Genel

Tunceli’de yeni umut : Su

Tunceli– Özel sektörün yatırım yapmaya çekindiği ve 1990’lı yıllardan itibaren artan çatışmalar nedeniyle, ekonomik gelişmesi engellenen Tunceli, su kaynaklarıyla hem kalkınmaya hem de işsizlik sorununu çözmeye çalışıyor. Tunceli’nin Ovacık ilçesi Munzur Gözeleri‘nde kurulan ve 45 çalışanı ile Tunceli’nin en büyük işletmesi olan Munzur Su Fabrikası’nın andından, Pertek ilçesinde de, 500 kişiye istihdam sağlayacak soda fabrikası ve termal otel projesinin startı verildi. Çatışmaların yoğunlaşmaya başladığı 1990’lı yıllarda, yaşanan göç dalgasının ardından ekonomik gelişmesini tamamlayamayan ve işsizlik sorunu ile boğuşmaya başlayan Tunceli, sularıyla bu sorunlara çözüm bulmaya çalışıyor. Yıllarca özel sektörün sürekli yatırım yapmaya çekindiği Tunceli’de işadamlarının 5 bin YTL’lik bir sermaye ile kurdukları ve 250 ortaklı Munzur AŞ’ye ait Su fabrikası Tunceli ekonomisine yılda net olarak 500 bin YTL girdi sağlıyor.

45 kişinin istihdam edildiği Su fabrikasında, çalışan işçilerin tamamı Tunceli’de yaşayan yoksul ailelerden seçilmiş. Munzur Su fabrikasında, günde 170 ile 200 ton arasında su şişelenerek, Tunceli dışındaki illere pazarlanıyor. 3 ayrı su dolum makinesinin 24 saat çalıştığı fabrikada şişelenen sular, batı illeri ile Doğu ve Güneydoğuki kentlere gönderiliyor. Fabrikanın açılmasının ardından, taşımacılık sektörü de önemli oranda gelişmeye başladı. Sadece su ihracatından, Tuncelili kamyoncuların yıllık 300 bin YTL kazandığı bildirildi. 2007 yılında 25 milyon litre su satışı yapan Munzur Su’nun 2007 yılı ihracatı ise 80 bin Euro. 2007 yılında 3 milyon 800 bin YTL’lik satış yapan Munzur Su’nun 2008’deki hedefi, Eylül ayında damacana sularla piyasaya açılıp, 35 milyon litre su satmak. Doğu ve Güneydoğu illeri Tunceli’de şişelenen Munzur Su’ya büyük ilgi gösterirken Diyarbakır, Elazığ, Van gibi büyük illerde market ve bakkalların tamamına yakının da Munzur Su da satılıyor. Öte yandan yurtdışına açılan Munzur Su, ağırlıklı olarak, Almanya ve Irak’a su ihracatı yapıyor.

Tunceli’nin en büyük işletmesi unvanını almaya hazırlanan ikinci projenin startı da verildi. Yine çok ortaklı ve Tuncelili işadamlarının oluşturduğu Şerefoğlu İnşaat A.Ş, Pertek ilçesinde, 500 kişiye istihdam sağlayacak soda fabrikası ve termal otel projesinin çalışmalarına başladı. Proje kapsamında, Pertek-Hozat karayolunun 7. kilometresinde bulunan termal sular, otel ve fabrikanın yapılacağı sahaya kadar akıtılacak.

Yazar

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?