satışa sunma yeteneğiniz varsa? Hayır, havalı aramadan bahsetmiyoruz – yine de deneyebilirsiniz (isterseniz).

E-posta ve yüz yüze satış konuşması, her zaman telefonda olmayı göze alamayan işletmeler için uygun yaklaşımlardır. Ancak, onların soğukkanlı meslektaşları gibi, her ikisini de başarılı bir şekilde yapmanın bir sanatı var.

Yeni web tasarım istemcileri bulmak için e-postayı ve şahsen soğuk konuşmayı nasıl kullanabileceğinizi inceleyelim:

 

 

E-posta

E-posta yoluyla potansiyel müşterilerle iletişim kurma yeteneği hem bir lütuf hem de bir lanettir – ideal müşterilerinize doğrudan erişiminizin olması bir nimettir. LimeLeads gibi  , ulaşabileceğiniz hedefli bir potansiyel müşteri listesi oluşturabileceğiniz (bir ücret karşılığında) web siteleri bile vardır .

Ancak e-posta, dikkatle seçilmiş potansiyel müşterilerinizin sosyal yardım spam’i olarak değerlendirebileceği için bir lanet olabilir.

Olur. Bu kimsenin hatası değil (e-postalarınız gerçekten spam gibi görünmedikçe veya tıklama tuzağı konu satırlarını kullanmadıkça, yanılıyor olabilirsiniz).

 

 

E-posta yoluyla hiç soğuk bir adım göndermediyseniz veya mevcut şablonunuzu güçlendirmek istiyorsanız, işte bunlardan oluşturabileceğiniz bir örnek:

Konu :  Web siteniz hakkında sohbet mi ediyorsunuz? (Yardım etmeyi çok isterim)

Hey (potansiyel müşterilerin adı),

Umarım bana ulaşmamın sakıncası yoktur – tanıtım olarak benim adım (adınız) ve ben (iş fonksiyonu) (işletme adınız). Geçen yıl, (şirket adı), (şirket adı) ve (şirket adı) gibi (sayı) şirketlerin web tasarımındaki sorunlu noktaları (çözümünüz) ile çözmelerine yardımcı olduk.

(Potansiyel müşterinin işi) de aynı şeyi yapmamıza yardımcı olabileceğimizi düşündüm!

İlk bakışta web sitenizin iyi yaptığı pek çok şey var:

 • (iltifat 1)
 • (iltifat 2)
 • (iltifat 3)

Ancak daha iyi olabilecek şeyler de var:

 • (öneri 1)
 • (öneri 2)
 • (öneri 3)

Burası (işletmenizin adı) devreye giriyor. Web sitenizi yeniden inşa etmekle ilgileniyorsanız, lütfen bana bildirin, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım! Başlamanıza yardımcı olmak için, benzer pozisyondaki bir şirket için (şirket adı) için bir vaka çalışması ekledim, böylece bu tür bir projenin faydalarını görebilirsiniz.

Değerlendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen bize ulaşın.

Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılarımızla,

(Adınız)

 

 

Şahsen

Diyelim ki LinkedIn’de birisini buldunuz ve toplayabildiğiniz şey, mükemmel müşterinizin yaşayan enkarnasyonu. Onlarla yüz yüze görüşme fırsatınız var, bu yüzden onları gerçekten büyüleyen bir satış konuşmasına ihtiyacınız olacak – ya da size günün saatini vermeyebilirler. Ah.

Burası bir asansör konuşmasının işe yaradığı yerdir. Daha önce hiç duymadıysanız, asansör konuşması kim olduğunuzun, ne yaptığınız ve satış konuşmasını yaptığınız kişinin neden dinlemesi gerektiğinin 30 saniyelik bir açıklamasıdır. Bu teoriye dayanıyor, eğer biriyle asansördeyseniz, puanınızı geçmek için sadece 30 saniyeniz var.

MindTools’a göre , harika bir asansör konuşmasının dört bileşeni vardır:

 1. Kendinizi ve hedeflerinizi tanıtın
 2. Ne yaptığını açıkla
 3. Sizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu belirleyin (USP’yi düşünün)
 4. Hedef kitlenizi bir soruyla meşgul edin

Bir araya getirildiğinde, asansör konuşmanız şuna benzer bir şeye benzeyebilir:

Merhaba, benim adım Tanya Smith. İşletmem, özel e-ticaret web siteleri ve içerik yönetim sistemleri oluşturmak için web tasarımı ve geliştirmeyi kullanıyor. Bu, işletme sahiplerinin çevrimiçi mağazalarında siparişleri ve envanteri takip etmeye daha az, harika ürünler üretmeye daha fazla zaman ayırmaları anlamına gelir.

