Grafik

Harika bir tasarımcının 9 özelliği

harikatasarimci

Will Gibbons bazı büyük tasarımcılardan neler öğrenebileceğimizi bu makalede açıklıyor.

Endüstriyel tasarımcıların kilit oyuncularının sorumlulukları ürünleri nasıl görmek istemesiyle ve nasıl hissedip ve davranmasıyla başlar.

Günümüzün en tanınan endüstriyel tasarımcıların bazıları Marc Newson, Karim Rashid, Philippe Starck, Tom Dixon ve James Dyson.

Bu tasarımcıların her biri bir nedenle olağanüstü başarılı, ve bu olağanüstülükler bir kaza değil. Hepsinin bu konuma gelmeden önce benzersiz geçmişleri ve deneyimleri var. En iyi çıkış yollarını onlardan öğrenebilir miyiz peki?

Hangi nitelikler tasarımcıyı daha iyi bir tasarımcı haline getirebilir? Bu liste size bir imkan tanıyabilir.

01. Gözlem

Büyük tasarımcıların en büyük özellikleri ilk ve en önemlisi meraklı olmaları , her şeyi dikkate almaları ve diğerleri göz ardı edilen şeylerin bile notlarını tutup gözlemlemeleri. Tasarımcının sevdiği en özel anı kötü tasarım gördüğü yerde telafi etmek için çözüm arayışına girmesidir.

Yetersiz hizmet piyasasıyla bir ürünün eksiklikleri bulduğunuzda; yeni bir odak noktası, yeni teknolojiyle buluşturmanız veya yeniden tanımlanmalarını sağlamak için etkin bir fırsat görmeniz, harika bir tasarımınızın altın tohumu olabilir.

Gözlem araştırmanın en ilkel ve saf şeklidir. Araştırmalar size amacınızı sağlamak için eylemler sunar. Tasarımcılar gözlemler.

 

02. Dinlemek

Tasarımcılar dinleyicilerdir. Shakespeare’in yazdığı gibi “Her insana kulağını ver, ancak birkaçının sesi senin sesindir”. Aslında dinleyerek, gerçekten neyin önemli olduğunu diğerlerinden ziyade tasarımı bildiğinizde bile bilmemiş varsayarak konuları dinleyerek tasarımın kusursuz ve en iyisini üretmenizi sağlayabilirsiniz.

Şişirilmiş bir ego ya da o dinleme eğilimi olmadığında, müşterinin ihtiyacını anlamada veya anlatmak istediği iyi bir  tasarımın ortaya çıkmamasına neden olabilir. İyi bir tasarımcı diğer konularıyla beraber dinleyebilmeli ve emin olabilmeli, bu ürünün gerçekten insanların ne istediğine dair ihtiyacı sunmasını ve paralarını bu ürüne harcamalarını sağlamalıdır. İyi tasarımcılar dinler.

 

03. İstek

Büyük tasarımcılar kendi gözlemleri üzerine çizimlerinde tasarım standartlarını geliştirmek  için isteklidir. İster insan davranışları olarak, ister kötü tasarım veya ihtiyaç duyulan yeni bir tasarım olarak, zaten var olan veya tasarımın evrimi sonrasında geliştirmek için istekli olmak gerekir.İstekler eylemleri sürdürür.  İyi Tasarımcı geliştirmeye ve değişime isteklidir.

04. Bağlam

Büyük tasarımcılar bağlamı anlar. Bağlam yapılacaklar hakkında anlam çıkarmak için bize sağlanan olanaktır.Bağlam bir şeylerle alakalı olup olmadığını bize karar sağlayacak detayları içerir.Belirli bir içerikle alakalı olmayan bir soruna verilen bağlam hepsinde iyi bir çözüm sağlamıyor.Örneğin, bir konserve açacağı tam anlamıyla bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilir fakat karanlıkta görmek için gerekirse işe yaramaz.Bu durumda, bir el feneri daha mantıklı.İyi bir tasarımcı ürünün kullanılacak senaryoda bağlamı göz önünde bulundurarak uygun çözümler tasarlaması gerekiyor. İyi tasarımcıları bağlamı anlar.

