Genel Grafik İlham İpuçları

Tasarımcı Olmayanların Bilmesi Gereken 17 Grafik Tasarım İpucu

Blog gönderileri, sosyal medya veya çevrimiçi reklamlar için görüntüler tasarlıyorsanız, grafik tasarım derecesine ihtiyacınız yoktur. Sadece kafanı en iyi uygulamaların etrafına sarman gerekiyor. Ve orası benim girdiğim yer.

Bu yazıda, tüm tasarımcı olmayanların bilmesi gereken 17 grafik tasarım ipucu hazırladık. Onları takip ederseniz, tüm çevrimiçi ihtiyaçlarınız için harika grafikler üretme yolundasınız demektir.

 

1. Harika bir renk paleti ile başlayın

En iyi tasarımların güzel renklere sahip olma eğiliminde olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bu kaza değil. Harika bir renk paleti seçmek, harika bir tasarımın anahtarlarından biridir.

Şimdi kendi renginizi seçme fikrine dokunmadan önce yapmak zorunda değilsiniz. ColourLovers gibi bir site kullanmak, milyonlarca güzel renk paletine erişmenizi sağlar. Beğendiğiniz bir hex kodu bulun ve tasarımınızda kullanın.

Renk paletleri bulmak için bazı harika kaynaklar:

 

2. Yazı tipi seçerken kendinizden geçmeyin

İdeal olarak, kendinizi 1 veya 2 fontla sınırlandırmak istersiniz. Bu, tonlarca kombinasyon hakkında endişelenmenize gerek kalmamasını sağlar. Birden çok yazı tipi kullanacaksanız, başlık için bir tane ve gövde için bir tane kullanın.

 

3. “Kaydırma Dosyasına” sahip olun

Bu terim, metin yazarlığı dünyasından gelir, ancak burada aynı şekilde geçerlidir. Bir “Kaydırma Dosyası”, metin yazarlarının gördüğü iyi kopya örneklerini ifade eder. Bizim durumumuzda, gördüğünüz iyi tasarım örnekleri anlamına gelir.

Bu örnekleri alın, bir yerde saklayın (bilgisayarınız, dropbox vb.) Ve sonra doğru zamanda geri getirin. Bir başkasını tamamen koparmamanız durumunda, küçük bir tasarım parlaklığını ödünç almanız utanılacak bir şey değildir.

 

4. Boş bırakmaktan korkma

Hayır, boşluk anlamında boş değil. Aksine, tasarımınızda boş beyaz boşluk bırakmaktan korkmayın. Bazen dedikleri gibi, daha az gerçekten daha fazla.

Genellikle tasarımlar o kadar karmaşıklaşır ki, işgal eden hiçbir şey içermeyen beyaz bir alan da tasarımı gerçekten geliştirir. Bu, sizin tarafınızdan bir miktar zihinsel uyum gerektirebilir. Ancak doğru değişiklikle, bu basit konsepti, görünüşte “uzman” tasarımcıları atlamak için kullanabilirsiniz.

Beyaz alanın nasıl kullanılacağına ilişkin bir ders istiyorsanız, Apple tarafından oluşturulan herhangi bir pazarlama resmine bakın.

5. Nesneleri hizalayın

Bu, farklı boyutlarından bağımsız olarak tasarım öğelerini öngörülebilir bir düzende tutmaya yardımcı olur. Doğru hizalama, görüntülerinizi sofistike ve profesyonel bir görünüm elde etmenin kolay bir yoludur.

Öğeleri Snappa’da sürüklerken, ızgara çizgileri otomatik olarak görünecek ve nesneleri sıralamayı çok kolaylaştıracak.

 

6. Mesajınızı desteklemek için simgeleri kullanın

Simgeler karabiber gibidir. Yemek pişirdiğiniz tasarımın üzerine serpilebilir. Simgeler, tasarımınıza ekstra baharat katacak ve “tadının” mükemmel olmasını sağlayacak.

 

7. Kendi tasarım kurallarınızı takip edin

Kurallar, hangi kurallar? Kendiniz için belirlediklerinizi.

