Genel Grafik İpuçları Sosyal Medya

Stok Görüntü Nedir? Stok Fotoğraf Siteleri (Nasıl Doğru Kullanılır?)

Etnik olarak çeşitli, model olarak sıcak arkadaşlarınızdan dördüncüsü bir bilgisayar ekranında gösterdiğiniz ve hayatınızın zamanı gibi güldüğünüzü hatırlıyor musunuz? Yok hayır? Peki ya sen ve gerçek dışı çekici diğer arkadaşların, belirsiz, ama iyi aydınlatılmış bir restoranda salata yiyip, hiçbir şey kıkırdamadan? Bunu da hatırlayamıyorum? Belki de bunun nedeni gerçek insanların böyle şeyler yapmamasıdır. Yine de, bu hokey anları stok görüntülerinin daha iyi bir bölümünü oluşturuyor gibi görünmektedir.

Genel olarak stok fotoğrafları ve stok görüntüleri kötü bir üne sahiptir, LOLNEIN’in attığı çekimler gibi bir şey. Ancak gerçek şu ki, çok az miktarda hazır görüntüler mevcut ve bunlar hem tasarımcılar hem de şirketler için inanılmaz derecede faydalı. Başlangıç olarak, özel fotoğraflardan daha ucuz ve kullanımı daha kolay. Hile onları doğru şekilde kullanmaktır. Fakat bunu tam olarak nasıl yapıyorsunuz?

Bu makalede, hisse senedi fotoğraflarının nasıl kullanılacağını ve daha önemlisi bunların nasıl kullanılmayacağını açıklayacağız.

 

Stok görüntü nedir?

Stok görüntüler, belirli bir proje göz önünde bulundurulmadan oluşturulan genel fotoğraflar, resimler ve simgelerdir. Daha sonra pazarlama malzemelerinde, web sitelerinde, ambalajlarda, kitap kapaklarında ve daha fazlasında kullanılmak üzere kişi veya kuruluşlara genellikle bir ücret karşılığında lisans verilir.

Çok çeşitli stok fotoğrafları ve daha gerçekçi, doğal stok görüntüleri gibi belirli stiller ve stok fotoğrafçılığı türleri konusunda uzmanlaşmaya başlamıştır.

Tam zamanlı bir fotoğrafçılık işine başlamak isteyen bir fotoğrafçıysanız, stok fotoğrafçılığı işinizi satmak için harika bir yoldur ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

 

Stok görüntüler etkili midir?

Onlar yapabilir. Bunları değiştirir ve kişiselleştirirseniz, stok görüntüleri daha da çok yönlü hale gelir. İşin aslı, stok görüntüleri, stok görüntüleri gibi görünmediğinde en etkili olanıdır.

Birkaç yıl önce, Pazarlama Denemeleri blogu, stok ve özel fotoğrafların performansını test etti. Asıl kurucunun (ve onu adlandıran bir başlığın) fotoğrafı olan bir kadının genel bir stok görüntüsünü değiştirdiğinde, dönüşümlerde% 35 artış olduğunu gördüler.

Nielsen Norman Grubu bu verileri desteklemektedir. Göz izleme çalışmaları, stok fotoğraflarının, gerçek insanların fotoğraflarına kıyasla büyük ölçüde göz ardı edildiğini, modern insanların stokları özel görüntülerden ayırma konusunda bir tür “altıncı his” geliştirdiğini ortaya koymaktadır.

Ancak, stok fotoğrafların fiyat ve kullanım kolaylığı gibi özel görüntülere kıyasla kayda değer bir avantajı vardır. İhtiyacınız olan tüm stok fotoğraflarına birkaç saat içinde göz atabilir, indirebilirsiniz ve bir şey varsa çok az ödeme yapabilirsiniz. Bunu, profesyonel fotoğrafçı ve zamanlanmış fotoğraf çekimleri gerektiren özel fotoğraflarla, hatta bazen modellerle karşılaştırın. Özel fotoğraf çekimlerinin gerektirdiği zaman, para ve efor miktarı oldukça hızlı bir şekilde artmaktadır.

