Genel Grafik İpuçları Web

Google’ın Yeni Ücretsiz Yazı Tipi 800’den Fazla Dili Kapsıyor

Google, dünyanın dört bir yanından gelen kişilerin seçtikleri dilde bilgi oluşturması ve paylaşması konularını kolaylaştırmak için 800’den fazla dili ve 110.000 karakteri kapsayan geniş bir açık kaynak kod yazısı ailesi olan Noto’yu yarattı.

Bu Yazı Tipi, bugünkü Unicode standardındaki her sembolü kapsıyor. Google’ın Android ve ChromeOS’u daha erişilebilir hale getirmek için hazırladığı proje, tamamlanması beş yıl aldı ve Monotype ve Adobe’den gelen tipografi ve font tasarım uzmanlarının katılımını gördü.

Noto ismi, belirli bir dilden gerekli sembol kullanıcının sisteminde mevcut olmadığında görüntülenen boş karakterlerin (‘⯐’, diğer adıyla tofu) Web’den kurtulmasına atıfta bulunan ‘No more tofu’ ifadesinden gelir . Noto, dillerde zarif, birleşik bir görünüm sunar ve her tür proje için ücretsizdir.

Tüm yazı tipi ailesi, ağırlıkları ve stilleri ile birlikte 472 MB’lık ağırlıkla gelir (en büyük paketler arasında Geleneksel Çince, Basitleştirilmiş Çince ve Korece karakterler bulunur). Hepsini bir kerede kapabilir ya da sadece ihtiyacınız olanları seçebilirsiniz; Sadece Türkçe istiyorsanız, arama kutusunda aratıp ilk üç küçük paketi alabilirsiniz.

Google ayrıca, son zamanlarda yenilenmiş mükemmel Web Fonts sitesi aracılığıyla bunları hazırladı. Artı olarak, Noto açık kaynak ve tasarım kaynağı dosyalarını bu GitHub deposundan indirebilirsiniz. Şirket, Noto’yu güncel tutmayı taahhüt ettiğini ve Unicode’un daha fazla dil ve karakteri destekleyecek şekilde geliştikçe sürekli olarak ekleneceğini de söylüyor.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?