Çizgi Teknoloji Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi bazı Bilişim firmalarının ve bilişim Sivil Toplum Kuruluşlarının liderliğinde, ülkemizin kalkınma perspektifinin ve ekonomisinin araştırma geliştirmeye, eğitime, yenilikçi çalışmalara ve bilgiye dayalı olmasının zorlaması dolayısıyla AR-GE ve eğitim projelerinin desteklenmesi gerekliliği fikrinden doğmuştur. Çizgi-TAGEM’in hedefi bilişim sektöründe çalışan veya bu konulara meraklı kişilere e-öğrenim sağlamak, bu amaçla gereken alt yapıyı barındırmak, bilişim sektörü piyasası için gözetim faaliyetlerinde bulunan kurum ve kuruluşlara teknik destek sağlamak, bilişim sektöründeki firmalara gözetim ve denetim amacı ile test, deney veya araştırma sorunlarında destek olmaktır.

Bilişim sektöründe endüstriyel araştırma ve teknoloji geliştirmek; yenilikleri desteklemek; özendirmek; izlemek ve üniversite-sanayi ilişkilerinde aracı olmak Çizgi- TAGEM’in temel işlevleri arasındadır. Bu işlevleri gerçekleştirmek için yapılacak tüm çalışmaları Çizgi-TAGEM yürütme kurulu planlar. Çizgi TAGEM hiçbir faaliyetinden kâr beklentisi yoktur ve kendisine destek olan kurum ve kuruluşların bağışları ile finanse edilir.

Vizyonumuz

Ülkemiz bilişim sektörü şirketlerinin, kurum ve kuruluşlarının araştırma-teknoloji geliştirme, teknoloji yönetimi ve yenilikçi çalışmalarına, eğitimine ve piyasa gözetim faaliyetlerine katkı sağlamak ve bu alanda dünya çapında bilinen ve uygulamaları örnek alan ve sözü geçen bir merkez olmak vizyonumuzdur.

Misyonumuz

Bilişim Sektöründe firmaların ve çalışanların eğitim seviyesini, ekonomik ve sosyal refahını artırmak, haksız rekabeti önlemek için, sanayi kuruluşlarının araştırma-teknoloji geliştirmeye yenilikçilik yeteneği ile rekabet gücünü yükseltmek ve ülkemizde yenilikçilik kültürünün oluşmasına katkıda bulunmak misyonuna sahibiz.

Çizgi-TAGEM, bu amaçla, ilgili kesimlerle işbirliği yaparak;

  • Bilişim sektörüne e-öğrenme siteleri kurar, işletir ve içerik sağlar,
  • e-Öğrenme siteleri bünyesinde teknik eleman yetiştirir ve bu amaçla gereken fiziksel alt yapıyı sağlar,
  • Eğitim amaçlı kurslar, proje esaslı araştırma-geliştirme amaçlı teknolojik çalışmaları yürütür,
  • Bilişim Sektörü kuruluşlarının kendi aralarında, üniversitelerle ve araştırma kurumlarıyla işbirliği ve teknoloji transfer mekanizmaları oluşturmalarına katkıda bulunur,
  • Ölçme-değerlendirme-test etme düzenekleri ve sistemleri oluşturarak, bilişim sektörünün ithal ve piyasaya arz ettiği, ürünlerin teknik düzenlemelere uyumu, yasal yükümlülükleri ve piyasaya arz koşulları hakkında teknik analiz yapar.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?