Genel Teknoloji

Türkiye’nin Başarılı Genç Girişimcileri

CNBC-e Business’in gazeteci ve iş adamlarından oluşturduğu jürinin seçtikleri arasında bilişim ve moda dünyasından, yapım ve kozmetik sektörüne kadar pek çok farklı alanda çok değişik başarılara imza atmış 12 genç başarılı iş adamı ve iş kadını bulunuyor.
Türkiye’nin başarılı genç girişimcileri
Bazıları kamuoyu tarafından iyi tanınan bu isimler arasında genç yaşta moda dünyasında uluslararası bir marka olmayı başaran Arzu Kaprol, evde yemek yapmaktan sıkılanlar için yüzlerce alternatif sunan ”yemeksepeti.com”un kurucusu Nevzat Aydın ve bugün birçok sevilen televizyon dizisine imza atan Ay Yapım’ın kurucusu Kerem Çatay da yer alıyor.

Seçilen 12 genç iş adamı ve iş kadını ile başarılı oldukları alanlar şunlar:

 

Nevzat Aydın (34)

”www.yemeksepeti.com”un kurucusu. 80 bin dolar sermayeyle kurulan ”www.yemeksepeti.com”un 2009′da ulaştığı işlem hacmi 71 milyon dolar.

 

Arzu Kaprol (38)

Arzu Kaprol markasının yaratıcısı. Kaprol, 2009 yılını 4,5 milyon dolarlık satışla kapatmış. Bu rakamın beşte ikisi Arzu Kaprol markasından geliyor. Diğer beşte ikisi kurumsal işlerden, beşte biri de danışmanlık hizmetlerinden sağlanmış.

 

Cihat Dündar (38)

 

B’iota Laboratuvarları’nın kurucusu. Avrupa’nın ilaç hassasiyetinde kozmetik üretimi yapan üçüncü büyük fabrikasına sahip olmak için büyük yatırımlara girişen B’iota, bugün 33 ülkeye ihracat yapıyor. Yıllık 100 milyon lira cirolu B’iota’nın önümüzdeki beş yıl içinde ulaşmayı amaçladığı ihracat geliri ise 1 milyar dolar.

 

Alp Saul (39)

Pronet’in kurucusu. 16 yıl önce 10 bin dolarlık bir sermayeyle kurulan ve güvenlik sistemi hizmeti veren Pronet, bugün 55 binin üzerinde aboneye sahip. Pronetin’in 2010 yılı ciro hedefini 85 milyon lira olarak belirlendi.

 

Kerem Çatay (32)

Ay Yapım’ın kurucusu. Kerem Çatay henüz 25 yaşındayken Türkiye’de Ay Yapım’ı kurdu. ”Kadın İsterse” dizisi ile ”Yaprak Dökümü”, ”Aşk-ı Memnu” ve ”Dudaktan Kalbe” gibi edebiyat uyarlamalarıyla hatırı sayılır bir seyirci kitlesine ulaştı. Ay Yapım 2008′de 33,8 milyon liralık ciroyla yapımcı şirketler arasında zirveye taşıdı.

 

Seyhan Özdemir (35) – Sefer Çağlar (35)

Autoban 212′nin kurucuları. 2003 yılında Autoban 212 tasarım ofisini kuran Özdemir ve Çağlar, 2004′te tasarım dergisi Wallpaper tarafından 30 yaş altı en iyi genç tasarımcı ödülünü kazandılar.

Şu anda Autoban’ın yıllık 2 milyon avro civarında bir cirosu var.

 

Ferda Kertmelioğlu (40)

Mobilera’nın kurucusu. Kertmelioğlu, Mobilera şemsiyesi altında müşterilerine yeni medya, interaktif ve mobil pazarlama, dijital reklam hizmetleri veriyor.

 

Tolga Tatari (32) – Ahmet Sarı (32)Markafoni’nin kurucuları. Tatari ve Sarı, Avrupa ve Amerika’da milyonlarca kişinin yaşadığı kapalı devre alışveriş deneyimini Markafoni markasıyla Türkiye’ye taşıyan iki internet girişimcisi. Yatırımcılar 2009′da Markafoni’ye 8 milyon avro değer biçti ve bu rakam üzerinden sermaye sağladı.

 

Sedat Kılıç (25)

Economizer’ın yaratıcısı. Sistem, kaynak makinelerinde kullanılan gaz miktarından yüzde 90′a varan oranlarda tasarruf sağlıyor. Alse Makine’nin 2009 işlem hacmi 4 milyon dolar.

 

Hande Çaydaşı (35)

Bebeshop’un kurucusu. Çaydabaşı 2005 yılında ”bebeshop.com.tr”yi kurdu. Halen 8 bin farklı ürünün satıldığı ve 30 bin civarında üye sayısı olan sitenin geçen yılki cirosu 2 milyon liranın üzerine çıktı.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?