Diğer şirketlerin aksine, müşterimizin hedef kitlesini araştırmak ve son ürünlerimizi kullanıcı tarafından test etmek için zaman ayırıyoruz. Bu nedenle, müşterimiz bir önceki yıla göre rakiplerinden yüzde 20 daha fazla satış görüyor.

Peki, çevrimiçi mağazanızı nasıl yönetiyorsunuz?

 

 

İlk temastan sonra

E-postanızı yazdınız veya asansör satış konuşmanızın pratiğini yaptınız ve potansiyel müşterinize ulaştınız. Şimdi ne olacak?

Peki, iki şeyden biri olacak.

Potansiyel müşterinize e-posta gönderdiyseniz:

 1. Tekrar duyacaksın.
 2. Cevap alamayacaksın.

Veya…

Potansiyel müşterinizi şahsen önerdiyseniz:

 1. Hizmetlerinizle ilgili bir takip sorusu ile olumlu bir yanıt alacaksınız.
 2. Nazik bir konuşma yapacaksınız, ancak gerçek bir ilgi duymayacaksınız ( konuşma “patlamaları” ile tanımlanır ).

Yanıt alırsanız veya olumlu bir yanıt alırsanız, harika! Daha fazla web tasarımı ve geliştirme müşterisi edinmek ve çalışmak için ihtiyacınız olan sıcak ipucu budur. Artık uygun olup olmadıklarını belirlemeye doğru ilerleyebilir veya en azından potansiyellerini bir lider olarak niteleyebilirsiniz.

Ama cevap alamazsan ya da soğuk omuz alırsan ne yaparsın? Potansiyel müşterinizi rahatsız etmeden hizmetlerinizin faydaları konusunda nasıl ısrarcı olabilirsiniz?

Her şey zamanlama, kişiselleştirme ve sabırla ilgili.

 

Zamanlama

Yani, ilk e-postanızı gönderdiniz veya potansiyel müşterinizle yüz yüze tanıştınız. Potansiyel müşteriyi başlangıçta nasıl önerdiğinize bakılmaksızın, takip için varsayılan olarak e-posta göndermelisiniz – bu size bu kişiyle iletişimi sürdürmek için kullanabileceğiniz bir kağıt izi sağlar.

Öyleyse, takip etmeden önce beklemek için uygun süre nedir (elbette bir yanıt alamadığınızı düşünürsek)?

Genel kural, potansiyel müşterilerinize yanıt vermeleri için bir hafta vermektir. O sırada hala haber almadıysanız, birkaç haftada bir temasa geçin – potansiyel müşterinizin e-postalarınızı açmadığını biliyorsanız, yani.

Şimdi soruyor olabilirsiniz: “Bu nasıl mümkün olabilir? Potansiyel müşterimin e-postalarımı açıp açmadığını nasıl bileceğim ?! “

E-posta yoluyla soğuk konuşacaksanız , e-postanıza bir olası müşteri açıldığında size masaüstü bildirimleri verecek bir e-posta izleme aracı olan HubSpot Satış’ı entegre etmeyi düşünmelisiniz .

Tada! Soğuk adımlama araç setiniz için yeni bir araç.

Ancak, potansiyel müşteriniz e-postalarınızı açıyorsa ve onları görmezden gelmeyi seçiyorsa, takip etmek için farklı bir yaklaşım benimsemek isteyebilirsiniz – “sabır” a geçin.

 

 

Kişiselleştirme

Takip e-postalarınızda, içeriğinizi hala kişiselleştirdiğinizden emin olun – bilinen sorunlu noktaları ele alın, özelleştirilmiş çözümler ve kaynaklar sunun ve işletmenizin onlara nasıl yardımcı olabileceğini daha fazla tartışmak için her zaman bir toplantı zamanı için zorlayın.

Ayrıca, potansiyel müşterinizin dijital bir varlığı olduğunu biliyorsanız, biraz araştırma yapın – hobilerinden veya ilgi alanlarından biriyle ilgili bir öneri eklemek veya daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmak, yanıt alma olasılığını güçlendir

 

ebilir çünkü bu, şunu gösterir: dikkatli ve onların parasından daha fazlasıyla ilgileniyorsunuz.

Daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmak, yanıt alma olasılığını artırabilir çünkü bu, dikkatli olduğunuzu ve onların parasından daha fazlasıyla ilgilendiğinizi gösterir.

 

Sabır

Potansiyel müşterinizden hala haber almadıysanız veya sosyal yardımlarınızı görmezden geldiklerini biliyorsanız, takviminize altı ay sonra ve bir yıl sonra tekrar ulaşmak için bir hatırlatıcı ayarlayın – zamanlama doğru olmayabilir onlar için ve satış konuşması kaynaklarınız daha sıcak potansiyel müşterilere tahsis edilebilir.

Potansiyel müşterinizi araştırmaya devam etmek ve işlerindeki değişiklikleri takip etmek için bu zamanı kullanın – web tasarım ve geliştirme hizmetlerinizi tekrar sunmanız için bir fırsatın ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz.

 

 

4. Etkinliklerde web tasarım müşterileri bulun

Yüz yüze görüşmelerinizi yapmak ister misiniz? Mükemmel bir yerimiz var.

Yeni müşteriler arıyorsanız, etkinliklere katılmak , işletmenizin büyümeye devam etmesi için ihtiyaç duyduğu görünürlüğü sağlayabilir. Artı, konferanslar çok eğlenceli olabilir – seyahat etmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kim sevmez ki?

Etkinlik ister ücretsiz ister ücretli olsun, yakınlarda veya ülke genelinde etkinlikler kendinize ve işinize bir yatırımdır. İşte bu deneyimleri en üst düzeye çıkarmanın üç yolu:

 

 

1. Web geliştirme konferanslarına katılın

Sektörünüze özgü konferanslar, yeni iş ağlarını, potansiyel ortaklıkları ve ortak pazarlama fırsatlarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Her şey bağlantı kurmakla ilgili, gerçekten.

Örneğin, muhtemelen bir konferansa (veya yerel bir endüstri etkinliğine) gittiniz, tonlarca ilginç insanla tanıştınız ve “vay, hepsini LinkedIn’de eklemeliyim!” Diye düşündünüz.

Bu içgüdüyü takip edin. Kimin yeni bir müşteriye götüreceğini asla bilemezsiniz. Serbest çalışıyorsanız yeni bağlantınız daha küçük projelerden geçebilir veya daha derinlemesine müşteri projeleri için uzmanlığınıza başvurabilir (biliyoruz – bu iş birliklerinden bazılarının yıllık iş ortağımız ve geliştirici konferansımız Shopify Unite’den geldiğini gördük. ).

Ağ oluşturma konusunda gerçekten ciddiyseniz, her olaydan sonra güncelleyebileceğiniz bir elektronik tablo oluşturmayı düşünün. Kimlerle tanıştığınızı, uzmanlık alanlarının ne olduğunu ve neden onlarla iletişim halinde olmanız gerektiğini yazın.

Bu şekilde, yeni web tasarım istemcileri arıyorsanız, potansiyel müşteriler için harici ağınıza başvurabilirsiniz.

 

2. Müşteri odaklı konferanslara katılın

Sektöre özel etkinliklere ek olarak, ideal müşteri kitlenizin olacağını bildiğiniz yerler olan müşteri odaklı konferanslara yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Eğer e-ticaret konusunda uzman, bu gibi olayları içerebilir Mağaza Class , işten konuşma veya IRCE .

Ne olursa olsun, müşteri odaklı konferanslar, yeni işleri doğrudan potansiyel web tasarımı müşterilerine sunmak için mükemmel bir fırsat sunar.

Müşteri odaklı konferanslar, yeni işleri doğrudan potansiyel web tasarım müşterilerine sunmak için mükemmel bir fırsat sunar.

Sorunlu noktaları belirleyebileceğiniz, çözümler sunabileceğiniz, müşterinizin sektöründeki eğilimleri tartışabileceğiniz ve işinizi büyütmek için önemli bilgileri toplayabileceğiniz yüz yüze zamandır.

Sektöre özgü konferanslara benzer şekilde, her etkinlikten sonra güncellenecek bir elektronik tablo oluşturmayı düşünün. Kişinin adını, işletme adını, kuruluştaki rolünü, yaşadıkları bir sıkıntı noktasını, yıl için iş hedeflerini ve onlarla iletişim kurmak için kullanabileceğiniz bir e-posta yazın.

İşletmeniz için yeni web tasarım projeleri ararken bu verileri güçlü bir sosyal yardım aracı olarak kullanın.

