Genel

HipHop’ın En Büyük 10 Buluşu

Hip hop dergisi XLL, hip hop’un 10 büyük buluşunu listelemiş. Bakalım bunlar neymiş? 10 numaradan geriye doğru sayıyoruz…

10 – Bling Bling

Ve hip-hop altın çağı başlattı! Kalın altın zincirler, madalyonlar, dört parmak yüzükler, milyon dolarlık saatler, elmaslar, pırlantalar, küpeler… İki kelimelik “Bling Bling” kavramı ilk kez bir rap parçasında ortada çıktı: 1999 yılında Cash Money Records rapcisi B.G.’nin Chopper in the Ghetto albümünün hit olan parçasının adı Bling Bling’di. Parçada diğer Cash Money rapcileri Lil Wayne ve Baby de vardı. Bol bol mücevherlerden, değerli saat ve yüzüklerinden, zenginliklerinden bahsederek “Bling Bling” demekteydiler. Kavramın ilk kez telaffuz edilmesi ve doğusu bu şekilde oldu.

Sonrasında Lil Wayne, “Millionaire Dream” adlı parçasında da Bling Bling kavramını kullandı. Başka rapcilerin de bu kavramı kullanmaya başlamasıyla Bling Bling kelimeleri, hip-hop’un mücevher tutkusunu adlandıran kelimeler olarak kaldı, ağızlara ve dile yerleşti. 2002 yılında da bu anlamıyla Bling Bling Oxford Sözlüğü’ne girdi.

 

9 – Auto Tune

1997 yılında çıkan bu program önce sadece bir ses programıydı. Taa ki 2005 yılında T-Pain bu programı, sesine o bildiğiniz bilgisayar efekti tarzı efekti vermek için kullamaya başlayana kadar. T-Pain’in bunu bulması hip-hop için bir buluştu. T-Pain’in de listelerde bir numaraya çıkmasını sağladı. Auto-Tune’den vazgeçmeyen T-Pain’in yanı sıra sonrasında Lil Wayne ve Kanye West de Auto-Tune albümleri yaptı. Bir tarza dönüşen Auto-tune ise bugün düşüşte. Sevmeyenleri ve doğal bulmayanları oldukça fazla. Örneğin Jay Z bunun için bu yıl D.O.A. (Death of Auto-Tune – Auto-Tune’un Ölümü) adlı bir parça yaparak hem Auto-Tune’un artık öldüğünü duyurdu hem de T-Pain’e sapladı. (T-Pain ise bir konserinde bu parça yüzünden Jay-Z’ye küfretti.)

 

8 – Video Klip Hatunları

80′lerdeki rap kliplerine bakarsak; eğer kadın varsa giyinik olarak görünüyordu. 90′lara gelindiğinde kliplerde çok daha fazla hatun kullanılmaya başlandı ve hepsi de yarı çıPlak, bikinili, koca memeli ve popolu kadınlar olmaya başladı. Rap klibi hatunu olmak bir sektöre, ünlü olma yolu haline dönüştü. Rap kliplerinde keşfedilip, manken, oyuncu ve hatta iş kadını olanlar oldu. Gloria Velez, Karrine Steffans, Melyssa Ford ve Liris Crosse ise en ünlü klip hatunlarına örnek olarak verilebilir.

 

7 – Summer Jam Sahnesi

En ünlü hip hop aktivitesi denildiğinde şüphesiz akla en önce radyo Hot 97′nin geleneksel yaz festivali Hot 97 Summer Jum’i akla gelir. Her yaz ABD New Jersey’de düzenlenen bu mükemmel organizasyon tüm zamanların en iyi rap sahnelerine ve en büyük sürprizlere şahitlik yapıyor. En ünlü rap sanatçıları en iyi performanslarıyla Hot 97 Summer Jum’de oluyor. Artık klasikleşen bu festival müzik dünyasının en önemli organizasyonlarından.

