Genel İlham Teknoloji

PoliSense kablosuz sensör ağ sistemi

PoliSense Platformu

PoliSense Logo

PoliTekno, farklı sektörlerdeki çok çeşitli uygulamalar için geliştirdiği PoliSense kablosuz sensör ağ sistemi ürünlerini piyasaya sundu. PoliSense platformu modüler yapısı ile çok çeşitli sensör sistemlerini üzerinde barındırabilen bir sistem olarak geliştirilmiştir. Yeni yapıların kolaylıkla eklenebildiği bu modüler yapı sayesinde, PoliTekno, müşterilerine özel sistemleri en kısa sürede geliştirip fonksiyonel hale getirebilmektedir.

 

Mimari Yapı

PoliSense platformu donanım ve yazılım mimarisi olarak modüler bir yapıya sahiptir ve hem endüstriyel uygulamalarda hem de Ar-Ge çalışmalarında kullanılabilmektedir.

PoliSense mimari yapi

PoliSense platformu mimari yapısı, düşük güç tüketimli bir mikrokontrolör modulü, IEEE 802.15.4 standardı uyumlu bir radyo alıcı/verici modulü, bir geçit modulü ve çeşitli sensör modüllerinden oluşmaktadır.

Sistem, CPU modulü üzerinde bulunan regülatör sayesinde DC güç kaynağından beslenebildiği gibi iki adet AA pil ile de çalışabilmektedir.

Farklı uygulamalar için kutulama çözümleri müşteri ihtiyaçlarına göre geliştirilmektedir.

 

Modüller

CPU Modülü

PoliSense CPU modülü PoliSense modüler donanım platformunun temelini oluşturur ve her türlü kablosuz sensör ağ uygulamalarında kullanılabilir.

CPU modulu

•    MSP430 düşük güç tüketimli mikrokontrolör
•    32 MHz seramik kristal
•    Geniş giriş aralıklı güç regülatörü
•    Radyo ve sensör modülleri 1.27 mm aralıklı konnektörleri
•    Hata ayıklama ve haberleşme arayüz sinyalleri içeren genişleme konnektörleri

Farklı güç modlarına geçebilmesi sayesinde PoliSense CPU modülü çok düşük güç tüketimi olan sistemlerin kurulmasına olanak sağlayabilmektedir. Üzerindeki anahtar sayesinde DC güç kaynağı yerine pilli çalışma gerektiren uygulamalar için pil beslemesine kolaylıkla geçilebilmektedir.

Radyo Modülü

Radyo modülü, Texas Instruments firması CC2530 IEEE 802.15.4 kablosuz kontrol entegresi ve yüksek kazançlı bir antenden oluşmaktadır.

radyo modulu

CC2530 entegresi hem bir radyo alıcı/verici sistemi hem de I2C, SPI, UART, ADC gibi çok çeşitli arayüzleri olan bir 8051 mikrokontrolör çekirdeğine sahiptir.

•    2.4-GHz IEEE 802.15.4 uyumlu RF alıcı/verici
•    Ultra düşük güç tüketim çalışma modları
•    Yüksek alıcı hassasiyeti
•    Programlanabilir çıkış gücü – 4.5 dBm’e kadar
•    ISM bandı için yüksek kazançlı anten

Sensör Modülleri

PoliSense platformu yüksek hassasiyet ve doğrulukta ölçüm yapabilen çok çeşitli sensör modül donanımları içermektedir.

sensor modulleri
Çok küçük bir mekanik boyuta sahip olan sensör modülleri yüksek hassasiyetli sıcaklik, nem, basınç, 3-eksenli ivme ve manyetik alan ve PIR hareket sensörlerine sahip olabilmektedir.

Geçit Modülü

PoliSense geçit modülü dış dünya ile bağlantı ve veri aktarımını sağlar. Modül güçlü bir mikroişlemci ile çok çeşitli baglantı arayüzlerine sahiptir ve bu arayüzleri ile lokal ve uzaktan gözlem noktaları ile kablosuz ağ verilerini paylaşabilmektedir.

gecit modulu
Geçit modülü sayesinde, sistem operatörleri, sensör verilerini lokal bir bilgisayar üzerinden veya uzaktan bir mobil cihaz veya internet üzerinden takip edebilmektedir.

Veri iletişimini sağlamasının yanında, geçit modülü, kablosuz ağ sisteminin programlanması ve yapılandırılmasında da kullanılmaktadır.

 

Kablosuz Sensör Ağ Ürünleri

Çevresel Gözlem Sistemi

PoliSense Çevresel Gözlem Sistemi sıcaklik sensörü, ışık sensörü, nem ve atmosferik basınç sensörlerini bünyesinde barındıran bir gözlem sistemidir.

cevresel gozlem sistemi
Sıcaklık sensörünün düşük ve yüksek sıcaklık seviyeleri ayarlanarak bu seviyeler geçildiğinde alarm durumları oluşturulabilir ve sistem uyku modundan uyandırılabilir.

Işık sensörü ise tüm ışık spektrumunu algılayabilmekle birlikte insan gözünün algıladığı ışık spektrumuna uygun bir ışık seviyesi sistem tarafindan hesaplanabilmektedir.

Yüksek hassasiyetli nem ve basınç sensörleri ise iç ve dış mekanların hava durumlarının gözlemlenmesi için kullanılabilir.

Çok düşük güç tüketimi olan sensörlerin kullanılması sayesinde çevresel gözlem sistemi pille çalışma gerektiren uygulamalarda bile uzun yıllar kullanılabilir.

 

Araç Algılama Sistemi

PoliSense Araç Algılama Sistemi manyetik sensörler kullanarak araçların varlıklarını veya hareketlerini algılayan bir sistemdir.

arac algilama sistemi

Kablosuz yapısı sayesinde sistemin kurulum ve bakım işlemleri araç trafiğini minimum etkileyecek şekilde gerçekleştirilebilir.

Sistem, CPU modülü ile beraber, araç trafiği parametrelerin ölçümünde (hız, yoğunluk) kullanılabildiği gibi park halindeki araçların tespitinde de kullanılabilmektedir.

 

Güvenlik ve Kontrol Sistemi

PoliSense Güvenlik ve Kontrol Sistemi pasif infrared (PIR) sensörü ve/veya 3-eksenli ivme sensörü içeren bir sistemdir.

Sistem PIR sensörü sayesinde hareket eden objeleri (insan vb.) 6 metre mesafeye kadar algılayabilmektedir.

Sistem ayrıca ±2g’den ±16g’ye üç eksende gerçekleşen ivmeleri ölçüp kaydedebilmekte ve hareket, sarsıntı ve serbest düşüş gibi durumlarda alarm üretebilmektedir.

guvenlik ve kontrol sistemi

Sistemin farklı versiyonları bulunabilmektedir:
•    PIR sensör
•    Ivme Sensörü
•    her iki sensör

Sistemin tipik uygulama alanları izinsiz alan ihlallerinin tespiti ve gerekli alarmların yaratılmasıdır. Bu özelliği ile sistem diğer güvenlik birimlerine (kamera, sesli ve görsel uyarı birimleri vb.) gerekli bilgileri göndererek istenmeyen durumların önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?