Genel Grafik İlham İpuçları

Kartvizit Boyutları ve Ölçüleri [Detaylı Anlatım]

Bir sonraki ağ oluşturma etkinliğinize bakın. Muhtemelen, takas edilen kartvizitlerin büyük çoğunluğu aynı boyuttadır. Yıllar boyunca bir noktada, birileri Amerikan kartvizitlerinin 3,5 ”x 2” olması gerektiğine ve bu boyutta sıkışıp kalmasına karar verdi.

Ama sadece herkesin yaptığı için, yapmak zorunda olduğun anlamına gelmez. Aslında, farklı bir boyut veya şekil seçmenin yararları olabilir. Bir dikdörtgen denizde, kartvizitiniz göze çarpacak, bu da kalıcı bir izlenim bırakmanızın daha muhtemel olduğu anlamına geliyor. Ancak, kutunun dışında düşünmek için de birkaç olumsuzluk olabilir. Kartvizit boyutları ve boyutları hakkında bilmeniz gereken her şey.

 

1. Standart Boyutlar
2. Klasik ve Şık
3. Kalın Kartvizitler
4. Tüm Yüzeyde 
5. Şekiller ile Eğlenceli
6. Başarı İçin Tasarım

 

1. Standart boyutlarda güvenle oynamak

“Kartvizit” kelimelerinin dediği gibi, standart bir kartvizitin görüntüsü genellikle akla gelir. Tabii ki, bu boyutta bir kartvizite sahip olmanın en büyük yararı, baskı almanın uygunluğudur. Çok çeşitli baskı servislerinden birini seçebileceksiniz, bu sayede alışveriş yapabilir ve en iyi teklifi alabilirsiniz.

Diğer bir faydası ise dünyanın 3.5 ”x 2” kartvizite yönelik olmasıdır. Standart boyutlu bir kartviziti birine verdiğinizde, bu kişi muhtemelen daha önce toplanmış en az miktarda kart destesine ekler. Yeni kişilerinizde bir kartvizit sahibine veya kartvizitleri tarayan bir uygulamaya bile sahip olabilir . Standart boyuta sahip olmamak, kartınızın bir çöp tenekesi ile sonuçlanabileceği anlamına gelir, çünkü tam olarak uymaz.

 

ABD dışında iş yapıyorsanız, burada standart olanın her yerde standart olmadığını unutmamak önemlidir. İşte dünyanın çeşitli bölgeleri için standart kartvizit boyutları (inç olarak):

  • Kanada ve ABD: 3,5 ”× 2”
  • Japonya: 3.582 ”× 2.165”
  • İrlanda, İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, Hollanda, İspanya, İsviçre, Belçika, Slovenya, Portekiz, Türkiye: 3.346 ”× 2.165”
  • Avustralya, Danimarka, Yeni Zelanda, Norveç, Tayvan, İsveç, Vietnam, Hindistan, Kolombiya: 3.54 ”× 2.165”
  • Hong Kong, Çin, Singapur, Malezya: 3.543 ”× 2.125”
  • İran: 3.346 ”× 1.889”
  • Sri Lanka, Arjantin, Hindistan, Brezilya, Bosna Hersek, Kosta Rika, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İsrail, Kazakistan, Litvanya, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Karadağ, Slovakya, Ukrayna, Özbekistan, Bulgaristan , Letonya, Meksika, Güney Kore ve Güney Afrika: 3.543 ”× 1.968”

 

2. Klasik ve Şık

Elbette, bir gün hepimiz telefonlarımız ve akıllı saatlerimizle her şey için para ödeyeceğiz. Ancak, plastik bir şeyleri satın almak söz konusu olduğunda hala kural. Bu, tanıştığınız herkesin kredi kartıyla dolu bir cüzdan taşıdığı anlamına geliyor.

Her ne kadar standart bir kartvizitten biraz daha kısa ve geniş olsa da, 3.375 ”x 2.125” de, kredi kartı boyutunda bir kartvizit kolayca birisinin cüzdanındaki yuvaya girer. Bu sadece bağlantılarınız için uygun değil, aynı zamanda siz de. Sokakta birisine rastladığınızda ya da kişisel seyahatleriniz sırasında ideal olan, üzerinde her zaman en az bir ya da iki kendi kartvizitinizin olduğundan emin olabilirsiniz. Elbette, iki dezavantajı, standart kartvizit sahiplerine sığmayacağı ve hafif bir kart destesinde duracağıdır. İkincisi iyi bir şey olarak kabul edilebilir.

