Sosyal Medya

Spotify’a Podcast Nasıl Eklenir?

podcast

Şovunuzu büyük podcast dizinlerinde listelemek, izleyici yetiştirmenin önemli bir parçasıdır. Şovunuzu önce büyük isimlere göndererek kendinizi başarılı olmaya hazırlayabilirsiniz, bu nedenle şovunuzu başlatmaya hazır olduğunuzda Spotify’a bir podcast göndermeniz önemlidir.

Spotify, müzik akışı için büyük bir platformdur, ancak 2019’da podcast yayıncılarına ve dinleyicilerine hitap etmek için etkili platform güncellemeleri yaptı. Edison Research , aylık podcast dinleyicilerinin Spotify’da bölümleri tükettiğini bildiriyor, bu yüzden Spotify podcast gönderimi çok önemli. Kullanıcıların şovunuzu keşfetmesinden yararlanmak için önce canlı bir girişe sahip olmanız gerekir.

Önümüzde, bir podcast’in Spotify’a nasıl gönderileceğine dair adım adım bir kılavuzumuz var. Platformun özel gereksinimlerini öğrenecek ve tam Spotify podcast gönderim süreci için ekran görüntülerini takip edeceksiniz. Hadi hadi bakalım.

 

Spotify’a Podcast Nasıl Gönderilir

Çoğu podcast dizini benzer bir süreci takip eder ve Spotify da farklı değildir. Temel süreç, bir hesaba kaydolmak , RSS beslemenizi hizmete göndermek ve ardından onaylarını beklemektir.

Spotify podcast gönderim sürecinde gezinmenize yardımcı olmak için, podcast’inizin gönderilmeden önce karşılaması gereken gereksinimleri içeren bir kontrol listemiz var. Ardından Spotify’a resmi olarak bir podcast göndermek için yedi adımlık kılavuzumuzu ekran görüntüleriyle takip edin.

1. Podcast’inizin Spotify’ın gereksinimlerini karşıladığını doğrulayın

Spotify podcast gönderim sürecinden geçmeden önce şovunuzun Spotify’ın gereksinimlerini karşıladığından emin olun . Podcast’inizin ayarlarını iki kez kontrol etmek için aşağıdaki kontrol listemizi kullanın:

  1. MP3, 96 ile 320 kbps arasında bit hızlarına sahip ISO / IEC 11172-3 MPEG-1 Bölüm 3 (MP3) ses formatında olmalıdır.
  2. Kapak resmi kare oranında (1: 1) olmalı ve mümkün olan en yüksek çözünürlükte PNG, JPEG veya TIFF formatlarında olmalıdır
  3. RSS beslemesinin başlığı, kapak resmi ve en az 1 bölüm için ilgili ayrıntılar olmalıdır
  4. Bölüm başlıkları ve tüketiciye dönük diğer alanlar, Spotify’ın platformunda ‘…’ kesilmesinden kaçınmak için 20 karakteri geçmemelidir.
  5. Podcast başlıklarında ve açıklamalarında özel karakterler HTML kodlu olmalıdır. Örneğin, “Haberler ve Politika”, “Haber ve Politika” olarak yazılmalıdır. (Bir not: Spotify, <bold> gibi diğer HTML etiketlerine izin vermez. Bu etiketler, yayınlanmadan önce açıklamalarınız için kaldırılacaktır.)
  6. Bölüm uzunluğu 200 MB’ı geçemez. (200MB, 320Kbps’de yaklaşık 83 dakika veya 128Kbps’de 200 dakikadan fazladır.)

2. Spotify hesabı oluşturun

Spotify’a bir podcast göndermek için bir sonraki adımınız Podcast’ler İçin Spotify’ı ziyaret etmek ve hesabınıza giriş yapmaktır . Halihazırda bir hesabınız yoksa, Spotify podcast gönderim sürecine devam etmeden önce bir tane oluşturmanız gerekir.

3. Hüküm ve Koşulları Kabul Edin

Sonraki ekran, podcast’inizin listesini oluşturmaya başlayacağınız yerdir. Başlamak için, sizi Spotify’ın Şartlar ve Koşullar sayfasına götürecek “Başlayın” düğmesine basın. Küçük yazıları okuyun, tam adınızı ekleyin ve Şartlar ve Koşulları kabul edin. Ardından “Devam et” i tıklayın.

4. RSS yayın bağlantınızı girin

Spotify’a bir podcast göndermenin bir sonraki adımı, platforma RSS bağlantınızı vermektir. Podcast barındırma hizmetinize gidin ve RSS beslemenizin bağlantısını bulun . Ardından Spotify’a bağlantıyı ekleyin ve “İleri” yi tıklayın. RSS besleme bağlantınızı yanlış girerseniz, doğru bağlantıyı girmenizi isteyen bir hata mesajı alırsınız.

