Genel Grafik İlham İpuçları

Markanız İçin Font Nasıl Seçilir?

Marka markalarından ve görüntülerinden daha az gösterişli olsa da, sağlam marka font seçimi tüm kurumunuzu birbirine bağlayan yapıştırıcıdır. Yazı tipleri, işinize ses ve kişilik katarak bir hikaye anlatır. Basılı ya da çevrimiçi olsun, iyi bir yazı, izleyicilerinizi etkileyebilir; kötü biri de onları uzaklaştırabilir.

Daha önce bir logonuz varsa, zaten estetiğinize uygun seçilmiş bir fontunuz olabilir. Ancak, iş burada bitmiyor; ayrıca güçlü bir ikincil yazı tipine ve açık vücut kopya yazı tipine ihtiyacınız olacak.

İşlemi başlattığınızda, şu anda kullanıma hazır olan çok miktarda yazı tipi çok zor olabilir. Markanız için en uygun olan yazı tiplerini bulmak için bu yönergeleri izleyin.

 

Markalaşma Mesajları Yazısı Göndermek

Bir müşteri pazarlama mesajınızı okumadan önce bile, yazı tipi zaten kendilerine bir şey iletiyor. Her yazı tipi farklı bir mesaj sunar ve farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır.

 

Serif yazı tipleri

Serif fontları en eski, en klasik fontlardır. Bir “serif” bir karakterin vuruşunun sonunda küçük bir dekoratif çizgidir. En popüler ve her yerde kullanılan örnek, Microsoft Word kullanan bir nesiller için varsayılan yazı tipi olan Times New Roman’dır. Serif fontları klas, edebi ve yüksek kalitededir. Kitaplar, broşürler ve iyi baskılar gibi genişletilmiş metin paragrafları için her zaman iyi bir seçimdir, çünkü çok okunaklıdırlar ve gözlerimiz şekillerine alışkındır.

 

font farklılıkları

 

Sans serif yazı tipleri

Lisenizdeki Fransızca öğrenmişseniz, serif’in ne anlama geldiğini bir araya getirmiş olabilirsiniz – “serifler olmadan”. Serifed yazı tiplerinin sahip olduğu küçük ayaklara sahip değiller ve aynı zamanda bir uçtan diğerine kalınlıkta çizgiler olabilirler. Bu yazı sans serif yazı tipinde! Genel okunabilirlik için mükemmeldirler ve iyi baskı için çok iyi çalışırlar. Ayrıca, web siteleri ve e-okuyucular da dahil olmak üzere dijital kullanım için mükemmel kılan düşük çözünürlüklerde iyi çalışmanın yararına sahiptir. Her zaman güç, netlik ve içinde bulundukları herhangi bir projeye modern, temiz bir görünüm kazandırırlar. Aynı fontun farklı ağırlıkları, örneğin farklı çizgiler sunar: kalın sans serifleri erkeksi ve çalışkandır, ince çizgi versiyonu ise çekici görünür. ve asil.

 

Slab yazı tipleri

Slab yazı tipleri bloklu dizileri ile tanımlanır. Daha önce eski bir daktiloda yazmışsanız, slab yazı tiplerini gördünüz. Bir projeye veya markaya eski bir okul, neredeyse inek gibi bir cazibe getiriyorlar. Dikkatli kullanılmaları gerekir ve genellikle genişletilmiş metinlerden ziyade logolar ve başlıklar için daha iyidirler, ancak gözler için hala kolaydırlar.

 

Script yazı tipleri

Script fontları sezgiseldir; el yazısı gibi görünürler! Son yıllarda, insanlar kendi markalarını temsil etmenin eşsiz bir yolunu ararken, script fontlarının mevcudiyeti fırladı. El yazısına çok benzeyen çok çeşitli benzersiz script fontları mevcut. Düğün davetiyesinde bulunan son derece kaligrafi stillerinden, blog yazarlarının el yazısını taklit etmek için kullandıkları dünya stillerine kadar uzanıyor. Dekoratifler ve uzun metin paragrafları için uygun değiller, ancak göründükleri her yere nazik bir kadınlık getirebiliyorlar.

 

Dekoratif yazı tipleri

Bunlar, okuyucuda çok özel duygular uyandıran son derece stilize yazı tipleridir. Dekoratif (veya ekran) yazı tiplerini kullanırken her zaman dikkatli olmalısınız. Niye ya? Çünkü birçoğu çok, çok kötü (hepimiz internetin Comic Sans hakkında neler hissettiğini biliyoruz). Ancak, garip olanı da olduğu gibi, tamamen kaçınmamaları gerekir.

İkincil fontlar veya gövde metni fontları için hiçbir zaman iyi bir seçim değildir. Havai fişekler gibi düşünün: eğlenceli olsalar bile, eğitimli profesyonellere bırakılırsa en iyisidir.

Hangi yazı tipini seçerseniz seçin “moda” olan türleri kullanmaya dikkat edin. Her tasarımcı hangi yazı tiplerinin bu kategoriye girdiğine dair kendi görüşlerine sahip olsa da, markanız için vereceğiniz kararlar yıllarca tutarlı kalmalıdır. Yazı tiplerinin çok hızlı tarihli görünmesini istemiyorsun.

