Web

Sanal Pos Entegrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

sanal pos entegrasyon

E-ticaret sektörünün özellikle son birkaç yıl içerisindeki hızlı yükselişi ve bu alandaki girişimlerin artışı, şirketlerin geleneksel ödeme yöntemleri yerine çevrimiçi ödeme deneyimlerini geliştirmeye odaklanmasını ve bu yönde yatırım yapmalarını zorunlu kılıyor. Bir kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapmak için fiziki olarak kartların varlığına ihtiyaç duymadan ödeme yapma işlemine olanak tanıyan sanal POS sistemi, hızlı ve kolay bir şekilde sadece kart bilgileriyle ödeme yapmaya imkan sağlar.

 

Sanal Pos Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Sanal POS teknolojisini kısaca tanımlayacak olursak, banka ya da kredi kartlarının fiziki olarak kullanılmasını gerektirmeyen, çevrimiçi ödeme işlemlerinde, kart bilgileri ile ödeme yapmayı sağlayan teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin son yıllarda ivme kazanmış olması, işletmelerin sanal POS kullanımını da zorunlu hale getirdi.

Sanal POS sistemini fiziki POS sistemleriyle kıyaslayacak olursak birçok avantajı olduğunu görebiliriz. geleneksel POS cihazları, teknoloji ilerledikçe eskiyen ve elektronik cihazlar olması sebebiyle de bozulabilen, tamir ve bakıma ihtiyaç duyan aletlerdir. Sanal POSlar kolaylıkla güncellenebilen ve bu sayede teknolojiye kolaylıkla uyum sağlayan sistemlerdir.

Sanal POSların en ayırt edici özelliği elbette uzaktan ödeme yöntemini en güvenli şekilde gerçekleştirebiliyor oluşudur. Her ne kadar geleneksel POS cihazlarından mail order yöntemini kullanarak kart numaraları ile ödeme gerçekleştirmek mümkün olsa da bu numaraları gerçek kişilerle de paylaşmanın gerekiyor oluşu, güvenliği zedeleyen bir durumdur. Sanal POS hem müşterilerin hem de işletmelerin güvenliğini sağlar.

 

Neden Sanal Pos Edinmelisiniz?

Günümüz dünyasında işletmeler sadece fiziki olarak değil, çevrimiçi olarak da varlığını sürdürmeli ve dijital pazar içerisinde de var olmalı. Bu hem kısa vadede hem de uzun vadede işletmelerin yararına olacak ve tüketici gözünde itibar ve güven inşa edecektir. Hemen hemen her sektörün içerisinden işletmeler bir web sitesine sahip ve web sitesi üzerinden alışveriş yapılmasına imkan tanıyor. Bu sayede işletmeler, mesafe dinlemeksizin ülkenin ya da dünyanın herhangi bir yerindeki potansiyel müşterilere kolayca ulaşabiliyor. Böyle bir çağda çevrimiçi ödeme yöntemlerine yatırım yapmak çok önemli.

 

Sanal Pos Nasıl Alınır?

Bir e-ticaret işletmesi sahibiyseniz sanal POS edinmek için bankalara ya da BDDK’dan onay almış ödeme kuruluşlarına başvurmanız gerekmektedir. Tabii bunlardan önce web sitenizin tamamlanmış olması ve gerekli güvenlik sertifikalarının tamamlanmış olması gerekir. Firmanız şahıs işletmesi ise; vergi levhası, nüfus cüzdanı örneği, şirket imza sirküleri ve ortaklık sözleşmesi gibi evrakları, ticari ortaklı bir işletme ise; ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası ve şirket imza sirküleri gibi evrakları tamamlamanız gerekir. Başvuru yapacağınız bankaya göre sanal POS başvuru prosedürleri değişebilir. Başvuru sonrası bu belirtilen belgelere ek olarak farklı belgeler talep edilebilir ve bu süreçte bankanın işlemi onaylama süreci uzayabiliyor. Sanal POS başvuru sürecini sırasıyla belirtmek gerekirse şu şekilde olduğunu söyleyebiliriz;

 • Üye iş yeri başvuru formunun doldurulması
 • Üye iş yeri sözleşmesinin imzalanması
 • Sanal POS kullanım sözleşmesi (E-ticaret yapılacağına dair)
 • Sanal POS uygulama eğitimleri ve uygulama testleri
 • POS yazılımının firmanın web sitesine kurulumunun gerçekleştirilmesi
 • Sistemin kontrol edilmesi ve uygulamaya geçişin tamamlanması

Tüm bu süreç uzun ve zorlayıcı olabilir. Ancak PayTR üzerinden yapacağınız sanal POS başvurularını daha hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Paytr İle Sanal Pos Entegrasyonu

PayTR tamamı yerli sermaye ile kurulmuş ve 2009 yılından bu yana çevrimiçi ödeme çözümleriyle, güçlü altyapısı ve deneyimli personeli ile sektör içerisinde güvenilir bir firma olmayı başarmıştır.

PayTR ile yapacağınız sanal POS entegrasyon işlemleri hızlı ve kolaydır. Özellikle hazır eklentiler sayesinde WordPress altyapısına sahip ya da OpenCart altyapısına sahip web siteleri için kolay ve güvenli entegrasyon yapmanızı sağlar.

Bankalarla teker teker görüşüp daha önce belirttiğimiz uzun başvuru süreçleriyle uğraşmanıza gerek kalmadan, PayTR ile sadece 2 saat içerisinde sanal POS kullanımına geçebilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir ve kısa süre içerisinde sonuç alabilirsiniz. İzleyeceğiniz adımlar ise şu şekilde;

 •       www.paytr.com adresine girin ve “hemen başvur” bölümünden online başvuru formunu doldurun.
 •         Başvurunuz kabul edildikten sonra mail adresinize gelen teklifi onaylayın ve aynı mail üzerinden gerekli belgeleri iletin
 •         Gerekli entegrasyon ve teknik düzenlemeler yapıldıktan sonra sanal POS ile ödeme almaya başlayabilirsiniz.

 

Entegrasyon Yöntemleri

Sahip olduğunuz web sitesinin teknik özelliklerine göre sanal POS entegrasyonu yapmak mümkün.

 •         Gelişmiş API (Pro API): tüm yazılımlar ile uyumlu olan, kolay entegrasyon, hazır kod örnekleri ve hazır modüller ile kolay bir entegrasyon çözümü yaratan bir yöntem olma özelliği taşır.
 •         Kolay API (Basic API): web sitesine yazılımsal müdahale yapamayanlar için hazırlanmış bu çözüm sayesinde oluşturulan linkler ile herhangi bir entegrasyona gerek kalmadan ödeme almak mümkün.

 

E-Ticarette Güvenliğin Önemi

Bir e-ticaret firmanız varsa ya da reel bir işletme olup çevrimiçi satış kanalları üzerinden ürün satışı yapıyorsanız hem web sitenizin hem de sanal POS kanallarınızın güvenilir olması gerekmektedir. Her ne kadar müşteriler çevrimiçi ödemelere son yıllarda güven duymaya başlamış olsalar da yaşayacakları herhangi güvensiz bir durum, siteniz üzerinden alışveriş yapmamak için yeterli bir sebep olacaktır. Hem firma güvenini zedelememek hem de potansiyel kazancınıza ket vurmamak için bu durumlara özen göstermeniz çok önemli olacaktır.

 

SSS

Sanal Posu Kimler Alabilir?

İnternet üzerinden satış yapmak isteyen ve gerekli web altyapısını kuran bütün işletme ve firmalar sanal POS alabilir.

Sanal Pos Entegrasyonu Nedir?

E-ticaret hizmeti sunan web sitelerinin, sanal POS ile yapılan ödemeleri, ilgili bankayla iletişim kurarak onaylatma hizmetidir.

Sanal Pos Güvenli Mi?

Sanal POS edinebilmek için belli güvenlik sertifikalarına sahip olmak gerekiyor. Bankaların, ödeme firmalarının gelişmiş güvenlik önemleri sayesinde en güvenli ödeme yöntemlerinden biri olduğu söylenebilir.

Sanal Pos Ücretli Mi?

Sanal POSları sitenize entegre etmek için herhangi bir ücret istenmemekle birlikte yapılacak tahsilatlar üzerinden komisyon, yüzde ile verilir.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?