Web

Google Analytics e-Ticaret Takibi Nasıl Kurulur & Yapılır? (Basit Yol)

google website trafik

E-Ticaret mağazanızın performansını izlemek ister misiniz? Bir mağaza sahibi olarak, karar vermek ve işinizi büyütmek için verilere ihtiyacınız vardır.

Google Analytics’te e-Ticaret izlemeyi ayarlayarak, insanların çevrimiçi mağazanızla nasıl etkileşime girdiği, en çok hangi ürünlerin satıldığı ve trafiğinizin nereden geldiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ancak Analytics’i kullanmak, özellikle yeni kullanıcılar için bunaltıcı olabilir. ExactMetrics gibi eklentilerin kullanışlı olduğu yer burasıdır.

Bu makalede, Google Analytics e-Ticaret izlemeyi basit bir şekilde nasıl kuracağınızı göstereceğiz. Hadi başlayalım…

ExactMetrics, en iyi WordPress Analytics eklentisidir. Ücretsiz Al!

Google Analytics e-Ticaret Takibi nedir?

E-ticaret izleme, Google Analytics’te çevrimiçi mağazanızın performansını izlemenize olanak tanıyan bir özelliktir. Sipariş sayısını, dönüşüm oranını, toplam geliri, popüler ürünleri, satın alma süresini ve çok daha fazlasını takip edebilirsiniz.

Google Analytics’ten elde ettiğiniz veriler, işinizi büyütmenizi ve müşterilerinizi daha iyi anlamanızı kolaylaştırır. Aldığınız bilgilerden şunları yapabilirsiniz:

  • Web trafiğinizin kaynağını öğrenin
  • Mağazanızın işlem sayısını ve gelirini ölçün
  • Müşterilerin en çok hangi ürünleri beğendiğini ve satın aldığını belirleyin
  • Popüler sayfalarınızı ortaya çıkarın
  • Farklı konumlardaki müşteriler için kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratın
  • Dönüşüm huninizi optimize ederek daha fazla satış elde edin

Şimdi, Google Analytics e-Ticaret izlemeyi nasıl kuracağınızı öğrenmeye hazır mısınız?

Google Analytics’te e-Ticaret Dönüşümleri Nasıl İzlenir?

Google Analytics’te e-ticaret izleme kurulumu söz konusu olduğunda, bunun kodlama gerektirdiğini bilmelisiniz. Bir Analytics hesabına kaydolurken web sitenize bir izleme kodu eklemeniz gerekir.

Kodlamayı bilmiyorsanız bu zor olabilir. Bunun nedeni, en küçük hataların kodunuzun bozulmasına neden olabilmesidir. Sonuç olarak, e-Ticaret sitenizin performansını izleyemezsiniz.

Peki, bu sorun için bir çıkış yolu var mı?

ExactMetrics ile WordPress sitenizde (kod düzenlemeden) Google Analytics’i kolayca kurabilir ve çevrimiçi mağazanızı takip edebilirsiniz.

exactmetrics-best-premium-wordpress-analytics-eklenti

ExactMetrics, en iyi premium WordPress Analytics eklentisidir . Google Analytics’i kullanmayı çok kolaylaştırır. Dosya indirmelerinizi, giden bağlantılarınızı, bağlı kuruluş bağlantılarınızı ve daha fazlasını otomatik olarak takip edebilirsiniz.

Sadece bu değil, aynı zamanda ziyaretçileriniz hakkında bilgi edinmenize ve önemli olan verileri ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Bu, doğru raporu bulmak ve ondan veri çıkarmak için Google Analytics’te gezinme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. ExactMetrics, tüm önemli raporlarınızı kontrol panelinizin içine getirir.

Bununla birlikte, e-Ticaret izlemeyi ayarlamak için bu adımları uygulamanız yeterlidir.

1. Adım: ExactMetrics e-Ticaret Eklentisini Kurun ve Etkinleştirin

Yapmanız gereken ilk şey, ExactMetrics e-Ticaret eklentisini yüklemek. Ancak eklentiyi kullanmak için Pro lisansına kaydolduğunuzdan emin olun .

E-Ticaret eklentisini yüklemek için WordPress panonuza gidin ve ardından ExactMetrics » Eklentiler’e gidin. Şimdi, e-Ticaret’e gidin veya eklentiyi arama çubuğunda da arayabilirsiniz. Yükle’yi tıklayın . 

install-exactmetrics-e-ticaret-addon-woocommerce-conversion-tracking

Yükle düğmesine tıkladıktan sonra birkaç saniye bekleyin, eklenti otomatik olarak etkinleştirilecektir.

2. Adım: Google Analytics’te Gelişmiş e-Ticaret’i etkinleştirin

Ardından, Google Analytics’te Gelişmiş E-ticaret seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Analytics, bu seçenek aracılığıyla çevrimiçi mağazanızı algılayabilir ve izleyebilir.

Bunu etkinleştirmek için Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve ardından izlemeyi ayarlamak istediğiniz web sitesini veya mülkü seçin.

seç-ga-profil-ve-görüntüle

Ardından Yönetici’ye tıklayın .

