Genel Teknoloji

2016’da Kaybettiğimiz Teknolojiler: Vine, Meerkat ve Kulaklık Girişi

Bu yıl bize bazı en sevdiğimiz teknolojileri verdi,ama hepsi için elbette iyi bir haber değildi.

Her yıl olduğu gibi şirketler kapatıldı, Uygulamalar kaldırıldı ve bazı teknoloji oyuncakları daha iyileri için mağaza raflarında kayboldu.

VCR ve Pebble’dan Vine ve Meerkat’e kadar 2016’da bize çok sayıda ölü teknolojiler bıraktı.

Bu sene kaybettiğimiz tüm teknolojileri hatırlamak için biraz göz atalım:

Kulaklık Girişi

Tamam, evet, teknik açıdan 3,5 mm’lik soket hâlâ var. Ancak Apple’ın “cesurca” kulaklık girişini kaldırması kararından sonra, IPhone 7’nin zaten diğer üreticilere ilham kaynağı olarak görüldüğünden (HTC ve aralarında Motorola) aynı yolda devam etmeleri muhtemel bir dönüşüme örnek. Artık kulaklık girişinin günleri kesinlikle sayılı.

Kulaklıkların artık cihazlarımızı bağlamadığı, kristal netliğinde ve güvenilir ses bağlantıları sağlayan kablosuz bir gelecek vizyonu cazip geliyor.
Ancak günümüzde bu kablosuz nirvanın bütün dongle’larda görülmesi zor.
-Pete Pachal

Vine

Vine’nin ölümü, yaratıcılarının topluluğuna uzun süredir yaratıcı ev olarak adlandırdığı için hiç de sürpriz olmadı. Ancak Twitter, 2013’te edindiği video uygulamasını planlamayı planladığında hayal kırıklığına uğradı. Vine’ın altın çağında, birçok büyük isim dijital etkenleriyle Vine sayesinde şöhret kazanmıştı. Birkaç Vine yıldızı Hollywood’un Vine Caddesi’ndeki bir binanın aynı katında bile yaşıyordu (evet, gerçekten). Bununla birlikte, Twitter geçtiğimiz günlerde Vine’i canlı Vine Kamera uygulamasıyla canlı tutmayı planladığını söyledi. -Saba Hamedy

Galaxy Note 7

 

 

Kısa bir süre için, Samsung durdurulamazdı.  Şirket, değerlendirmeleriyle parlayan Galaxy Note7’yi sundu. Mashable, Mashable Choice ödülünü iptal etmeden önce gezegende en iyi akıllı telefon olarak bile adlandırdı. Note7, kulaklık girişi de dahil olmak üzere güzel, birinci sınıf bir telefonda istediğiniz her şeye sahipti. Ancak Apple’ın iPhone 7’yi devirmeyi amaçlayan iddialı telefon, neredeyse en üste fırladığı kadar hızlı alevler içinde yükseldi.

Hatalı piller ve sıkı toleranslara sahip aşırı derecede iddialı bir tasarımın Note7 ölümünün nedenleri olduğuna inanılıyor. Note 7’nin Android’in lehine geleceğini bilmeyeceğimiz halde, Samsung’un bu hatalardan değerli dersler aldığını ve Note 8’in herkes için daha güvenli bir telefon olmasını umuyoruz.

VCR

Daha önce bir VCR kaset tutmak zorunda kalmadıysanız, belki de… eksik olmayabilirsiniz. Dünyanın ilk hayatta kalan Japonya’nın VCR üreticisi olan Funai Electric, temmuz ayında ilk VCR’nin yapılmasından 40 yıl sonra tarihi bir adım atarak video kaset kayıt formatının üretimini azalttı.

30 yıl önce VCR yapmaya başlayan Funai, formatın doruk noktasında on milyonlarca cihazı satmak için kullanılıyordu ancak geçen sene sadece 750.000 adet satabildi. VCR’ler, insanların televizyonda yayınlanan evlerinde siyah şeritli bantlı kasetlerinde kayıt tutmasını sağlıyordu. 90’lı yıllarda, VCR’nin ABD’de evlerin yüzde 95’inde bulunduğu tahmin ediliyor.

Nexus Markası

Üzgünüm, Android meraklıları, asla başka bir Nexus markalı telefon olmayacak gibi görünüyor.

Nexus One ile 2010’da piyasaya çıktı ve bir zamanlar Google ve Android ile eşanlamlı olan marka artık yok. Bu yıl Pixel telefonlarının lansmanı ile birlikte, Google, spotlarını donanım ortaklarıyla artık paylaşmak istemediğini açıkça belirtti.

Meerkat

Herkes canlı video oyuna girdiğinde, yalnızca hayatta kalan en iyi canlı geçer. Meerkat, bu alana giren ilklerden biriydi ve 2015 yılında ilk ortaya çıktığı sırada başlarda ve ünlü kullanıcılar kazansa da,  Twitter, Facebook ve hatta Instagram’ın kendi canlı akış platformlarını bir araya getirdiği zaman dayanamadı.

Uygulama Eylül ayında App Store’dan kaldırıldı. Sosyal medyanın ağır ağırlığı, gerçek zamanlı videoyu sert bir şekilde isteyerek bastırması, kullanıcıların dolaşmak için yeterli tüketici iştahı var mı? İşte bu belirsizlikte Meerkat bu zor yolu keşfedince bitmiş oldu. Ancak kurucular bunun için çok kötü hissetmediler. Meerkat yeni bir sosyal video uygulaması Houseparty ile anlaşarak şuan yoluna devam etmekte.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?