Bunlar muhtemelen özel kurallar olmayacak. Ancak, tasarımınızdaki belirli bir renk kümesini, çizgileri, dokuları vb. Kullandığınız durumlar yerine durumları seçiyorsanız, bu seçeneğe ayarlandıysanız, tersine dönmeyin ve aksine bir şey yapmayın. Genel olarak görüntünüzde tutarlılığı sağlamak için “tasarım kurallarınız” ile tutarlı kalın.

 

8. Değiştirin ve tekrarlayın

Bir reklam kampanyası, web sitesi veya başka bir projede birden fazla tasarımla çalışıyorsanız, değiştirip tekrarlamanız en kolay yol olabilir. Yani, tasarımınızı kopyalayın ve sonra sadece ihtiyacınız olan elemanları değiştirin. Bu, içeriği değiştirseniz bile biçimin aynı olmasını sağlar.

 

9. Yazı tipi çeşitlerini kullanın

Her şeyi tutarlı hissetmeye devam ederken, bol miktarda çeşitlilik ekleyebilirsiniz. Anahtar, tek bir fonttan “aile” metnini kullanmaktır.

Bir “aile” fontu örneği, Arial Black, Arial Narrow ve Arial Rounded MT Bold gibi değişkenlerle birlikte temel Arial fontu olan Arial olabilir. Bu fontların hepsi farklı görünüyor. Yine de, aralarında tasarımlarda birlikte kullanıldığında bir tutarlılık hissi vereceği konusunda ortak bir konu vardır.

 

10. Kontrastlardan tam olarak yararlanın

Kontrastları kullanmak, tasarımınıza “tutum” eklemenin yanı sıra bazı öğeleri öne çıkarmanıza yardımcı olur. Kontrast oluşturmanın da pek çok yolu var. Tasarımınızdaki öğeler arasında kontrast renkler, yazı tipleri veya hatta kontrast miktarlarında boşluk kullanabilirsiniz.

Bunu gerçek dünya bağlamında da düşünün, bunun neden anlamlı olduğunu göreceksiniz. Uzun boylu bir kişi (örneğin, güreşçi Andre the Dev, ya da basketbol oyuncusu Yao Ming) genel nüfusa aykırı oldukları için dikkat çekiyor. Aynısı tasarımınızdaki kontrast elementler için de geçerlidir.

Hangi renklerin kontrastını belirlemek istiyorsanız, Adobe Color gibi bir renk tekeri kullanın.

 

11. Bir eylem duygusu oluşturmak için bir çizgi (veya iki) kullanın.

Çizgiler bir resimdeki öğeleri tutturmaya yardımcı olur ve genel bir düzen olduğu hissini yaratır. Resminizdeki satırları, metin bloklarının etrafına koyarak – orada bulunan metni sabitleyerek kullanın.

Ayrıca görüntüdeki çeşitli unsurların arasına “ayırıcılar” olarak da çizgiler koyabilirsiniz. Bu son durumda, öğelerin ayrılma hissi tasarımda planlama ve koordinasyon hissini doğurur.

 

12. Tasarımınızı planlayın

Bu ipucunu, çoğu insanın grafik tasarım sürecinde planlamanın genellikle düştüğü yerlere yansıtmak için ipuçları listesine orta koyarız.

İlk temel adım olarak planlama yapmak yerine, ortalama bir tasarımcı olmayan tasarım sürecine iyi girdikten SONRA bir tasarım için planları hakkında ciddi düşünmeye başlar.

Planlama aşamasının uzun olması gerekmez. Aslında, sadece bir veya iki dakika olabilir. Ancak, tasarlamaya başlamadan önce ne yapmak istediğinizi biliyorsanız, işleri daha hızlı halledeceksiniz.

