Günümüzün çok fazla ve çok az zaman alan doygun dünyasında, bir müşterinin dikkatini çekme – ve cüzdanını alma – rekabet zorlu. Ürünlerin çoğu özelliklere ve kaliteye benzer, bu da tüketicileri denemeye, satın almaya ve yeniden satın almaya ikna etmeyi zorlaştırır. Ancak, ihtimallere rağmen, mantığın ötesinde sadakat uyandıran bazı şirketler var. Tutkulu ve duygusal olarak yönlendirilen bu sadakat, markalaşma – tek bir temel şey tarafından tetiklenir. Ama marka nedir, gerçekten? Ve neden bu kadar önemli?

Markalaşma, 350. YD’den beri olmuştur ve Eski İskandinav dilinde “yakmak” anlamına gelen “Brandr” kelimesinden türemiştir. 1500’lerde, çiftlik sahiplerinin mülkiyeti belirtmek için sığırlara yaktıkları anlamına gelmişti. Basit ve kolayca tanımlanabilen bu semboller, modern logonun tüm işaretlerini taşıyor. Ancak bugün markalaşma, sadece bir görünümden veya logodan daha fazlasıdır. Bir şirketin müşterilerinden ortaya çıkarabileceği duygusal “bağırsak hissi” tepkisine işaret etmeye geldi. İnternetin ortaya çıkmasıyla birlikte, marka karmaşasından kurtulmanın anahtarı haline geldi.

 

Markanız kalplerde ve zihinlerde yaşıyor

Özetle, markanız insanların şirketiniz hakkındaki algı kümesidir. İnsanların kalplerinde ve zihinlerinde yaşayan, değerinizin dikkatlice küllendirilmiş duygusal bir ifadesidir. Markalaşma, markanızı geliştirmek için gerçekleştirdiğiniz eylemler kümesidir. Doğru yapıldığında, markalaşma, hepsi çok özel bir duygu geliştirmek için birleştirilen güzel bir tasarım, dil ve deneyim senfonisi olur. “Bağırsak hissi” markalaması arketipi, dünyadaki en başarılı marka olan Apple’dır.

Apple’ın CEO’su John Sculley 1997’de Guardian gazetesine “İnsanlar teknoloji hakkında konuşuyor, ancak Apple bir pazarlama şirketiydi” dedi. “On yılın pazarlama şirketi idi.” Bunu kimse, Apple’ı getiren Steve Jobs’tan daha fazla anlamadı. 1990’lardaki düşüşün eşiğine gelmiş, markayı bir dizi stilistik değişiklik, gençleştirici mesajlaşma ve düzenli reklam yoluyla yenileyerek geri döndüm.

Jobs, her şeyden önce, iyi bir marka stratejisinin işaretlerinin tutarlılık, tutarlılık ve netlik içerdiğini anlamıştı. Birlikte, bu üç C, müşterileri için güçlü psikolojik bağlantılar oluşturur. Kullanıcılar, Apple ürünlerini ve yazılımlarını kullanırken ne bekleyeceklerini bilirler.

Belirsiz ve ulaşılamaz gibi görünse de, markalaşmanın kontrolünüz dışında olmadığını anlamak önemlidir. Büyük veya küçük herhangi bir şirket, proaktif bir şekilde, işletmenin başarılı olmasına yardımcı olmak için olumlu algıları geliştirme ve etkileme sürecini harekete geçirebilir. İdeal olarak, markalaşma şirket anlayışından başlamalıdır, çünkü kamu algılamasının bir kez ayarlandıktan sonra kayması zor (imkansız olmasa da). İşler sözleriyle, “Bir hatıra kazanma şansı, marka pazarlamanın özüdür”.

 

Neden markalaşmaya ihtiyacınız var?

Marka veya markalaşma – markanızı aktif olarak tanımlamazsanız, pazar sizin için yapar. Ve güzel olmayabilir. İşinizi kasıtlı olarak markalaştırmak için ana teşvik yatıyor, ancak iyi önlem almak için işte birkaç tane:

 

Markalaşma rekabette öne çıkmanıza yardımcı olur

Yeni bir dizüstü bilgisayar için piyasada bir tasarımcıysanız, kendinizi hemen çevrimiçi olarak Apple Store’da geziyor musunuz? Apple bir marka olarak, güzel arayüzlerini ve sezgisel özelliklerini mükemmelleştirdikleri için imajlarını geliştirmek için neredeyse zaman harcadı. Herhangi bir araştırma yapmadan bir Macbook’u seçersiniz, çünkü pazarda gerçek bir rakip olmadığına dair sizin fikrinizdir. Niye ya? Çünkü Apple’ın “ben Mac’im” kampanyası, kişisel dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda sizi en doğru seçenek olduğuna ikna etti. Bu sadece müşterilerin çeşitli seçenekleri olduğunda markalaşmanın kararlarını sağlamlaştırmalarına yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

Markalaşma teklifinizin değerini artırır

İnsanların bir Apple ürünü için rakiplerininkinden daha fazla para ödemeye razı olmalarının bir nedeni var. Markalama, teklifinizi bir emtiadan benzersiz bir ürüne yükseltir ve prim ödemenizi sağlar. Apple’ın orijinal Macintosh’u takarak “1984” kampanyası, yalnızca Super Bowl reklamları için yenilikçi bir çağın önünü açmakla kalmadı, aynı zamanda bilgisayarlarını rakip markalardan daha yüksek fiyatlara almalarını sağladı. O andan itibaren, bütün kampanyaları aynı temel mesajı, yani her bir rakibe karşı donuk, statüko ve uyumlu olarak, vizyoner karşı kültürün sembolü olarak Apple’ı resmetti.

