Gezi

Schengen Red Alanlar İçin İtirazla Vize Alma Süreçleri

schengen vize red itiraz
Belediye onaylı AB vatandaşının gönderdiği davetiyeyle başvurduğumuz Almanya vizemiz 10-11-13 maddelerden ret sonucuyla gelmişti. (YUH) İtiraz ettik ve vizemizi aldık, hatta an itibariyle seyahatimizi dahi tamamlayıp döndük.  Belki benzer durumdaki gezginlere yardımcı olur diye başımdan geçen ve bu süreçte destek almak için görüştüğüm kişilerin süreçlerini derleyip anlatacağım;
1- Bağlı olduğunuz konsolosluğun vize bölümünün e-mailini öncelikle web sitesinden bakınız.

2- Bu e-mail adresine o ülkenin kendi dilinde olan itiraz dilekçesi yazılıyor, dilekçe yazdırılıp, imzalanıyor ve tekrar taratılıp yollanıyor.

3- İtiraz dilekçesinde mutlaka, pasaport no, adınız, doğum tarihi, adresiniz, e-mail adresiniz, telefon numaranız ve en önemli ret dosya numaranız (ret kağıdının sağ üstünde) yer almalı.

4- İtiraz dilekçesi nasıl yazılmalı:
Kendinizi tanıttıktan sonra, dilekçeyi ne gerekçeyle yazdığınızı (aldığınız itirazların maddelerini) ve bunlara itiraz etmek istediğinizi belirtin.

Sonraki paragrafların her birini ret sebeplerinize ayırın ve lafı hiç dolandırmadan reddi çürütecek açıklamalarınızı yapın.

Örneğin: “Ülkenizde göçmen olarak kalmaya hiçbir şekilde niyetim olmadığını vurgulamak isterim. Ayrıca vize sürem dolmadan önce ülkenizden ayrılacağıma dair kanıt olarak vize başvurum esnasında size sunduğum Corendon Havayolları’na ait gidiş dönüş uçak biletlerim ücreti ödenerek iadesiz şekilde satın alınmıştır.”

Sonucunda vizeye neden ihtiyacınız olduğunu ve seyahatiniz esnasında neler yapacağınızı da detaylı şekilde anlatın.

5- İtirazınızı destekleyecek yeni belgeler ekleyin. Örneğin turistik amaçlı gidiyorsanız gidecek olduğunuz müzenin bileti, şehirler arası ulaşımınızı sağlayacak tren bileti vs. Vize başvurunuz esnasında eklediğiniz belgeleri tekrar eklemenize gerek yok.

6- O ülkenin dilinde bir mail ile dilekçenizi gönderin. Ve aralıklı olarak aynı mail adresine hatırlatma maili göndermeyi unutmayın.

7- Pasaportunuzu göndermenize gerek yok. Eğer itirazınız olumlu sonuçlanırsa size ulaşıp pasaportu göndermenizi talep ediyor konsolosluk. (Biz dilekçeyi gönderdikten sonra 2,5 haftada aradılar ve pasaportlarımızı istediler)

8- Konsolosluk sizden talep etmediği müddetçe yeni uçak bileti almanıza ve yeni seyahat planı yapmanıza gerek yok. Sizin itirazınız yalnızca verilen ret kararınadır, bir seyahat sürecini kapsamaz. İtiraz ederken yeniden seyahat tarihi göstermenize gerek yok. Zaten olumlu olması durumunda sizi arayarak yeniden bilet almanızı ya da yeniden sigorta yaptırmanızı talep edebiliyorlar. (Bizi aradıklarında seyahat sağlık sigortamızı uzatmamızı istemişlerdi)

9- Konsolosluk size biletinizi iptal edin ve beklemeye devam edin diye de dönüş yapabilir. Sürecin normalde 3 ay içerisinde sonuçlanması gerektiğini lütfen unutmayın. İtiraza 2 günde yanıt alanı da gördüm bu süreçte, bizimle aynı dönemde itiraz edip halen yanıt alamayan da var. Bu tamamen konsolosluğa bağlı bir süreç. Moralinizi bozmayın.

Ekli dosyada kendi durumunuza göre geliştirebileceğiniz örnek itiraz dilekçemi ekliyorum.

Şimdiden bol şans ve iyi gezmeler.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?