Genel

SWIFT ( BIC ) kodu nedir?

Swift bu standardı sağlayan Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kurumunun baş harflerinin karşılığıdır.SWIFT ( BIC ) kodu

Peki Bic numarası nedir, Bic kodu ne demektir?

BIC ; Bank Identifier Codes (Banka tanımlama kodları) demektir.

Diğer bir deyişle; SWIFT kodu veya BIC kodu uluslararasi para transferlerinde ve haberleşmede kullanılan bir kod sistemidir.Uluslarası ticarette genel olarakSWIFT veya BIC ifadeleri kullanılır.Buna göre her bankanın bir Swift(Bic) kodu vardır.

BİC numaraları finans kuruluşunun ismi ve bulunduğu şehire göre tayin edilir. Her finans kuruluşunun merkezleri ve birimleri yaptığı işlere göre bir veya daha fazlabic kodu sahibi olabilmektedir. Operatörlerin bilgisayar aracılığı ile girdiği kodlar ve mesajlar karşı bankaya özel bir ağ yardımı ile iletilmektedir.

Swift (BIC), sözkonusu bankayı tanımlayan 8 yada 11 haneli bir koddan ibarettir.Swift kodları bütün dünya bankacılık sisteminde standarttır.
– İlk 4 karekter – banka kodu- Sonraki 2 karekter – ISO ülke kodu (Türkiye için TR)- Sonraki 2 karekter – yerel kod (bazı ülkelerde 3 karekter olabilir)- Eğer verilmişse son 3 karekter – şube kodunu belirtir. (Merkez şube için XXX kullanılır)

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?