 

Başarılı font kombinasyonları ve hiyerarşisini oluşturma

Pinterest’te beş dakika, şaşırtıcı font kombinasyonları oluşturmak için umut vaat eden düzinelerce ve düzinelerce grafiğe sahip olacak. Tıklamak, çoğu zaman sınırlı sayıda kullanılabilirlikle birçok ölü bağlantı ve ücretsiz yazı tipi sağlarken, başarılı yazı tipi karıştırmanın önemini vurgulamaktadır. Yazı tipleri, diğer yazı tiplerinin, özellikle de kontrast sağlayanların muhalefetinde ve desteğinde kullanıldığında en güçlü olanıdır.

 

Bunu yapmanın iki temel yolu vardır: ya yukarıdaki kategorilerden ikisinden iki tamamlayıcı yazı tipini kullanabilir ya da aynı aileden iki tarzı karıştırabilirsiniz. Örneğin: sans serifs bölüm başlıkları için özellikle font yazı tipi bir serif ise, ikincil bir yazı tipi olarak güzel çalışır. Öte yandan, başlıklar için koyu harflerle yazılmış bir yazı tipi ve gövde için daha küçük, düzenli ağırlık kullanmak aynı hoş kontrastı yaratır.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, fontlarınızın uygun bir hiyerarşiye sahip olduğundan emin olun. Tipografik hiyerarşi, yazı tiplerinin, okuyucunun anlaması için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri en iyi şekilde iletme sırasıdır. Bu makalede, şu anda okuduğunuz, örneğin “Başarılı font kombinasyonları oluşturma ve hiyerarşi oluşturma”, boyut ve ağırlığından farklı bir konuya girdiğimizi bilmenizi sağlar.

 

Hangi marka hangi yazı tipini kullanmalı?

Yazı tiplerini seçmek, bir kıyafet seçmek gibi bir şeydir. Mağazada her şeyi teknik olarak giyebilirsiniz, ancak ihtiyaçlarınız için neyin pratik olduğuna ve kişisel tarzınıza en uygun olan şey hakkında içgüdülerinize güvenmeyi öğrenmelisiniz. Herhangi bir fontun kötü bir seçim olacağını söylemek imkansız olsa da, bazıları uygun olmayacaktır.

Eğer bir finans firmasıysanız, sanatçılığı ve ciddiyeti önermeyen oldukça dekoratif bir font kullanmak uygun olmayabilir. Bir düğün fotoğrafçılığı işletmesini işletiyorsanız, daha romantik okuyabilen bir yazı tipi kullanmak isteyebilirsiniz. Son zamanlarda markalar daha klasik yazı tiplerine geçiyor (Helvetica’nın popülerliğinde stratosferik yükselişe tanık oluyor) sıkıcı olabilir ancak potansiyel bir müşterinin kapatılmasını asla riske atmaz.

 

Ücretli fontlar mı yoksa ücretsiz fontlar mı?

Eğer markalamanızın bir kısmını kendiniz yapmaya çalışıyorsanız, internette hazır bulunabilecek binlerce ve binlerce kişi bulunduğundan, ücretsiz yazı tipleri yönünde cazip olabilirsiniz. Birçoğu temiz ve markanıza iyi hizmet edebilir. Çok seçici olun ve bunları dikkatlice değerlendirin. Yukarıda belirtildiği gibi, ücretsiz fontların çoğu zaman sahip olmadığı çeşitli ağırlıklara (kalın, yarı kalın, italik, vb.) İhtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Dahil olmayan bir karakter veya sembole ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Birçok ücretsiz font, yabancı diller ve para birimleri için genişletilmiş karakterlere sahip değildir; diğerlerinde ise kesme işareti ve tire işareti yoktur!

Web kullanımı için Google Fonts, bir işletme için olsa bile, herhangi bir web sitesinde kullanabileceğiniz çok çeşitli açık kaynaklı yazı tipleri sunar. (Ayrıca, diğer insanların birlikte hangi yazı tiplerinin eşleştirildiğini görmenize yardımcı olabilecek şık bir tür bir kombinasyon aracı vardır.)

 

Kaçınılması gereken marka fontları

En önemli kural, okunaklı ve anlaşılır yazı tiplerini seçmektir. Uzun okumadan sonra gözleri yormaz. Zamansız ve klasik görünen fontları seçin, ancak insanlara lise ingilizce yazıları yazmalarını hatırlatmadı (size bakıyorum, Times New Roman). Başka bir markaya yakından bağlı fontları seçmeyin – çünkü birileri Disney fontundan bir parça çıkardı ve ücretsiz olarak indirmeyi teklif ettiğinde, onu kullanmanın iyi bir fikir, hatta yasal olduğu anlamına gelmez.

Artık markanız için hangi fontların işe yarayacağı konusunda daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, şirketinizin pazarlamasının platformlar arasında tutarlı kalmasını sağlamak için açık bir stil rehberi oluşturmak daha kolay olacaktır.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?