Bir nedir podcast RSS beslemesi ? Web sitelerinin ve podcast dinleme platformlarının sık güncellenen bilgileri dağıtmak için kullandığı bir URL’dir. Podcast dizinleri, beslemeyi tutarlı bir şekilde izler ve beslemeye eklendikçe yeni bilgileri görüntüler. RSS beslemesi kullanmadıysanız, her yeni bölüm oluşturduğunuzda her platformu manuel olarak güncellemeniz gerekir.

Bir podcast için RSS beslemesi, bir web sitesi tarafından kullanılandan biraz farklıdır. Düzgün çalışması için bir podcast RSS beslemesinin başlık, açıklama, sanat eseri, kategori, dil ve açık derecelendirme gibi ek bilgilere ihtiyacı vardır. Oysa başka bir kaynak için RSS beslemesi bu alanları gerektirmez. Bugün hepimizin kullandığı standart podcast RSS besleme formatı temelde Apple Podcasts tarafından geliştirilmiştir .

5. Podcast’in sahibi olduğunuzu doğrulayın

Bir sonraki ekranda Spotify, gönderdiğiniz podcast içeriğinin sahibi olduğunuzu doğrulayacaktır. Spotify, RSS beslemesiyle ilişkili e-posta adresine sekiz basamaklı bir kod gönderecektir. Bu e-posta adresi, büyük olasılıkla podcast barındırma hizmetinize kaydolmak için kullandığınız adrestir.

Gelen kutunuzda doğrulama e-postasını bulun, ardından benzersiz kodu Spotify’a girin. Podcast’inizi doğrulamak için kodu almak için bir saatiniz var. Pencereyi kaçırırsanız, kendinize her zaman başka bir benzersiz 8 basamaklı kod gönderebilirsiniz.

Podcast’in sahibi olduğunuzu doğruladıktan sonra “İleri” yi tıklayın.

6. Podcast’inizle ilgili ayrıntıları girin

Spotify’a bir podcast göndermenin bir sonraki adımı, podcast’inizin hangi ülkede yapıldığı, birincil dili, podcast barındırma sağlayıcınızın adı ve podcast’in birincil kategorisi dahil olmak üzere podcast’iniz hakkında birkaç ayrıntı girmektir.

Birincil kategori seçtikten sonra, üç alt kategori seçebilirsiniz. Spotify ayrıca kendi alt kategorilerine sahip 2 genel kategori daha seçmenize izin verir. Podcast’iniz çok çeşitli konuları kapsıyorsa, ek kategori alanları eklemeye değer. Bu şekilde, Spotify kullanıcıları yeni podcast’leri keşfetmek için platformu kullandığından şovunuz daha alakalı yerlerde görünecektir.

Her alanı tamamladıktan sonra “İleri” yi tıklayın.

7. Podcast’inizi inceleyin ve gönderin

Spotify podcast gönderim sürecindeki son adımınız, gönderdiğiniz tüm bilgileri incelemektir. Gönder düğmesine bastıktan sonra bunu düzenleyemeyeceğiniz için ayrıntıların üzerinden geçmeye özen gösterin.

Her şeyin yolunda göründüğünden emin olduğunuzda “Gönder” i tıklayın. Bu düğmeye bastıktan sonra Spotify, podcast’inizi resmi olarak aldı! Ekiplerinin bilgileri gözden geçirmesi ve podcast’inizin girişini yayınlaması genellikle birkaç saat sürer. Şovunuz kısa süre sonra platformda görünecek.

Castos ile Podcast’inizi Spotify’a Gönderin

Şovunuzu Castos’taki her podcast dizininde listelemenin önemini anlıyoruz. Bu yüzden, sadece birkaç tıklamayla Spotify’a bir podcast göndermenizi son derece kolaylaştırdık. Spotify podcast gönderim sürecini sadece birkaç adımda tamamlayabilirsiniz. Aşağıda, girişinizi nasıl oluşturacağınıza ilişkin ekran görüntüleri içeren üç adımlı kılavuzumuz bulunmaktadır.

1. Castos hesabınıza giriş yapın ve “Entegrasyonlar” ı tıklayın

Öncelikle Castos hesabınıza giriş yapın ve sayfanın sağ üst köşesindeki kullanıcı adınızın üzerine gelin. Açılır menünün içinde “Entegrasyonlar” ı tıklayın.

 

2. “Spotify” entegrasyonunu seçin

Entegrasyonlar sayfasında Spotify’ı seçin.

3. Podcast’inizi gönderin

Sonraki ekranda “Spotify’a Gönder” i tıklayın. Castos, şovunuzun RSS beslemesini ve diğer bilgileri incelenmek üzere Spotify’a otomatik olarak gönderir . Podcast Spotify tarafından onaylandıktan sonra, programınızın tüm ayrıntılarıyla birlikte platformlarında görünecektir.

Ve bu kadar! Spotify podcast gönderiminiz tamamlandı! Sadece üç tıklamayla podcast’inizi Spotify’a resmi olarak gönderdiniz.

 

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?