Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
Genel Grafik İlham İpuçları

Serbest Meslek Sahibi Olmak Nasıl Bir Flört Gibidir (Ve Ne Öğrenebilirsiniz)

Freelancer olmak, sadece flört gibi değişti. Randevu yemeğinizi sadece satın alamaz ve aniden tanışılan en ilginç kişi haline gelemezsiniz.

Çok fazla müşteriyle “çıkarken”, öne çıkmak için ne yapabilirsiniz?

Sadece bir atış hakkınız var. Baskı olmadan.

İlk saatler streslidir. Serbest çalışmada da öyle. Bahsettiğim bu saatleri biliyoruz. Randevunla birliktesin ve ne söyleyeceğin hakkında hiçbir fikrin yok. O telefonuna bakıyor, sen de fikrini kaybediyorsun.

Ağzındaki yiyecekleri kürekle tutarken ortak bir zemin bulmak için mücadele ettiğin o saaatte bulundun.

Aynı şey serbest çalışan müşteriler için de geçerlidir (eksi yiyecek kürek kısmı). Onlara harika bir teklif gönderdiniz ancak bir daha cevap alamadınız.

 

İlk saatler korkutucudur. İlk randevuda, ilk izlenimi elde etmek için tek bir şansın var. Doğru yapmazsan, kaybedersin.

İşte size bir örnek: Bu kız için biftek pişiriyordun, birini yere düşürdün ve anında utandın. İlk izlenim = ölü. (Neyse ki, kız güldü ve sana yer bifteğini sevdiğini espri yaparak söyledi.)

Ama tahmin et ne oldu? Serbest çalışmayla yerde olan biftek için yer yok! Başlangıçta bir şeyi ya yanlış anlarsınız ve teklifinize yanıt alamazsınız veya teklif aldırtırsınız.

Sorun şu ki, serbest çalışanların çoğu yere biftek düşürüyor ve bunu bilmiyor bile. Neyi yanlış yapıyorlar? Müşteriye işlemsel davranırlar.

Aynısı ilk saatlerde de geçerlidir. Salata kursu sonrası, randevunuzu eve çağırmayı sormak istemezsiniz. Onları ucuz hissettirirdi.

Müşterinizin kendini ucuz hissetmemesini sağlayın ve nasıl sohbete başlayacağınızı öğrenin.

 

Serbest flört oyununu nasıl yönetirsin?

Potansiyel bir müşteriyle sohbet etme becerisine sahip değil misin? “Konuşma Ekonomisi” ne kadar ustalaşmanın sizi bu konuda teklif ettirebileceğini öğrenelim.

Bunu hayal et. Az önce bir hafta boyunca endişelendiğin bir öğle yemeği toplantısından çıktın. Harika bir öneri yazdınız, şirketi araştırdınız ve ortaya çıktığınızda tamamen rahattınız çünkü “sahip oldunuz”.

Yemek harikaydı ve bütün öğünüzü yaptınız ama AMA proje hakkında konuştunuz. Diğer aşamayı almaya gittiğinde, müşteri size bir selam verir ve “Sözleşmeyi aldıktan sonra ödemeyi vereceğiz” der.

Seni sevdiler, ve sen de bunu başardın! Başarılı olmak gerçekten bu kadar kolay. Bir kez usta, yerdeki biftek durumları bile lehine ortaya çıkmasına neden olabilir.

Konuşmaya başlamanın ve teklif aldırmanızı sağlayan öneriler yazmanın üç yolu:

1. Müşterinizin adıyla açın

Partnerinizin adını öğrenmeden ilk buluşmaya başlamazsınız.

(Aslında bir bahsi kazanmak için yaptılar. Korkunç bir fikir.)

Müşterinin dikkatini çekmek ve bir hazır şablon teklifi göndermediğinizi göstermek için müşterinin adını teklifte kullanın. Bir hazır şablon önerisi gönderirseniz, bu aptallık olur.

İpucu: Teklifte bir müşterinin adını kullanmak, sizi insanileştirmek için işe alınmanın psikolojik engellerini ortadan kaldırır. Ne kadar çok insan ortaya çıkarsa, o kadar çok göze çarpıyorsunuz, bu da sizi konuşmayı daha ilginç kılıyor.

 

2. Normal yaz

Hiç kimsenin akıllıca ses çıkarmaya çalıştığını bildiğiniz bir sohbete gittiniz mi? Bu garip olurdu. Aynısı serbest çalışanlar için de geçerlidir. İş dünyasında kullanılan moda dil veya jargon serbest çalışan dünyasnın tuhaf beyaz sesleridir.

Onlardan kaçının. Beyaz gürültü olmayın.

İşte serbest çalışanlara koçluk yaparken her zaman gördüğüm klasik bir durum. Akıllıca ses çıkarmak ve “Tıklamayı dönüşüm yoluyla optimize edeceğim” gibi şeyler söylemek isteyeceksinizdir. Sakınn! Müşterilerin sizinle konuşmasını istiyorsanız, “Posta listenize katılmak için daha fazla okuyucu bulacağım” seçeneğini deneyin.

