Genel Grafik İlham İpuçları Web

Sosyal Medyada Kendinizi Nasıl Markalayabilirsiniz (4 Basit Adımda)

Kişisel veya profesyonel bir işletme veya proje başlatıyorsanız, sosyal medya markanızı önleyemezsiniz.

Sosyal medya marka olmak için bir yer. Hemen hemen herkes (annen, büyükannen ve büyük teyze Joanie dahil), uyandıkları saatlerin yarısını çeşitli sosyal medya platformlarını kontrol ederek geçirir. Ayrıca, pazarlamanın altın kuralı “insanları oldukları yerlere getirin” olduğu için, sosyal medya size izleyicilerinize bağlanma, mesajlaşma sağlama ve bu izleyiciyi müşterilere dönüştürme fırsatı sunar.

Ancak, sadece birkaç sosyal medya profili oluşturamaz ve işin çalışmaya başlamasını bekleyemezsiniz (sadece bu kadar kolay olsaydı!). Tıpkı işiniz için sağlam bir marka stratejisine ihtiyaç duyduğunuz gibi, bir sosyal medya başarı öyküsü olmak istiyorsanız, kendinizi de orada markalaştırmanız gerekir.

Sosyal medya markaları dağınıklığı aşmanıza (ve daha birçok şey yapmanıza) izin verir, böylece hedef kitleniz için kolayca tanınabilir ve sonuçta daha fazla işletme, potansiyel müşteri ve satış elde edersiniz.

Fakat bunu tam olarak nasıl yapıyorsunuz?

 

1. Markalarınızı platformlarda tutarlı tutun

Sosyal medya markalaşmasının en önemli unsuru? Tutarlılık, tutarlılık, tutarlılık.

Web siteniz bir marka stiline sahipse (belirli renkler, yazı tipleri ve ürün resimleri), ancak Facebook’unuz tamamen farklı bir görünüme ve dokunuşa sahipse… Bu, Twitter’ınızdan tamamen farklı… Ve Instagram ve Pinterest… Ve Snapchat’iniz…

Peki, fikri anladın.

Tutarsız markalaşma kafa karıştırıcı. Hedef kitleniz, markanızı nerede yaşadıklarına bakmaksızın aynı şekilde deneyimlemeyi bekler. Sosyal medyada her yere yayılmış bir markaya sahip olmak genel markanızı, marka bilinirliğinizi, bağlılığınızı incitir… Sonunda da satışlarınızı incitir.

Sosyal medya profillerinizi oluştururken marka DNA’nızın her birine aşılanması gerekir. Bir marka renk paleti var mı? Mükemmel. Profilinizde bu renkleri kullanın. İnsanların markanızla ilişkilendirdiği bir kahraman imajınız var mı? Harika. Facebook veya Twitter kapak fotoğrafı olarak kullanın. Bir logo var mı? Tatlı (ve değilse, bir tane tasarlama zamanı!). Profil resminiz olarak kullanın, böylece izleyicilerinizle anında tanışabilirsiniz.

 

2. Paylaşmaya değer içerik oluşturun

Sosyal medyada başarının büyük bir kısmı markanızla ilgili sözleri yeni insanlara yaymaktır. Ve bunu yapmanın yolu? Paylaşmaya değer içerik oluşturun.

İçerik, sosyal medyanın temelidir. Aslında, etrafına kurulmuş bir endüstri var: içerik pazarlaması.

Sosyal medya markalarına gelince, kendinizi endüstriniz ne olursa olsun harika içerik için bir go-to-go kaynağı olarak kurmak istersiniz. İçeriğiniz sosyal medya başarınızın temelidir ve insanlara tıklamaları için ilham vermelidir. meşgul ve paylaşın. Visualmodo, içerik pazarlamanızı sosyal medyaya entegre etmenin farklı yollarını açıklayan güzel bir makale hazırladı.

Başarılı, tanınabilir sosyal medya markalaşmasının anahtarı, izleyicilerinize paylaşma ve etkileşim kurma konusunda ilham verecek bir içerik oluşturmaktır. Hangi içeriğin kendi hedef kitlenize en iyi şekilde bağlanacağını anlayın, düzenli olarak yayınlayın ve bu hisselerin içeriye girdiğini izleyin.

Video içeriği veya mem, GIF veya yazılı yazılar üretmeye odaklanmaya karar verirseniz de, kendinizi katil içerik oluşturan bir şirket olarak markalaştırdığınızdan emin olmanız gerekir.

 

3. Şaşırtıcı ve ilham verici görseller ekleyin

İçerikten bahsedersek, resimlerden bahsetmeden sosyal medya markası hakkında konuşamazsınız. Aslında, Instagram ve Pinterest gibi bazı platformlar tamamen resimlere dayanıyor.

Görüntüler deli gibi nişanı arttırır. Resimli Facebook gönderileri 2,3 kat daha fazla ilgi görür ve resimli tweet’ler tweet’lerden% 150 daha fazla retweet alır. Resimleriniz sosyal medya markalama stratejinizde bir öncelik değilse, dümdüz olacaksınız.

Sosyal medya için marka imajı yaratırken, kendinize sadık kalın, izleyicilerinizin dikkatini çekin ve harika görünün.

Şimdi, aklınızda bulundurun, resimlerinizin yalnızca ürününüze, hizmetinize veya kendinize (kişisel bir markaysanız) dayalı olması gerekmez. Marka olduğun sürece, onlar gider.

Alt satır: sosyal medya, görüntü ağırlıklı bir yer ve bu nedenle sosyal medya markalaşmasında başarılı olmak için, öldürücü görüntülere ihtiyacınız olacak.

Katil görüntülerin markanız için ne anlama geldiğini öğrenin ve ardından görüntü odaklı platformlarda yayınlayın.

 

4. Sosyal olun

Son ipucumuz şudur: bir sebeple sosyal medya denir. Sosyal medya markasıyla başarı bulmak istiyorsanız, aslında sosyal olmanız gerekir. Takipçilerinizden biri size tweet attığında, geri tweet atın! Birisi Facebook sayfanızda bir soru sorarsa, cevaplayın! Birisi Instagram yayınınıza yorum yaparsa, hemen geri yorum yapın!

Sosyal medya bir sohbettir, bu yüzden iki yöne de gitmek zorunda. Markanızı sosyal olmak ve hayranlarınızla iletişim kurmak için sosyal medyada oluşturun. Ne kadar çok meşgul olursan o kadar meşguller!

 

Dışarı çıkın ve markalaşın

Sosyal medya markalaşma oyununu kazanmak için gereken her şeye sahip olduğunu biliyorsun. Peki ne bekliyorsun?

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?