 

3. Kalın Kartvizitler

Kredi kartı boyutundaki kartvizitlerden biraz daha büyük olan tombul kartvizitler göze çarpıyor. 3,5 ”x 2,5” boyutundadırlar, bu da ortaklarınızın topladığı kart destesinden atlayacakları anlamına gelir. Bu kartlar ayrıca standart kartvizit sahiplerine de uymaz.

Tombul bir kartvizitin en büyük avantajlarından biri ilave odadır. Bu, büyük miktarda bilgiyi küçük bir alana sıkması gereken işletme sahipleri için idealdir. Daha büyük bir grafiğe uyum sağlamak için de kullanılabilir. Karttaki ilave gayrimenkullere ihtiyacınız yoksa, mesajlaşmalarınızın öne çıkmasını sağlamak için bol miktarda boşluk bırakabilirsiniz.

 

4. Yüzeyin Her Tarafında

Günümüzün işletmeleri göze çarpmak için kartvizitinizle kutunun dışında düşünmeniz gerektiğini biliyor. Genellikle 2,5 ”x 2,5” olan her zaman popüler olan kare tasarım da dahil olmak üzere özel boyutlarda bir sıkıntı yoktur. Özel boyutta en büyük sorun baskıdır. Kartvizitinizi bir araya getirmek için bir tasarımcı seçmeden önce , bu boyutu sunan bir baskı hizmetini bütçenize uygun bir fiyata izleyin. Aksi takdirde, sizin için yazdıracak kimsenin olmadığı mükemmel bir tasarımınız olduğunu göreceksiniz.

Son yıllarda, popüler hale gelen özel boyutlardan biri 3.5 ”x 2” değerine katlanan 3.5 ″ x 4 ″ şeklindedir. Bu, marka mesajlaşmalarınız için geniş alan sağlar ve standart kartvizit sahiplerine de kolayca takılabilir. Bu kart boyutunu seçmeden önce, kartları sizin için katlayacak bir yazıcı bulabilmeniz önemlidir. Aksi takdirde, kartvizitlerinizi geldikten sonra katlamak için saatler harcamayı planlayın.

 

5. Şekiller ile Eğlenceli

Kartvizitin öne çıkabileceği tek yol boyut değildir. Köşeleri yuvarlatılmış gibi küçük bir değişiklik bile, kartvizitinizin tuhaf bir boyuta sahip olmadıkları olumsuzluklara maruz kalmadan patlamasına yardımcı olabilir. Yuvarlatılmış kenarlı standart kartlarla ilgili en iyi şey, bir kartvizit sahibine veya bir kart yığınına kolayca kayabilmeleri ve aynı zamanda biraz farklı olmalarıdır.

Ancak gerçekten öne geçmek istiyorsanız, mevcut özel şekilli kartlardan birini düşünün. Bu, bir kart oluştururken tasarımcı yerine yazıcıdan geçmenizi gerektirebilir. Ancak günümüzde olasılıklar sınırsız: Bir yazar, örneğin bir daktilo şeklindeki kartı seçebilir , bir kahve dükkanı, bir fincan kahve şeklinde bir kartla gidebilir . Ne kadar yaratıcı, o kadar iyi.

 

6. Başarı İçin Tasarım

Kartvizitiniz için hangi boyut veya şekli seçerseniz, doğru tasarımcı tüm farkı sizin için yaratabilir. Gerçekten çabalarınızı standart boyutlu bir kartta öne çıkan bir tasarıma koyarak paradan tasarruf edebilirsiniz. Kişilerinizin saklamak isteyeceği bir kart oluştururken, yazdırmayla ilgili iyi bir anlaşma bulabilirsiniz.

Pek çok çevrimiçi yazıcı kendin için hizmet sunsa da, sorun şu ki, sektördeki herkesle aynı tasarıma sahip olma riskini taşıyacaksınız. Çevrimiçi şablonlar, yapabilecekleri konusunda da sınırlıdır. Profesyonel bir çalışma , istediğiniz ve hazır bir baskı biçiminde sağlanır ve tam olarak tarif edebilir. Tasarımcınız marka kişiliğiniz hakkında fikir sahibi olabilir ve bir kartviziti sığacak şekilde düzenleyebilir.

Günümüzün çevrimiçi yazıcıları, profesyonellere kartvizit şekilleri ve boyutları konusunda birçok seçenek sunmaktadır. Ancak, hangi şekil veya boyutta olursanız olun, iyi bir tasarım kartınızın her şeyden daha iyi görünmesine yardımcı olabilir.

 

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?