Genel Grafik İlham İpuçları Web

2016’ın En İyi ve En Kötü 6 Yeniden Tasarlanmış Logosu

İyi tasarlanmış bir logo, insanların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırır ve bu tanıma seviyesi sayesinde, tüketicilerin söz konusu ürün veya markayla arasında daha rahat hissetmesini sağlar. Buna rağmen, bazı popüler işletmeler, 2016’da logolarını yeniden tasarlama kararı aldılar. Her zaman olduğu gibi, iyi veya kötü bazı yeni tasarımlar vardı.

Ne yazık ki, başımızı sallamamıza sebep olan kadar çok kişi vardı, bu kadar aciz nihai sonuca kim yeşil ışık yaktığını herkes sorguluyordu.

1. Instagram – EN KÖTÜ

Yeni Instagram logosu size parlak, cafcaflı renklerle göstermeye çalışıyor. Aynı zamanda, ilk logoda yaptığı gibi, anında tanınabilir bir kamera olarak göze çarpmıyor. Bu, tüm zamanların en kötü yeniden tasarımı ya da oldukça kçklü bir değişim değil tabiki de. Genel olarak, bu yeniden tasarım çirkin ve Instagram’ın markasını olumlu bir şekilde ilerletemiyor.

2. Kodak – EN İYİ

 

Kodak’ın yeniden tasarımı, şirketin 1971’den 2005’e kadar kullandığı en sevilen ve anında tanınan logoları hatırlatıyor. Ayrıca, kurumsal logoların çoğunda eksik olan cesur bir güven gösteriyor. Nihai sonuç olarak hem nostaljik hem de modern olduğunu belirtmiş. Bir şirketin dikey olarak istiflenmiş bir logoyu imzalaması son derece nadir ancak Kodak için gerçekten iyi görünüyor. Bu, geleceğe devam ederken geçmişe saygı göstermenin harika bir örneğidir.

3. Mastercard – EN İYİ

Bu yeni logo tam anlamıyla çığır açan bir tasarım değil, ama cazibesini barındıran bir parçası olduğu kesin. Yeniden tasarım, herşeyi modernleştirirken şirketin köklerini korumalıdır. Aslında şirketin tanınabilir kalmaya çalışması gibi hissediliyor ancak daha sağlam ve daha az kurumsal görünüyor. Tam olarak sağlamlık konseptine inilmemiş, fakat genel görünüm ve his geçmişe göre büyük bir gelişme olarak görülebilir.

4. Subway – EN KÖTÜ

Bir şirket, büyük bir sözcü tartışmasıyla ilgili halkın öfkesini takiben yeniden markalaşmaya çalışırken ne yapar? Anlaşılan, logolarını çok zayıf bir şekilde yeniden tasarladılar, böylece aynı temel fikrin biraz farklı bir versiyonuna benzetmeye çalıştılar. Yazı tipini değiştirmek ve siyah çizgiyi kaldırmak, Subway ismini öne çıkarmaz veya daha çekici görünmesine katkı sağlama. Şirketin zannedersem tek yapmaya çalıştığı durum, Jared Fogle’ın yasadışı faaliyetlerinin kokusundan kendisini kurtarmaya çalıştığı gerçeğine dikkat çekmesi.

5. Uber – 2x EN KÖTÜ

Uber bu yıl yeni bir logo ve uygulama simgesi çıkardı ve ikisi de düzleşti. Öncelikle, sözde yeni logo, zaten var olanın çok az güncellemesi ve tüketicilerin alıştıkları markalamayı iyileştirmek için fazla bir şey yapmıyor. Uygulamanın simgesinde daha ürkütücü değişiklik yapılması taraflarınca daha büyük bir kötülük oldu, simge şuan bir kredi kartı güvenlik çipi gibi görünüyor.

6. Vevo – EN KÖTÜ

 

Müzik duygusaldır ve eski Vevo logosu bunu yakalamaya yardımcı oldu. Maalesef, yeniden tasarlanan logo, eğlenceli ve duygusal Vevo’yu daha kurumsal dostu bir imajın lehine çekiyor. Bu tasarımın, bir gelişmeden çok uzak görüldüğü aşikar. Müzik severlerle, özellikle de daha genç olanlarla arası bu konuda iyi geçemeyebilir.

 

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?