Genel İlham İpuçları Sosyal Medya Teknoloji

Verimliliğinizi Arttırmanızın 9 Yolu

İşyerinde Verimliliğinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

Açıkçası, ana odak noktalarınızdan biri, işte nasıl verimli olacağınız. Neyse ki, ofisteyken topu yuvarlamanıza yardımcı olacak tonlarca verimlilik ipucu, püf noktası ve araç var:

 

1. Çoklu Görevi Durdurma

Bu, ters etki yaratabilir gibi görünebilir, ancak daha fazlasını yapmak istiyorsanız, aynı anda her şeyi yapmaya çalışmayı bırakın.

İnsanlar çoklu görevler için tasarlanmamıştır. Odaklanmayı zorlaştırır, stresi artırır ve – onu tahmin ettiniz – üretkenliği tamamen tehlikeye atar.

Verimliliğinizi bu yıl artırmak istiyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve aynı anda on şey yapmaya çalışmayı bırakın. Bunun yerine elinizdeki göreve tüm dikkatinizi verin. Ne kadar daha fazlasını yaptığına işte o zaman şaşırırsın.

 

2. Zamanınızı Takip Edin

En büyük üretkenlik katillerinden biri, zamanınızın nereye gittiğini tamamen unutmak. Bazı işleri halletmek için oturuyorsunuz, yukarı bakıyorsunuz ve BUM! İki saat geçti… ve nereye gittikleri hakkında hiçbir fikriniz yok – ve daha da önemlisi, onlar için gösterecek bir şeyiniz yok.

Zamanınızı takip etmek, günün dakikasını nasıl harcadığınızı kontrol etmenin harika bir yoludur.

Her görevi ve onu tamamlamanız için geçen süreyi izlemek için Toggl veya TimeDoctor gibi araçlar kullanın. Ardından, gününüzü tam olarak nasıl geçirdiğinizi ve zamanınızın nereye gittiğini gösteren raporları görüntüleyebilirsiniz. Zaman emicilerini (sosyal medya ve çok fazla e-posta gibi) tespit edip onlardan kurtulabilirsiniz, bu da üretkenliğinizi ciddi şekilde artırır.

 

3. Küçük Görevleri Yerine Getirme

Hepimiz bir süre içinde her seferinde ertelemekle suçluyuz. Ancak üretkenliğinizi arttırmak istiyorsanız kronik erteleme işe yaramaz.

ŞİMDİ listenizdeki bu küçük görevleri kontrol edin.
Ertelemek için karşı konulmaz dürtüyle savaşmaya başlamak ister misiniz? İki dakikalık kural ile küçük başlayın.

Bu oldukça basit. İki dakika veya daha az süren gün boyunca bir göreve başlarsanız, sadece durup yapın.

E-postayı gönderin, dosyayı düzenleyin, müşterinizden gelen Facebook mesajına cevap verin.

Tüm bu “iki dakikalık görevler” ortaya çıktıkça ele alarak, gün boyunca daha fazlasını yapacaksınız. Ve günün sonunda bir çok önemli görevler listesi yapmak için uzun süre sıkışıp kalmayacaksınız.

 

4. Dikkat Dağıtmalarını Kesin

Kaçış yok. Dikkat dağıtma kültüründe yaşıyoruz.

Dikkat dağıtıcı şeyleri kesin.
Cep telefonunuz yeni bir metinle titreştiğinde bir şey yapmanız zor, her 30 saniyede bir yeni bir e-posta ile sizi uyaran bir mesaj alıyorsunuz ya da insanlar günde milyon kez soru sormak için ofisinizin kapısını çalıyorlar.

Kesintiler ve dikkat dağıtıcı şeyler verimlilik üzerinde ciddi bir etki yaratıyor. UC Irvine’den bir araştırma, ortalama bir işçinin her 11 dakikada bir kesintiye uğradığını buldu – ve orijinal görevlerine geri dönmeleri için 25 dakika sürdü. Kısa mesajlara cevap vermek çok zaman kaybetti.

Verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, bu dikkat dağıtıcıların mümkün olduğunca çoğunu ortadan kaldırmanız gerekir. Telefonunuzu uçak moduna getirin. Rahatsız edici web sitelerinden veya uygulamalardan kendinizi engellemek için Özgürlük kullanın (size bakıyoruz, Facebook). Bir proje üzerinde çalışırken, kapınıza ya da masanıza “rahatsız etmeyin” işaretini atın. Gün boyunca ne kadar az dikkat dağıtma ve kesinti olursa, o kadar çok şey yapacaksınız.

 

Evde Verimliliğinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

Birçok girişimci ve reklam veren için, ev yaşamları iş yaşamları kadar meşgul. Ancak, her zaman yakalanmış gibi oynamaktan yorulduysanız ve alanınızdan gerçekten zevk almak için zamanınız yoksa, bunu değiştirmenin yılıdır.