 

3. Bir konuşmacı olun

Ne kadar çok konferansta konuşursanız, sektörünüzde o kadar fazla nüfuz sahibi olursunuz. Çok basit: Topluluk önünde konuşma, işletmeniz için marka tanınırlığı yaratır. Bu nedenle, bir web tasarım ve geliştirme projesi için birini işe alma zamanı geldiğinde, yeni müşteriler için akılda kalacaksın.

Çoğu için bu taktik kulağa gerçekte olduğundan daha kolay geliyor.

Topluluk önünde konuşma, Amerika’daki en yaygın korkulardan biridir. Hatta ölüm korkusundan daha büyük. Statistic Brain’e göre , Amerikalıların yüzde 73’ü konuşma kaygısı olduğunu bildiriyor – eğer onlardan biriyseniz, konferans kanalına başlamak ürkütücü gelebilir. Ve topluluk önünde konuşmaktan korkmasanız bile, daha önce bir konferansta gerçekten hiç konuşmadıysanız, bir konuşma kariyerinin nasıl sürdürüleceğini bulmak zor olabilir.

Unutma: harikasın ve işin görünürlüğü hak ediyor. Konferans konuşması, işinizi tanıtmanın, yeni insanlarla tanışmanın ve etkinlik öncesinde ve sırasında promosyon fırsatlarından yararlanmanın harika bir yoludur – bu nedenle bundan yararlanın.

Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Cat Hunter  , topluluk önünde konuşma kariyerinize başlamanız için yararlı ipuçları sunuyor : Konuşma Kariyerinize Başlayın: Mikrofon Nasıl Bırakılır (Metaforik Olarak) . Cat ayrıca, konuşmalarınızı etkinlik koordinatörlerine tanıtmak için kullanabileceğiniz bazı harika şablonlar da içerir – elbette hazır olduğunuzda.

Daha fazla kaynak arıyorsanız , bir web tasarımcısı ve geliştiricisi olan Catt Small (ve tesadüfen başka bir 🐈) bir yıl içinde nasıl konuşmacı olabileceğinizi özetleyen bir blog dizisi yazdı . Harika giriş ipuçlarına sahiptir ve konferans devresinde deneyimli bir konuşmacı olmak için izleyebileceğiniz birden fazla adımı ana hatlarıyla belirtir.

Web tasarım istemcilerini bulma: Catt paketi
Catt’in halka açık bir konuşmacı olma serisinin bir önizlemesi.


5. Yönlendirmeler yoluyla web tasarım istemcileri bulun

Dış ağlardan ayrılarak, yeni web tasarım istemcileri bulmak için mevcut müşteri grubunuzu kullanarak iç ağlara dalalım.

Web tasarım ve geliştirme işiniz için bir yönlendirme süreci oluşturdunuz mu? Yapmadıysanız, bunu düşünmenin zamanı geldi – ağızdan ağza, işletmeniz için mevcut en güçlü pazarlama araçlarından biridir ve insanların işiniz hakkında konuşmasını sağlamak için sahip olduğunuz her fırsattan yararlanmalısınız.

Çünkü işin iyi ve dünya bunu bilmeli.

Ve sonuçta insanlar kendilerini benzer düşünen bireylerle çevrelemeye meyillidirler. Öyleyse, yeni iş bulmanıza yardımcı olacak, arzu edilen (ve uyumlu) bir müşteri olarak kurduğunuz birinden daha iyi kim olabilir?

Bu nedenle, web tasarım müşterileri bulma söz konusu olduğunda, bu mevcut bağlantıları işinizi büyütmenize yardımcı olacak şekilde kullanmak için bir tavsiye stratejisine sahip olmak önemlidir.

Son ürün, işletmeden işletmeye farklılık gösterebilir, ancak sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir tavsiye sistemi, aşağıdaki hususları akılda tutar.