Ardından, E-ticaret Ayarları ‘nı tıklayın . Bunu Görünüm sütununun altında bulabilirsiniz (en sağda bulunur).

e-ticaret-ayarları

Bir sonraki ekranda, devam edin ve E-ticareti Etkinleştir ve Gelişmiş E-Ticaret Raporlamasını Etkinleştir geçiş anahtarını tıklayın .

İsterseniz buraya huni adımları da ekleyebilir veya bu ayarı olduğu gibi bırakabilirsiniz. Son olarak, Kaydet’i tıkladığınızdan emin olun .

etkinleştirme-gelişmiş-e-ticaret-raporlama

3. Adım: ExactMetrics’te Gelişmiş e-Ticaret’i Etkinleştirin

Google Analytics’te Gelişmiş e-Ticaret’i etkinleştirdikten sonra, ExactMetrics’te de etkinleştirmeniz gerekir.

Ve çok basit, sadece WordPress kontrol panelinize gidin. Ardından ExactMetrics » Ayarlar » e- Ticaret’e gidin . Şimdi, Gelişmiş e-Ticaret Kullan yazan anahtara tıklayın .

etkinleştirme-geliştirilmiş-e-ticaret-tam metrikler

Bu kadar!

ExactMetrics artık çevrimiçi mağazanızı otomatik olarak algılayacak ve izlemeye başlayacaktır. Bir WooCommerce mağazası veya üyelik web sitesi olsun, WordPress eklentisi müşteriler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Ek kurulum gerekmez!

Ancak, Google Analytics’in veri toplamasının ve raporlarında göstermesinin genellikle 24 ila 48 saat sürdüğünü unutmayın.

Raporlardan bahsetmişken, bunları WordPress panonuzda ve Analytics’te nasıl görüntüleyebileceğinize bakalım.

WordPress’te e-Ticaret Raporları Nasıl Görüntülenir

ExactMetrics ile web sitenizden ayrılmak veya sekmeler (veya pencereler) arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan e-Ticaret raporlarını görüntüleyebilirsiniz. Tüm önemli verilerinizi panonuzdaki temiz ve anlaşılması kolay raporlarda sunar.

Bunları ExactMetrics »Raporlar’a giderek ve ardından e-Ticaret sekmesini seçerek görüntüleyebilirsiniz.

e-ticaret raporu tam ölçümleri

Çevrimiçi mağazanız için dönüşüm oranını, işlem sayısını, geliri ve ortalama sipariş değerini gösterir. Tarih seçiciyi kullanarak tarih aralığını değiştirebilir ve raporu başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız, PDF Raporunu Dışa Aktar düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Şimdi aşağı kaydırırsanız, En İyi Ürünleriniz gibi daha fazla rapor görebilirsiniz . Bu, insanların ve beğenilenlerin en çok hangi ürünleri satın aldığını gösterir. Her ürün için satılan miktarı, satış yüzdesini ve toplam geliri görebilirsiniz.

e-ticaret raporu tam ölçümleri

ExactMetrics ayrıca sepetlere kaç öğenin eklendiğini ve kaç tanesinin kaldırıldığını da gösterir. Bu, alışveriş sepetini terk etmeyi azaltmanıza ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

Müşterilerinizin nereden geldiğini merak ediyorsanız , En İyi Dönüşüm Kaynakları raporunu görebilirsiniz. Bunlar, dönüşüm sağlayan web trafiği gönderen web siteleridir. Verileri kullanarak, bu kaynaklardan müşterilere özel indirimler oluşturabilir ve promosyon için benzer web sitelerine bakabilirsiniz.

Google Analytics e-Ticaret Raporlarını Nasıl Görüntüleyebilirsiniz?

Çevrimiçi mağazanızın performans verilerini Google Analytics’te de görüntüleyebilirsiniz. Dönüşümler’i ve ardından E-ticaret » Genel Bakış’ı tıklamanız yeterlidir . Bu, mağazanızın performansını hızlı bir şekilde gözden geçirmenizi sağlar.

google analytics e-ticaret izleme raporuna genel bakış

Daha fazla ayrıntı istiyorsanız, E-ticaret altındaki seçeneklerden daha fazla raporu tıklayabilirsiniz. Örneğin Ürün Performansı raporuna tıklarsanız en çok satan ürünleriniz hakkında bilgi alırsınız.

Google Analytics, her bir ürünün toplam gelirini, benzersiz satın alımlarını, miktarını, ortalama fiyatını ve daha fazlasını gösterir.

ürün performans raporu google analytics

Aynı şekilde her bir işlemi takip etmek isterseniz Satış Performansı raporunu görüntüleyebilirsiniz. Pazarlama çalışmalarınızın nasıl performans gösterdiğini görmek istiyorsanız Pazarlama raporuna gidin ve dahili promosyonlar, kupon kodları ve daha fazlasıyla ilgili verileri görüntüleyin.

Bununla, öğreticinin sonuna geldiniz!

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?