 

6 – The Notorious B.I.G.

 

5 – İnternet

İnterneti en çok kullanan müzik türü kesinlikle rap. İnternet, bir rapci için en hayati araçlardan biri, her şeyden önce müziğini gösterebilmesi için. Bugün Myspace, Twitter, bloglar, resmi web siteleri ve paylaşım siteleri rap’in hızla daha da fazla dinlenmesini sağlıyor. Tüm ünlü MC’ler resmi sitelerinin mükemmel bir şekilde tasarlanmasını sağlıyor, dinleyici kitlelerini community bölümlerinde topluyor. İnternet rap için ana iletişim ve yayılım kaynağı, bu kesin.

 

4 – Scratch

[img]Scratch’i bulan kişi 1962 Bronx doğumlu Grand Wizard Theodore’dur. 1975 yazında onun attığı ilk scratch, bugün rap’in ve hip hop kültürünün önemli öğlerinden biri. İyi scratch atmak, iyi bir hip hop DJ’i olmanın tek göstergesi.

 

3 – Mixtape

Hip hop’un ortaya çıktığı ilk yıllarda rap sadece sokaklarda, parklarda ya da party’lerde vardı. Eğer oralarda yoksanız rap de duyamıyordunuz. MC’lerin parçalarını dinlemeniz ya da ezberlemeniz için onların söylendiği ya da çalındığı yerde bulunmanız şarttı. Henüz radyolar rap çalmıyordu ve bu yüzden insanlar hip hop partilerini kaçırmıyordu , DJ’ler bütün gece rap çalıyordu. 70′lerde DJ’ler, DJ setlerinde çaldıklarını kaydedip, dinleyicilere mixtape adı altında dağıtmaya başladılar. Bu kasetler, o kadar çok satıyordu ki DJ’ler birer “mix master” haline gelerek efsaneleşti. Örneğin, Grandmaster Flash, Brucie B, Doo Wop, and Ron G. Hip hop mixtape kasetlere çok şey borçlu…

 

2 – James Brown

Sample kullanımı rap’in bir parçası. James Brown da rap parçalarında sample’ları en çok kullanılan şarkıcı. Rap’in büyükbabası, soul ve funk müziğin babası James Brown, müziğiyle ve duruşuyla rap’e daima ilham verdi.

 

1 – HipHop

[img]Hip hop büyük bir buluş. 1973 yılında, Hip hop’un babası ve ilk DJ’i sayılan Jamaika doğumlu DJ Kool Herc partilerde break beat kullanmaya başladı. Break beat ve davul ritimleri üzerine yapılan anonslar ve söylenen kafiyeli sözlerle rap müziği yavaş yavaş şekillenmeye başladı. DJ Kool Herc, Africa Bambata ve Grandmaster Flash’ın çaldığı bu partiler yepyeni bir kültür ve dünya yarattı. Bu dünyada B-boy’lar, street writer’lar, DJ’ler, beatboxer’lar ve rapciler vardı. Herbirinin ayrı stili, dili ve müziği vardı. Ve sürekli olarak yenileri geliyordu. Çünkü hip hop gençlere kendini ifade edebilme fırsatını mükemmel bir şekilde sunuyordu. Geçmişten günümüze hip hop, hızla yayıldı, popüler kültürü sürekli olarak etkiledi. Rap, milyonlarca dolarlık bir müzik endüstrisine dönüştü. Hip hop küresel bir kültür, bir yaşam biçimi haline geldi.

Yazar

Doğucan Güler

Ege Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümünden Mezun Olduktan Sonra İş Hayatıma, Marka İletişimi Ve Pazarlama Desteği Sunmak Adına Birçok Firma İle Tanıştım. Daha İyi Görsel İletişim Anlayışı Ve Kalite Düzeyi Arttırılmış Ürünler Ve Reklamlarını Tasarlamaya Devam Ediyorum.

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'a Git
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?