 

 

Zamanlama

Müşterinizden ne zaman tavsiye isteyeceksiniz? “Mükemmel zaman” diye bir şey var mı? Her şey, işiniz için en mantıklı olana bağlı. Sormak için uygun bir zaman belirlemek söz konusu olduğunda üç düşünce okulu vardır:

 1. Proje ortası : Diyelim ki müşterinizin yeni e-ticaret web sitesinin prototipini tamamladınız ve bunu onlarla paylaştınız ve bu konuda heyecanlılar ( hızlı prototip oluşturmanın bu sürece nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin ve bazı harika prototip oluşturmaya bir göz atın) araçlar ). Çalışma planınızı sıkı bir şekilde takip ettiniz ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için müşterinizle sürekli olarak iletişime geçtiniz. Şimdiye kadar iyi bir iş ilişkiniz var, öyleyse neden müşterinizin heyecanını size iş önerisinde bulunmalarını isteyerek kullanmıyorsunuz?
 2. Projenin sonu : Bazı hıçkırıklar oldu ama sonunda başardınız. Müşterinizin hemen çıkma oranını düşürdünüz ve işinizden etkilendiler ve sizi bir veya başka bir beceri konusunda şimdiden iltifat ettiler. Müşterinin tamamen mutlu olduğunu düşünüyorsanız ve web tasarımındaki sıkıntıları başarıyla düzelttiyseniz, onlardan işletmenizi profesyonel ağlarına yönlendirmelerini istemeyi düşünmelisiniz.
 3. Yeni bir projeye başladığınızda : Mevcut müşterinizle bir projeyi zaten tamamladınız ve onları başka bir projede çapraz sattınız. İlk proje üzerinde çalışırken öğrendiklerinizi kullanarak, iş akışınızı müşterinize gerçekten hitap edecek şekilde uyarladınız. Nasıl çalıştıklarını – onları neyin harekete geçirdiğini anlarsınız. Ve müşteriniz de sizinle çalışmayı daha iyi anlıyor. Zaten güvenilir, üretken bir çalışma ilişkisi kurduğunuza göre, şimdi onlardan işe başvurmalarını istemek için mükemmel bir zaman.

Bir projede her zaman aynı noktada sormanız gerekmez – hepsi müşterinizle olan ilişkinize bağlıdır. Müşterinizin tatmin olma olasılığının en yüksek olduğu zamanı temel alarak doğru zamanı belirleyin.

 

 

Mevcut iş yükü

İşletmeniz kaç yeni müşteriyi üstlenebilir? Mevcut aylık gelirinizi korumak (veya büyütmek) için kaç tavsiyeye ihtiyacınız olacağını tahmin etmek için Devam Eden Çalışma’larınızı ve yaklaşan proje listelerinizi izleyin – bu bilgiler, tavsiye programınız tarafından üretilen talebi karşılayabilmenizi sağlayacaktır.

 

 

Teşvikler

Size yeni bir iş öneren bir müşteri için bir tür ödül teklif edecek misiniz? Bu, cevaplanması gereken önemli bir sorudur, çünkü daha fazla tavsiye alsanız da, yönlendirmelerinizin kalitesi düşebilir (IE Müşteriniz, işinize kimin uygun olabileceğini dikkatlice düşünmek yerine ikramiye almak için herhangi birini önerebilir).

Yönlendirme pazarlama yazılımı sağlayıcısı olan Yönlendirme Rock , teşvik edilmiş bir tavsiye programının artılarını ve eksilerini gözden geçiriyor . Web tasarım ve geliştirme işiniz için hangi program türünün en uygun olduğunu okuyun ve karar verin.

 

 

Tavsiye şablonu

Müşterilerinizin yüksek kaliteli yönlendirmeler sağlamasını kolaylaştırmak için onlara sosyal yardımlarında kullanmaları için temel bir e-posta şablonu sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, hizmetlerinizi (ve hizmet kalitenizi) en iyi şekilde konumlandıracağını düşündüğünüz doğru bilgileri paylaştıklarından emin olursunuz.

İşte üzerinde çalışabileceğiniz mevcut bir şablon:

Hey ______,

Yakın zamanda (adınız), a (unvanınız), (projenin hedefinin özeti) için işe aldım. Önerdiler (projenin özeti) ve sundukları işin çözümü ve kalitesinden çok memnunum – özellikle de (olumlu geribildirim aldığınız alan).

(Adınız) web tasarım ve geliştirme işi arayan birini tanıyıp tanımadığımı sorduğunda, kim (ideal müşterinin tanımı), seni düşündüm.

Bir tahmin veya daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorsanız, (adınız, iletişim bilgileriniz) ile iletişime geçin. Onlarla çalışmayı kesinlikle tavsiye ederim!

Not: Yukarıdaki örnekte “sizin” ifadeleri, müşterinizin değil, size ve işinize atıfta bulunmaktadır.

 

 

Görüşler

Unutmayın, sormazsanız, müşterinizin size bir tavsiye vermeye istekli olup olmadığını asla bilemezsiniz – bu yüzden en iyi müşterilerinize ulaşmaktan çekinmeyin. En kötüsü en kötüsü olur, şöyle bir yanıt alırsınız: “Üzgünüm, şu anda web tasarım hizmetleri için pazarda kimseyi tanımıyorum.”