 

13. Parlaklık seviyelerini ayarlayarak resimlerin üzerine metin ekleyin

Tasarımınız görüntülerin üzerine metin yerleştirmeyi içeriyorsa, arka plan görüntüsünün parlaklık seviyesini ayarlayın veya bir renk kaplaması ekleyin. Bu şekilde, arka plan görüntüsü metnin rengini dengeleyerek metnin okunabilir olmasına ve tasarımın hala temiz ve net görünmesine neden olur.

 

14. İçerik kopyanızı dikkatlice yapılandırın

Ne zaman bir metin gövdesine (yani paragraf paragraflarına) sahipseniz, her satırın yaklaşık 30-40 karakterden fazla olmaması gerekir. Bu da boşluk içerir, bu yüzden dikkatlice seçin.

Bu yaklaşık uzunluğu aşarsanız, okuyucuların geçmesi zorlu cümle riski yaşarsınız. Ve daha kısa ve metin satırlarınız, düzensiz bir akıntıya dikkatsizce düşen Tetris parçalarına benzemeye başlar.

 

15. Kimler için tasarladığınızı düşünün

Bu tamamen kendi kişisel zevkiniz için değilse, muhtemelen belirli bir kitleye göre tasarlıyorsunuzdur. Asla tasarladığın “kim” i unutma. Bu, tasarımınız için hedef kitlenin gerçekten görmek istediği ve olumlu tepki vereceği bir şey yaratmanızı sağlar.

Bağlam burada önemli. Karanlık, kirli, hatta ürpertici görünümlü bir tasarım – örneğin – lüks, pahalı bir ürün için bir web sitesinde olmasını isteyeceğiniz türden bir şey olmazdı. Aynı şey, örneğin, yetişkin bir izleyici kitlesi için çok “çocukça” (açık renklerde, dalgalı çizgiler, karikatürler vb. Kullanımı) hissettiren bir tasarımla da geçerlidir.

 

16. Formun işlevi takip etmesine izin verin

Söylediğini duyunca, hala inkar edilemez bir şekilde doğru – form işlevi takip ediyor. Bu yüzden tasarımınızın işlevini bildiğinizden emin olun. İşe yarayan bir forma daha kolay gelebileceğini bilmek. Tasarımda neler olup bittiği hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olacaksınız.

Örneğin, bir lansman sırasında yalnızca e-postaları toplamak için tasarlanmış bir açılış sayfası muhtemelen görüntü içeren bir atlıkarıncaya ihtiyaç duymaz. İlk kayıt süremizi aldığımızda – ilk web sitemizi karmaşıklaştıran öğeler kullanmadık. Aksine, sitenin şeklini, insanların e-postalarını alacak şekilde işlevine uyarladık. Bu harika tasarım örnekleri aynı zamanda dönüşüm oranını artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için bu kuralı kullandı.

Tüm bunlar tasarımınızın “nedenini” bilmekle ilgilidir. Ve dikkatlice de düşünüyorum.

 

17. Basit tutun

Hiç bir film izlediniz mi – süper kahraman filmleri ve scifik destanları akla geliyor – ki bu çok fazla özel etkiye sahip. Çok fazla patlama, hızlanma uzay gemileri, dev robotlar vb. Sonunda özel efektler birlikte bulanıklaşıyor ve filmde başka yerlerde olup bitenleri kapatıyor. (Size bakıyoruz Transformers.)

Tasarımınızla aynı. Gölgeler ve renk geçişi gradyanları gibi çok fazla özel efektle aşırıya kaçarsanız, şişirilmiş ve estetik olarak sessiz bir görüntüye doğru hızla ilerlersiniz.

Hala bazı tasarımları “özel efektler” kullanabilirsiniz. Ama bir avuç balzamik sirke ile birlikte tasarımınıza bir avuç serpin. Çok fazla balzamik ve salatası olumsuzlar. Ve çok fazla özel efekt ve tasarımınızın geri kalanını olumsuzlar.

 

Sonuç olarak

Gördüğünüz gibi, grafik tasarımcı olmak zorunda değilsiniz. Bu 17 ipucunu uygulamanız yeterlidir; bu yolla çevrimiçi olarak harika görüntüler üretme yolundasınız demektir.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?