GenelNedir?

SWIFT ( BIC ) kodu nedir?

By 22 Nisan 2012 No Comments

Swift bu standardı sağlayan Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kurumunun baş harflerinin karşılığıdır.SWIFT ( BIC ) kodu

Peki Bic numarası nedir, Bic kodu ne demektir?

BIC ; Bank Identifier Codes (Banka tanımlama kodları) demektir.

Diğer bir deyişle; SWIFT kodu veya BIC kodu uluslararasi para transferlerinde ve haberleşmede kullanılan bir kod sistemidir.Uluslarası ticarette genel olarakSWIFT veya BIC ifadeleri kullanılır.Buna göre her bankanın bir Swift(Bic) kodu vardır.

BİC numaraları finans kuruluşunun ismi ve bulunduğu şehire göre tayin edilir. Her finans kuruluşunun merkezleri ve birimleri yaptığı işlere göre bir veya daha fazlabic kodu sahibi olabilmektedir. Operatörlerin bilgisayar aracılığı ile girdiği kodlar ve mesajlar karşı bankaya özel bir ağ yardımı ile iletilmektedir.

Swift (BIC), sözkonusu bankayı tanımlayan 8 yada 11 haneli bir koddan ibarettir.Swift kodları bütün dünya bankacılık sisteminde standarttır.
– İlk 4 karekter – banka kodu- Sonraki 2 karekter – ISO ülke kodu (Türkiye için TR)- Sonraki 2 karekter – yerel kod (bazı ülkelerde 3 karekter olabilir)- Eğer verilmişse son 3 karekter – şube kodunu belirtir. (Merkez şube için XXX kullanılır)

Doğucan Güler

Doğucan Güler

2015 Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü Mezunu. Web Geliştirici, Görsel İletişim Tasarımcı. Amatör Android ve iOS Geliştirici. İstanbul'da yaşıyor. Detaylı Bilgi İçin: DogucanGuler.com 'u ziyaret edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
)
    is typing...

    Formu doldurarak Hemen Gönder'e tıklayın. 24 Saat İçerisinde Hızlı Dönüş.

    Hemen Gönder Cancel