Bu durumda, müşterinizden bir referans isteyebilirsiniz – tüm satış teminatlarınız ve sahip olunan mülklerinizde (web siteniz veya portföyünüz gibi) kullanabileceğiniz bir sosyal kanıtlama biçimi. Kaidavis.com’dan Kai Davis, altı basit soruyla güçlü müşteri referansları almak için bazı uygulanabilir tavsiyeler sunuyor.

 

 

İrtibatta olalım

Bir tavsiye veya referans isteyip istemediğinize bakılmaksızın, iyi iş ilişkileri sürdürmek inanılmaz derecede önemlidir. Bu, müşterilerinize zamanında yanıt vermeyi, ihtiyaçlarını düşünmeyi ve mutlu olmalarını sağlamak için yukarıda ve öteye gitmeyi içerir.

Günün sonunda, yeni web tasarım müşterilerinin nereden gelebileceğini asla bilemezsiniz.

Perspektif haline getirin, işte satış huninizi doldurmak için alçakta asılı bir meyve: müşterilerinizle her zaman iletişim halinde olun. Kim bilir? Bir kuruluştaki iletişim noktanız, daha yeşil otlakları takip etme rolünü bırakabilir – onlara kolay, hoş bir çalışma deneyimi yaşatırsanız, muhtemelen firmanızı yeni iş yerlerine tavsiye edeceklerdir.

 

 

6. Gelen pazarlama yoluyla web tasarımı müşterileri bulun

Dolayısıyla, yukarıdaki tüm giden çabaları denediniz: teklifler, iş ilanları, soğuk satış konuşmaları, etkinlikler ve mevcut müşterilerinizden size yeni web tasarım istemcileri önermelerini istemek.

Ancak, bu potansiyel müşterilerin doğrudan (ve pasif olarak) size gelmesi çok daha kolay olmaz mıydı?

Gelen pazarlamanın işletmeniz için önemli olmasının nedeni budur. Muhtemelen zaten gelen pazarlama taktiklerini kullanıyorsunuz ve (bir blog gibi) inşa etmek için sağlam bir temele sahipsiniz – öyleyse, bu arzu edilen web tasarım istemcilerine ulaşmak için çabalarınızı en üst düzeye çıkaralım!

 

Blog yazmaya başlayın (veya devam edin)

Kendimizin önüne geçmeyelim.

İşletmeniz için bir blog başlatmadıysanız, nişinizi belirlemeye ve onun hakkında yazmaya biraz zaman ayırmayı düşünmelisiniz. Sektörünüzde bir düşünce lideri olarak konumunuzu güvence altına almaya yardımcı olmakla kalmayacak (tabii ki katil konferans konuşma becerilerinizle desteklenmiş), aynı zamanda size gelen pazarlama çabalarınızı geliştirmeye başlamanız için bir platform sağlayacaktır.

Hala zamana, çabaya ve kaynaklara değer olduğuna ikna olmadınız mı? İşletmenizin web sitesinde bir blog tutmanız için birkaç neden:

Arama motoru optimizasyonu

Etrafta dolaşan “SEO” terimini duydunuz – heck, web sitenizin geri kalanını bunun için zaten optimize ettiniz.

Google’ın işletmenizi, benzer hizmetleri arayan potansiyel web tasarımı müşterileri için en iyi seçenek olarak tanımasını istiyorsunuz.

1 numara olmak istersiniz… veya en azından, bir aramanın ilk birkaç organik sonucu arasında.

Bir blog, bu nüfuzu oluşturmaya devam etmenize yardımcı olacak ve işletmenize, anahtar kelime doldurma gibi siyah şapka SEO numaralarına başvurmadan daha çeşitli, yakından ilişkili anahtar kelimelerde sıralama fırsatı sunacaktır (lütfen bunu yapmayın).

Ve biz konu üzerindeyken, işte blog mükemmelliği için hızlı bir ipucu: Hedef kitlenizi nasıl genişletebileceğinizi görmek ve web sitenize yeni web tasarım müşterileri çekmek için düzenli anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Hedef kitlenizi nasıl genişletebileceğinizi görmek ve web sitenize yeni web tasarım müşterileri çekmek için düzenli anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Bunu yapmak için en popüler web sitelerinden bazıları Moz ve SEMRush’tur . Her ikisi de bir abonelik ücreti ile birlikte gelir – ancak araştırma sürecini basitleştirmek için yatırıma değer. Ücretsiz bir kaynak arıyorsanız, Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı’ya bakın.