Dolayısıyla, stok fotoğraf kullanmanın en iyi yolu gerçek görünen fotoğrafları seçmektir. Bu size her iki dünyanın da en iyisini sunar: özel fotoğrafların fiyat etiketi olmadan hızlı ve kolay fotoğraflar.

 

Kaç tür hisse senedi lisansı vardır?

Bir demet! Hazır görüntüler, ticari kullanım ve değişiklik için özel ödenekler de dahil olmak üzere çeşitli lisans türlerine sahip olabilir. Tasarımcılar öncelikle kendilerini üç ana türle uğraşırken buluyorlar:

Telif ücretsiz: Kullanıcı herhangi bir telif ücreti ödemek zorunda değildir ve görüntüyü ücretsiz kullanabilir, ancak herkes yapabilir. Bunlar arasında Public Domain (fikri hakları sona ermiş içerik) ve Creative Commons (sanatçılar eserlerinin telifsiz olduğunu seçer) içerir, ancak bunlar özel nitelikler gerektirebilir.

Yönetilen haklar: Resimler kullanım içindir ve bireysel projeler, belirli bir süre veya bir coğrafi konum tarafından lisanslanabilir.

Genişletilmiş veya geliştirilmiş: Bu, resmin birden fazla kullanımı ve yeniden satış ve ticari kullanım için izinler (tişört gibi) dahil olmak üzere standart bir lisansa ek özgürlükler sağlar.

 

Hazır görüntüler, onları nereden aldığınıza bağlı olarak farklı fiyatlandırılır ve bir bütçeniz varsa, her zaman bol miktarda ücretsiz stok görüntüsü vardır. Bazı stok görüntü siteleri resim başına ödeme yapmanıza izin verirken, diğerleri döngü başına belirli bir miktarda indirmenize izin veren bir üyelik ücreti sunar.

Belirli kullanım haklarının belirli özellikler gerektirdiğini unutmayın; bu özellikle Creative Commons görüntüleri için geçerlidir. Bu, yalnızca sanatçının / yaratıcının kredilendirileceği anlamına gelir. Ortak kullanım lisansları şunları içerir:

Standart Özellik: Resmin, sanatçıyı ödünç verdiği sürece ücretsiz kullanımı.

Atıf Paylaşma Benzer: Standart atıfta olduğu gibi aynı kurallar, ancak herhangi bir yeni kullanım, ticari kullanım veya değiştirilmiş kullanım da Creative Commons olarak kaydedilmelidir.

Atıf Türev Yok: Görüntüyü ticari olarak bile yeniden dağıtabilir, ancak görüntüyü değiştiremez veya düzenleyemez.

Atıf Ticari Olmayan: Resmi ticari amaçlar için kullanamaz veya yeniden satabilirsiniz.

Atıf Ticari Olmayan Benzer Pay: Resmi kişisel kullanım için kullanabilir, ancak herhangi bir değişiklik veya düzenleme de Creative Commons olmalıdır.

Atıf Ticari Olmayan Türev Ürünler: Resmi kişisel kullanım için kullanabilir ve değiştiremez veya düzenleyemez.

Görünüşüne rağmen, Creative Commons, nitelik türüne bağlı olarak çok fazla yasal bürokrasiye sahip. Yönergeleri tam olarak uyguladığınızdan emin olun, aksi takdirde “ücretsiz” stok resminiz daha çok yasal ücrete neden olabilir.

 

Stok görüntüleri nerede bulabilirsiniz?

Stok görüntüler her yerde görünüyor, ancak bazı kaynaklar diğerlerinden daha iyi. İlk adım bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı anlamaktır: bir sürü stok görüntüye ihtiyacınız varsa veya zaman içinde düzenli olarak yenilerine ihtiyaç duyarsanız, ücretli stok görüntü hizmetlerine bakmaya değer olabilir. Bu adları zaten tanıyabilirsiniz:

Adobe Stock: Adobe Stock, genişliği ve çeşitliliği ile tanınır. O kadar faydalı ki, üzerinde mükemmel görüntüyü bulmak için 6 adımlı bir kılavuz bile yazdık.