İster bir aile işletiyor olun, ister bir aile oluşturun, ister mütevazi evinizde geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın, işte ev yaşamınızı en üst düzeye çıkarmak için birkaç verimlilik ipucu.

 

5. Önceden Sağlıklı Yemekler Yapın

Verimliliği çok sağlıklı olmayan gıda seçeneklerine benzeyen hiçbir şey yok; Sisteminiz bir sosis calzone, patates cipsi ve iki litrelik bir Kola ile boğulmuşsa, evi temizlemek veya ailenizle birlikte kaliteli zaman geçirmek zordur.

Birçok insan sağlıksız yiyecek çünkü daha uygun. Hazır paket yemek veya hazır ürünü mikrodalgaya atmak yerine zamanını taze sebzelerle yemek yemek için harcamayı tercih ediyorlardı.

Ancak biraz planlama ile her iki dünyanın en iyisine sahip olabilirsiniz – sağlık ve rahatlık.

Hafta boyunca yemek hazırlamak ve sağlıklı yemek almak, her gün saatlerce yemek harcamak zorunda kalmadan vücudunuzun üretken olması gereken yiyecekleri elde etmenin harika bir yoludur.

Sağlıklı yemekler hazırlamak için Pazar günü zaman ayırın ve tüm hafta kendinize teşekkür edin. Yedi gün boyunca lezzetli ve besleyici öğünler hazırlamak için bazı yemek planlama önerileri:

Bir akşam yemeğinin ana yemeği olarak elde etmek için birkaç tavuk göğsü kızartın veya biraz daha hafif bir şey için bir salataya atın.
Büyük bir parça karışık sebzeyi (tatlı patates, brokoli ve karnabahar gibi) kızartın ve bunları sağlıklı ve dolgulu bir garnitür olarak el altında bulundurun.
Salata malzemelerini hazırlayın ve ¨al ve git¨ öğle yemeği için bir kaba koyun.  (salata suyunun kabarmasın diye altını üstüne koyduğunuzdan emin olun).
Kaplarınızda geri kalan kısmını gece yulafları için kullanın. ½ su bardağı rulo yulaf, 1 su bardağı süt ve 1-2 çay kaşığı tatlandırıcısını bir kavanozun içine koyun. En sevdiğiniz sosları (ahududu, chia tohumu, badem, yaban mersini) ekleyin ve sıcak veya soğuk sabahın tadını çıkarın.

6. İşi Ofiste Bırakmak

İş hayatı ve ev hayatı iki ayrı şeydir. Ancak iş hayatınız ev hayatınıza kanamaya başladığında, sadece evde daha az üretken olmakla kalmaz, aynı zamanda daha az mutlu olursunuz.

“İş” anahtarını asla kapatmayan ve günün sonunda işle ilgili stresi eve taşıyan insanlar, kaygı, uykusuzluk, yüksek tansiyon ve düşük bağışıklık fonksiyonu gibi birçok konuyla ilgilenirler. Verimlilik ve mutluluk için tam bir tarif değil.

Yani, evde daha üretken ve neşeli olmak istiyorsanız, işten ofiste ayrılmayın. İşe girdiğinizde, işte olduğunuza, ancak evdeyken, evde olduğunuza dair kendinize bir taahhütte bulunun. Müşterilerle sınırları belirleyin ve saatler sonra kullanamayacağınızı bildirin. E-posta bildirimlerinizi kapatın ve akşam 6’dan sonra bir “uzakta” mesajı ayarlayın. Ofis telefonunuzu sabaha kadar göremeyeceğiniz bir yere (dolaptaki gibi) yerleştirin. Mesele şu ki, evdeyken, hiçbir işe izin verilmez. Daha fazlasını yapacaksınız ve bunu yaparken de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

 

7. “Telefon Yok” Bölgesi Oluşturma

Ah, akıllı telefon. Böyle iki ucu keskin bir kılıç!

Akıllı telefon teknolojisinin yararlarını inkar etmiyorken (kelimenin tam anlamıyla ceplerimizdeki süper bilgisayarları taşıyoruz), çöküşleri de inkar etmiyoruz. Ve en büyük çöküşlerden biri? Telefonlar son 1000 yılda ortaya çıkacak en büyük verimlilik katilidir.

Telefonunuzda sürekli çalışıyorsanız, ev yaşamınız için hazır olamazsınız. Çocuklarınızla aynı odada olabilirsiniz, ancak telefonunuzda “Candy Land” oynamak yerine zeminde “Candy Crush” oynuyorsanız, tam olarak orada değilsiniz.

Telefonunuza o kadar bağlıysanız, çamaşır yıkamak, bulaşık veya bulaşık işi yapmakta hiç başaramazsanız… Evet, bu bir verimlilik sorunu.

