Genel

Efsane patron Malatyalı çıkmıştı!


Efsane patron Malatyalı çıkmıştı!
Tüketici elektroniğinin lider firmalarından Apple’ı bugünlere getiren efsanevi yönetici ve girişimci Steve Jobs’ın merakla beklenen biyografi kitabında, üvey annesinin Malatya kökenli olduğu belirtiliyor.

TÜRKÇE VERSİYONU DA ÇIKACAK

Yakalandığı kanser hastalığının ilerlemesi sonucu CEO’luk görevini bırakan Steve Jobs, kişisel hayatının gizli kalmış yönlerini, Apple’ın başarısının ardındaki sırları biyografi alanının en önemli isimlerinden Benjamin Franklin ve Albert Einstein’ın yazarı “Walter Isaacson”la paylaştı. 21 Kasım tarihinde piyasaya çıkacak kitabın yazımı halen sürüyor. Biyografi dünyayla birlikte Türkiye’de de aynı tarihte kitabın yayıncısı “Domingo” tarafından Türkçe versiyonla piyasaya çıkarılacak.

TÜRKİYE İLE İLGİLİ AYRINTILAR VAR

Jobs’la yapılan 40’ın üzerinde yüz yüze görüşmenin ardından bazı bölümleri kendisinin dilinden yazılan kitabın girişinde Türkiye ile ilgili önemli bir ayrıntı yatıyor. Bu bölüm Jobs’un ailesiyle ilgili bölümlerinde yer alıyor. Jobs, doğar doğmaz gerçek ailesi tarafından evlatlık verilmiş, Jobs’u evlat edinen ailesi büyütmüştü. Steve Jobs, gerçek anne babasını bugüne kadar hep biyolojik, sperm-yumurta bankası olarak görürken, kendisini büyüten ebeveynleri gerçek ailesi olarak tanıttı hatta diğerleriyle hiç görüşme yoluna gitmedi.

ANNESİ İZMİR DOĞUMLU

Steve Jobs’un Anadolu bağlantısı onu büyüten annenin geçmişinde yatıyor. Paul, Clara Jobs çifti tarafından büyütülen Steve Jobs’un üvey annesi Clara’nın tam adı “Clara Hagopian Jobs”. Steve Jobs’un biyografisinde anlatılanlara göre Clara, 1915 döneminde Türk-Ermeni olaylarını takiben ABD’ye göçen bir ailenin çocuğu. Clara’nın babası Louis Hagopian, annesi ise Victoria Artinian. Louis Hagopian 1894 Malatya doğumlu, Victoria Artinian ise 1894 İzmir doğumlu. Bu bilgilere göre Steve Jobs’un Osmanlı döneminde Anadolu’da yaşayan sonrasında ABD’ye göçen bir ailenin kültürüyle yetişen Clara Hagopian tarafından büyütüldüğü ortaya çıkıyor. Bu ailenin geçmiş dönem bilgileri hakkında görüştüğümüz Türkiye Ermeni Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, o dönemle ilgili kayıtlara ulaşmanın neredeyse imkânsız olduğunu, eldeki kayıtların da resmi olmaktan öte anlatılanlardan yola çıkılarak yazılan metinlerden oluştuğunu söylüyor.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?