Genel İlham

2016’da Yaratılan 10 Yaratıcı Toplu Taşıma Hikayesi

Sürdürülebilirlikle ilgilenmek, çevresel sorunlarla yüzleşmek ve seyahat etmek için daha hızlı yollar üretmek, 2016’da yenilikçi toplu taşıma projeleri ve vizyonlarını izleyen bir yıldı. Birleşik Krallık’ta BIG tarafından yapılan Elon Musk’ın hyperloop projesinden, kendi kendine sürebilen otobüslere ve insan gücüyle çalışan spor botlarına 2016’da toplu taşımacılığın en iyi 10 öyküsü ile yıllık turumuza devam ediyorum.

BIG, ARUP VE AECOM İLE OLUŞTURULAN HYPERLOOP

Kasım ayında, Bjarke Ingels grup sadece 12 dakika içinde Dubai ve Abu Dhabi BAE şehirlerini bağlayacak olan hyperloop ulaşım sistemi hakkında daha fazla ayrıntı ortaya koydu. İki kent merkezi arasındaki mevcut bağlantılar, bir saatten fazla süren tren seyahati ile iki saatten fazla süren bir toplu taşıma otobüsü arasında değişmekte. Tasarım ekibine göre, plan kent içi ve şehirler arası ulaşım ağının mevcut altyapıya nasıl entegre edilebileceği ve bunlarla bütünleşmesi gerektiğine ilişkin bir çalışmaya dayanıyor. Açıklama, hyperloop bir ve Dubai yolları ve ulaştırma otoritesi arasındaki önemli anlaşmanın duyurusu ile örtüşüyor.

Hyperloop girişimci elon misk tarafından önerilen kavramsal bir yüksek hızlı ulaşım sistemidir, Basınçlı kapsüllerin doğrusal indüksiyon motorları ve hava kompresörleri tarafından tahrik edilen hava yastığı üzerine bindiği düşük basınçlı tüpleri içermektedir. Hyperloop teknolojisi açıkça Musk ve SpaceX kaynaklıydı ve diğerleri fikirleri almaya ve onları daha da geliştirmeye teşvik edildi. Bu amaçla birkaç şirket kuruldu ve teknolojiyi ilerletmek için şuan düzinelerce disiplinler arası öğrenci tarafından yönetilen ekipler çalışıyor.

WESTON WILLIAMSON TARAFINDAN OLUŞTURULAN HYPERLOOP

Weston Williamson’un önerisi, Avustralya’nın kendine özgü kalkınma tipolojisinden (açık ticaret rotaları olan büyük ticaret şehir merkezlerinden) yararlanıyor ve adelaide, melbourne, canberra, sydney ve brisbane arasında uzanan bir hiper-döngü şeması projesi. Potansiyel olarak plan, yolculuk sürelerini melbourne’dan brisbane’ye bir buçuk günlük tren yolculuğundan yalnızca 90 dakikaya kadar düşürecek. Proje, bu iddiasıyla banliyö seyahatinde devrim yaratmayı, ülke ekonomisini canlandırmayı ve iklim değişikliği hedeflerini önemli ölçüde etkilemeyi amaçlıyor.

DAVIS BRODY BOND VE MARKS BARFIELD TARAFINDAN OLUŞTURULAN CHICAGO HAVASAL KABLO OTOBÜSÜ 

Chicago’nun şehir merkezini birbirine bağlayan bir teleferik ağı için ilk planlar açıklandı. Davis Brody Bond ve Marks Barfield mimarlık firmaları tarafından tasarlanan,  ‘Şıkago silüeti’, donanma iskelesi, Şikago göl kenarı ve şehir merkezi ile birlikte nehir kıyısını birbirine bağlayan bir hava turisti cazibesi oluşturan bir proje. Proje yerel iş liderleri Laurence Geller, Geller sermaye ortaklarının başkanı ve CEO’su ve Şikago’daki Broadway kurucusu Lou Raizin tarafından desteklenmekte. Kentin zengin mimari mirasını sergilemek üzere tasarlanmış olan sistem, ziyaretçileri araba kullanmadan şehri keşfetmek için teşvik eden milenyum parkı ve Michigan caddesine yakın konumlandırılmış istasyonlara sahip olacak.

CARLO RATTI’DAN İNSAN KUVVETLİ GYM TEKNESİ

Carlo Ratti Associati, kasım ayında Paris’teki Seine nehri boyunca uzanan seçkin bir insan gücüyle çalışan tekne olan paraşüt gezici spor projesini açıkladı. Ortak bir girişim olarak geliştirilen proje, yerli halkın kentsel ulaşım ve altyapısıyla ilgili talebine yanıt veriyor. Tekne, 45 bireyi kolaylıkla barındırabilen ve antrenman seansı gibi sunulan araç içinde spor yapma sırasında üretilen enerjiyi kullanarak seyir aracına güç veren farklı bir dizi ARTIS fitness ekipmanına (technogym tarafından sağlanan) sahip olan 20 metrelik bir ‘fitness gemisi’ denilebilir. Buna ek olarak, fitness meraklıları, gerçek zamanlı bilgileri görüntüleyen genişletilmiş bir gerçeklik ekranı aracılığıyla enerji verilerini ve açık hava koşullarını takip edebilirler.

