Grafik

Olağandışı Kelimelerle Görsel Sözlük

olagandisisozluk

Proje İkizleri (The Project Twins), İrlanda tabanlı grafik sanat ikilisi James ve Michael Fitzgerald tarafından oluşturulan bir Grafik Tasarım Stüdyosu. İkili hem kişisel hem de ticari projeler üzerinde sanat, tasarım ve illüstrasyon gibi farklı disiplinlerden bir dizi birlikte çalışıyorlar. Merak, mizah ve zekâ işlerinde baskın bir özellikleri vardır. İkilinin eğlenceli grafiklerinde kalın ve basit estetik anlayışı bulunmakta.İkilinin gözlemler ve tuhaflıklarla ilgilenerek, tanıdık benzerleri alarak şaşırtıcı bir şekilde dönüştürerek işlerindeki keyfi bizlere sunuyorlar.
Sunumlarında kullandıkları tekniğe dayanarak denemelerimi yaptığım çalışmaları sizlerle paylaşmak istedim. Umarım beğenizi kazanabilirim bu konuda 🙂

1- Huzursuz Bacak Sendromu:

Huzursuz bacak sendromu (HBS), uyku ya da istirahat esnasında (otururken veya yatarken) bacaklarda hissedilen rahatsızlık, huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı, uyuşma, karıncalanma bazen de tam olarak tanımlanamayan bir histir.

Bu his kişiyi özellikle geceleri rahatsız eder. Ağrının tarifinde de çeşitlilik olur ve kişi “bacaklarım kıpraşıyor”, “gıdıklanıyor”, “yanıyor”, “karıncalar geziyor” gibi cümlelerle yaşadığı sıkıntıyı anlatmaya çalışır.

 

2-Öğrenilmiş Çaresizlik

Hindistan’da filleri yetiştirmek için,onları küçücükken kalın bir zincirle bir kazığa bağlarlarmış.Tabi bu yavru filin bu zinciri koparabilmesi,kırabilmesi ya da kazığı söküp atabilmesi mümkün değildir.Küçük fil önceleri bundan kurtulmak için tüm gücüyle uğraşır,defalarca dener ama sonucu değiştiremez,özgürlüğüne kavuşamaz.Yıllar geçer, fil kocaman olur…Bağlı olduğu kazığın ve zincirin onlarca katına gücü yetebilir artık.Ama fil asla böyle bir girişimde bulunmaz.O özgür olamayacağına inanmıştır, artık kırılamayan şey,filin zinciri değil inancıdır.Buna psikolojide “Öğrenilmiş Çaresizlik” deniyor.

Turna balıklarının öğrendiği çaresizlik

Üçüncüsü ise bir deney. Bu deneyde turna balığı akvaryuma diğer minik balıklarla beraber konur. Tabi onları afiyetle yer durur. Ancak bir süre sonra akvaryuma cam bir panel eklenir. Minik balıklar bir tarafta camın diğer tarafında turna balığı. Turna balığı her mücadelesinde cama toslar. Ta ki çaresizliği öğrenene kadar. Öğrendikten sonra cam paneli kaldırdıklarında minik balıklar ve turna akvaryumun her yerinde yüzmeye başlarlar. Turna balığı çok sayıda minik balığın ortasında ölme pahasına hiç birisini yakalamaya yeltenmez.

Pirelerde Öğrenilmiş Çaresizlik

Biliyorsunuz pireler çok yükseğe sıçrayabilen muhteşem hayvanlardır. Bu hayvanlar rahatlıkla çok yükseğe sıçrayabilirler. Bir pireyle atın yüksekliğini karşılaştırırsanız aynı yetenekle atın Eyfel Kulesi’nin üzerinden rahatlıkla atlayabildiğini görürdünüz.
Pire sirklerinde bu hayvanlarla gösteri yaparlar. Bunlar belli yükseklikteki cam kavanozun içerisinde sıçrar dururlar ve hiçbirisi bunun üzerinde sıçrayıp kaçamaz. İşin ilginç tarafı ömürleri birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen bu hayvanların eğitimi haftalar alabilir ve belli kısmı daha sirkte gösteri yapamadan ölür. Peki bu pireler yeteneklerine rağmen nasıl fazla yüksekliğe zıplayıp kaçmazlar?
Buyurun. Bunları eğitim sırasında bir cam kavanozun içine koyarlar. Kavanozun tavanı da camla kaplıdır. Kavanoz alttan ısıtılır. Zavallı pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama nafile. Tavandaki cama çarparak düşerler.
Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplar, tekrar cama vururlar. Pireler sonunda cam tavan sayesinde bu yükseklikten fazla zıplamamayı öğrenirler. Cam kapak açıldığında da daha fazla yükseğe atlamazlar.
Yani artık çaresizliği öğrenmişlerdir. Pireler sirkte gösteriye hazırdır. Üzerlerinde cam engeli olmamasına ve daha yükseğe zıplama imkânları olmasına rağmen buna hiç cesaret edemezler.
Öğrendikleri çaresizlik nedeniyle var olan yeteneklerini ömürlerinin sonuna kadar kullanamazlar. Köle olarak yaşamaya devam ederler. Özgürlükleriyle aralarında aslında zihinlerinde oluşturduğu cam tavan vardır.

 

 

 

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?