Getty Images: Stok görüntüdeki en iyi bilinen isimlerden biri olan Getty, stok fotoğraf, resim, video ve hatta müzik sunuyor. Getty, büyük HD fotoğraf veya video kullanıyorsanız, yüzlerce kurtarabilecek 5 ve 10’luk paketler için fiyat teklifleri sunar.

Shutterstock: Hazır görüntülerdeki diğer bir popüler isim, Shutterstock’ı filigranından zaten biliyor olabilirsiniz. Ara sıra kullanıcılar, 5 veya 25’te fiyat sonlarından faydalanabilir, ancak düzenli kullanıcılar veya şirketler devam eden bir abonelik planını tercih eder.

Moose: Moose, Icons8 tarafından işletilen bir stok fotoğrafçılık sitesidir. Görüntüleri, web sitelerine geri bağladığınız sürece kişisel ve ticari kullanım için ücretsizdir. Ayrıca bağlantı gerektirmeyen bir lisans da satın alabilirsiniz.

Ancak, stok görüntülerin çekiciliğinin bir kısmı uygun fiyatta olduğundan, ücretsiz stok görüntüleri indirirken daha iyi olabilirsiniz. Sadece kullanım kılavuzunu takip etmeye dikkat edin, böylece yanlışlıkla sözleşmeyi ihlal etmeyeceksiniz.

Beğendiğiniz bir stok görüntü sitesi / veritabanı bulduktan sonra, gerçek fotoğrafları aramaya hazırsınız. Ama önce, başlamadan önce son bir teknik tavsiye! Kullanmanızın zararsız olduğundan emin olmak için stok görüntünüzün durumunu bir kez kontrol ettiğinizden emin olun. İki ana noktayı doğrulamak istiyorsunuz:

  1. Lisans sözleşmesini kontrol edin. Fotoğraf çekmeyi veya hatta ticari olarak kullanmayı planlıyorsanız, lisansa uygun olduğundan emin olmalısınız. Bazı işler diğerlerinden farklıdır ve yasal zararlar söz konusu olduğunda, önlenmenin bir onsu tedavi edilmeye değer.
  2. Görüntüyü başka kimin kullandığını görmek için ters görüntü arama yapın. Stok resimlerdeki sorun, herkesin onları kullanabilmesidir. Bir görüntünün münhasır haklarını satın almadığınız sürece, aynı fotoğrafınızı başka kimlerin kullandığını görmek için ters bir resim araması yapın.

Ücretsiz bir çevrimiçi ters resim arama aracı olan TinEye’yi öneririz.

Stok görüntülerini kullanmak için 2 önemli ipucu

Stok görüntülerin sizin için çalışmasını sağlamak göründüğünden daha kolaydır, ancak kaliteli bir ürünü garanti edecek birkaç temel ipucu vardır.

1. Stok fotoğraflarınızı özel fotoğraflarla karıştırın, böylece hepsi özel görünecektir (ör. Her fotoğraf için stok fotoğraflarını kullanmaktan kaçının)

Stok fotoğraflar güçlü bir baharata benzer: en iyisi en iyisi boyunca baharatlanır, ancak bir kerede çok fazla kullanırlar ve herkesin tattığı (veya gördüğü) tek şey olur. Stok görüntüler, özgünlük ve fiyat arasında bir denge oluşturmak için özel görüntüler ile kesildiğinde en iyi sonucu verir.