 

05. Çözümler

Tasarımcılar çözümler bulmak için sorumludur.Tüm bu gözlem ve dinlemeler bir çözüm yolu sunmadığı sürece yapılan çalışma boşa çıkacaktır. İyi bir tasarımcının iyi bir amacı veya objektifi olduğunda, mevcut soruna çözüm tasarlaması zor olmaz. Çoğu durumda, problemler için tasarım çözümleri sunulmalıdır. İnsanlar bunun için para öder. Yapılan tasarım sorunu çözmezse, genellikle zayıf bir tasarım olarak kabul edilir. İyi tasarımcılar çözüm bulur.

06. İletişim

İletişim olmadan çözümler sadece tasarımcının zihninde kalır ve asla dünya üzerinde olumlu bir etki yapmak için şansı olmaz. İyi Tasarımcılar çizerek, modeller yaparak, bilgisayar kullanarak, yazarak, konuşarak ve başka araçlar kullanarak iletişim kurar. İletişim becerileri bir ekiple çalışarak hayat için bir kavram getirerek hayati ve anlaşılabilir hale getirir.  İyi tasarımcılar iyi birer iletişimcidir.

07. Tümleştirme

İyi bir tasarımcı  fikirlerini yaşamında nasıl bütünleştireceğini demografik hedefleriyle, çeşitli teknolojileri ve çözüm yönlerini tümleştirerek aynı zamanda ürün haline getirir. Bütünleşik dayanak üzerinde tasarım, bağlamda anlaşılabilir ve hali hazırda son kullanıcı ile uyarlanabilir olmalıdır. İyi Tasarım hızlıca müşteriler tarafından benimsenip hayatın içinde tümleşir. İyi bir tasarımcı tümleştirmeyi iyi anlar.

 

08. Dikkat / Göz önünde bulundurma

İyi tasarımcılar tasarımlarında başkaları üzerinde oluşacak çevre ve ekonomik etkiyi dikkate alır. Yeşil tasarımın tasarımcılar için kullanılan bir terim olduğunu ve tasarımda çevre üzerindeki etkisini azaltmanın bir öncelik olduğu bilinir. Üretimle beraberinde uygulamalar hakkında yapılacakların tümü genellikle tasarlandığında, sonuçları getirdiklerini incelemelidirler. İyi tasarımcılar tasarımda etkilenebilecek olanlar için dikkatli olmasını bilir.

 

09. Bağımsız (Kurallara göre)

İyi tasarımcılar kurallarla ilişkisizdir. Tasarımcılar sosyal davranışları, beklentileri ve üretim sınırlamalarını, pazarlama ve diğer yönleriyle tasarım uygulamalarını anlaması gerekir.Bununla birlikte, inançlarla sınırlamak yerine, emsalleri ve beklentileri daha az belirgin sorunlara çözümlere açıktır. İyi bir tasarımcı inançlı bir şekilde çözümün olup olmayacağı yerine kendine “Ne olur?” veya “Neden olmasın?” sorularını sorar. Tasarımcılar sıklıkla rehberdeki kuralları inceler. Bu düşünce özgürlüğü yaratıcılığın nasıl ortaya çıktığıdır.İyi tasarımcılar kurallarıyla bağımsızdır.

Final Düşüncelerim

İyi tasarımcılar etrafımızdaki dünya anlayışına sahip olmaktır. Bu sayede gerçek sorunlarına çözüm ararsınız ve dünyayı daha iyi bir yer yapmak için bir isteğiniz olur. İyi tasarımcılar fikirlerini paylaşır ve onların nasıl gerçekleştireceğini bilir. İyi Tasarımcılar kendi yarattıkları çözümler ile dünya üzerinde tümleşik duyarlı tasarımlar sunar. İyi tasarımcılar nasıl ve neden bazı şeylerin işe yarayabilir veya yarayamaz olduğu hakkında odaklanır. İyi tasarımcılar fırsatçılardır, değişimi çözümleyicidirler, deneyimleriyle yaratıcıdırlar.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?