 

Nişinizi tanımlama

İşletmenizin web sitesinde bir bloga sahip olmak, sizi rakiplerinizden ayıran bir uzmanlık alanı tanımlamanıza da olanak tanır.

Bu farklılaşma, hizmet verdiğiniz sektör olabilir. Örneğin, işletmeniz moda endüstrisi için web tasarımı ve geliştirmede uzmanlaşabilir. Öyle ki, aslında, bu belirli bölümün ve hedef kitlesinin istekleri ve ihtiyaçları konusunda uzmansınız.

Ya da belki bölgenizdeki Shopify odaklı tek işletme sizsiniz. Potansiyel bir web tasarım müşterisi bir e-ticaret çözümü arıyorsa, tüm tema / uygulama geliştirme ihtiyaçları için başvurulacak kişi sizsiniz.

Sadece bir niş seçmek SEO çabalarınızda daha başarılı olmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çektiğiniz müşteri türlerini ve blogunuzda yayınlamayı seçtiğiniz içeriği de belirlemeye yardımcı olur. Bu, hedef kitlenizle alakalı konular bulmanızı kolaylaştıracak ve potansiyel web tasarım müşterilerinizi önceden nitelendirmenize yardımcı olacaktır.

 

İzleyici oluşturma

Bir nişiniz olduğunda, o nişe cevap veren bir kitle oluşturmaya başlayacaksınız.

Moda örneğimize dönecek olursak, moda endüstrisi için web tasarımında bulunan zorluklara ve fırsatlara hitap eden içerik üretmeye başlarsanız, potansiyel moda müşterilerinden oluşan bir kitle oluşturma olasılığınız daha yüksektir – tümü daha fazla tavsiye için blogunuzu takip eder.

 

 

İndirilebilir içerik

Peki, bu yeni keşfedilen kitleyi nasıl dönüştüreceksiniz?

Çalışırken, müşteriden müşteriye, projeden projeye yinelenen ortak sorun noktalarını belirleyebilirsiniz. Alternatif olarak, bazı sorulara diğerlerinden daha sık sorulabilir ve kendinizi birçok farklı müşteriye benzer çözümler sunarken bulabilirsiniz.

Tüm bu değerli bilgileri not edin. Güvenli tutmak.

Bu bilgiler, işletmenizin değerli içerik oluşturmasına yardımcı olacaktır – mevcut müşterilerin ve potansiyel müşterilerin bazı temel bilgiler (ve e-posta adresleri) karşılığında indirebilecekleri kılavuzlar, şablonlar ve diğer kaynaklar. İçerik, beklentilerinize değer sağladığı ve bir sorunu çözmeyi amaçladığı sürece uzun biçimli veya kısa biçimli olabilir.

Aşağıda, Shopify Plus İş Ortakları WeMakeWeb sitelerinin blog kayıtlarını teşvik etmek için içerik indirmelerini nasıl kullandığına dair bir örnek verilmiştir  :

Web tasarım müşterileri bulmak: Web siteleri yapıyoruz

Şöyle düşünün: blogunuz ve herkese açık içeriğiniz ziyaretçileri çekecektir. Ardından, bilgilerini toplamak, dönüştürmek ve onları işletmeniz için yeni bir web tasarım müşterisi haline getirmek için indirilebilir içeriği kullanacaksınız.

 

 

E-posta bülteni

Kaynaklar veya blog gönderileri şeklinde içerik üretiyorsanız, işletmeniz bir e-posta bülteni oluşturmalıdır – bu, mevcut ve potansiyel müşterilerinizi uzmanlık alanınız konusunda pasif olarak eğiten isteğe bağlı bir deneyimdir.

Otomatikleştirmeleri de gerçekten çok kolay.

RSS beslemenizi ve bir e-posta otomasyon istemcisini kullanarak , blog makalelerini listeniz için günlük, haftalık veya aylık e-posta bülteninde harmanlayabilirsiniz. Bu, işinize hem zamandan hem de kaynaklardan tasarruf sağlayacak ve müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize değerli içerik sağlayacaktır.

Bu bir kazan-kazan!

Ve bu listeyi oluştururken promosyon içeriği ve hizmetlerinizle ilgili daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz.