 

Markalaşma, müşterilerinizle insani bir bağlantı oluşturur

Hikaye anlatma sanatı, müşterileriyle duygusal bir düzeyde etkileşime girmenizi sağlar. Örneğin, Apple’ın yenilikçi reklam kampanyaları ve ünlü ürün yerleşimleri, yılların sonunda sinirli ve heyecan verici lüks etrafında dönen sayısız hikaye anlattı. Özellikle kentsel bin yıllık demografik özellikleriyle rezonans eden bir tema. Daha da önemlisi, dünya çapındaki hedef kitlelerinin ilgili olabileceği bir tanesi.

 

Markalaşma müşteri sadakati oluşturur

Kalbinde, Apple markası insan odaklı ve bu, Genius Bar’larındaki istisnai müşteri desteğinden, kusurlarında bile, tüm iletişimlerinde şeffaflık ve dürüstlüğe kadar tüm temas noktalarında tutarlı kalmaya devam ediyor. Müşteri sadakatine ikincil kanca, şirketin ürünlerinin gerekliliğini markalama yeteneğinde yatmaktadır. IPhone hiçbir zaman pazardaki en devrimci akıllı telefon olmadı, ancak beraberindeki tüm ürünler arasında basit entegrasyonu güçlendirerek, şirket sizin için ilk önce Apple’ı düşünmenizi kolaylaştırdı.

 

Markalaşmanın unsurları

Şimdi, Neden’i belirlediğimize göre, misyon ve vizyon ifadelerinizle başlayarak, Nasıl hakkında konuşalım. Görevinizi, operasyonun beynini, kuruluşunuzun mevcut durumunu ve amacını tanımlayan kısa ve özlü bir açıklama olarak düşünün. Bu arada, şirketinizin vizyonu kalbidir ve uzun vadede elde etmek istediklerinizin ilham verici ve motive edici bir görüntüsünü sağlar.

 

Mozilla.org üzerinden Firefox stil rehberi

Kuruluşunuzun temelleri olarak belirlenmiş olan misyon ve vizyon ifadesi ile marka stratejiniz, aradaki her şeyi kapsıyor. Bu sonuçta marka kılavuzları biçimini alır (bazen bir marka İncil olarak adlandırılır.) Bu, iş hedeflerinizi yansıtacak ve destekleyecek, sizi rakiplerden ayıracak, müşterilerle rezonans edecek, karar alma için bir şablon sağlayacak ve fikirleri hızlandıracak somut bir belgedir. Gelecekteki pazarlama kampanyaları için.

Şirketinizin yönü değiştiğinde veya değiştiğinde kılavuzunuza ekleyebileceğinizi ve güncelleyebileceğinizi unutmayın. Apple’ın yaklaşık 200 sayfalık stil kitapçığı, hiç kuşkusuz yıllar geçtikçe çoğaldı ve genişleyen uluslararası pazarları için yerelleştirme yöntemlerinin yanı sıra en son ürün adlarının uygun kullanımını da içerecek şekilde genişledi. Firefox, diğer yandan, markanın ayrı varlıklarını belirten ve her şeyi hayırseverlik ilkelerine geri bağlayan etkileşimli bir web sayfasıyla işleri basit tutar. Facebook’un kılavuzu, platformdaki her bir özellikten geçiyor, doğru kullanım sağlıyor ve yararlı ve yapılmayacak şeyler içeriyor.

 

Daha iyi bir marka daha iyi pazarlama demektir

Genel bir kural olarak, ürünlerin sınırlı bir yaşam döngüsü vardır, ancak markalar – iyi yönetilirse – sonsuza dek sürecek. Ve bir marka olarak tam olarak kim olduğunuzu tespit ettikten sonra pazarlamak çok daha kolay hale gelir. Devam eden pazar araştırması ve analizi ile birleştiğinde marka inciliniz, ürünlerinizi pazarlamanın en iyi yolunu belirlemede size taktiksel bir avantaj sağlamalıdır. Radyo ve reklam panosu gibi geleneksel pazarlamaya mı odaklanıyorsunuz, yoksa potansiyel müşteriniz viral Youtube videoları ve Snapchat filtreleri tarafından daha fazla sallanıyor mu? Pazarlama, taktiklerin bir karışımı ve eşleşmesi olabilir, ancak kendinizi çok ince yaymaya dikkat edin. Marka rehberinize sürekli danışarak, çabalarınızı gerçekten önemli olan taktiklere odaklayabilmelisiniz.

Örneğin, Apple ücretli reklamcılıkta hiçbir şey yanında harcama yapar ve çoğunlukla ürün yerleştirme ve medya akışına dayanır. Bir kere cazip kaldığın zaman, seni kopya sanatına bağlarlar. Apple Macbook ürün sayfasına bakınız. Diğer tüm bilgisayar markalarında olduğu gibi, teknik özellikler de listelenmiştir, ancak ana gayrimenkullerin çoğu hedef demografiklerine göre özelleştirilmiş kopyalara odaklanmaktadır. Ekran çözünürlüğü yerine, “dokunsal titreşim”, “retina ekranı” ve “çoklu dokunma hareketi” gibi ifadeler görürsünüz. Emin. Ancak 154.1 milyar dolar değerinde (ikinci dereceden Google’dan% 87 daha fazla), dünyanın en değerli markası bu tür yenilikçi pazarlamaya bağlı olduğu için Apple’ın hükümdarlığı.

Günün sonunda pazarlama size liderlik ve satış getiren bir süreçtir, markalaşma ise itibarınızı ve müşteri sadakatinizi oluşturduğunuz temelidir. Apple gibi sakinlerden yeni başlayan işletmelere, iyi bir markalaşmanın başarının sırrı olduğu açıktır.

 

 

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?