Telefonu serbest bırakmanın ve evdeki verimliliğinizi artırmanın kolay bir yolu, “telefon bölgesi yok” oluşturmaktır. Belki oturma odanız, belki de tüm birinci katınız, belki de her yer ofisinizdir. Ancak telefon zonuna sahip olmamak, teknolojiden ayrılmanıza ve kendinizi ev hayatınıza çekmenize izin verir; bu da, daha fazla iş yapmanıza ve daha fazla mevcut hissetmenize yardımcı olur.

 

8. Ev Yaşamını Bir Esinti Yapmak İçin Teknolojiyi Kullanın

Evde her şeyi kendiniz yapmaya çalışıyorsan, bil bakalım ne oldu? Zorunda değilsin.

Kurtulmak, değil mi?

Teknoloji sayesinde üretkenliğinizi artırabilir, tabağınızda birkaç sıkıcı görev alabilir ve evde geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarmak için daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Evinizi daha hızlı ve daha verimli şekilde yönetmek mi istiyorsunuz? İşte teknolojinin evinizi en iyi durumda tutmasını sağlamanın bazı yolları:

  • Kuru temizlemenizi bırakacak vaktiniz yok mu? Mobil kuru temizleme uygulamaları kullanın.
  • Kayıp anahtarlarınızı veya eşinizin haftada iki kez kaybediyormuş olduğu cüzdanı aramak için bir sürü zaman harcayın.
  • Kayıp eşyalarınızı bulmak için Bluetooth kullanan bir MYNT İzleyici edinin.
  • TV ya da stereo için sayısız uzaktan kumandanızın nerede saklandığını asla bilmiyor musunuz? Akıllı telefonunuzu hepsi bir arada bir uzaktan kumandaya dönüştüren ve yalnızca bir dokunuşla TV’nizi, hoparlörlerinizi ve diğer uzaktan kumandalı cihazları kontrol etmenizi sağlayan Harmony Home Hub’ı deneyin.
  • Bir öğeyi (veya altı) unuttuğunuz için her zaman alışveriş hikayesine ikiye katlanmak zorunda kalıyor musunuz? Bir Amazon Echo alın. Telefonunuzdaki bir market listesine ekleyecek olan sanal asistanı Alexa’ya sözlü komutlar (“12 elma topla!”) Verebilirsiniz.

Evde yapacak çok şey var, ancak doğru teknolojiyle bazı şeyleri tabağınızdan çıkarabilir ve gerçekten önemli olan konulara odaklanmak için zamanınızı boşaltabilirsiniz.

 

9. Bir Sabah Rutini Gerçekleştirin

Hiçbir şey yatağın yanlış tarafından uyanmak gibi üretkenliği öldüremez.

Sabaha başlama biçiminiz günün geri kalanında tonu ayarlar ve ev projeleriyle uğraşırken verimli bir gün geçirip geçirmeyeceğinize veya günün Netflix’i izleyerek bulanık bir battaniyeye sarılı olarak geçirilip geçirilmeyeceğini belirleyebilir. Öyleyse neden sizi başarıya hazırlayacak şekilde başlamıyorsunuz?

Erteleme düğmesine basmak ve mümkün olan en son saniyeye kadar uyumak yerine, bir saat önce uyanın ve güne rahatlamak için kendinize zaman verin. Güne başlamak için kendinizi doygun ve heyecanlı hissettiren bir sabah rutini oluşturun.

Sabah rutininize eklemek isteyebileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  • Egzersiz. Size yalnızca kendinizi harika hissettirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha verimli olmanın anahtarı olan görevlerde daha iyi öncelik vermenize yardımcı olacak bir dizi endorfin verecektir.
  • Meditasyon. Sabahları meditasyon yapmak için sadece birkaç dakika ayırmak stres seviyesini düşürebilir ve bu da iş günü boyunca daha başarılı olmanızı kolaylaştırabilir.
  • Bir makale yaz. Günlük tutma, düşüncelerinizi işleme koymanıza ve günü en verimli şekilde geçirmeniz için bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Evlendiğini hissettiren şeyi yap, ama her gün yap. Güne bir amaç ile başlamak, günün geri kalanını amaç ile geçirmenize yardımcı olacaktır. Güne bir verimlilik patlamasıyla başladığınızda, üretken olma ritmine girersiniz – ve sonuç olarak gün geçtikçe daha fazlasını yapabilirsiniz.

 

Verimlilik kazancınız nedir?

Alışkanlıklarınızı elden geçirmek ve kendinizin daha iyi ve üretken bir versiyonu olmak için harika bir bahane. Ve bu ipuçlarıyla, işteki ve evdeki verimliliğinizi ciddi şekilde artırma ve bunun sonucunda da faydaları elde etme yolundasınız.

En iyi üretkenlik kesenleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

 

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?