E-ticaret danışmanlığı şirketi Ethercycle’ın kurucusu Shopify Plus Ortağı  Kurt Elster , İlk Müşterinizi Almaya Karşı Sezgisel Yaklaşım adlı makalesinde en sevdiği e-posta haber bültenlerini paylaşıyor . Burada, mevcut ve potansiyel web tasarım istemcilerine kendi e-posta bülteninizi oluşturmak için eyleme geçirilebilir bazı tavsiyeler de sunar.

web tasarım istemcileri bulma: ethercycle
Ethercycle’ın haber bülteni abonelikleri için açılış sayfası.


Sosyal medya

İnanılmaz!

Artık blogunuzun ziyaretçilerini dönüştürmek için kullanabileceğiniz tüm bu harika içeriğe sahipsiniz – ancak bunları oraya nasıl getireceğinizi düşündünüz mü?

SEO bir yana, blogunuzun erişimini genişletmek için sosyal medyayı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sadece hedef kitlenizi oluşturmaya devam etmenin başka bir yolu değil, sosyal medya aynı zamanda topluluğunuzu (müşterilerden veya benzer fikirlere sahip profesyonellerden) beslemek, sektörle ilgili tartışmalara katılmak ve markanızı kendi dışında büyütmek için kullanabileceğiniz bir kanaldır. sahip olunan mülkler (portföy siteniz gibi).

Günde birkaç sosyal medya gönderisi planlamak için HootSuite , Buffer ve Tweetdeck gibi ücretsiz sosyal otomasyon araçlarını kullanın – bu şekilde takipçilerinizin akıllarında kalacak ve onları sürekli olarak yeni içeriğinize maruz bırakacaksınız.

 

Portföy ve vaka çalışmaları

İçerik pazarlaması harikadır, ancak portföyünüz en değerli pazarlama varlıklarınızdan biridir.

Günlük olarak yaptığınız güzel web tasarımını ve geliştirmesini gösterir ve potansiyel web tasarımı müşterilerinin işletmenizin çalışmak isteyecekleri iş olup olmadığına karar vermelerine olanak tanır.

Aynı zamanda potansiyel müşterilerden değerli bilgiler elde etmek için optimize edebileceğiniz bir alandır.

Bu konuyu tartışırken bütün gün geçirebilirsiniz rağmen, biz sizin için kullanışlı bir makaleye referans alırız: Zorlayıcı Web Tasarım Portföyünü nasıl oluşturulur . Bu konuda Shopify’dan Simon Heaton , iyi bir web tasarım portföyünü neyin oluşturduğunu ve onu potansiyel müşterileriniz için nasıl erişilebilir hale getirebileceğinizi derinlemesine ele alıyor. Mevcut portföy sitenizi geliştirmek için bu ipuçlarını kullanın ve onu gelen pazarlama çabalarınız için hazırlayın.

Web tasarım istemcilerini bulma: Kamui
Admir Hadzic’in yazdığı bu harika portföy parçasına – Kamui – göz atın .

Ve ne derler bilirsiniz: Her iyi portföyün arkasında iyi bir vaka çalışması vardır.

Tamam, bu kesin bir söz olmayabilir, ama bunda gerçek var.

Portföyünüzün yanı sıra, web siteniz eyleme geçirilebilir, veri odaklı örnek olay incelemeleri sergilemelidir. Bu, potansiyel web tasarımı müşterilerinin işletmenizi işe alıp almayacakları konusunda somut kararlar vermeleri gerektiğinin somut kanıtıdır. Ve eğer iyi yazılmışsa (ve arama motorları için optimize edilmişse), bu açılış sayfası yeni müşteriler için bir altın madeni olabilir.

 

İçerik pazarlama

Shopify Partner Programı ile işinizi büyütün

İster pazarlama, özelleştirme veya web tasarımı ve geliştirme hizmetleri sunuyor olun, Shopify İş Ortağı Programı sizi başarıya hazırlayacaktır. Ücretsiz katılın ve gelir paylaşımı fırsatlarına, işinizi büyütecek araçlara ve tutkulu bir ticaret topluluğuna erişin.kaydol

 

 

Sonuç olarak

İşletmeniz için yeni web tasarım müşterileri bulmaya nasıl karar vereceğiniz, birçok şeye – öncelikle zaman ve kaynaklara bağlı olacaktır.

Bu kılavuzun, web tasarımı ve geliştirme işinizi büyütmeye devam edebilmeniz için yeni fikirler bulmanıza ve yeni seçenekleri keşfetmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?