MIT VE AMS ENSTİTÜSÜ İŞBİRLİĞİNDE OLUŞTURULAN ROBOAT

Kendi kendine giden arabaların ilk prototipleri yola çıkarken, Amsterdam otonom araçlar için uluslararası itme gücüyle çalışan yeni bir proje oluşturuyor. Roboat araştırması su otonom sistemleri için olanakları zengin ve testleriyle dünyanın ilk geniş çaplı araştırması olduğu söyleniyor. MIT profesörü ve robo-programın baş araştırmacısı Carlo Ratti, “Malların ve insanların taşınması için bir özerk tekne filosu düşünün. Aynı zamanda birkaç saat içinde monte edilebilen veya isteğe bağlı olarak demonte edilebilir köprüler ve kademeler gibi dinamik ve geçici yüzen altyapıyı da düşünen bir proje” diyor.

MERCEDES-BENZ TARAFINDAN OLUŞTURULAN ÖZSÜRÜŞLÜ ŞEHİR OTOBÜSÜ

Şehir pilotu ile Mercedes-Benz gelecek otobüs ulaşım aracı olarak şehir içi otobüsü ele aldı. Yolcular, sürücüler ve otobüs operatörleri dahil üç grupta yenilikçi tasarım ve çığır açan teknolojiden yararlanabiliyor. Otobüs hem dış hem de iç mekan tasarımı açısından çevresi ile birleşiyor ve özel bir hattı boyunca hareket ederek kullanılan teknolojinin çevresi ile iletişim kurarak sürüş gerçekleştiriyor.

TEB TEKNOLOJİSİ TARAFINDAN OLUŞTURULAN ÇİN’İN YÜKSEK OTOBÜSÜ

Dünyanın ilk yükselen otobüsü, Çin’in Qinhuangdao, Hebei eyaletinde ilk test sürüşünü gerçekleştirdi. Dev araca 22 metre uzunluğa, yaklaşık 8 metre genişliğe sahip olan araç, trafikte artış, tıkanıklığı azaltma ve sıradan araç yolculuğunu hızlandırarak arabaların tepesinden yaklaşık 5 metre yüksekliğe ulaşan yapısıyla ulaşımı sağlıyor. 300’den fazla yolcuyu barındıran otobüs, yolları aralıyor ve kişisel araçların altından güvenle geçmesine izin veriyor.
GÜNCELLEME: kaynaklar, projenin beklemede olduğunu bildirdi.

JSC ‘VĖJO PROJEKTAI’ TARAFINDAN OLUŞTURULAN DANSÇI OTOBÜS

Dansçı otobüsü şehir otobüslerinde yeni nesil yaratmayı amaçlamaktadır. JSC tarafından oluşturulan “Vejo PROJEKTAI”;  Otobüs tasarımında kullanılan orijinal kavramları toplu taşıma alanına yeni teknolojik malzemeler ve rüzgar enerjisi kullanımı ile entegre etmek isteyen otomotiv endüstrisine vizyona dayalı bir yaklaşımdır. ‘Dansçı’nın’ amacı, toplu taşımayı Litvanya şehirlerinin ayrılmaz bir parçası yapmaktır. Bu öneri ile, yaratıcılar kentsel çevreyi iyileştirmek için teknoloji, sanat, endüstri ve toplumu karıştırıyor.

ORA ITO VE ALSTOM TARAFINDAN OLUŞTURULAN GÜZEL TRAMVAY

Tasarımcı Ora Ito ve Alstom halkı tarafından oylanan güzel tramvay, Fransa sokaklarında dolaşacak tramvay düzenini açıkladı. İşbirliği gerçekleştirilen, gelecek nesil ‘citadis X05’ adı verilen şehir çapında dolaşan tramvaylar için organik ve akılcı bir tramvay projesi ile sonuçlandı. Şekil olarak , çağdaş kentsel altyapının yeni bir dalgasını sarmalayan tarihi kentin içinden geçmek üzere tasarlanmıştır. Sistemi şehirle sorunsuz bir şekilde bütünleştirmek için, tramvay belirgin havai hat ve kablolardan kaçınmak için yerden şarj edecek.

TPA Sp. z. o. o. TARAFINDAN OLUŞTURULAN KARANLIKTA PARLAYAN BİSİKLET YOLU

Bisiklet, Polonya’da bisiklet alt yapısına yaptığı son yatırımlar sayesinde büyük bir popüler faaliyet haline geldi. Şimdi, yakınlarda açılan, Polonya’nın kuzeyinde yer alan bisiklet yolu – Lidzbark Warminski’nin yakınlarında Mazury bölgesinde gece aydınlandırabilen ve parlak mavi tonlar ile ışıyabilen yolları ile bisikletlerin güvenliğini arttırıyor; konfor; ve faaliyette sürdürülebilirlik.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?