Fotoğraf montajları, stok fotoğraflarını doğru yaptığınız sürece, kendinizinkine aktarmanın en iyi yoludur. İşte birkaç ipucu:

  • Birincil görüntünüz için özel fotoğraflar ve ikincil fotoğraflar için stok fotoğraf kullanın. İlk dikkat çekici özel fotoğraflar, aşağıdaki fotoğrafların da özel olduğunu gösteren bir desen oluşturur. Web tasarımı için bu özellikle fotoğraf karusellerinde iyi sonuç verir.
  • Üstünüzdeki giyim perakendecileri gibi fotoğraflarınıza metin ekleyin. Ücretsiz, kolay ve her zaman özel, kolay, metin gerçek fotoğraflara akıllı bir alternatiftir.
  • Logonuzu, stokta olmadıklarını kanıtlamak için çoğunlukla özel fotoğraflarda görüntüleyin. Hatta logonuzu stok fotoğraflarına manuel olarak ekleyebilirsiniz, ancak daha sonra açıklayın.
  • Tüm fotoğrafları görsel bir tema ile birleştirin. Bu, baskın bir renk veya gülümseyen insanlar gibi daha soyut bir şey olabilir. Özelleştirilmiş temalar kendi fotoğraflarınızı oluştururken daha kolay olsa da, modelinize neyin uygun olduğunu görmek için arama yaparken stok görüntü sonuçlarını da filtreleyebilirsiniz.

2. Stok fotoğraflarınızı bir resim düzenleyici ile kişiselleştirin (yani, “kutudan çıkarılmış” stok fotoğraflarını kullanmayın)

Sırf mükemmel stok fotoğrafını izlemek için saatler harcadığınız için, hemen kullanıma hazır olduğu anlamına gelmez. Her zaman stok fotoğraflarınızı yalnızca markanıza daha uygun hale getirmek için değil, aynı zamanda kopyanızı diğer markaların kullandıklarından ayırmak için de özelleştirmek istiyorsunuz.

Değişikliklere izin veren bir stok görüntü elde ederseniz, bundan yararlanın. Birincisi, kişisel zevklerinize göre unsurları kaldırabilir veya ekleyebilirsiniz – örneğin, masadaki bir saksı çok dikkat dağıtıcıysa veya parti sahnesinde çok fazla balon varsa.

Ayrıca, stok fotoğraflarınızı marka gereksinimlerinize daha iyi uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Yani logonuzu ürünlere, üniformalara veya arka plandaki tabelalara ekleyebilirsiniz. Düz renkli arka plana sahip stok fotoğrafları için, siz (veya daha deneyimli bir fotoğraf editörü) bunu şirketinizin rengine göre kolayca değiştirebilirsiniz.

The Fog Seller’ın “custom” kapağı aslında birleştirilmiş üç adet stok fotoğraf. Bu daha özgün ya da daha az yapan mı? Proi tarafından.

Görüntü düzenleme yazılımı ile ilgili yolunuzu biliyorsanız, fotoğraf düzenleme kılavuzumuzu takip ederek bu değişiklikleri kendiniz halledebilirsiniz. Photoshop’u kavramak için bir aracınız yoksa, bir profesyonel almayı düşünün. Bir tasarımcının yardımını almak, fotoğrafçı olmadan özel görüntüler oluşturmak için bir kestirme yol gibi, ancak yine de zaman ve çaba gerektiriyor. Ne tür bir proje yaptığınıza bağlı olarak (afiş, web sitesi vb.), Sizin için her şeyi halletmek için bir tasarımcı bile kiralayabilirsiniz.

 

Stok fotoğraf: Ödünç alma · özgünlük

Unutmayın, bir stok görüntüsü gerçekten başarılıysa, stok olduğunu bilmezsiniz. Kişiselleştirmek için alabileceğiniz her türlü önlem daha etkili olmasını sağlar; bu nedenle, stok görüntülerini özel görüntülere dönüştürmekten çekinmeyin.

Stok fotoğraflarla ilgili fikriniz nedir? Birinin kullanımı sizi hiç havaya uçurdu ya da belki de sandalyenizden düştüğünüz için çok güldürdü mü?

Stok resimlerle ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?