Genel Grafik İlham İpuçları

Kendinizi Bir Tasarımcı Olarak Markalaştırmanın Doğru Yolu

Tasarım işini yaptın. Fakat gerçek şu ki, grafik tasarım dünyasında başarılı olmak, harika bir tasarımcı olmaktan öte bir şeydir. Dağınıklığı ortadan kaldırmak ve bir iş kurmak istiyorsanız, bir portföy oluşturmaktan çok daha fazlasını yapmanız gerekir; kendinizi bir tasarımcı olarak markalamanız gerekir.

Markalaşma, tasarımcılar için diğer tüm iş türleri için olduğu kadar önemlidir. Ancak birçok tasarımcı katil tasarımlar yaratma konusunda kendinden emin olmakla birlikte, kendilerini markalamak söz konusu olduğunda, biraz daha az kendinden emin olabilirler.

Kendinizi bir tasarımcı olarak markalaştırabilmeniz için beş temel yöntemimiz var, böylece ideal müşterilerinize çekecek bir marka türü oluşturup işinizi bir üst seviyeye taşıyacaksınız.

İşin içine girelim mi?

 

1. Kim olduğunu tanımla

Bir tasarımcı olarak kim olduğunuzu bilmiyorsanız, nasıl bir marka oluşturabilirsiniz? Spoiler uyarısı: yapamazsınız. Bu yüzden kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve kimi hedeflediğinizi tanımlamanın çok önemli olması.

Bunu marka kimliğinizi geliştirmek olarak düşünün. Kim olduğunuzu netleştirdiğinizde, bu kimliğe uygun kararlar verebilirsiniz ve bu, genel markanızı daha uyumlu hale getirir.

Herhangi bir marka ya da tasarım çalışması yapmadan önce bunlara kilitlenin:

 • Görevin ve değerlerin. “Neden” nedir?
 • Marka kişiliğin. Markan bir insan olsaydı, kim olurdu?
 • Senin uzmanlığın. Örneğin, bir logo tasarımcısı veya özel bir illüstratör müsün?
 • İdeal müşterin. Kimi tasarlıyorsun?
 • Yeni başlıyorsan, tasarımcı olarak tam olarak kim olduğunuzu bilemeyebilirsin. Bu tamamen iyi! Ruh aramaya başlama zamanı.

Markanı tanımlarken kendine sor:

 • Neden tasarlamaya başladın?
 • Ne tür tasarım projeleri hakkında heyecanlısın?
 • Hayalindeki müşterilerin kimler?
 • İnsanların markandan ne tür bir titreşim elde etmelerini istiyorsun?
 • Kendini üç kelimeyle nasıl tarif edersin?
 • Müşterilerin seni üç kelimeyle nasıl tarif eder?
 • Bir tasarımcı olarak en güçlü yönlerin nelerdir? Zorlukların?

 

2. POD’unu kur

POD’unuz (fark noktasına kısa – short for point of difference) “özel sosunuz” gibidir; sizi rakiplerinizden ayırır ve müşterinin sizinle pazardaki herhangi bir tasarımcı üzerinde çalışmayı seçmesini sağlar. Herkesten daha iyi yaptığın şey bu.

Paint gününüzden bu yana belirli bir endüstri için yüksek profilli logolar ürettiniz mi? İşleri o kadar hızlı yapıyor musunuz, müşterileriniz kesinlikle sizi Speedy Gonzales olarak adlandırıyor? Tasarımlarınızın her birinin müşterilerinizin tam olarak aradığı şey olduğundan emin olmak için bizde en ayrıntılı ve eksiksiz tanıtım sürecine sahip misiniz?

Sizi neyin farklı kıldığını bulmak önemlidir, çünkü potansiyel müşterileri onlar için doğru tasarımcı olduğunuza ikna edecektir. Tüm markanızın önünde ve merkezinde olduğundan emin olun.

 

3. Onunla Niş Al

“Bir şey tasarlarım” potansiyel müşterileri etkilemek için yeterli değildir. Onlarla gerçekten bağlantı kurmak istiyorsanız, markanızın kendi dillerini konuşması gerekir.

Ya da başka bir deyişle, onunla görüşmelisin.

“Ben bir grafik tasarımcıyım” diye seslenen markalama, geniş bir izleyici kitlesine hitap edebilir, ancak o kadar genel olduğu için kimseyi heyecanlandırmayacak. “Gayrimenkul işletmeleri için logo tasarlayan bir grafik tasarımcıyım”, bir kitleye hitap etmeyebilir, ancak ideal müşterilerinizin dikkatini çekeceğinden emin olabilirsiniz (logoya ihtiyaç duyan gayrimenkul işletmeleri).

Markanızı mümkün olduğunca daraltın. Ne kadar niş olursanız, ideal müşterinizle o kadar çok bağlantı kurarsınız ve sonuç olarak o kadar fazla iş elde edersiniz.

Pro ipucu: kendinizi aşağı nişlemek iyidir. Kendini çok özlüyor musun? Çok değil. Kendinizi bir müşteri havuzundan ayırmak için o kadar net olmayın.

 

4. Anahtar markalama öğelerini tasarla

Pekala, şimdi tüm ödevlerini yaptın, şimdi de markanı oluşturmaya başlamanın zamanı geldi. Ve iyi haber – muhtemelen en rahat edeceğiniz bölüm budur. Çünkü tasarım içerir – bilirsiniz.

Markanızı sıfırlamak için, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç temel marka öğesi seçmeniz ve tasarlamanız gerekir:

 • matbaacılık
 • Marka renk paleti
 • Logo
 • Web sitesi

Siz bir tasarımcısınız, bu yüzden sizi tipografinin nasıl seçileceğini veya bir logo tasarlayacağınız konusunda okula getirmeyeceğiz, ancak bunların sadece markanızı sıfırlamak için ihtiyaç duyacağınız tüm unsurlar olduğunu unutmayın.

 

5. Kendini müşterinin yerine koy

Müşteriniz gibi düşünmek, markanızı nasıl konumlandıracağınıza dair en iyi kararları vermenize yardımcı olabilir. İdeal müşteriniz statükonuzu yakalamak ve kendi endüstrisinde dalgalar oluşturmak mı istiyor? Muhtemelen biraz sinirli olan ve risk almaktan korkmayan bir tasarımcı arıyorlar.

İdeal müşteriniz tasarım süreci hakkında biraz ipucu mu? Erişilebilir ve tasarım sürecini yaratıcı kısaca son teslimata kadar kolaylaştıran ve yönetilmesi ve anlaşılması kolay bir tasarımcı ile çalışmak isteyeceklerdir.

İdeal müşteriniz bin yıllarla bağlantı kurmanın bir yolunu mu arıyor? Daha sonra markanın mevcut trendlere neyin uyduğunu bildiğini yansıtan bir tasarımcı isteyecekler.

Kendinizi müşterinizin yerine koyduğunuzda, bir tasarımcının markasında en çok aradıkları şeyleri tersine mühendislik edebilir ve markanızın tüm bu tabanları kapsadığından emin olabilirsiniz.

 

Eğer inşa edersen, müşteriler gelecektir

Bu beş kendi kendini markalama gereksinimi hakkında bir fikir edinin ve bir grafik tasarımcı olarak geliştirmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız. Öyleyse şimdiden başlayın!

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?