İnsanlar her zaman teknik dil konuşmuyor. Her gün KPI’lar veya CTA’lar veya SEO hakkında konuşmuyorlar. İnsanlar açıkça konuşur ve açıkça söylendiğinde en iyi şekilde yanıt verir.

Basitçe iletişim kurduğunuzda, müşterilerin fikirlerinizi çevirmesi gerekmez. Müşterileriniz daha rahat olacak ve konuşmaya odaklanmayı daha kolay bulacaklar.

Normal konuşmak, sizi insanlaştırır ve kalabalıktan uzak durmanızı sağlar.

 

3. Müşterinizin ihtiyaçlarını onaylayın

En kötü ilk zamanlar, sohbete hükmettiğinizde olur ve aynı şey serbest konuşma için de geçerlidir.

Başarılı serbest çalışanlar kendileri hakkında konuşmazlar. Bir müşterinin ihtiyaç duyduğu şey hakkında konuşurlar ve müşterisine bu sonuçları verebilirler.

Müşterilerinizi ilk önce şu şekilde koyabilirsiniz:

Bir müşterinin ihtiyaçlarını önceden tahmin edin ve onlara tavsiyelerde bulunun. Serbest çalışanların çoğu fikirlerini korur. Müşterilerin önerilerini daha ucuz bir freelancer’la paylaşmasından korkuyorlar. Muhtemelen çoğu zaman kazanmaz (ve yaparlarsa, onları bir müşteri olarak istemezsiniz). Ücretsiz fikirlerinizi büyük getiri sağlamak için para birimi olarak kullanın.

Müşteriniz için alakalı referanslar sağlayın. Bir açılış sayfasına ihtiyaç duyduğunda, bir müşterinin favori SEO projenizi paylaşma zamanını boşa harcamayın. Çoğu serbest çalışan, bir müşterinin projesiyle bir ilgisi olmasa bile, en sevdikleri projelerini tekliflere kopyalayıp yapıştırır. İlgili örnekler, yanıtınızı oluşturmak için zaman ayırdığınızı göstermektedir.

Pro-Öneri: Müşterinizin ihtiyaçlarına uygun bir referans yoksa, yine de bir tanesini de ekleyin. Projeyi başarılı kılan stratejinin projeleri için nasıl uygulanacağını açıklayın. Yanal bir kıyaslama yapmak, sadece bir projeyi değil aynı zamanda başarmayı da bildiğiniz ince sosyal kanıtlar yaratır.

 

4. Onlara iletişim kurmakla onların başladıklarını hatırlatın

Harika bir randevuyu, sadece meşgul olmak ve takip etmeyi unutmak için yaptınız mı? Berbat. Aynı şey serbest dünyada da olur.

Takip istemeyi unutma! Metin yazarları her zaman CTA’larla yaparlar.

CTA müşteriyi bir sonraki adıma atmaya nasıl yönlendirdiğinizdir. En iyi CTA’lar çalışır, çünkü müşteriyi bir sonraki adıma geçmek isteyecek şekilde konumlandırırlar.

Gittiğin en iyi zamanı düşün. Bir patlama yaşıyor ve bu kişiyi tekrar görmek istediğinizi anlıyorsun.

Söylemen gereken tek şey, “Bunu tekrar yapalım.”. İşte nasıl yapılıyor.

Hiç ilk randevunun ortasında ikinci randevunu planlamaya başladın mı? Genellikle hoşunuza giden bir şeyden bahsediyorsunuz ve randevunuz, daha önce hiç ziyaret etmediklerini / yemek yemediklerini / görmediklerini söylüyor. Bildiğiniz bir sonraki şey, bir yemek biftekli aşçılık kursuna kaydolmak.

Aynı şey serbest çalışmak için de geçerlidir. Müşteriyi daha fazla bilgi edinmek istemeye teşvik etmek için takip değeri sağlarsınız.

Örnek: “Projenizi derhal başlatmanız için iki önerim var. Beni ararsanız, ben de sizinle paylaşabilirim. ”

Bu düz ve konuya. Müşteri daha fazla bilgi edinmek için ulaşmak istediklerini biliyor. Konuşma başladınız!

 

İyi geceler öpücüğü

Konuşma Ekonomisine giriyoruz. Sosyal beceriler geliştiren serbest oyuncular, daha fazla tecrübeli freelancerları dışladılar, iş dışı yaptılar ve dışarıdan-kazanacaklar.

Bu ikinci buluşma gerçek, otantik konuşmalarla sizin olabilir.

Serbest meslek kariyerinizde konuşmaya nasıl başlayacağınız hakkında sorularınız mı var? Aşağıdaki yorumlarda sorun.

Doğucan Güler

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir